Domů     Ketodieta není pro každého
Ketodieta není pro každého
18.9.2020

Chcete shodit pár kilo, ale bezbolestně? Musíme vás zklamat, tak hladce to asi nepůjde. Přesto vám dnes nabízíme možnost poznat jednu ze známých diet. Než se na ni ale vrhnete, bude lepší se s ní blíže seznámit.

Ketodieta vychází z proteinové diety. Základem je stejně jako u ní jídelníček sestavený z vysoce bílkovinných jídel a neomezeného množství zeleniny.

Při tom musí být jídelníček vytvořen tak, aby tělu dodával maximum živin, vitaminů a vlákniny, ale zároveň omezil příjem sacharidů.

Princip ketonové diety je jednoduchý:

vyloučení sacharidů z našeho jídelníčku způsobí, že organismus přejde po určité době (typicky 2–3 dny) do stavu, který se odborně nazývá ketóza.

Jednoduše řečeno tělo zjistí, že mu nedodáváme sacharidy jako zdroj energie a začne vyrábět energii z tukových zásob, čímž dochází k hubnutí. Denní příjem sacharidů přitom nesmí přesáhnout 40 gramů, aby byl organismus udržen ve stavu ketózy.

Bude to fungovat?

Ano dieta je to poměrně účinná, má však svá rizika, která je třeba zvážit:

– Není vhodné ji držet dlouhodobě, jelikož hrozí poškození zdraví a výrazný jo-jo efekt při návratu k běžné stravě.

– Člověk se může vlivem nedostatku sacharidů cítit unaven a vysílen.

– Není také vhodné kombinovat ketonovou dietu s aktivním sportem, ideální jsou pravidelné delší procházky.

– Největším negativem diety jsou požadavky na čas, přesnost a trpělivost. Ve finále člověk s dietou stráví až tři měsíce a nesmí ji porušit, jinak se musí vrátit na začátek.

+ Dieta pomůže dosáhnout ideální váhy. Tělo při ní netrpí hlady, ve většině případů je dieta díky ketóze velmi dobře snášená, nedostavují se nežádoucí psychické stavy jako u řady jiných diet.

+ Při této dietě netrpíte pocitem hladu, který se pojí s podrážděností, špatnou náladou, úzkostí i depresemi.

+ Ketolátky také podporují odvodňování těla, a tím přispívají k rychlejšímu úbytku váhy. (S tím ovšem souvisí nutnost dodržovat pitný režim.)

Poraďte se

Dieta není vhodná pro chronicky nemocné s onemocněním ledvin či jater, kvůli velké námaze organismu při trávení bílkovin je pro ně nebezpečná. Nedostatek sacharidů může ohrozit na zdraví i životě také osoby s cukrovkou.

Riziková je i tehdy, pokud jste prodělali infarkt myokardu nebo trpíte na zvýšený cholesterol, takže není vůbec od věci poradit se s lékařem.

Pokud se rozhodnete držet tuto dietu pomocí preparátů připravených některou ze společností, která je dodává na trh, budete se asi muset setkat s výživovým poradcem.

Udělejte si ale chvilku a zkuste si zjistit, jestli je vystudovaným nutričním terapeutem, nebo má jen nějaký kurz a jaký. Výživové poradenství je totiž podle naší legislativy živnost volná, takže ji může vykonávat téměř každý.

A tady jde přece jen o vaše zdraví. Ale abyste se trochu vyznali:

– Optimální je absolvování kvalifikačního studia, což je v současné době vysoká škola či vyšší odborná škola zdravotnická. Tito absolventi se nazývají nutriční terapeuti a jsou kompetentní radit i v případě zdravotních problémů.

– Druhou skupinou jsou výživoví poradci. Těm stačí k tomuto označení absolvování kurzů a v jejich kompetenci je radit pouze lidem zdravým.

Ketodieta a zdravý styl

Každá dieta, ke které se uchýlíme, se vlastně pokouší napravit naše špatné stravovací návyky. Ani ketodieta není výjimkou.

Může nás dovést ke správnému a zdravému životnímu stylu – pravidelným jídlům několikrát denně, dodržování pitného režimu, ale také ke cvičení a pohybu, který je její nezbytnou součástí.

Komu je určena?

Přejít na ketodietu má smysl až při větší nadváze, ale mohou ji zkusit i lidé s menší nadváhou, kterým se nedaří srovnat jídelníček. Chce to ale hodně trpělivosti a výdrž a efekt nebude tak velký jako u lidí obézních.

Jak dlouho se drží?

Ketodieta, stejně jako proteinová dieta, stojí na třech fázích. Na fázi hubnoucí, udržovací a na návratu k běžnému stravování. Samotné tři fáze trvají něco kolem tří měsíců, ideální je ale upravit svůj jídelníček a stravovací návyky jednou provždy.

Fáze první – hubnoucí

Spočívá v nahrazení veškerých denních jídel proteinovými jídly a trvá většinou 4 týdny.

Druhá fáze

Kombinuje běžnou stravu s proteinovými jídly, měla by trvat 1,5 násobek první fáze.

Třetí fáze

Je návratem k běžnému stravování, proteinová jídla jsou nahrazena normálními – ovšem stále s vyšším podílem bílkovin a málo sacharidy. Tato fáze má zabránit jo-jo efektu. Pokud se dostaví, je třeba vrátit se ke druhé fázi.

Povolené potraviny

Povolené potraviny záleží na jednotlivých fázích. Obecně to ale je libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, zelenina, některé ovoce.

Zakázané

mrkev, čerstvý česnek, hrášek, kukuřice, nakládaná zelenina a houby (nálevy bývají doslazovány), ovoce, hořčice, kečup, směsi koření, Podravka, sladkosti, přílohy, pečivo, tuky (máslo, sádlo, margaríny), alkohol (pivo, víno, tvrdý alkohol), energetické nápoje slazené cukrem, žvýkačky obsahující cukr

Pozor, už jeden rohlík nebo jedno pivo vás vrátí na počátek snažení. A znovu nastartovat ketózu bude trvat 2–3 dny.

Zelenina v ketodietě

1. fáze

brokolice, květák, cuketa, pórek, čekanka, ředkvičky, okurka, špenát, fazolové lusky, zelí, kapusta, celer bílý, fenykl, čerstvé houby, chřest, lilek (baklažán), patizon, řeřicha, salát (všechny druhy), sója (klíčky), polníček, rukola, tykev

Povolené druhy zeleniny mohou být konzumovány syrové, vařené nebo dušené. Doporučená denní spotřeba zeleniny je 500 g. Pamatujte, ostatní druhy zeleniny jsou pro 1. krok zakázané.

2. fáze

Můžete přidat rajče, papriku, cibuli, česnek, řepu, artyčok.

3. fáze

Můžete zařadit všechnu zeleninu.

Jen takový začátek

Mnozí po přečtení článku o ketodietě namítnou, že dosáhnout stejného výsledku lze i jídelníčkem z normálních potravin.

To je pravda, ale bohužel žijeme v době, kdy nestíháme připravovat si na každý den vyvážené jídlo, nemáme čas, nebo ani moc dobře nevíme, jak takové jídlo připravit. Ketodieta není zázračná, to ostatně žádná dieta.

Ale může pomoci udržet si váhu a především změnit myšlení. Je na vás, jestli zvolíte samostatnou přípravu jídel, nebo produkty, které vám doporučí poradce.

Pokud zvolíte samostatnou cestu, nezapomínejte na vitaminy a minerály, které jsou v předpřipravených koktejlech již obsaženy.

rámeček

Aby se to nepletlo

Možná vám předešlé řádky připomněly jinou dietu, kterou jste znali před lety. Máme na mysli Atkinsovu, která se stala hitem Ameriky 70. let. A jaký je rozdíl? Podle Dr. Atkinse je potřeba vynechat hlavně sacharidy, ostatní můžete jíst, jak chcete.

Může být konzumováno maso, drůbež, mořské plody, vejce, plnotučné sýry, máslo, smetana, olivový olej nebo jiné rostlinné oleje. Můžete konzumovat všechny mléčné produkty, co jen hrdlo ráčí, ale bez cukru. Mozzarela, gouda, smetana, plnotučné mléko, máslo.

Ryby a maso libovolného druhu, tedy i losos, tuňák, mořský jazyk, pečené vepřové, kuřecí, jehněčí, co si jen vymyslíte. Vajíčka a oleje, cibule, špenát, červená paprika, rajčata, česnek, jahody a oříšky. Kofein je povolen pouze v omezeném množství.

Do diety pomalu přidávejte ořechy, semínka, jahody, maliny, luštěniny, celozrnné potraviny, zeleninu s obsahem škrobu.

Příklady vhodných jídel

Restovaný květák na kari

100 g celeru, 1 lžička kari koření, 500 g květáku, pažitka, lžíce řepkového oleje, 5 g slunečnicových semínek, sůl

1) Celer nakrájíme na kostičky (1 cm veliké) a orestujeme na pánvi.

2) Mezitím si rozebereme květák na menší růžičky. Jakmile je celer dozlatova orestovaný, přidáme květák. Zamícháme a přisypeme kari a osolíme. Směs zalijeme vodou, zelenina musí být zcela potopená.

3) Na prudkém ohni necháme vodu vyvařit a na konci můžeme přidat slunečnicová semínka, nebo nasekanou pažitku.

Losos na grilu se zeleninou

180 g lososa, špetka bílého pepře, špetka drceného kmínu, olivový olej podle chuti, 3 rajčata, pár snítek rozmarýnu, špetka soli, podle chuti cuketa či lilek

1) Lososa nakrájíme na plátky, pokapeme olejem, posypeme kořením, proložíme snítky rozmarýnu a necháme odležet v lednici. Zeleninu nakrájíme na plátky a také připravíme na grilování.

2) Plátky lososa položíme na tácek a grilujeme cca 10 minut, mírně osolíme, stejně tak i zeleninu, kterou na tácku obrátíme.

Krůtí maso s chřestem

200 g chřestu, 100 g cukety, trochu ghí (přepuštěného másla), 150 g krůtího masa, olivový olej, 50 g žampionů

1) Krůtí maso posypeme bylinkami a necháme odležet asi hodinu v chladu. Pak je orestujeme na olivovém oleji.

2) Chřest očistíme, ukrojíme zdřevnatělé konce, případně oloupeme a naprosto bez ochucení ho v páře uvaříme.

3) Na ghí orestujeme nakrájené žampiony a cuketu. Přidáme trošku vody a dusíme do měkka. Omáčku rozmixujeme a dochutíme pepřem a solí.

Text: Eva Hořánková

Foto: ketodiet.cz, Shutterstock

reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet