Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest.
A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí obvykle mezi 40 až 50 rokem věku.
Teprve když dojde k prvním problémům začneme si všechny činnosti, ke kterým ruku potřebujeme, uvědomovat. Najednou například zjistíte, že se vám nedaří správně uchopit zejména drobnější předměty, a často vám něco z ruky vypadne.
Přidá se bolest, která je dlouhotrvající a nepřetržitá, takže značně obtěžuje. Je pravděpodobné, že trpíte kloubním onemocněním, které se odborně nazývá artritida. Ta může být dvojí.
Osteoartróza, která obvykle nepřichází před čtyřicátým rokem a nejčastěji vzniká opotřebením kloubní chrupavky. Její příznaky mohou být velmi mírné, takže příliš neobtěžují, až po velmi bolestivé, které omezují pohyb.
Revmatoidní artritida je naproti tomu zánětlivé onemocnění, při němž je poškozena chrupavka i okolní měkké tkáně. Mohou jí trpět i lidé mladší.
Jak se projevuje
Nejčastěji bolí drobné klouby ruky a zápěstí. Ze začátku pociťujete ranní ztuhlost, kterou ještě dokážete rozhýbat.
Jenže po měsících nebo letech se objeví otoky a silná bolest, která omezuje pohyblivost ruky i prstů a nakonec i různé viditelné deformace zejména na prstech. Kloub je oteklý, někdy v jeho okolí vzniká zánět šlach.
Často se přidá atrofie, tedy zmenšování svalů a šlach na ruce. Ta kromě deformací prstů ovlivňuje poměrně typickou změnu postavení zápěstí a prstů. Ty se jakoby vytáčejí směrem k malíkové hraně ruky, což vidíte na první pohled.
Onemocnění má tři fáze
1) Kloubní výstelka se zanítí, kosti ještě nejsou poškozené, ale tkáň kolem nich často oteče, takže kloub je ztuhlý a bolestivý.
2) Zánět začne poškozovat chrupavku.
3) Kloub ztuhne a zmenší se rozsah pohybu.
Léčba
Jde sice o nevyléčitelné onemocnění, ale existují léky, které potlačí zánětlivou reakci a dokážou zmírnit bolest. Velmi důležitá je fyzioterapie. fyzioterapie. A některé věci můžete trochu ovlivnit sami.
Změna jídelníčku pomůže
Nemoc sice zcela nevyléčí, ale může mít vliv na zlepšení či zhoršení. Jenže je to velmi individuální, takže musíte vyzkoušet, co ve vašem případě funguje a co ne. Stále ovšem platí, že nejlepší je pokud možno vyvážená strava.

Co vynechat
Určitě se vyhněte fastfoodům a konzervám, které mohou být plné různých aditiv a chemických přísad.
– Omezte solení.
– Vynechte smažené potraviny a snižte příjem živočišných tuků.
– Nedoporučuje se konzumace červeného masa.
– Místo bílé mouky zvolte celozrnnou nebo některou z bezlepkových.
– Omezte cukr.
– Opatrní buďte s pitím kofeinových nápojů, piva a vína a vůbec alkoholu.
– Pozor na limonády, často obsahují kyselinu fosforečnou.
– Vyhněte se kyselému ovoci (pomeranče, grepy, citrony…).
– Zkuste omezit mléčné výrobky z kravského mléka, vhodnější jsou kozí.
– Určitě přestaňte kouřit.
– Zhubněte, obézní lidé jsou ohroženi více.
– Pozor na rajčata, papriku, lilek a brambory. Obsahují solanin, který může zhoršovat bolesti a otoky.
Co zařadit
– Jezte potraviny, které obsahují větší množství síry například česnek, cibuli a vejce. Síra je důležitá pro opravu a přestavbu kostí, chrupavek i pojivové tkáně. Také napomáhá vstřebávání vápníku.
– Prospívá dostatek listové zeleniny.
– Jezte hodně ryb, a pokud máte rádi sardinky, vybírejte v oleji, nikoliv v tomatové omáčce.
Bolavé klouby chraňte
– Pokud musíte něco zvedat a přenášet, zapojte celou paži nejen ruce a zápěstí.
– Při sportu nebo outdoorových aktivitách používejte ochranné pomůcky, jako jsou chrániče zápěstí, dobře odpružené hole na nordic walking atd.
– Nevystavujte je chladu, v zimě vždycky noste rukavice.
Snažte se vyhnout stresu
Když jste ve stresu, není to jen problém ve vaší hlavě. Vaše tělo produkuje více stresových hormonů, které mohou vyvolat příznaky artritidy. Samozřejmě neexistuje způsob, jak se stresu úplně vyhnout. Ale můžete se bránit.
Když víte, že vás čeká nějaká stresující událost, najděte způsob, jak se uvolnit. Například při cvičení se uvolňují hormony „dobré nálady“ zvané endorfiny, pohyb zlepšuje náladu a pomáhá vám lépe spát. A spánek je velmi důležitý.
Když spíte, vaše svaly se samy opravují a váš mozek vytváří chemikálie, které pomáhají zmírňovat bolest. Jenže někdy se ocitnete v začarovaném kruhu. Kvůli bolesti nespíte a bolest se zhoršuje, protože nemůžete spát.
Pokud máte potíže se spánkem, proberte je s lékařem. Jistě najde způsob, jak vám pomoci.
Pomoc ze spíže a přírody
Kořen lopuchu
Můžete ho přidávat do jídla (je velmi oblíbený v asijské kuchyni), nebo si připravte odvar.
Nasekejte 2 polévkové lžíce čerstvého kořene lopuchu nebo 2 čajové lžičky sušeného. Kořen přidejte do vroucí vody a nechte 10 minut povařit.
Sceďte a pijte ještě teplé – ideální jsou 3-4 šálky denně.

Lněné semínko
Je zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mají pomáhají bojovat proti zánětům. Zařaďte do každodenního jídelníčku dvě polévkové lžíce rozdrcených lněných semínek nebo lněný olej.
Kurkuma
Obsahuje látky, které zmírňují zánět a působí proti bolesti. Samozřejmě ji můžete konzumovat v jídle, při vaření ale přidejte černý pepř nebo sušený zázvor, který ji pomůže aktivovat.

Lékořice
Působí podobně jako přirozené protizánětlivé kortikosteroidy. Většinou se používá čaj z kořene. Ale nesmí ji užívat lidé, kteří se léčí s krevním tlakem nebo s onemocněním ledvin.
Důležité je cvičení
Musí být samozřejmě opatrné, ale je to jediná možnost, jak udržet bolavé klouby pohyblivé co nejdéle. Poradí samozřejmě fyzioterapeuti, ale na internetu najdete také spoustu videí a i my máme pár cvičení pro začátek.
Sevřete a otevřete pěst
Držte ruku před sebou s nataženými a roztaženými prsty. Poté ruku pomalu sevřete v pěst.
Opakujte 10x na každé ruce.
Zvedejte prsty
Položte dlaň na stůl. A jemně zvedněte nejdřív palec, vydržte několik sekund a pak jej položte zpět. Totéž opakujte se všemi prsty na obou rukou 10 x.
Procvičte palec
Držte ruku před sebou s nataženými prsty. Potom opatrně ohněte palec směrem k dlani a základně malíčku. Pokud nedosáhnete až tam, nevadí, ohněte ho prostě jak můžete.
Cvičení opakujte 10x na každé ruce.