Domů     Co dělat, když to v posteli skřípe?
Co dělat, když to v posteli skřípe?
20.2.2020

To, že život není pohádka, nám dojde dost brzy. Příběhy, v nichž hrdinové po svatbě šťastně žili až do smrti, v reálném životě prostě neexistují.

Ano, občas v televizi vidíme harmonický pár, který spolu žije ruku v ruce šedesát let. Ale právě jen že občas. Miliony dalších manželství prochází menšími či většími krizemi. Ty ale nemusejí mít vždy negativní dopady, mohou vztah i posílit.

A co je nejčastějším spouštěčem neshod? Peníze a sex.

Láska, nebo zamilovanost?

Pro tentokrát necháme stranou spory o peníze a zaměříme se na to, o čem tak neradi nahlas hovoříme. Na „postel“ a to, co se v ní odehrává.

Už od přírody je dané, že muži a ženy netouží po sexu stejně. Stručně řečeno muži chtějí sex, ženy milování.

Je vědecky dokázáno, že k úpadku sexuálního života dochází v partnerském vztahu už po čtyřech letech, kdy končí zamilovanost a měla by začít plnohodnotná láska, plná tolerance a pochopení druhého.

Z průzkumu společnosti Relate však vyplývá, že z pěti tisíc dotázaných byla se svým sexuálním životem po pěti letech vztahu spokojena jen polovina dotázaných.

Sex není povinnost!

Na vzájemnou sexuální touhu partnerů působí negativně řada věcí. Péče o domácnost, děti, pracovní vytížení a další běžné stereotypní činnosti nás vysilují natolik, že na svého muže většinou nemáme moc času.

Muži zase bývají znudění stejným sexem, stejnou polohou a především stále stejnou partnerkou. Pro muže je totiž monogamie, tedy věrnost jedné ženě, od přírody nepřirozená.

A tak se dříve nebo později náš sexuální život dostává do příliš vyjetých kolejí a stává se pouze povinností.

Nic není zadarmo

Největší chybou je, když lidé srovnávají sex po letech soužití s tím, který zažívali, když se s partnerem poznali. Párová sexualita se vyvíjí a zraje jako vše v životě. Mladý sex je svěží a plný energie, po letech zase může být kvalitnější a zralejší.

Krach vztahu a sexuálního soužití čeká všechny, kdo si myslí, že vše bude klapat jaksi „samo“, bez snahy a úsilí. I tady platí, že nic není zadarmo a na sexuální harmonii páru se musí prostě neustále pracovat.

Tipy pro každého

Jak tedy na to, aby náš sexuální život i po letech nebyl jen povinností při zhasnutém světle, ale bavil nás a naplňoval i v případě, že není tak častý jako zamlada?

*Udržujme si osobní atraktivitu a přitažlivost. To platí nejen pro ženy, ale i pro muže. Stejně jako není zrovna poutavá žena ve vytahaných teplákách, tak není žádoucí neoholený muž ve špinavých montérkách.

Je s podivem, že ještě na začátku třetího tisíciletí jsou mnozí muži přesvědčeni, že chlap má „vonět“ potem a koňmi. Pokud je takového ražení ten náš, tak nezbývá, než ho nenápadně předělat.

Nekupujeme mu na začátku rovnou voňavou toaletní vodu, ale začneme deodorantem bez barvy a zápachu. To by snad mohl začít tolerovat.

*U příliš rozdílného sexuálního temperamentu platí, že partner s vyšší potřebou se musí přizpůsobit z hlediska frekvence partnerovi s nižším sexuálním apetitem.

Pokud máme ve vztahu opravdu velmi rozdílné představy o frekvenci sexu, tak se to snažíme tomu druhému vynahradit alespoň v kvalitě a délce milování.

*Nenutíme partnera do ničeho, co sám nechce, ale na druhé straně si nenechme ani sami vnutit to, k čemu nemáme chuť. Nebojte se říct partnerovi – tohle prostě dělat nechci! Ale na druhé straně mu nabídněte něco nového, co vám bude příjemné. Třeba se to zalíbí i jemu.

*Nejhorší je stereotyp. Abyste v sobě vzbudili touhu po sexu i po dlouholetém manželství, měli byste se zaměřit na to, aby byl sex čas od času jiný.

Nemusíte rovnou do knihkupectví pro kámásútru, stačí trošku jiná poloha, jiné místo a čas než postel v noci a už i to je dobrý start k zajímavějšímu milování.

*V manželství se také po delší době zapomíná na doteky. Nic nevzbudí sexuální touhu lépe než láskyplné doteky partnerů. Nebojte se tedy čas od času chytit svého partnera či partnerku za ruku, pohladit ho nebo obejmout.

Ženy mají v dotecích větší možnosti, u nich se to bere jaksi přirozeněji. Muž vám opraví poličku nebo namaže panty u dveří. Je to samozřejmost, ale stačí ho pohladit po ruce a říct: „Ty jsi tak šikovný!“ – a už jihne.

* Nestyďte se a mluvte! Včasná rozmluva o sexuálních problémech může vztahu pomoci. Popovídejte si se svým partnerem o vašich nejtajnějších touhách a zkuste některé uskutečnit. K takovému povídání samozřejmě musí být to správné místo a čas.

Když vám zrovna utíká mléko na plotně, nebudete začínat o tom, že máte sny o rychlém sexu s neznámým mužem kdesi za stodolou. Ale při posezení u vína (a vypnuté televizi!) v pohodové chvilce se můžete o partnerovi dozvědět mnohé. Chce to jen trošku odvahy začít a ono to pak už půjde samo.

*Zavzpomínejte si na staré časy, zopakujte nějaký krásný večer, který třeba začal kinem nebo večeří v restauraci a pak hezky skončil v posteli. Muž většinou takové chvíle už dávno zapomněl, ale v podvědomí je pořád má.

Takže když mu tu situaci připomenete, vzpomínky se mu okamžitě vrátí. Není totiž vůbec špatné po sobě, i po několika letech v manželství, toužit!

*Zrušte alespoň jednou týdně televizní večer a věnujte se jeden druhému. A že zrovna dávají váš oblíbený seriál? Vždyť si ho můžete nahrát a pustit další den. Je statisticky dokázáno, že když se někde stane havárka a je pár hodin vypnutý proud (nastane tzv. black out), rodí se po devíti měsících nejvíce dětí.

Muži i ženy od vzájemného soužití očekávají různé věci. Je otázkou tolerance a domluvy, kde se tyto potřeby protnou tak, aby se vztah stal opravdu kvalitním a žádoucím.

Co očekávají ženy od mužů

•Oporu a pocit bezpečí

•Galantnost a velkorysost

•Spolehlivost a zodpovědnost při výchově dětí i zabezpečení rodiny

•Přetrvávající sexuální přitažlivost

•Smysl pro humor

Co chtějí muži od žen

•Ženskost

•Obdiv a uznání svých kvalit

•Vytváření tepla rodinného krbu

•Dobrou matku dětí

•Zájem a péči jako projev lásky

•Kvalitní sexuální život

•Toleranci k jeho osobním zájmům a koníčkům

Text: Katka Potůčková, Foto: Shutterstock

Související články
15.7.2026
A možná pak nebudete potřebovat lékaře. Tedy alespoň ne tak často. Má totiž spoustu blahodárných účinků.   Ceněnou bylinkou byl už ve starověku. Tehdy se používal k hojení ran, ale i k magickým obřadům. Bylinkáři ho odjakživa doporučovali na nespavost, hysterii, ale i na mužnou sílu. Jeho užití je ale daleko širší. Něco naznačují i lidové názvy jako třeba bič boží, bylina královská, jat
19.6.2026
Není to vyloučeno a možná o tom ani nevíte. Nemáte potíže s padáním vlasů? S únavou nebo vytrvalým nárůstem váhy? Pokud se nenajde jiné vysvětlení, pak podezření padá na hormony. Hormony jsou velmi účinné i v nepatrném množství a na tělo mají mnohem větší vliv, než si dokážeme představit. Z toho také vyplývá, že každé rozkolísání jejich tvorby se na našem stavu projeví. Často jsou to příznaky neu
17.6.2026
Bolest lze mírnit i jinak než chemicky. Alternativ je řada, i když jejich síla a spolehlivost kolísá. Za pokus ale stojí. Teplo a chlad To je nejjednodušší, přitom účinný způsob, který působí na příčinu bolesti fyzikálně. * Studené obklady a koupele zmírňují bolest způsobenou záněty. Při zánětu se totiž intenzivně zvyšuje prokrvení postižené partie, což vede k otokům a horkosti. Chlad často po
8.6.2026
Ředkvičky mají vysoký obsah silic, minerálních látek a vitaminu B a C. Kromě vysokého podílu vody obsahují vápník, draslík, fosfor a síru, která jim dodává charakteristické aroma.   Na co jsou dobré? * Podporují trávení, jsou mírně močopudné. * Odstraňují zácpu, působí proti plynatosti. * Snižují cholesterol i krevní tlak. * Uvolňují hleny při kašli. * Působí na onemocnění žlučníku, žaludk
4.6.2026
Jídlo není lék, ale léčení řady potíží může zdatně podpořit – a bohužel i mařit. To se týká i revmatismu. Kdysi se „revma“ považovalo za nemoc starých lidí. Realita je jiná. Ve vyšším věku se sice mohou potíže zhoršovat, ale obvykle začínají mnohem dříve, někdy dokonce už v mládí nebo v dětství. Revmatismus totiž nesouvisí se stárnutím, ale s poruchou imunitního systému. Ten v těle vyvolává zán
reklama
Šikovné tipy
Tipy pro krásné rty
Pokožka rtů patří k nejjemnějším vůbec, proto je pro její zdraví a pěkný vzhled nutná odpovídající péče.   Bez péče to nejde Rty se neliší jen barvou, ale také mnohem tenčí povrchovou vrstvou než ostatní pleť a pokožka.  Nezvláčňují je žádné mazové žlázy, proto jsou rty mnohem choulostivější a náchylné k vysychání a praskání. Balzám na […]
Připravte pokožku na krásné opálení
Léto, slunce a bronzová pokožka k sobě neodmyslitelně patří. Jenže cesta ke krásnému opálení by neměla vést přes zarudnutí, pálení a loupající se kůže. Spálená pokožka není známkou „základu“ pro opálení, ale reakcí na nadměrné UV záření. Pokud chcete, aby pleť i pokožka těla vypadaly zdravě, hladce a opálení vydrželo co nejdéle, vyplatí se začít […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Dovolenou nemusíte prostonat
Skutečně, nejběžnějším zdravotním potížím na cestách se dá celkem úspěšně předejít. A pravidla, která vás ochrání, nejsou složitá. Riziko na talíři Drtivou většinu cestovatelských průjmů vyvolávají fekální bakterie. Do kuchyně se mohou dostat s přirozeně hnojenou zeleninou a při nedostatečné hygieně při přípravě a výdeji jídla se snadno rozšíří ze zeleninového salátu i na další […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dopřejte očím víc barev
nejsemsama.cz
Dopřejte očím víc barev
Stejně jako celé tělo i oči potřebují správnou výživu, aby byly ve formě. My vám prozradíme, které potraviny prospějí vašemu zraku. Jez hodně mrkve, zlepší se ti zrak, říkávaly nám naše babičky. Jenže není to jen o mrkvi. Spektrum potravin prospěšných pro zrak sahá daleko za hranice této kořenové zeleniny. Dvakrát týdně ryby Ryby pomáhají zejména v
Nejkrásnější louka Evropy říká autům dost
epochanacestach.cz
Nejkrásnější louka Evropy říká autům dost
Na první pohled to může působit paradoxně. Jedna z nejfotografovanějších krajin Dolomit se rozhodla, že návštěvníků nechce více, ale méně. Alpe di Siusi, největší vysokohorská louka v Evropě, zavádí od léta 2026 nová pravidla příjezdu, která mají jediný cíl – zachovat místo, kvůli němuž sem lidé přijíždějí. Nejde o boj proti turistům. Jde o ochranu
Chobotnice se třemi srdci: Mistryně převleků, která překvapuje každým pohybem
epochaplus.cz
Chobotnice se třemi srdci: Mistryně převleků, která překvapuje každým pohybem
Na první pohled připomíná podivnou hroudu chapadel, ve skutečnosti ale patří k nejinteligentnějším tvorům oceánů. Chobotnice má tři srdce, modrou krev, dokáže během zlomku sekundy změnit barvu i tvar těla a protáhne se otvorem velkým sotva jako její oko. Vědci dodnes objevují další neuvěřitelné schopnosti tohoto fascinujícího hlavonožce. Když se chobotnice vydává na lov, pracují
Bratranec mě jen využil
skutecnepribehy.cz
Bratranec mě jen využil
Po letech se vrátil do našeho města můj bratranec a vypadal příšerně. Žena mu utekla do ciziny a on zůstal sám! Bratránek, se kterým jsem si v dětství užila spoustu zábavy, se na dlouhé roky ztratil z mého života. Teď byl zpět a mně se nad ním srdce svíralo. Podle jeho vyprávění to neměl v poslední době v životě vůbec lehké, navíc
V ložnici to Havlovi a jeho ženě Barboře skřípe?
nasehvezdy.cz
V ložnici to Havlovi a jeho ženě Barboře skřípe?
Na první pohled působí jako dokonale sehraná dvojice, která s úsměvem proplouvá nástrahami rodičovství i pracovního vytížení. Jenže herec Ondřej Havel (31) ze seriálu Ulice a jeho manželka Barbora
Lyonský salát s pošírovaným vejcem a slaninou
tisicereceptu.cz
Lyonský salát s pošírovaným vejcem a slaninou
Pošírované vejce můžete do svých receptů zařadit častěji, je to známka vyspělejšího kuchaře! Suroviny 2 lžíce olivového oleje 200 g nakrájené slaniny 1 stroužek česneku 180 g bílého chleba be
Lidi s krevní skupinou B ohrožuje jedna nemoc více než ostatní
21stoleti.cz
Lidi s krevní skupinou B ohrožuje jedna nemoc více než ostatní
Existují nejrůznější studie, které poukazují na souvislost mezi krevní skupinou a jistým onemocněním. Zastřešující studie se nyní podívala na všechna tato tvrzení a zjistila, že souvislosti jsou spíše
Fenomén sdílených kanceláří
rezidenceonline.cz
Fenomén sdílených kanceláří
Takzvané coworkingové prostory jsou logickou reakcí na zjištění, že ne každá firma potřebuje rozlehlé prostory a vlastní stůl pro každého zaměstnance. Kompromis mezi home office a běžným kancelářským uspořádáním přináší kromě úspor nákladů i výhody ve formě sdílení moderního vybavení.   Řešení umožňuje i společná tvůrčí setkávání, cooworking poskytuje profi zázemí rovněž pro schůzky a
Chrám Ta Prohm: Chovali v něm dinosaura?
enigmaplus.cz
Chrám Ta Prohm: Chovali v něm dinosaura?
Na jednom z mnoha reliéfů v kambodžském chrámu Ta Prohm prý lze nalézt něco, co tam zdánlivě nepatří: dinosaura! Zvíře údajně vypadá jako stegosaurus, jenž měl oficiálně vyhynout před miliony lety. Co
Palácový komplex Topkapi: Největší v něm byl harém
historyplus.cz
Palácový komplex Topkapi: Největší v něm byl harém
„Neseš nějaké zbraně?“ ptá se strážný u brány. Návštěvník jen poodhrne kápi, aby bylo vidět, že přichází neozbrojen, a je vpuštěn dovnitř. Ocitá se na rozlehlém prvním nádvoří paláce Topkapi, které se pro tento den proměnilo v rušné tržiště. Ale běda mu, pokud by „zabloudil“ do jiných částí komplexu! V nich sídlí sultán s rodinou
Kanoista Martin Fuksa: Síla klidu, disciplíny a osobitého stylu
iluxus.cz
Kanoista Martin Fuksa: Síla klidu, disciplíny a osobitého stylu
Patří mezi nejúspěšnější sportovce současnosti, na vodě sbírá medaile s obdivuhodnou pravidelností. Přestože tráví většinu času ve sportovním oblečení, móda ho baví - a jak sám říká, rád vystoupí z ko
Odepřela Akademie kardinálovi poslušnost?
epochalnisvet.cz
Odepřela Akademie kardinálovi poslušnost?
Není příliš rozumné zkoušet před kardinálem Richelieuem něco utajit. První ministr se dříve či později dozví o všem a s potenciálními spiklenci umí rázně zatočit.   Od roku 1629 se setkávají v pařížském domě spisovatele Valentina Conrarta (1603–1675). Diskutují o literárních dílech. Nikomu se tím ale příliš nechlubí. Někdo by jejich spolek klidně mohl považovat za nelegální.