Domů     Cvičení s partnerem prospívá kondici i vztahu
Cvičení s partnerem prospívá kondici i vztahu
od 14.9.2020

Není to taková pošetilost, jak by se vám mohlo zdát: Společné sportovní aktivity dokážou vykřesat novou jiskru i v letitém vztahu. Je to díky novým zážitkům a vyšší hladině endorfinu, „hormonu štěstí“, který při pohybu působí na náladu a emoce.

Největší změnu zaznamenají starší páry, které se rozhodnou společně něco udělat pro svou kondici. Sport a cvičení ve dvou přinesou do zaběhnuté rodinné rutiny nečekaný prvek zábavy.

Partneři se najednou začnou vzájemně objevovat ve zcela neznámé poloze, což umožní vypadnout ze zažitých rolí. Vztah získá novou dynamiku a náboj, na čemž se podílejí i přirozené tělesné změny při pohybu – tep se zrychlí, stoupne krevní tlak.

reklama

Do krve se dostává více neuropřenašeče endorfinu, který vyvolá pocit rozjařenosti. Tyto tělesné procesy částečně připomínají hormonální změny při zamilovanosti a tak dokážou oživit dřímající city.

5 pádných důvodů pro cvičení v páru

1. Zažene nudu a stereotyp

Každodenní komunikace v páru se zákonitě stále točí kolem praktických témat domácnosti, financí a potomků a ponechává minimální prostor pro zábavu a prosté povídání si. Bez zábavy se ovšem ze vztahu vytrácí lehkost a na její místo se dostává nuda a stereotyp.

reklama

Vytáhnout vztah z této pasti je tím komplikovanější, že na zábavné aktivity často není čas pro praktické záležitosti, a tak ustupují stranou.

Je třeba si vzájemně říct, že i cvičení má významný praktický dopad – prokazatelně prospívá zdraví, takže nemůže být považováno za ztrátu času. Naopak, právě cvičení v páru je výborným a dobře obhajitelným způsobem, jak zahnat nudu z manželství.

2. Probouzí zapomenuté city

Cvičení vyvolává fyziologický stav podobný vzrušení, tedy zpocené ruce, rychlý puls, zadýchávání, vysvětluje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Markéta Brožová.

reklama

Při cvičení se do krve ve zvýšené míře vyplavují endorfiny, kterým se říkává hormony štěstí a díky nimž se nám pohybové aktivity líbí.

Tyto tělesné projevy oživují někdejší pocity vzájemné přitažlivosti, neboť naše paměť není jen slovní, ale také pocitová a tělesná.

3. Posiluje vzájemnou blízkost

Při společné aktivitě, kdy koordinujete své pohyby a dýcháte ve stejném rytmu, začínáte s partnerem podvědomě neverbálně komunikovat. Určité výrazy v obličeji či letmá dotknutí pak pomáhají lidem cítit vzájemnou sladěnost, vysvětluje trenérka Markéta Brožová.

Vznikne tak mezi vámi nové neviditelné, ale silné spojení. Na vztah ale příznivě působí i schopnost sportu fungovat jako přirozený ventil napětí a agresivity, takže ubývá běžných konfliktů mezi partnery.

Kromě toho je sdílený koníček pro obě strany přitažlivým tématem k hovoru a vymýšlet dárky pro partnera, které skutečně potěší, je také náhle jednodušší.

4. Urychluje zlepšování kondice

Z psychologického pohledu už pouhá přítomnost druhého člověka při cvičení ovlivňuje náš výkon. Snaha předvést se v nejlepším světle je přirozeným popudem, který nás přiměje zvýšit výkon, rychlost nebo výdrž.

Společným cvičením tak partneři jeden druhému nenásilně brání ve stagnaci ve výkonu, která se ve většině případů při dlouho vykonávané aktivitě objeví, říká hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Markéta Brožová.

Ideálním stavem je, pokud je jeden z páru již zkušenější sportovec. Jako takový má díky partnerovi při cvičení žádoucí zpestření a ten méně zkušený zase skvělého učitele.

U párů, kde se ani jeden z partnerů doposud cvičení nevěnoval, existuje riziko, že nezkušenost a nezdary budou mít odrazující efekt. Chvíli totiž trvá, než si pár najde vhodné cvičení a společný rytmus.

Abyste se cvičením předčasně neskončili, je nezbytné pro začátek vybrat takovou pohybovou aktivitu, při níž se oba budete cítit dobře a která vám přinese zážitek úspěchu. Můžete to být například lehký běh, jízda na kole nebo plavání.

5. Zvýší motivaci

Právě motivace rozhoduje o tom, zda u sportování zůstanete, nebo ho po období prvotního odhodlání zase opustíte. Proto se doporučuje necvičit osaměle doma, kde je motivace nejslabší. Co táhne, je nadšení ostatních i pocit sounáležitosti.

Platí to nejen o sportovních kurzech a oddílech, ale do značné míry i o cvičení v páru. S partnerem je snazší vytrvat a nevzdat to.

Jakmile se začnou objevovat první známky lepší kondice a postavy, je to nová motivace, kdy se partneři vzájemně posilují v odhodlání zůstat u vybrané aktivity.

Jak partnera přesvědčit?

Rozhodující bývá právě onen prvek zábavy, na který muži dobře slyší. Stejně důležité ale je společně dojít k rozhodnutí, jaký typ aktivního pohybu společně zkusíte. Preference mužů a žen se v tomto směru značně liší.

Muži jsou více soutěživí a dávají přednost sportům, kde mohou vyhrávat. Naopak ženy tíhnout spíše ke kolektivním sportovním aktivitám, kde nejde o vítězství. Oceňují spíš možnost trávit při cvičení čas s partnerem.

Kromě toho se ale zajímají více o estetickou stránku pohybu a možnosti formování postavy, zatímco mužům jde spíše o posilování.

Pozor na sporty, kde bude rozhodující výhodou větší svalová síla muže. Vznikne pak disproporční pár, kde žena nemůže konkurovat. Rozdíl ve výkonnosti by tak mohl vést k rychlému konci dobrého nápadu sportovat společně.

Univerzální tip: Zkuste tanec!

Tanec jakožto pohybová aktivita v páru má mnoho předností. Je zábavný, přitom od začátečníků nevyžaduje velkou sportovní kondici. Posiluje intuitivní vnímání pohybů partnera a díky hudebnímu doprovodu přináší i emotivní prožitek.

Při tanci jsou zapojeny svaly celého těla, zlepšuje se pohyblivost a koordinace pohybů.

Kurzy pro dospělé se pořádají ve všech kategoriích, takže od začátečníků můžete vystoupat až na soutěžní úroveň. Náklady na pořízení výbavy jsou ve srovnání s jinými druhy sportů nízké, zvláště pro začátečníky.

Pro uklidnění: Jóga

Proč jóga? Protože ji lze cvičit v každém věku a to i při horší kondici. Efekt cvičení se projeví hlavně na lepší pohyblivosti, jóga se zaměřuje na uvolnění omezené pohyblivosti kloubů a protažení zkrácených svalů.

Dechová cvičení posilují vitální kapacitu plic a v psychické rovině vedou k vyrovnanosti a většímu klidu. Cvičit se dá i doma, na internetu najdete dostatek výukových videí. Jedinou nezbytnou výbavou je cvičební podložka, ale stejně poslouží i běžná deka.

Existují také speciální cvičení pro páry, což mohou, ale nemusí být partneři. Smyslem je posílit vnímání druhého prostřednictví společně prováděných sestav. Partnerská jóga tím působí jako dotyková terapie, která sbližuje a zvyšuje vzájemné porozumění.

Při duševní práci: Pohyb venku

Pokud trávíte většinu dne u počítače, mezi knihami a spisy, pak povzbuzení potřebují nejen ochablé svaly, ale také vyčerpaná hlava. V tomto případě je ideální pohyb pod širým nebem, což záhy pocítíte na větší vitalitě a odolnosti vůči nemocem.

Nadmíra duševní práce totiž oslabuje imunitní systém a nejlepší prevencí proti tomu je pohyb venku, ideálně v přírodě nebo aspoň v městském parku.

Úlevu přináší i duševně, protože jogging, jízda na kole či nordig walking jakožto symbolický „útěk“ představuje řešení stresu a zátěže dne.

Pokud se rozhodnete pro běh nebo sportovní chůzi, v každém případě si nejprve pořiďte sportovní obuv, která bude vhodnou oporou pro chodidlo. Předejdete tím potížím s nožní klenbou a klouby.

Pokud se běhu nebo sportovní chůzi budete věnovat pravidelně, zlepší se vaše schopnost snášet fyzickou zátěž a prospějete i srdečně-oběhovému systému.

Pro znuděné: Hon za keškami

Geocaching je celosvětově rozšířená terénní hra, vlastně turistika, jejímž cílem je hledat ukryté kabičky obsahující drobné předměty, kterým se anglicky říká cache. Počeštěním z toho vznikly „kešky“.

Cílem není obsah krabičky si ponechat, ale zapsat se mezi nálezce. Kešky vás zavedou na rozmanitá místa v přírodě, ale i ve městech, jejich síť už je neobyčejně bohatá. Můžete si volit trasy krátké, snadné i náročné.

Pro hru je samozřejmě nutné informační a komunikační cetrum, v češtině je to portál kešky.cz. Tam se dozvíte, jak výpravy za kešemi prakticky probíhají.

Nezbytnou výbava, kterou k této pohybové aktivitě budete potřebovat, je vedle sportovní obuvi také navigační přístroj pro určování zeměpisné polohy, neboť místo uložení keše je na mapě udáváno jako GPS.

Pro bolavé svaly: Plavání

Pohyb ve vodě přináší uvolnění při bolestech svalů, především zádových, ale hodí se i pro lidi, kteří v zaměstnání hodně namáhají nohy dlouhodobým stáním nebo chozením.

Prospívá ale i při dlouhém sezení, které vytváří napětí ve svalech, které může vést až k bolestem hlavy. Plavání a cvičení ve vodě jsou šetrné ke kloubům, takže se ideálně hodí pro starší páry, u nichž by pohyb v jiném prostředí znamenal zvýšené riziko úrazu.

Při plavání je zatížení rovnoměrně rozložené, protože se zapojuje většina svalových skupin v těle, což vede k uvolnění křečovitě stažených svalových svazků. Zvláště prospěšné je plavání na zádech, které odlehčuje páteři a ulevuje při potížích s ploténkami.

Pohyb ve vodě nepřináší zdaleka tak výrazný pocit sblížení jako při partnerské józe nebo tanci, zato uklidňuje a nadlehčuje i v psychologickém smyslu.

Pro rychlé hubnutí: Badminton

Tento na první pohled nenáročný a oddychový pohyb je prý momentálně nejrychlejší sport světa – samozřejmě myšleno na špičkové úrovni. Ale i při hře pro zábavu se za míčkem naběháte tolik, že spálíte podobné množství energie jako za stejnou dobu aerobiku.

Přitom kolena tolik netrpí skoky. Zátěž nesou hlavně svaly rukou a nohou, trénuje se rychlost a obratnost. Nevýhodou badmintonu jsou vyšší náklady na výbavu, pokud se sportu budete chtít věnovat na vyšší úrovni.

Pro rekreační sportování ale stačí levné plastové míčky. Domácí alternativou, které se můžete s partnerem stejně dobře věnovat, je stolní tenis. Spalování energie ale není zdaleka tak razantní.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel