Domů     Co opravdu umí vibrační plošina?
Co opravdu umí vibrační plošina?
19.7.2021

Objevila se jako zázrak, který sliboval rychlé a bezpracné zhubnutí. Její skutečné přednosti jsou ale trochu jiné.

Pokud jste se na vibrační plošinu už někdy postavili, pak vám možná spíš připomínala zábavnou atrakci. Pravidelné rychlé otřesy ale nejsou jen veselá zábava, probíhají v takové intenzitě, že skutečně mají určitý vliv na tělo. A ten může být prospěšný i negativní.

Rychlejší než chůze

Plošina vibruje ze strany na stranu, což připomíná naklánění lidského těla při chůzi. Jenže vibruje v takovém tempu, jaké je pro lidské tělo nedosažitelné. To je základem jejího účinku.

Když při chůzi přenášíme váhu z jedné nohy na druhou, udržujeme rovnováhu automaticky. Není to vrozená schopnost, všichni jsme se tomu museli v batolecím věku učit a trvalo nám to zhruba do tří let, než jsme se na chůzi mohli přestat soustředit.

Na vibrační plošině se jistým způsobem do dětství vracíme. Plošina vytváří ty samé výkyvy ze strany na stranu, ale za vysoké rychlosti, takže je musíme za zvýšeného soustředění vyrovnávat, abychom neztratili rovnováhu.

Svaly pracují

Vibrace spouštějí reflexy, které stahováním a povolováním svalů obnovují rovnováhu těla. Svaly tedy pracují, aniž bychom se viditelně hýbali, proto získala vibrační plošina pověst zázračného pomocníka při hubnutí.

Svaly se napínají velmi rychle, takže efekt připomíná aktivní cvičení. Proto svaly posilují a rostou, zlepšuje se prokrvení a zvětšuje se spalování energie.

Při pravidelném využívání vibrační plošiny můžete tedy skutečně dosáhnout zlepšení kondice a snížení váhy. Mnohem výraznější a užitečnější jsou ovšem zdravotní efekty vibrací.

Co vibrace dokážou

– Podporují koordinaci různých svalových skupin.

– Stimulují tvorbu tzv. myokinů ve svalových buňkách. To jsou látky podobné hormonům a mají víceré blahodárné účinky na zdraví. Pomáhají chránit před rozvojem cukrovky, příznivě ovlivňují srdce a cévy, mozek i cévní stěny. Zlepšují i využití tuků v těle.

– Posilují hluboký stabilizační systém, což je systém hluboko položených svalů, který pomáhá „nést“ tělo. Tyto svaly jinak vyžadují speciální trénink, aby neochabovaly.

– Zlepšují oběh lymfy, proto pomáhají při otocích. Ale pozor: Otoky mohou mít různé příčiny, takže vhodnost pobytu na vibrační plošině právě ve vašem případě nejprve zkonzultujte s lékařem.

Rehabilitace po mrtvici

Pravidelné používání vibrační plošiny zlepšuje udržování rovnováhy, které může být po mozkové mrtvici narušené. Pozitivní posun lze podle míry zatížení pozorovat už po několika týdnech, jindy jsou třeba i dva měsíce.

Obdobně dokážou vibrace postupně zlepšovat pohyblivost v končetinách, které po mrtvici jen neochotně poslouchají. Pobyt na pohybující se plošině totiž trénuje svaly, i když se mozek nechce do hry zapojit.

Výsledky jsou tedy slibné, ale nepouštějte se do rehabilitace na vlastní pěst, v každém případě se nejprve domluvte s ošetřujícím lékařem.

Zlepšení osteoporózy

Právě pro léčbu osteoporózy je vibrační plošina velmi dobrou pomůckou. Poskytuje přesně tu podporu, kterou kosti pro lepší růst potřebují. Oproti běžné představě jsou totiž kosti velmi živou tkání, která se neustále odbourává a znovu dostavuje.

Má to ale háček. Přibývání kostní hmoty řídí tělo podle toho, jak velké tělesné zátěži ho obvykle vystavujeme. K „měření“ zátěže slouží důmyslný mechanismus vyhodnocující signály přicházející z dlouhých kostí nohou.

Ty prozrazují, kolik aktivního pohybu podnikáme ve vzpřímené poloze, tedy ve stoje, v chůzi, běhu nebo třeba při tanci. Pokud se moc nehýbeme a trávíme čas spíše vsedě, signály ohlásí, že hustota kostní hmoty je zbytečně vysoká.

Organismus pak poleví v budování pevných kostí, protože se zdá, že vystačí se slabšími. K naší škodě to bývají signály mylné.

Vibrace místo běhu

Na aktivitu kostních buněk a rychlost, s jakou produkují novou kostní hmotu, má ovšem vliv nejen tělesná aktivita, ale také věk. Ve zralejším věku tento mechanismus začíná váznout.

Může za to měnící se hladina hormonů, neboť zdravou rovnováhu mezi tvorbou a odbouráváním kosti ovlivňuje estrogen. Pokud ho v organismu ubyde, zrychlí se činnost buněk likvidujících kostní hmotu. Právě proto je osteoporóza strašákem žen v přechodu.

Pobyt na vibrační plošině tak může být dobrou prevencí a doplňkem dalších opatření, jako je změna jídelníčku a aktivní pohyb ve vzpřímené poloze.

Je pohodlnou domácí alternativou za nepříznivého počasí, vibrace podpoří tvorbu kostí stejně jako jogging v přírodě. Řešením je i pro lidi trpící zhoršenou rovnováhou, u nichž při sportování venku hrozí zvýšené nebezpečí pádu a úrazu.

Kdy je vibrační plošina zcela nevhodná: Nebezpečný je tento trénink pro lidi s kloubními náhradami, s kardiostimulátorem, žilní trombózou, bolestmi bederní páteře, ale také při pokročilé osteoporóze, protože pak hrozí poškození kosti a zlomenina.

Vibrační plošina se nedoporučuje ani při onemocněních vnitřních orgánů, neboť se předpokládá, že i na ně mají otřesy vliv. Podrobně ale zatím prozkoumán nebyl. Rozhodně se jí ale vyhněte, pokud máte žlučové kameny, otřesy mohou vyvolat záchvat.

Jak na to správně

– Než zapnete plošinu, povolte napětí ve svalech, lehce pokrčte nohy v kolenou. To je velmi důležité, aby vibrace nepoškozovaly klouby. Totéž platí, pokud se o plošinu opřete pažemi.

– Tělesnou váhu se snažte rozložit na co největší plochu chodidel.

– Doba pro jeden cvik je 30 až 60 vteřin, nepřekračujte ji. Jinak můžete rychle zjistit, že se vám točí hlava.

Foto: Shutterstock, PX FUEL

reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk