Domů     Kašel není jen jeden
Kašel není jen jeden
17.2.2025

I v lékárně se vás zeptají, jestli to mají být kapky na suchý nebo vhlký kašel. A to ještě nebyla řeč o jeho příčině. Podle té je třeba vybírat léky i bylinky pro ztišení kašle.

V 80 až 90 % nejde o nic neobvyklého, prostě jste dostali virovou infekci. Na napadení dýchacích cest se specializuje rozsáhlá skupina virů, proto jsou tyto infekce tak běžné a zpravidla lehké, za pár dní odezní. Jenže ne každý kašel je infekční.

Když se objevuje v noci nebo při fyzické námaze, ukazuje na astma nebo srdeční potíží, ranní kašel zase obvykle znamená, že se plíce snaží očistit od nánosů cigaratového kouře.

Na rozdíl od akutního kašle se chronický mnohdy rozvíjí pozvolna a plíživě, tím je záludný, protože si na pokašlávání do jisté míry zvykneme. Právě proto lékaři radí chronický kašel nepodceňovat.

Pokud přetrvává déle než 8 týdnů a vzdoruje domácí léčbě, je rozhodně vhodné zajít na vyšetření, aby se zjistila příčina. Zkomplikovat a protáhnout se může i běžný kašel doprovázející virózy. K závažnému průběhu se přitom může vyvíjet pozvolna.

Akutní virový kašel

Známe ho všichni, začíná znenadání prostě tak, že se jednoho rána probudíme s kašlem a rýmou nebo bolestí v krku. Zpočátku je kašel suchý, postupně se přidá bělavý, poté i nažloutlý hlen. Teplota nestojí za řeč, maximálně je mírně zvýšená.

Zkrátka lehké nachlazení. Pokud ostatní příznaky po zhruba týdnu zmizí, nemělo by vás mást, že stále přetrvává suché pokašlávání. Nejde už o infekci, ale dočisťování průdušek.

Zánět průdušek

To znamená, že nachlazení neproběhlo tak lehce, jak jste doufali. Nemusíte se ale obávat, že se přidala další infekce, většinou jsou za rozšíření zánětu na průdušky zodpovědné tytéž viry, které se již objevily s nachlazením.

Kašel, který vás bude trápit, bude zpočátku převážně suchý, později se přidá čirý až bělavý hlen. Vyděsit vás mohou stopy krve, ale obvykle jde jen o následek podráždění sliznice v průduškách.

Pokud budou výraznější, zavolejte pro jistotu svému lékaři, zhoršení stavu na zápal plic není úplně vyloučené.

Pozor: Zvláště opatrní by při nachlazení měli být lidí trpící chronickou bronchitidou. Těm se velmi doporučuje očkování proti pneumokokům, protože tyto bakterie u nich významně zvyšují riziko vzplanutí akutního zánětu.

Zápal plic

Může být komplikací zánětu průdušek, ale častěji mívá náhlý a rázný. Varovným signálem, že půjde o těžší infekci, je vysoká horečka a zimnice. Kašel je zpočátku většinou suchý a bolestivý.

Později se přidá hlen, který bývá načervenalý až červenohnědý nebo hnisavý. Dýchání může způsobovat bolest, která někdy vyzařuje až do břicha, a kašel se stává utrpením.

Chřipka

Přestože si to málokdy uvědomujeme, prudký suchý kašel, který se spustí z ničeho nic, je jeden z hlavních příznaků chřipky. Doprovází ho už jen vysoká teplota, zimnice a bolesti těla, které se rovněž objeví náhle.

Rýma k počátku chřipky nepatří, je spíš už komplikací, v tomto případě mírnou. Větší problém, nastane, když oslabení imunity při chřipce využijí bakterie k dalšímu napadení dýchacích cest. Že k tomu došlo, může naznačovat opětovný vzestup horečky.

Jak kašel mírnit, když je:

* Suchý

Obtěžuje, protože je bolestivý. Objevuje se v počátích virové infekce, ale i po jejím odeznění. Je to tím, že průdušky spouštějí kašlací reflex, aby se dočistily a zbavily usazenin odumřelých buněk.

Je dobré vědět, že tato fáze se může nepříjemně protáhnout u astmatiků. Suchý kašel je pak trápí i několik týdnů po vyléčení nachlazení.

Co pomůže:

– Účinné jsou léky na úlevu při suchém kašli, zmírňují dráždění a omezují vykašlávání. Je ovšem třeba počítat s tím, že ochabují bdělost, snižují schopnost rychlé reakce a vyvolávají ospalost. Proto by se měly užívat především na noc.

To je výhodné i z toho důvodu, že se zlepší spánek, což je pro léčení a zotavení z nemoci důležité.

– Vyzkoušet lze i tradiční bylinné prostředky z jitrocele nebo břečťanu. I u nich ale platí, že není vhodné překračovat doporučení dávkování.

– Pastilky s islandským lišejníkem, proskurníkem nebo řešetlákem dočasně ochrání sliznici v krku proti podráždění kašlem. Tomu napomáhá i cukr v pastilkách nebo náhradní sladidlo xylitol, které je součástí mnoha léků proti kašli.

* Vlhký

Pokud se objeví hlen, obecné pravidlo zní: Ihned přestat používat léky tlumící kašel. Teď jsou naopak potřeba přípravky, které zvýší tekutost hlenu a usnadní jeho vykašlávání.

A zatímco léky proti suchému kašli se doporučují užívat především na noc, zde je tomu naopak. Vykašlávat je třeba hlavně během dne. Současně je třeba dostatečně pít, protože tělo potřebuje tekutiny k ředění hlenu. Nejvhodnější jsou neslazené bylinkové čaje nebo voda.

Co pomůže:

– Volně k dostání jsou jak léky se syntetickými látkami, tak i bylinné přípravky s výtažky z tymiánu nebo eukalyptového oleje, břečťanu, mateřídoušky nebo prvosenky.

-Vhodným doplňkem léčby jsou inhalace. U lidí trpících nemocemi ledvin nebo srdce navíc zastoupí zvýšený příjem tekutin, který může být pro ně škodlivý.

– Pro inhalace se hodí také některé éterické oleje, například z eukalyptu, tymiánu nebo z jehličnanů. Tyto oleje jsou užitečné i ve formě mazání, stačí je přimíchat do tělového krému a natří na hrudník a záda. Ale pozor:

Naprosto nevhodné jsou éterické oleje pro astmaticky, drážděním dýchacích cest mohou přivolat záchvat. Uškodit mohou i malým dětem a kojencům a způsobit křeče.

Vždy platí: Nekombinujte léky pro lepší vykašlávání s přípravky na jeho potlačení.

Kdy navštívit lékaře?

Obecně platí, že pokud se vám během týdne až dvou nepodaří zmírnit kašel domácí léčbou, je vhodné vydat se k lékaři. Varující jsou i doprovodné potíže jako přetrvávající horečka, bolesti přidýchání nebo tlak na hrudníku.

Zvláště opatrní by měli být lidé s poruchou imunity. Ovšem ne každý kašel souvisí s virózami dýchacích cest. Pokud nejste nachlazení, pak je kašel sám o sobě náznakem skryté choroby.

Nechat vyšetřit je vhodné:

– Kašel, který se objevuje hlavně v noci.

– Silné záchvaty kašle se sípáním nebo sípání při nádechu nebo výdechu.

– Kašel s dušností i v klidu bez námahy.

Volejte záchranku, když…

… se objeví kašel s bolestí a případně otokem a zarudnutím nohy, což může být předzvěsti možné plicní embolie.

… vykašláváte krev. Příčinou může být onemocnění srdce a plic, stejně jako zranění nebo cizí předmět. Rozlišení je obtížné a může jít o minuty. Hlen s krví se může objevit i při rakovině plic. Na druhou stranu může jít i o nezávažné krvácení v ústech, krku nebo jícnu.

Co naznačí hlen

I když si to zpravidla neuvědomujeme, malé množství hlenu vykašláváme každý den i za plného zdraví. Je to totiž přirozený očistný proces, kdy se průdušky zbavují nečistot, které v nich během dne ulpěly.

Zpozornět je třeba až při kašli intenzivnějším a častějším. Také vzhled hlenu může naznačit, že jde o zdravotní problém.

– Každodenní ranní vykašlávání bělavého nebo sklovitě slizkého hlenu může ukazovat na chronickou bronchitidu, bronchiální astma nebo cystickou fibrózu. Tedy onemocnění, která rozhodně vyžadují návštěvu lékaře.

Tekutý a bíle zpěněný hlen rovněž není dobrým znamením. Pokud přetrvává, může signalizovat plicní edém.

Žlutou nebo zelenou barvu hlenu mívá na svědomí bakteriální hnisání, to znamená, že kašel bude nejspíš vyžadovat antibiotickou léčbu.

– Poměrně vzácná je možnost vykašlávání šedobílého hlenu s jakýmisi drobečky. Tak se může projevovat tuberkulóza nebo kvasinková onemocnění.

– Mohutné vykašlávání bez známek infekce dýchacích cest, zato s hlenem s pěnou a někdy se stopami krve rozhodně není radno podceňovat. Může to být důsledek abnormálně rozšířených průdušek, tzv. bronchiektázie.

Ty jsou pak mnohem náchylnějším k infekcím, což vede k častým a vyčerpávajím onemocněním.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.