Domů     Co opravdu umí vibrační plošina?
Co opravdu umí vibrační plošina?
19.7.2021

Objevila se jako zázrak, který sliboval rychlé a bezpracné zhubnutí. Její skutečné přednosti jsou ale trochu jiné.

Pokud jste se na vibrační plošinu už někdy postavili, pak vám možná spíš připomínala zábavnou atrakci. Pravidelné rychlé otřesy ale nejsou jen veselá zábava, probíhají v takové intenzitě, že skutečně mají určitý vliv na tělo. A ten může být prospěšný i negativní.

Rychlejší než chůze

Plošina vibruje ze strany na stranu, což připomíná naklánění lidského těla při chůzi. Jenže vibruje v takovém tempu, jaké je pro lidské tělo nedosažitelné. To je základem jejího účinku.

Když při chůzi přenášíme váhu z jedné nohy na druhou, udržujeme rovnováhu automaticky. Není to vrozená schopnost, všichni jsme se tomu museli v batolecím věku učit a trvalo nám to zhruba do tří let, než jsme se na chůzi mohli přestat soustředit.

Na vibrační plošině se jistým způsobem do dětství vracíme. Plošina vytváří ty samé výkyvy ze strany na stranu, ale za vysoké rychlosti, takže je musíme za zvýšeného soustředění vyrovnávat, abychom neztratili rovnováhu.

Svaly pracují

Vibrace spouštějí reflexy, které stahováním a povolováním svalů obnovují rovnováhu těla. Svaly tedy pracují, aniž bychom se viditelně hýbali, proto získala vibrační plošina pověst zázračného pomocníka při hubnutí.

Svaly se napínají velmi rychle, takže efekt připomíná aktivní cvičení. Proto svaly posilují a rostou, zlepšuje se prokrvení a zvětšuje se spalování energie.

Při pravidelném využívání vibrační plošiny můžete tedy skutečně dosáhnout zlepšení kondice a snížení váhy. Mnohem výraznější a užitečnější jsou ovšem zdravotní efekty vibrací.

Co vibrace dokážou

– Podporují koordinaci různých svalových skupin.

– Stimulují tvorbu tzv. myokinů ve svalových buňkách. To jsou látky podobné hormonům a mají víceré blahodárné účinky na zdraví. Pomáhají chránit před rozvojem cukrovky, příznivě ovlivňují srdce a cévy, mozek i cévní stěny. Zlepšují i využití tuků v těle.

– Posilují hluboký stabilizační systém, což je systém hluboko položených svalů, který pomáhá „nést“ tělo. Tyto svaly jinak vyžadují speciální trénink, aby neochabovaly.

– Zlepšují oběh lymfy, proto pomáhají při otocích. Ale pozor: Otoky mohou mít různé příčiny, takže vhodnost pobytu na vibrační plošině právě ve vašem případě nejprve zkonzultujte s lékařem.

Rehabilitace po mrtvici

Pravidelné používání vibrační plošiny zlepšuje udržování rovnováhy, které může být po mozkové mrtvici narušené. Pozitivní posun lze podle míry zatížení pozorovat už po několika týdnech, jindy jsou třeba i dva měsíce.

Obdobně dokážou vibrace postupně zlepšovat pohyblivost v končetinách, které po mrtvici jen neochotně poslouchají. Pobyt na pohybující se plošině totiž trénuje svaly, i když se mozek nechce do hry zapojit.

Výsledky jsou tedy slibné, ale nepouštějte se do rehabilitace na vlastní pěst, v každém případě se nejprve domluvte s ošetřujícím lékařem.

Zlepšení osteoporózy

Právě pro léčbu osteoporózy je vibrační plošina velmi dobrou pomůckou. Poskytuje přesně tu podporu, kterou kosti pro lepší růst potřebují. Oproti běžné představě jsou totiž kosti velmi živou tkání, která se neustále odbourává a znovu dostavuje.

Má to ale háček. Přibývání kostní hmoty řídí tělo podle toho, jak velké tělesné zátěži ho obvykle vystavujeme. K „měření“ zátěže slouží důmyslný mechanismus vyhodnocující signály přicházející z dlouhých kostí nohou.

Ty prozrazují, kolik aktivního pohybu podnikáme ve vzpřímené poloze, tedy ve stoje, v chůzi, běhu nebo třeba při tanci. Pokud se moc nehýbeme a trávíme čas spíše vsedě, signály ohlásí, že hustota kostní hmoty je zbytečně vysoká.

Organismus pak poleví v budování pevných kostí, protože se zdá, že vystačí se slabšími. K naší škodě to bývají signály mylné.

Vibrace místo běhu

Na aktivitu kostních buněk a rychlost, s jakou produkují novou kostní hmotu, má ovšem vliv nejen tělesná aktivita, ale také věk. Ve zralejším věku tento mechanismus začíná váznout.

Může za to měnící se hladina hormonů, neboť zdravou rovnováhu mezi tvorbou a odbouráváním kosti ovlivňuje estrogen. Pokud ho v organismu ubyde, zrychlí se činnost buněk likvidujících kostní hmotu. Právě proto je osteoporóza strašákem žen v přechodu.

Pobyt na vibrační plošině tak může být dobrou prevencí a doplňkem dalších opatření, jako je změna jídelníčku a aktivní pohyb ve vzpřímené poloze.

Je pohodlnou domácí alternativou za nepříznivého počasí, vibrace podpoří tvorbu kostí stejně jako jogging v přírodě. Řešením je i pro lidi trpící zhoršenou rovnováhou, u nichž při sportování venku hrozí zvýšené nebezpečí pádu a úrazu.

Kdy je vibrační plošina zcela nevhodná: Nebezpečný je tento trénink pro lidi s kloubními náhradami, s kardiostimulátorem, žilní trombózou, bolestmi bederní páteře, ale také při pokročilé osteoporóze, protože pak hrozí poškození kosti a zlomenina.

Vibrační plošina se nedoporučuje ani při onemocněních vnitřních orgánů, neboť se předpokládá, že i na ně mají otřesy vliv. Podrobně ale zatím prozkoumán nebyl. Rozhodně se jí ale vyhněte, pokud máte žlučové kameny, otřesy mohou vyvolat záchvat.

Jak na to správně

– Než zapnete plošinu, povolte napětí ve svalech, lehce pokrčte nohy v kolenou. To je velmi důležité, aby vibrace nepoškozovaly klouby. Totéž platí, pokud se o plošinu opřete pažemi.

– Tělesnou váhu se snažte rozložit na co největší plochu chodidel.

– Doba pro jeden cvik je 30 až 60 vteřin, nepřekračujte ji. Jinak můžete rychle zjistit, že se vám točí hlava.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes