Domů     Když je nemoc vepsaná ve tváři
Když je nemoc vepsaná ve tváři
27.12.2019

Experty na čtení náznaků nemoci v obličeji jsou praktici tradiční čínské medicíny. Z barvy kůže, zpoceného čela, kruhů pod očima, ale i třeba i nápadně rudých rtů dokážou odvodit vaše zdravotní potíže, dřív než promluvíte. Jak je to možné?

Tradiční čínská medicína má několik tisíc let trvající nepřetržitou tradici. V dávných dobách si jako s diagnostickou metodou musela vystačit pouze s pozorováním.

Postřehy se po generace předávaly a stále rozšiřovaly, až Číňané vytvořili pozoruhodně propracovanou soustavu příznaků, často nenápadných, kterými se projevují rozličné zdravotní poruchy, ať už propukly nebo zatím zůstávají skryté.

Metoda sama o sobě je velmi spolehlivá, ovšem na její ovládnutí je zapotřebí řada let cviku. Například u diagnózy z jazyka, kterou čínská diagnostika rovněž využívá, se praktik stane mistrem, když prý prohlédne na deset tisíc jazyků svých pacientů.

Z obsáhlého souboru náznaků nemoci v obličeji jsme mohli pro tento článek vybrat jen maličký zlomek. Ten berte jen jako orientační, i tak vám může mnohé naznačit.

Barva pleti

Nažloutlá: Pokud není sytá, ale jen jako jemný nádech, pak nenaznačuje žloutenku, ale potíže žaludku a sleziny. Číňané spojují oba tyto orgány s trávením a tím i celkovou kondicí. Je to jednoduchá úvaha:

Správně pracující trávení dodává živiny a energii. V opačném případě vám energie chybí, i když je jídelníček v pořádku. Z čínského pohledu je slabá slezina příčinou chronické únavy, kdy špatně zvládáme každodenní zátěž.

Co je zajímavé: Moderní západní medicína sice vychází z jiného předpokladu, ale ten vede ke stejnému závěru.

Pro ni je slezina důležitým orgánem imunity a její poruchy skutečně doprovází únava, někdy chronická a bez známek zlepšení i po delším odpočinku.

Červená: Tady se Východ i Západ shodují – kůže zčervená při silnějším prokrvení. Pokud se objeví po cvičení a aktivním pohybu, pak je zarudnutí normální. V klidu už takový signál značí srdeční a oběhové potíže nebo poruchu krve.

Tradiční čínská medicína si také všímá citlivosti srdce na stres, i to může být příčina náhlého červenání. Pro západní medicínu je to spíš výraz hormonální nerovnováhy a nervové lability.

Pozor: Srdeční potíže podle tradiční čínské medicíny v obličeji naznačuje i opak zarudnutí, tedy popelavá bledost kůže.

Fialové tváře: Ty jsou celkem zjevným poukazem na nedostatečné okysličení krve a ukazují na plicní nebo oběhové onemocnění.

Tmavé stíny v obličeji: Obvykle jsou modročerné nebo černé a najdeme je hlavně pod očima. Pro čínského praktika jsou zjevným upozorněním na špatnou kondici ledvin. Totéž znamenají i výrazně opuchlá oční víčka.

Zelený nádech: Souvisí se žlučníkem a játry. Naznačuje jejich zhoršenou funkci, nikoli zánět jater, ten se samozřejmě projevuje zřetelnou žloutenkou.

Bílá: Nikoli popelavá, ale skutečně bílá. Tato barva se v obličeji může projevovat i jako jemný bílý třpyt, ovšem podle Číňanů nevěstí nic moc dobrého. Je totiž upozorněním na potíže plic.

Od přirozeně mléčného odstínu pleti se odlišuje tím, že u slabosti plic bývá kůže současně vlhká a často nadměrně zpocená. Viditelné bývají i otoky v obličeji.

Stav kůže

Podle tradiční čínské představy je kůže mapou, na níž můžete hledat stopy poukazující v první řadě na kondici plic a střeva. Tyto orgány odvádějí většinu odpadních látek z těla, a když tuto práci plně nezvládají, pak v těle zůstává vyšší množství škodlivin.

To se i podle našich evropských představ může projevit nečistou pletí. Čínský praktik si ale bude všímat nejen vyrážek.

Pro něj se na kůži mohou projevovat i poruchy dalších vnitřních orgánů, takže ho bude zajímat i to, jestli je pokožka chladná nebo horká, vlhká či suchá, zda má povrch hedvábně hladký nebo hrubý a pokrytý šupinkami.

Zvláštní znamení

Pro tradiční čínskou medicínu se nic v těle neděje náhodně. Proto si praktik všimne toho, na kterých místech v obličeji máte kůži narušenou chybami na kráse. Teoreticky je pro něj obličej rozdělen na reflexní zóny různých orgánů. Puchýřky, krusty a šupinky na čele bude tedy hodnotit jinak než třeba vyrážku na tvářích. Podobně otoky, poruchy pigmentace nebo rozdílné zbarvení v obličeji. Kožní nálezy přitom vznikají, až když nerovnováha v orgánech nějakou dobu trvá, takže nemá smysl řešit každý náhodný pupínek. Vrásky v obličeji
Pro tradiční čínskou medicínu se nic v těle neděje náhodně. Proto si praktik všimne toho, na kterých místech v obličeji máte kůži narušenou chybami na kráse. Teoreticky je pro něj obličej rozdělen na reflexní zóny různých orgánů. Puchýřky, krusty a šupinky na čele bude tedy hodnotit jinak než třeba vyrážku na tvářích. Podobně otoky, poruchy pigmentace nebo rozdílné zbarvení v obličeji. Kožní nálezy přitom vznikají, až když nerovnováha v orgánech nějakou dobu trvá, takže nemá smysl řešit každý náhodný pupínek. Vrásky v obličeji

Čelo: Z vrásek na čele se dají odečíst nejen starosti, ale i možné metabolické potíže, které mohou souviset se zhoršenou funkcí ledvin. Ve hře je i slabší kondice vaječníků, u mužů varlat.

Kolmé rýhy mezi obočím: Poukazuje na potíže s játry, neboť je to oblast jejich reflexní zóny. Nemusí jít vysloveně o projev nemoci, tyto rýhy vznikají i jako následek velkého množství tučného masa a uzenin na jídelníčku. Doprovodným jevem bývá podrážděnost a vzteklost.

Vodorovná vráska mezi obočím: Může prozrazovat sníženou funkci štítné žlázy. V tom případě můžete pozorovat i ubývání chloupků na vnějším okraji obočí, které se zkracuje a řídne.

Výrazné rýhy mezi nosními křídly a koutky rtů: Ty jsou podle tradiční čínské diagnostiky signálem špatného trávení kvůli slabosti žaludku a jater.

Pokud vystupuje mnohem zřetelněji rýha u levého koutku, pak bude čínský praktik uvažovat o poruše slinivky.

Prodloužené nosní rýhy: Pokud rýhy vedoucí od nosních křídel nekončí u koutků rtů, ale vedou kolem nich dál směrem dolů, pak máte pravděpodobně dlouhodobé potíže se žaludkem. Často se takto na zdraví podepíše dlouhodobé přetížení a stres.

Svislé vrásky uprostřed tváří: Jestliže vedou kolem koutků rtů a pokračují níže, pak čínskému praktikovi naznačují možnost dvanáctníkového vředu. Rýhy pouze ve tváři se vztahují k problémům s plícemi.

Kolem koutků rtů: Krátké vrásky v této partii mohou být odrazem dlouhodobé slabosti střeva a zhoršeného trávení.

Svislá vráska uprostřed brady: Netrpíte dlouhodobými bolestmi zad, zejména v oblasti bederní páteře?

S čím jste se narodili

Uši

Velké uši jsou známkou „dobrého kořínku“, tedy toho, že máte geneticky hodně energie a pravděpodobnost vysokého věku. Naopak malé uši ukazují na vrozenou tělesnou slabost.

Nos

Silný a široký nos prý ukazuje na nervovou odolnost, čím je širší, tím větší psychickou zátěž dotyčný snese a naopak.

Kromě toho má stavba nosu odpovídat stavu páteře. U kořene nosu najdete reflexní zónu krční partie, u nasazení křídel zase ramenou a lopatek. Bolesti ve střední části zad může naznačovat příliš napjatá kůže nosních křídel.

Pokud v této části máte naopak prohlubně, pak by je čínský praktik považoval za náznak ochablosti zádového svalstva.

Rty

Z nich se dá odečíst vrozená kondice žaludku. Výrazný a silný horní ret znamená dobré trávení a celkovou vitalitu. Úzký horní ret mívají lidé se slabým žaludkem, kteří se snadno unaví.

Totéž naznačují vrásky, které se v pozdějším věku mohou kolem horního rtu vytvářet.

Brada

Čím je brada výraznější a čím více vystupuje dopředu, tím halasněji se umí prosadit i její nositel. Takový tvar poukazuje hlavně na psychickou odolnost, sílu vůle a schopnost obstát v konkurenci. Naopak lidé s malou a ustupující bradou jsou citlivější a brzy se vzdávají.

Obočí

To dorůstá do definitivního tvaru až v dospělosti, což souvisí s hormonálními hladinami v těle. A přesně to také obočí prezentuje. Široký a hustý porost chloupků ukazuje na silný hormonální systém.

Řídnutí mezi očima je signálem slabé produkce pohlavních hormonů, ubývání obočí na vnějším okraji u spánků pak prozrazuje klesající produkci hormonů štítné žlázy, a to i v době, kdy ještě nemusí být měřitelná.

Do hormonálního systému jsou zapojena i játra, takže stav obočí ukazuje i na jejich kondici. Při extrémně hustém a srostlém obočí vzniká podezření na sklon k jaterním potížím a také agresivitě.

Při vypadávání obočí bude mít čínský praktik podezření na slábnoucí energii jater.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované