Domů     Být babičkou není v módě?
Být babičkou není v módě?
20.11.2019

Usměvavá, hodná, rozumná postarší žena, která se vším pomůže, poradí, má vždy napečeno a s nadšením hlídá vnoučata. Tak si podle průzkumu představujeme babičku. Doba se ale změnila a realita je poněkud jiná.

Kde jsou ty časy, kdy babičky měly vrásky kolem očí a šedivé vlasy, uměly uvařit nejlepší rajskou omáčku na světě a jejich buchty byly božská mana.

Pro vnouče vždycky odněkud vylovily bonbony nebo čokoládu a pořád se usmívaly, protože díky bohatým životním zkušenostem už věděly, co život obnáší.

Dnešní babičky jsou jiné – vypadají o generaci mladší než jejich matky ve stejném věku, jídlo nakupují hotové, vrásky si nechávají vyhladit v krášlicích salonech, tělo týrají ve fitkách a vůbec se doma moc nezdržují. Cestují totiž po světě, odkud posílají pohledy s podpisem „líbá babi“.

Sexy šedesátnice

Podobu babičky – obětující se, chápající a o vnoučata pečující ženy – u nás na víc jak sto let ovlivnila Božena Němcová stejnojmennou knihou. Ženy ale za posledních pár desítek let prošly obrovskou proměnou. Co to je pětapadesát šedesát let?

I v tomto věku můžete být sexy, na vrcholu sil, finančně nezávislé, protože stále s chutí pracujete (a ještě dlouho budete), tak proč si neužívat života? Co byste také doma dělaly? Zvlášť, když podle statistik je většina žen rozvedená, nebo bohužel už ovdověla.

To ale není důvod, abyste rezignovaly. Váš aktivní svět se rozhodně nemusí točit jen kolem vnoučat.

Na druhou stranu je ale úžasné, když vedle hraní golfu, relaxování na Maledivách a lyžování v Alpách ještě dokážete s lás­kou a nadšením plnit babičkovskou úlohu.

Vzdát se svého života?

Dřívější generace si děti pořizovaly mnohem dřív, než je tomu dnes. Teď mladí rodinu dlouho odkládají, protože si budují kariéru, musí si vyřešit bydlení a také chtějí cestovat.

Zvyk, že si mohou kdykoli dělat, co se jim zachce, ale vede k tomu, že se nechtějí omezovat, takže je pro ně těžké se něčeho vzdát. Když pak přijde dítě, potřebují babičku jako sůl.

Kde ji ale vzít, když ty jako z pohádek nenávratně zmizely a jejich matky jsou ještě buď mladé, nebo naopak už minuly sedmdesátku a sil na zvládnutí neposedných vnoučat se jim nedostává.

Ještě před třiceti lety bylo automatické, že babičky pomáhaly s vnoučaty, protože odcházely do důchodu mezi 55 – 58 lety. Vyzvedávaly je ze školek, vařily jim a staraly se o ně, dokud rodiče nepřišli z práce.

Bylo to normální, jiná možnost volby v podstatě neexistovala. Znamená to, že by se tedy dnešní babičky měly vzdát svého života, aby dcera nebo snacha nemusely měnit ten svůj?

Hlídat se nebude

Bohužel existuje stále hodně seniorek, které vnoučata nezajímají a na hlídání si je prostě nevezmou, nebo jen výjimečně. Žijeme zkrátka ve společnosti orientované na výkon, krásu a mládí, a tak slovo babička pro ně znamená synonymum ke stáří.

Vnoučata jim musí říkat křestním jménem a ony jim „lásku“ nahrazují spoustou cukroví a hračkami. Psychologové však upozorňují, že je důležité, aby člověk dřív nebo později přijal každou svou životní etapu.

Tak jako jsme přijali pubertu, dospělost a rodičovství, stejně tak je důležité přijmout etapu – jsem babička.

Žádná služka

Říká se, že rodiče jsou od toho, aby vychovávali, a pra­rodiče, aby rozmazlovali. Milující babička v žádném případě neznamená, že je služka. Nemusíte se přece nechat zneužívat vlastními dětmi a dělat jim denně neplacenou chůvu.

Škoda by ale bylo dobrovolně se připravit o nejhezčí léta života svých vnoučat, kdy se učí říkat první slova, všechno je pro ně poprvé a největší zábava znamená jít do zoo.

Dopřejte mladým, aby si občas sami vyšli na večeři nebo do kina, a vy si s vnoučkem či vnučkou užívejte hezké chvilky. Vždyť je máte jen na chvíli půjčené a v noci k nim už nebudete vstávat vy, ale vaše dcera či snacha. Uvidíte, že babičkovství jde docela dobře skloubit s pestrým osobním životem.

Jako z pohádky

Naštěstí se v 21. století ještě najdou obětavé babičky (a dědečkové, ti jsou stejně důležití). Kvůli vnoučatům by se přetrhly a neváhají jet třeba přes půl republiky, když se dozvědí, že jsou nemocné, nebo že si dcera nebo snacha potřebují něco zařídit.

Jsou to vzácné ženy, které mají svatou trpělivost dělat s dětmi bezvadné věci – kreslí si s nimi, vyrábějí chaloupky z papíru, hodiny a hodiny hrají pexeso a donekonečna jim čtou oblíbené pohádky. Zkrátka všechno to, na co rodiče obvykle nemají dost času.

A ještě si dovolenou plánují podle toho, jak mají vnoučata prázdniny, aby je mohly vzít na chalupu nebo k moři.

Adoptivní babička

Ne každá maminka však má v rodině babičku, která může kdykoli pohlídat. Někdy se prostě aktivní seniorka v aktivní babičku nepromění. V takovém případě nezbývá, než aby ji nahradila placená chůva.

Šikovná mladá dívka může dětem předat zase něco jiného než babička, ale to zvláštní pouto, které se vytváří mezi prarodičem a dítětem, nahradit nedokáže. Existuje však ještě něco lepšího. Novým trendem jsou adoptivní babičky.

Pokud jste už v důchodovém věku, plná sil a elánu a chcete ještě dávat lásku a své zkušenosti nějakému dítěti, ale nemáte komu, pak je to příležitost právě pro vás.

Poptejte se přátel, jestli někdo z jejich okolí nehledá babičku, dejte si inzerát na facebook nebo si najděte agenturu, která takovou službu zprostředkovává. Děti dokážou spontánně dávat najevo své city a to vám dodá další energii a optimismus.

Bezpodmínečná láska

Jaká by tedy dnešní babička měla být?

Může mít třeba obarvené vlasy, nosit značkové šaty, jezdit do světa, chodit hrát tenis, ale musí mít na svá vnoučata dost energie, času, chuti i sil, nesmí jí chybět nadhled, takže se nerozčílí kvůli džusu vylitému na koberec, a měla by mít hodně zkušeností, jež chce předávat.

Je skvělé, když má vnučka babičku, která ji naučí, jak se pečou buchty, žehlí košile, plést, háčkovat, vyšívat, štupovat ponožky.

Pro vnuka je samozřejmě důležitý dědeček, který ho naučí zacházet s kladivem, kleštěmi a dalším nářadím, ukáže mu, jak opravovat auto a spoustu dalších věcí. Děti se díky kontaktu s prarodiči seznámí s tím, co je to stáří.

Poznají jiný styl života, jiný rytmus a jiné problémy, se kterými se doma běžně nesetkávají. Není lepší způsob, jak získat model chování ke svým vlastním rodičům. Je to model plný lásky. Babička totiž miluje bezpodmínečně a nekonečně.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.