Domů     Cvičení s partnerem prospívá kondici i vztahu
Cvičení s partnerem prospívá kondici i vztahu
14.9.2020

Není to taková pošetilost, jak by se vám mohlo zdát: Společné sportovní aktivity dokážou vykřesat novou jiskru i v letitém vztahu. Je to díky novým zážitkům a vyšší hladině endorfinu, „hormonu štěstí“, který při pohybu působí na náladu a emoce.

Největší změnu zaznamenají starší páry, které se rozhodnou společně něco udělat pro svou kondici. Sport a cvičení ve dvou přinesou do zaběhnuté rodinné rutiny nečekaný prvek zábavy.

Partneři se najednou začnou vzájemně objevovat ve zcela neznámé poloze, což umožní vypadnout ze zažitých rolí. Vztah získá novou dynamiku a náboj, na čemž se podílejí i přirozené tělesné změny při pohybu – tep se zrychlí, stoupne krevní tlak.

Do krve se dostává více neuropřenašeče endorfinu, který vyvolá pocit rozjařenosti. Tyto tělesné procesy částečně připomínají hormonální změny při zamilovanosti a tak dokážou oživit dřímající city.

5 pádných důvodů pro cvičení v páru

1. Zažene nudu a stereotyp

Každodenní komunikace v páru se zákonitě stále točí kolem praktických témat domácnosti, financí a potomků a ponechává minimální prostor pro zábavu a prosté povídání si. Bez zábavy se ovšem ze vztahu vytrácí lehkost a na její místo se dostává nuda a stereotyp.

Vytáhnout vztah z této pasti je tím komplikovanější, že na zábavné aktivity často není čas pro praktické záležitosti, a tak ustupují stranou.

Je třeba si vzájemně říct, že i cvičení má významný praktický dopad – prokazatelně prospívá zdraví, takže nemůže být považováno za ztrátu času. Naopak, právě cvičení v páru je výborným a dobře obhajitelným způsobem, jak zahnat nudu z manželství.

2. Probouzí zapomenuté city

Cvičení vyvolává fyziologický stav podobný vzrušení, tedy zpocené ruce, rychlý puls, zadýchávání, vysvětluje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Markéta Brožová.

Při cvičení se do krve ve zvýšené míře vyplavují endorfiny, kterým se říkává hormony štěstí a díky nimž se nám pohybové aktivity líbí.

Tyto tělesné projevy oživují někdejší pocity vzájemné přitažlivosti, neboť naše paměť není jen slovní, ale také pocitová a tělesná.

3. Posiluje vzájemnou blízkost

Při společné aktivitě, kdy koordinujete své pohyby a dýcháte ve stejném rytmu, začínáte s partnerem podvědomě neverbálně komunikovat. Určité výrazy v obličeji či letmá dotknutí pak pomáhají lidem cítit vzájemnou sladěnost, vysvětluje trenérka Markéta Brožová.

Vznikne tak mezi vámi nové neviditelné, ale silné spojení. Na vztah ale příznivě působí i schopnost sportu fungovat jako přirozený ventil napětí a agresivity, takže ubývá běžných konfliktů mezi partnery.

Kromě toho je sdílený koníček pro obě strany přitažlivým tématem k hovoru a vymýšlet dárky pro partnera, které skutečně potěší, je také náhle jednodušší.

4. Urychluje zlepšování kondice

Z psychologického pohledu už pouhá přítomnost druhého člověka při cvičení ovlivňuje náš výkon. Snaha předvést se v nejlepším světle je přirozeným popudem, který nás přiměje zvýšit výkon, rychlost nebo výdrž.

Společným cvičením tak partneři jeden druhému nenásilně brání ve stagnaci ve výkonu, která se ve většině případů při dlouho vykonávané aktivitě objeví, říká hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Markéta Brožová.

Ideálním stavem je, pokud je jeden z páru již zkušenější sportovec. Jako takový má díky partnerovi při cvičení žádoucí zpestření a ten méně zkušený zase skvělého učitele.

U párů, kde se ani jeden z partnerů doposud cvičení nevěnoval, existuje riziko, že nezkušenost a nezdary budou mít odrazující efekt. Chvíli totiž trvá, než si pár najde vhodné cvičení a společný rytmus.

Abyste se cvičením předčasně neskončili, je nezbytné pro začátek vybrat takovou pohybovou aktivitu, při níž se oba budete cítit dobře a která vám přinese zážitek úspěchu. Můžete to být například lehký běh, jízda na kole nebo plavání.

5. Zvýší motivaci

Právě motivace rozhoduje o tom, zda u sportování zůstanete, nebo ho po období prvotního odhodlání zase opustíte. Proto se doporučuje necvičit osaměle doma, kde je motivace nejslabší. Co táhne, je nadšení ostatních i pocit sounáležitosti.

Platí to nejen o sportovních kurzech a oddílech, ale do značné míry i o cvičení v páru. S partnerem je snazší vytrvat a nevzdat to.

Jakmile se začnou objevovat první známky lepší kondice a postavy, je to nová motivace, kdy se partneři vzájemně posilují v odhodlání zůstat u vybrané aktivity.

Jak partnera přesvědčit?

Rozhodující bývá právě onen prvek zábavy, na který muži dobře slyší. Stejně důležité ale je společně dojít k rozhodnutí, jaký typ aktivního pohybu společně zkusíte. Preference mužů a žen se v tomto směru značně liší.

Muži jsou více soutěživí a dávají přednost sportům, kde mohou vyhrávat. Naopak ženy tíhnout spíše ke kolektivním sportovním aktivitám, kde nejde o vítězství. Oceňují spíš možnost trávit při cvičení čas s partnerem.

Kromě toho se ale zajímají více o estetickou stránku pohybu a možnosti formování postavy, zatímco mužům jde spíše o posilování.

Pozor na sporty, kde bude rozhodující výhodou větší svalová síla muže. Vznikne pak disproporční pár, kde žena nemůže konkurovat. Rozdíl ve výkonnosti by tak mohl vést k rychlému konci dobrého nápadu sportovat společně.

Univerzální tip: Zkuste tanec!

Tanec jakožto pohybová aktivita v páru má mnoho předností. Je zábavný, přitom od začátečníků nevyžaduje velkou sportovní kondici. Posiluje intuitivní vnímání pohybů partnera a díky hudebnímu doprovodu přináší i emotivní prožitek.

Při tanci jsou zapojeny svaly celého těla, zlepšuje se pohyblivost a koordinace pohybů.

Kurzy pro dospělé se pořádají ve všech kategoriích, takže od začátečníků můžete vystoupat až na soutěžní úroveň. Náklady na pořízení výbavy jsou ve srovnání s jinými druhy sportů nízké, zvláště pro začátečníky.

Pro uklidnění: Jóga

Proč jóga? Protože ji lze cvičit v každém věku a to i při horší kondici. Efekt cvičení se projeví hlavně na lepší pohyblivosti, jóga se zaměřuje na uvolnění omezené pohyblivosti kloubů a protažení zkrácených svalů.

Dechová cvičení posilují vitální kapacitu plic a v psychické rovině vedou k vyrovnanosti a většímu klidu. Cvičit se dá i doma, na internetu najdete dostatek výukových videí. Jedinou nezbytnou výbavou je cvičební podložka, ale stejně poslouží i běžná deka.

Existují také speciální cvičení pro páry, což mohou, ale nemusí být partneři. Smyslem je posílit vnímání druhého prostřednictví společně prováděných sestav. Partnerská jóga tím působí jako dotyková terapie, která sbližuje a zvyšuje vzájemné porozumění.

Při duševní práci: Pohyb venku

Pokud trávíte většinu dne u počítače, mezi knihami a spisy, pak povzbuzení potřebují nejen ochablé svaly, ale také vyčerpaná hlava. V tomto případě je ideální pohyb pod širým nebem, což záhy pocítíte na větší vitalitě a odolnosti vůči nemocem.

Nadmíra duševní práce totiž oslabuje imunitní systém a nejlepší prevencí proti tomu je pohyb venku, ideálně v přírodě nebo aspoň v městském parku.

Úlevu přináší i duševně, protože jogging, jízda na kole či nordig walking jakožto symbolický „útěk“ představuje řešení stresu a zátěže dne.

Pokud se rozhodnete pro běh nebo sportovní chůzi, v každém případě si nejprve pořiďte sportovní obuv, která bude vhodnou oporou pro chodidlo. Předejdete tím potížím s nožní klenbou a klouby.

Pokud se běhu nebo sportovní chůzi budete věnovat pravidelně, zlepší se vaše schopnost snášet fyzickou zátěž a prospějete i srdečně-oběhovému systému.

Pro znuděné: Hon za keškami

Geocaching je celosvětově rozšířená terénní hra, vlastně turistika, jejímž cílem je hledat ukryté kabičky obsahující drobné předměty, kterým se anglicky říká cache. Počeštěním z toho vznikly „kešky“.

Cílem není obsah krabičky si ponechat, ale zapsat se mezi nálezce. Kešky vás zavedou na rozmanitá místa v přírodě, ale i ve městech, jejich síť už je neobyčejně bohatá. Můžete si volit trasy krátké, snadné i náročné.

Pro hru je samozřejmě nutné informační a komunikační cetrum, v češtině je to portál kešky.cz. Tam se dozvíte, jak výpravy za kešemi prakticky probíhají.

Nezbytnou výbava, kterou k této pohybové aktivitě budete potřebovat, je vedle sportovní obuvi také navigační přístroj pro určování zeměpisné polohy, neboť místo uložení keše je na mapě udáváno jako GPS.

Pro bolavé svaly: Plavání

Pohyb ve vodě přináší uvolnění při bolestech svalů, především zádových, ale hodí se i pro lidi, kteří v zaměstnání hodně namáhají nohy dlouhodobým stáním nebo chozením.

Prospívá ale i při dlouhém sezení, které vytváří napětí ve svalech, které může vést až k bolestem hlavy. Plavání a cvičení ve vodě jsou šetrné ke kloubům, takže se ideálně hodí pro starší páry, u nichž by pohyb v jiném prostředí znamenal zvýšené riziko úrazu.

Při plavání je zatížení rovnoměrně rozložené, protože se zapojuje většina svalových skupin v těle, což vede k uvolnění křečovitě stažených svalových svazků. Zvláště prospěšné je plavání na zádech, které odlehčuje páteři a ulevuje při potížích s ploténkami.

Pohyb ve vodě nepřináší zdaleka tak výrazný pocit sblížení jako při partnerské józe nebo tanci, zato uklidňuje a nadlehčuje i v psychologickém smyslu.

Pro rychlé hubnutí: Badminton

Tento na první pohled nenáročný a oddychový pohyb je prý momentálně nejrychlejší sport světa – samozřejmě myšleno na špičkové úrovni. Ale i při hře pro zábavu se za míčkem naběháte tolik, že spálíte podobné množství energie jako za stejnou dobu aerobiku.

Přitom kolena tolik netrpí skoky. Zátěž nesou hlavně svaly rukou a nohou, trénuje se rychlost a obratnost. Nevýhodou badmintonu jsou vyšší náklady na výbavu, pokud se sportu budete chtít věnovat na vyšší úrovni.

Pro rekreační sportování ale stačí levné plastové míčky. Domácí alternativou, které se můžete s partnerem stejně dobře věnovat, je stolní tenis. Spalování energie ale není zdaleka tak razantní.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
29.3.2024
Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit. Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce neb
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.