Domů     Dobroty z Orientu
Dobroty z Orientu

Už se těšíte na léto a s největší pravděpodobností vyrazíte k Středozemnímu či Černému moři do Turecka? Anebo vám to letos nevyjde? Tak si aspoň tamní typickou kuchyni s Paní domu připomeňte.

Pro tureckou kuchyni je typická její rozmanitost. Na své si přijdou milovníci rožněných mas, stejně tak jako vyznavači zdravé stravy plné ryb a zeleniny.

Příznivé středomořské klima umožňuje pěstování spousty druhů ovoce, zeleniny a dalších plodin, proto mohou Turci hojně využívat čerstvé suroviny, podobně jako je tomu i ve většině středomořských kuchyní.

Typickou přísadou je olivový olej, který je obsažen téměř v každém jídle.

Dále se hojně používají rajčata, papriky, lilky, cukety, cibule, brambory, fazole, z ovoce zas melouny, broskve, hroznové víno, fíky… Jídla se dochucují místním kořením a bylinkami, nejčastěji oreganem či mátou.

S chlebem…

Turecká kuchyně se neobejde bez těsta z pšeničné mouky. Peče se z něj chléb ve tvaru placky pide. Nejoblíbenější je bílý chléb beyaz ekmek a sezamový kroužek simit. Ze stejného základu se vyrábí i listové těsto yufka. Chléb nesmí chybět u žádného tureckého pokrmu.

Co určitě ochutnat

Kebab – Nejtypičtějším a zároveň nejznámějším tureckým pokrmem je kebab z telecího či jehněčího masa. Opéká se na svislé jehle nebo na klasickém grilu. Tento pojem zahrnuje většinu masových jídel.

Nejrozšířenější je döner kebab, kdy se z velké otočné jehly odkrajují plátky opečeného masa. Podává se s opečenou zeleninou, jogurtem a rýží.

Jinou specialitou je grilovaný sis kebab, kdy se kousky masa napichují na špíz spolu s rajčaty, cibulí a paprikou.

Další variantou je iskender kebab, kdy se maso podává s rajčatovou omáčkou, jogurtovým máslem a plackou chleba.

Výrazně se liší adana kebab, což jsou vlastně ostře kořeněné uzenky z mletého masa opečené na špízu.

Izgara – výběr kousků z jehněčích kotlet, jater, ledvinek a karbanátků z telecího či hovězího masa podávaný na jednom talíři.

Köfte – karbanátky, další velmi oblíbené turecké jídlo. Jde o kuličky z mletého masa, obvykle jehněčího nebo hovězího, smíchané s kořením a cibulí.

Lahmacun – je obdobou francouzského quiche či italské pizzy. Na tenké těsto se navrství směs mletého masa a zeleniny. Obvykle se dochucuje citronovou šťávou.

Manti – plněné těstoviny s jogurtem, rajčatovým kapáním a mátou.

Kumpir – vydlabaná brambora naplněná bramborovou kaší se sýrem a máslem posypaná směsí zeleniny.

Pilaf (i pilav) – základ jídla tvoří rýže nebo pšenice osmažená na oleji a poté vařená v kořeněném vývaru. Může obsahovat různé příměsi – maso, zeleninu, ovoce a koření.

Zeleninové pokrmy

Zelenina se v Turecku servíruje téměř ke každému jídlu. Smažená na olivovém oleji nebo na másle, podává se jako salát, nebo jako dolma – plněná zelenina.

Ta se jí buď zastudena s rýží, a nebo plněná masem, jako hlavní chod. Veškerá zelenina se dochucuje rozmanitými kořeněnými omáčkami. Kromě oliv, rajčat a cukety je jedním z nejdůležitějších druhů zeleniny lilek.

Pro přípravu této fialové zeleniny existuje v Turecku nesmírné množství receptů.

Mořské plody

Turecko je ideální pro rybolov. Jeho břehy omývá Černé, Středozemní a Marmarské moře, proto patří ryby a ostatní mořští živočichové k základům turecké kuchyně. Pojídají se především v zimě místo masových pokrmů, ke kterým schází čerstvá zelenina.

Čím prolít hrdlo

Nejoblíbenějším nápojem v Turecku je čaj, zejména černý, velmi silný, podávaný ve sklenicích ve tvaru tulipánu. Populární je také ayran, kyselý nápoj vyrobený z jogurtu a vody, někdy se do něj přidává i trocha soli.

Místo vody lze použít i okurkovou šťávu a k dochucení česnek. V zimě se pije boza, nápoj vyrobený z mírně kvašeného prosa s chutí podobnou vaječnému koňaku, nebo sahlep, nápoj z rozmělněných hlíz divoké orchideje. Je velice sladký, podává se sypaný skořicí.

Z Turecka pocházejí vynikajících suchá vína, ale nejtypičtějším alkoholem je raki, vyrobený z anýzu. Pije se s vodou a říká se mu „lví mléko“.

A něco na ochutnání…

Imám omdlel – Imam Bayildi

Základem nejslavnějšího tureckého receptu je baklažán. Název prý vznikl tak, že starověký turecký vůdce omdlel blahem po ochutnání této lahůdky.

Suroviny na 4 porce:

1kg lilku•400 g rajčat•2 lžíce nasekané petrželky•1 lžička oregana (dobromysl)•2 lžíce hrozinek•½ lžičky mleté skořice•čerstvý mletý pepř•1 cibule nasekaná nadrobno•2 stroužky česneku rozmačkané a nasekané nadrobno•0,1 l rajčatové šťávy•0,1 l olivového oleje•2 lžíce citronové šťávy•1 lžička cukru•sůl

1. Lilky nakrájíme na půlky, propícháme vidličkou, potřeme olejem a dáme na cca 10 minut péct do horké trouby. Vyjmeme, necháme vychladnout a lžící vyškrabeme dužninu tak, abychom vytvořili korýtka.

2. Na rozpáleném oleji na pánvi osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, po chvíli přidáme česnek, na kostičky nakrájená rajčata i se slupkou, hrozinky, oregano, petržel.

3. Připravíme si nálev z citronové a rajčatové šťávy, cukru a soli, kterým zalijeme naplněné lilky a dáme do trouby zapéct na cca 20 minut. Potom zakryjeme a ještě dopékáme asi 10 minut. Tradičně se servíruje jako letní předkrm.

Lokum – turecký med

Suroviny na cca 1,2 kg hmoty:

250 g rýžové mouky•1kg jemného krystalového cukru (nebo med) •¼ lžičky kyseliny citronové•250 g vlašských opražených ořechů (pistácie, lískové oříšky, mandle)•3 lžíce růžové vody (z obchodu se zdravou výživou)•1 a ¼ l vody

1. Polovinu rýžové mouky smícháme s cukrem a vodou. Přivedeme k varu, přidáme kyselinu citronovou a vaříme za stálého míchání. Když směs začne pěnit, snížíme teplotu a pomalu vaříme. Občas zamícháme. Po 2 hodinách sejmeme.

Na zkoušku nabereme lžičku hmoty a vložíme do ledové vody, vytvoříme kuličku. Je-li pružná a lze zmáčknout, směs je hotová. Opražíme ořechy a vmícháme je do hmoty společně s růžovou vodou.

2. Formu asi 25 cm x 25 cm vyložíme mušelínem tak, aby na všech stranách přesahoval okraje formy. Posypeme zbytkem rýžové mouky. Směs vlijeme do připravené formy, uhladíme povrch a necháme 24 hodin stát. Med pak vyklopíme na plech a hustě jej pocukrujeme.

Pomocí velice ostrého nože, nebo sekáčku nakrájíme čtverečky, nebo obdélníky a znovu je obalíme v cukru.

Tip Paní domu: Nemáme-li rýžovou mouku, lze si ji namlít z rýže v kávovém mlýnku.

Bulgur s houbami

Suroviny na 4 porce:

150 g pšeničného bulguru•0,4 l vývaru nebo vody•4 lžíce oleje•2 cibule•zelená petrželka•bazalka•zelená cibulová nať•kořenící směs•300 g hub•100 g nakrájeného celeru•1 střední mrkev nakrájená na plátky•2 stroužky prolisovaného česneku•1 paprika nakrájená na nudličky•100 ml smetany•100 g strouhaného sýra

1. Houby nakrájíme na plátky a osmahneme na oleji. Přidáme cibuli, celer, mrkev, česnek, podlijeme trochou vody a dusíme 15 minut.

2. Pak přidáme bulgur, zalijeme vývarem a společně dusíme ještě 15 minut. Nakonec přidáme nakrájenou petrželku a bazalku. Dochutíme kořením a vmícháme smetanu. Podáváme posypané sýrem.

Tip Paní domu: Vynikající je se salátem z bílého a červeného zelí.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Jak vládla královna Hollywoodu?
historyplus.cz
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,