Krvácení z nosu sice vypadá dramaticky, ale většinou jde o banalitu, zejména u dětí. Ovšem za opakovaným a vydatným krvácení u dospělých se může skrývat řada chorob.
Že se z nosu tak lehce spouští krev, není nic divného. Sliznice je mnohem choulostivější než kůže a navíc je právě v nose protkána hustou sítí cévek.
V zimě nosní sliznice reaguje citlivě na suchý vzduch venku i ve vytápěných místnostech, pak má sklon k praskání a stačí vydatné kýchání nebo smrkání a řine se krev.
Zabrat dá sliznici i léčení přípravky proti rýmě, proto na nich obvykle najdete uvedenou dobu, jak dlouho se smí používat. U dětí bývá spouštěčem i pouhé vydatné řádění, aniž by to znamenalo, že je dítě nemocné.
Rychlý zásah:
Při krvácení z nosu se nikdy nezakláníme, ale naopak se překloníme a sevřeme nosní přepážku mezi prsty. Právě v tomto místě dochází nejčastěji k popraskání cév.
Zmírnit krvácení pomáhá i chlazení, například obkladem na nos namočeným ve studené vodě. Tím se cévy zúží.
Proč hlavu nezaklánět? Pak krev obvykle polykáme, což v žaludku vyvolá dráždění na zvracení a nevolnost.
Pokud krvácení trvá déle než 15 nebo 20 minut, je nutné rychlé vyšetření na ORL.
Ne vždy je to nevinné
Opakované krvácení z nosu u dospělých může být signálem vážné a neléčené zdravotní poruchy. Proto i když krvácení samovolně přejde, jakmile se objeví znovu, je nutné hledat příčinu.
Například to může být jeden z projevů vysokého krevního tlaku, o němž postižený neví.
Pokud máte i některý z dalších příznaků, což jsou hlavně bolesti hlavy, bušení srdce a zvýšené pocení, někdy potíže s ostrým viděním a šumění v uších, pak neváhejte a nechte si tlak změřit. Ale nabízejí se i další časté neduhy.
Záludná ateroskleróza
I ta se může ozvat právě krvácením z nosu. Princip je jednoduchý, cholesterolové pláty pokryté vápenatou vrstvou lehce vytvoří strukturu, pod níž tenká céva praskne.
Následky jsou ve srovnání s tím, co se může stát při ucpání velkých cév, vlastně banální, ovšem současně představují velké varování, že totéž se nepozorovaně odehrává uvnitř těla.
O důvod více, nenechat opakovaná krvácení z nosu v dospělém věku bez povšimnutí a raději se podrobit lékařské prohlídce.
Pozor na léky!
Na srážlivost krve mají vliv i některé léky, takže pokud se zničehonic objeví krvácení, první, na co je třeba pomyslet, jsou právě medikamenty. Neberete nějaký přípravek dlouhodobě nebo naopak nově a pravidelně?
O tom, že přípravek způsobuje ředění krve a krvácivost se dočtete v příbalovém letáku. Z běžně prodejných léků mají tento účinek přípravky s kyselinou acetylsalicylovou, které běžně bereme při nachlazení.
Pokud se tedy léčíte už druhý týden nebo déle, pak krvácení může být vyvoláno stejnou měrou léky jako zánětlivými změnami na sliznici.
Nedostatek vitaminu C
Ačkoli se dříve vitamin C těšil pověsti opory našeho imunitního systému (kterou je ve skutečnosti vitamin D), má v těle jinou velmi důležitou úlohu.
Je nezbytný pro pružnost a cév, pokud jíme potravin s významným obsahem vitaminu C málo, pak cévy ztrácejí pevnost, křehnou a mohou praskat. Nejdříve je to patrné na drobných cévách.
Projevem jejich praskání může být právě krvácení z nosu, třeba po vydatném kýchnutí nebo smrkání. Ačkoli jde „jen“ o nedostatek vitaminu C, znamená to, že v horší kondici jsou cévy i jinde v těle.
Vitamin C je nutné doplňovat průběžně, tělo si ho neumí ukládat do zásoby. Nejlepší jsou přirozené zdroje jako šípky, kiwi, čerstvá paprika a naťová petrželka.
Nedostatek vitaminu K
Ve srovnání s vitaminem C mnohem méně známý, jako příčina nežádoucího krvácení může hrát podstatnou úlohu. Vitamin K má totiž přímý vliv na srážlivost krve. Jeho nedostatek tak může vést ke krvácení z nosu, ale i jinde v těle.
S udržování správné hladiny to ale není tak jednoduché jako s vitaminem C. Oproti němu má dvě složky, které se doplňují, jednu z forem vitaminu K pak produkuje střevní sliznice.
A tam může nastat problém, například při dlouhodobých jednostranných dietách a poruchách trávení. Zdrojem druhé formy vitaminu K je hlavně listová zelenina a některé oleje. Na nedostatek vitaminu K kromě krvácení z nosu může ukazovat tvorba modřin bez příčiny.
Znamená to, že srážlivost krve je už povážlivě zmenšena, takže neváhejte nechte si udělat vyšetření krve, zdaleka už nejde jen o krvácení z nosu.
Vzácnější, nikoli vyloučené:
– Krevní poruchy mohou být dalším důvodem nečekaného krvácení z nosu, ale jde o nemoci poměrně vzácné. Bývají dědičné, takže na ně lékaře upozorněte, jinak se samozřejmě zjišťují vyšetřením krve.
– Polypy a novotvary jsou „dospělou“ variantou cizího tělesa v nose, což bývá časté u dětí. Polypy trápí hlavně lidi s častými rýmami a alergiemi.