Domů     Ketodieta není pro každého
Ketodieta není pro každého
18.9.2020

Chcete shodit pár kilo, ale bezbolestně? Musíme vás zklamat, tak hladce to asi nepůjde. Přesto vám dnes nabízíme možnost poznat jednu ze známých diet. Než se na ni ale vrhnete, bude lepší se s ní blíže seznámit.

Ketodieta vychází z proteinové diety. Základem je stejně jako u ní jídelníček sestavený z vysoce bílkovinných jídel a neomezeného množství zeleniny.

Při tom musí být jídelníček vytvořen tak, aby tělu dodával maximum živin, vitaminů a vlákniny, ale zároveň omezil příjem sacharidů.

Princip ketonové diety je jednoduchý:

vyloučení sacharidů z našeho jídelníčku způsobí, že organismus přejde po určité době (typicky 2–3 dny) do stavu, který se odborně nazývá ketóza.

Jednoduše řečeno tělo zjistí, že mu nedodáváme sacharidy jako zdroj energie a začne vyrábět energii z tukových zásob, čímž dochází k hubnutí. Denní příjem sacharidů přitom nesmí přesáhnout 40 gramů, aby byl organismus udržen ve stavu ketózy.

Bude to fungovat?

Ano dieta je to poměrně účinná, má však svá rizika, která je třeba zvážit:

– Není vhodné ji držet dlouhodobě, jelikož hrozí poškození zdraví a výrazný jo-jo efekt při návratu k běžné stravě.

– Člověk se může vlivem nedostatku sacharidů cítit unaven a vysílen.

– Není také vhodné kombinovat ketonovou dietu s aktivním sportem, ideální jsou pravidelné delší procházky.

– Největším negativem diety jsou požadavky na čas, přesnost a trpělivost. Ve finále člověk s dietou stráví až tři měsíce a nesmí ji porušit, jinak se musí vrátit na začátek.

+ Dieta pomůže dosáhnout ideální váhy. Tělo při ní netrpí hlady, ve většině případů je dieta díky ketóze velmi dobře snášená, nedostavují se nežádoucí psychické stavy jako u řady jiných diet.

+ Při této dietě netrpíte pocitem hladu, který se pojí s podrážděností, špatnou náladou, úzkostí i depresemi.

+ Ketolátky také podporují odvodňování těla, a tím přispívají k rychlejšímu úbytku váhy. (S tím ovšem souvisí nutnost dodržovat pitný režim.)

Poraďte se

Dieta není vhodná pro chronicky nemocné s onemocněním ledvin či jater, kvůli velké námaze organismu při trávení bílkovin je pro ně nebezpečná. Nedostatek sacharidů může ohrozit na zdraví i životě také osoby s cukrovkou.

Riziková je i tehdy, pokud jste prodělali infarkt myokardu nebo trpíte na zvýšený cholesterol, takže není vůbec od věci poradit se s lékařem.

Pokud se rozhodnete držet tuto dietu pomocí preparátů připravených některou ze společností, která je dodává na trh, budete se asi muset setkat s výživovým poradcem.

Udělejte si ale chvilku a zkuste si zjistit, jestli je vystudovaným nutričním terapeutem, nebo má jen nějaký kurz a jaký. Výživové poradenství je totiž podle naší legislativy živnost volná, takže ji může vykonávat téměř každý.

A tady jde přece jen o vaše zdraví. Ale abyste se trochu vyznali:

– Optimální je absolvování kvalifikačního studia, což je v současné době vysoká škola či vyšší odborná škola zdravotnická. Tito absolventi se nazývají nutriční terapeuti a jsou kompetentní radit i v případě zdravotních problémů.

– Druhou skupinou jsou výživoví poradci. Těm stačí k tomuto označení absolvování kurzů a v jejich kompetenci je radit pouze lidem zdravým.

Ketodieta a zdravý styl

Každá dieta, ke které se uchýlíme, se vlastně pokouší napravit naše špatné stravovací návyky. Ani ketodieta není výjimkou.

Může nás dovést ke správnému a zdravému životnímu stylu – pravidelným jídlům několikrát denně, dodržování pitného režimu, ale také ke cvičení a pohybu, který je její nezbytnou součástí.

Komu je určena?

Přejít na ketodietu má smysl až při větší nadváze, ale mohou ji zkusit i lidé s menší nadváhou, kterým se nedaří srovnat jídelníček. Chce to ale hodně trpělivosti a výdrž a efekt nebude tak velký jako u lidí obézních.

Jak dlouho se drží?

Ketodieta, stejně jako proteinová dieta, stojí na třech fázích. Na fázi hubnoucí, udržovací a na návratu k běžnému stravování. Samotné tři fáze trvají něco kolem tří měsíců, ideální je ale upravit svůj jídelníček a stravovací návyky jednou provždy.

Fáze první – hubnoucí

Spočívá v nahrazení veškerých denních jídel proteinovými jídly a trvá většinou 4 týdny.

Druhá fáze

Kombinuje běžnou stravu s proteinovými jídly, měla by trvat 1,5 násobek první fáze.

Třetí fáze

Je návratem k běžnému stravování, proteinová jídla jsou nahrazena normálními – ovšem stále s vyšším podílem bílkovin a málo sacharidy. Tato fáze má zabránit jo-jo efektu. Pokud se dostaví, je třeba vrátit se ke druhé fázi.

Povolené potraviny

Povolené potraviny záleží na jednotlivých fázích. Obecně to ale je libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, zelenina, některé ovoce.

Zakázané

mrkev, čerstvý česnek, hrášek, kukuřice, nakládaná zelenina a houby (nálevy bývají doslazovány), ovoce, hořčice, kečup, směsi koření, Podravka, sladkosti, přílohy, pečivo, tuky (máslo, sádlo, margaríny), alkohol (pivo, víno, tvrdý alkohol), energetické nápoje slazené cukrem, žvýkačky obsahující cukr

Pozor, už jeden rohlík nebo jedno pivo vás vrátí na počátek snažení. A znovu nastartovat ketózu bude trvat 2–3 dny.

Zelenina v ketodietě

1. fáze

brokolice, květák, cuketa, pórek, čekanka, ředkvičky, okurka, špenát, fazolové lusky, zelí, kapusta, celer bílý, fenykl, čerstvé houby, chřest, lilek (baklažán), patizon, řeřicha, salát (všechny druhy), sója (klíčky), polníček, rukola, tykev

Povolené druhy zeleniny mohou být konzumovány syrové, vařené nebo dušené. Doporučená denní spotřeba zeleniny je 500 g. Pamatujte, ostatní druhy zeleniny jsou pro 1. krok zakázané.

2. fáze

Můžete přidat rajče, papriku, cibuli, česnek, řepu, artyčok.

3. fáze

Můžete zařadit všechnu zeleninu.

Jen takový začátek

Mnozí po přečtení článku o ketodietě namítnou, že dosáhnout stejného výsledku lze i jídelníčkem z normálních potravin.

To je pravda, ale bohužel žijeme v době, kdy nestíháme připravovat si na každý den vyvážené jídlo, nemáme čas, nebo ani moc dobře nevíme, jak takové jídlo připravit. Ketodieta není zázračná, to ostatně žádná dieta.

Ale může pomoci udržet si váhu a především změnit myšlení. Je na vás, jestli zvolíte samostatnou přípravu jídel, nebo produkty, které vám doporučí poradce.

Pokud zvolíte samostatnou cestu, nezapomínejte na vitaminy a minerály, které jsou v předpřipravených koktejlech již obsaženy.

rámeček

Aby se to nepletlo

Možná vám předešlé řádky připomněly jinou dietu, kterou jste znali před lety. Máme na mysli Atkinsovu, která se stala hitem Ameriky 70. let. A jaký je rozdíl? Podle Dr. Atkinse je potřeba vynechat hlavně sacharidy, ostatní můžete jíst, jak chcete.

Může být konzumováno maso, drůbež, mořské plody, vejce, plnotučné sýry, máslo, smetana, olivový olej nebo jiné rostlinné oleje. Můžete konzumovat všechny mléčné produkty, co jen hrdlo ráčí, ale bez cukru. Mozzarela, gouda, smetana, plnotučné mléko, máslo.

Ryby a maso libovolného druhu, tedy i losos, tuňák, mořský jazyk, pečené vepřové, kuřecí, jehněčí, co si jen vymyslíte. Vajíčka a oleje, cibule, špenát, červená paprika, rajčata, česnek, jahody a oříšky. Kofein je povolen pouze v omezeném množství.

Do diety pomalu přidávejte ořechy, semínka, jahody, maliny, luštěniny, celozrnné potraviny, zeleninu s obsahem škrobu.

Příklady vhodných jídel

Restovaný květák na kari

100 g celeru, 1 lžička kari koření, 500 g květáku, pažitka, lžíce řepkového oleje, 5 g slunečnicových semínek, sůl

1) Celer nakrájíme na kostičky (1 cm veliké) a orestujeme na pánvi.

2) Mezitím si rozebereme květák na menší růžičky. Jakmile je celer dozlatova orestovaný, přidáme květák. Zamícháme a přisypeme kari a osolíme. Směs zalijeme vodou, zelenina musí být zcela potopená.

3) Na prudkém ohni necháme vodu vyvařit a na konci můžeme přidat slunečnicová semínka, nebo nasekanou pažitku.

Losos na grilu se zeleninou

180 g lososa, špetka bílého pepře, špetka drceného kmínu, olivový olej podle chuti, 3 rajčata, pár snítek rozmarýnu, špetka soli, podle chuti cuketa či lilek

1) Lososa nakrájíme na plátky, pokapeme olejem, posypeme kořením, proložíme snítky rozmarýnu a necháme odležet v lednici. Zeleninu nakrájíme na plátky a také připravíme na grilování.

2) Plátky lososa položíme na tácek a grilujeme cca 10 minut, mírně osolíme, stejně tak i zeleninu, kterou na tácku obrátíme.

Krůtí maso s chřestem

200 g chřestu, 100 g cukety, trochu ghí (přepuštěného másla), 150 g krůtího masa, olivový olej, 50 g žampionů

1) Krůtí maso posypeme bylinkami a necháme odležet asi hodinu v chladu. Pak je orestujeme na olivovém oleji.

2) Chřest očistíme, ukrojíme zdřevnatělé konce, případně oloupeme a naprosto bez ochucení ho v páře uvaříme.

3) Na ghí orestujeme nakrájené žampiony a cuketu. Přidáme trošku vody a dusíme do měkka. Omáčku rozmixujeme a dochutíme pepřem a solí.

Text: Eva Hořánková

Foto: ketodiet.cz, Shutterstock

reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk