Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat.
Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si však zapamatujte: aby se dal starší chléb ještě chutně zpracovat, nesmí být plesnivý!
Vrabčí hnízdo
Potřebujete:
3 krajíce chleba, olej na smažení, 70 g slaniny, 4 vejce, sůl, pepř, strouhaný sýr (ementálského typu).
Postup:
Krajíce staršího chleba nakrájejte na asi 1 cm široké nudličky a spolu s nakrájenou slaninou opečte na rozpáleném oleji. Když chleba začne zlátnout, rozklepněte na něj vajíčka, zlehka osolte a opepřete a vajíčka nechte „zatuhnout“. Nakonec můžete vše zasypat strouhaným tvrdým sýrem.
Babiččiny karbanátky
Potřebujete:
5 krajíců chleba, 1 vejce, mléko, strouhanku, cibuli, česnek, bazalku, majoránku, pepř a sůl.
Postup:
1) Krajíce chleba si namočte v mléce (nebo ve vodě), a až změknou, tak z nich vodu vymačkejte a nadrolte. Přidejte vejce, koření s jemně nakrájenou cibulí, sůl a pepř. Do směsi také můžete přidat na kostky nakrájenou slaninu nebo uzené maso.
Podle potřeby přidejte strouhanku a vytvořte si směs, ze které budete tvořit placičky.
2) Na pánvi nebo ve fritéze rozpalte olej, z těsta vytvarujte placičky a ty na něm osmažte dozlatova. Podávejte s bramborovou kaší nebo opečenými brambory.
Tip: Pokud máte doma „masožravce“, osmahněte placičky v nepřepáleném oleji, ve kterém se předtím smažilo maso, chleba tu vůni masa natáhne.

Chlebová pizza
Potřebujete:
4 krajíce chleba, 2 vejce, olej na smažení, 70 g slaniny, 2 rajčata, 1 hrst černých oliv, 2 beraní rohy (pálivou papričku), 1 papriku, 1 konzervu tuňáka, 1 cibuli, sýr eidam, feferonky.
Postup:
1) Chleba obalte v rozšlehaném vajíčku a vyskládejte jím dno pánve. Navrch poskládejte, co vás napadne – nakrájenou slaninu anebo tuňáka, papriku, rajčata, olivy, kolečka cibule, plátkovaný nebo strouhaný sýr, beraní rohy, feferonky.
2) Pánev dejte na plotnu, z boku chleba zakápněte trošičkou oleje, přikryjte ji pokličkou a chvíli pomalu duste, vše bude hotové asi za 5 minut.
Pečené jednohubky
Potřebujete:
2 cibule, 1 mrkev, 1 celer, 70 g sádla, 400 g chleba, 300 ml zeleninového vývaru, pepř, kmín, 3 stroužky česneku, petrželovou nať, 200 g plátkové slaniny.
Postup:
1) Chleba nakrájejte na kostičky velké asi 2 x 2 cm. Mrkev oloupejte a nastrouhejte nahrubo, stejně tak oloupejte a nastrouhejte malý celer. Nastrouhanou zeleninu asi minutu restujte.
2) Cibulku nakrájejte najemno a osmahněte na kousku sádla. Když začne zlátnout, přidejte restovanou zeleninu a promíchejte s kostkami chleba.
Vše zalijte asi 3 dl zeleninového vývaru – ten je ale potřeba přilévat postupně, aby se chléb úplně nerozmočil a zůstal držet v kostkách.
3) Přidejte pokrájenou petrželku, nebo celerovou nať. Z hmoty vytvořte válečky, obalte slaninou a ty pak dejte péct na 180 stupňů asi 20 minut, dokud kopečky nebudou křupavě zlaté a slanina propečená.
Jak ještě upotřebit chléb?

Krutony do polévky
Chleba nakrájejte na kostičky a promíchejte jej s olivovým olejem ochuceným česnekem a bylinkami. Míchejte jen zlehka, aby se olej do chleba moc nevsákl. Kostky potom rozložte na plech vyložený pečicím papírem a pečte v rozehřáté troubě při 200 °C dozlatova.
Pokud všechny krutonky neupotřebíte, nasypte je do skleněné dózy, která se dá dobře uzavírat, a uschovejte je do chladné místnosti. Příště se vám budou hodit třeba do salátů.
Zahušťovadlo
Pokud chcete mít hovězí guláš o něco hustší, kromě nastrouhané brambory dejte do guláše ještě zhruba tři plátky nadrobno nakrájeného staršího chleba.
Obdobně se dají zahustit i některé polévky – například kyselo nebo kulajda, které nakyslá chuť chleba dobře doplní.

Chutná polévka
Na tuku zpěňte cibulku, zalijete vodou (či vývarem), přidejte kostky chleba a povařte, dokud se chleba nerozvaří. Je-li třeba, dolijte vodu, a chcete-li, směs umixujte. Přidejte česnek, majoránku, sůl a pepř podle chuti. Pokud chcete, vlijte i rozšlehané vejce.
Tip: Máte-li sušené houby, například hříbky či žampiony, přidejte je do směsi a povařte. Nakonec vlijte smetanu a ozdobte petrželkou.