Vystavování se slunci má svá rizika, ke konci krásného letního dne stráveného u vody bývá kůže napnutá, červená a podrážděná. Co přinese rychlou úlevu?
Ať už jste u bazénu nebo u moře, kůži je třeba především osprchovat a očistit od písku, soli či chlorované vody. Tím to však nekončí. Dalšími zbraněmi jsou přípravky po slunění, které zmírňují podráždění a prodlužují opálení.
Najdete je ve formě hydratačního mléka, olejů, pěn či sprejů. Při mírných spáleninách jsou vhodné především výrobky s vysokým obsahem aloe vera a panthenolu.
Domácí alternativa
Pokud nic z toho nemáte, pomůže měkký tvaroh nebo bílý jogurt. Naneste je v silné vrstvě na postižené místo a nechte 20 minut působit. Na noc je můžete přiložit jako zábal, tvaroh v nouzi nahradí mléko a smetana.
Další tipy:
* Od bolesti uleví obklad ze silného zeleného čaje.
* Jablečný ocet zase z kůže vytáhne pocit horka. Smíchejte ho v poměru 1:1 s čistou vlažnou vodou a spáleniny oplachujte.
Pomoc z lékárny
Na spáleniny od slunce se nejlépe osvědčuje panthenol ve spreji, který se nanáší na postižené místo několikrát denně ze vzdálenosti 10–20 cm.
Pro rychlejší obnovu kůže jsou užitečné také doplňky stravy s vitaminy C, E a B. Preventivně se proti spáleninám doporučuje užívat betakaroten.
Nezapomínejte na ochranné krémy
Krém s chemickými filtry je nutné nanést na kůži v dostatečném množství alespoň 20 minut před pobytem na slunci a pak opakovat každé dvě hodiny. A to i v případě, že se nekoupete.
Krém odplavuje pot a některé látky ztrácejí vlivem ultrafialových paprsků a tepla své ochranné vlastnosti. Krémy s minerálními fitry chrání okamžitě, ale obvykle mají hustší konzistenci. Primárně jsou určené pro alergiky a ekzematiky.
Pozor: Pro pobyt u vody raději volte krém s vyšším SPF než při výletech do přírody. Odraz od vodní hladiny výrazně zvyšuje množství dopadajícího záření.
Foto: Shutterstock