Domů     V zimě pozor na ledviny
V zimě pozor na ledviny
27.2.2025

Jsou náchylné k prochladnutí a případný zánět není nic, o co by člověk stál. Ale o ledviny bychom tak jako tak měli pečovat celoročně.

Pro tělo jsou nesmírně důležité a mají více funkcí než jen filtrování a vylučování škodlivin. Například produkují hormony, které ovlivňují krevní tlak i tvorbu červených krvinek. Udržují v rovnováze minerály jako jsou draslík a sodík.

Podílejí se i na tvorbě důležitého vitaminu D. Přesto se o ně téměř nestaráme, a to je chyba. Možná je to tím, že ledviny většinou nebolí. I to je pravděpodobně důvod, proč lidí se nemocnými ledvinami přibývá.

Může za to stárnutí, ale často i nevhodný životní styl. A ten ovlivnit můžeme.

Čemu se vyhnout

Sůl – Jeden z nejčastějších prohřešků v celé populaci je nadměrný příjem soli. A to nejen té, kterou si sami přisolíme pokrmy, ale hlavně té skryté.

Najdeme ji ve všech průmyslově zpracovaných potravinách a to nejen v uzeninách a potravinách, které mají sůl přímo v názvu, třeba brambůrcích, ale také v dochucovadlech jako je maggi, přemíra soli je ve všech asijských omáčkách nejen sójové.

Skrytá sůl může být i třeba ve sladkých sušenkách, cereáliích, nejvíce v kukuřičných lupíncích, často v sušenkách a hojně ji obsahují i různé sladké čokoládové tyčinky. Vlastně to, co náš jazyk cítí jako plnou sladkou chuť podporuje právě sůl.

Alkohol – že alkohol škodí, se už ví dlouho. A i když se lékaři přou o to, co je malé, tolerovatelné množství, nejlepší je nepít vůbec. A pokud už sklenku neodmítnete, vyhněte se tvrdému.

Káva – neznamená to, že si ji nemůžete dát, ale množství by nemělo překročit 5 šálků denně, a protože, jak známo, kofein odvodňuje, je potřeba to vzít v úvahu a vypít vždycky sklenici vody.

Kouření – zvláště ve spojení s alkoholem škodí, a může dokonce způsobit selhání ledvin

Živočišné bílkoviny – jejich zdrojem je především maso, ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky a naše tělo je dokáže lépe využít než ty rostlinné. Zároveň ale představují pro ledviny vyšší zátěž. I proto je potřeba konzumovat je s mírou.

Doporučuje se příjem asi 1 g bílkovin na kilogram hmotnosti. Lékaři často radí živočišné a rostlinné bílkoviny kombinovat.

Pro představu30 g bílkovin obsahuje například 150 g hovězího masa nebo 250 g tvarohu či 100 g eidamu. Když sníte 150 g mandlí, dostanete se na stejnou hodnotu.

Ve 100 gramech fazolí je 21 gramů bílkovin.

Pozor při hubnutí – často se využívají právě bílkoviny. Tedy různé tyčinky, polévky, sójové párky, koktejly, chipsy. Vlastně, na co si vzpomenete. Vypadají jako skutečné jídlo, často i tak chutnají, ale za vším je zpracovaný proteinový prášek.

Tyto diety samozřejmě fungují, je tu ovšem velké ale. Neodbourávají sice svaly, ale umí vyloučit z těla vodu ve svalech vázanou, takže zhubnete třeba za měsíc deset kilogramů, ale to jsou pouze tři kila tuku a zbytek je voda.

A co je nejdůležitější, vysoký příjem bílkovin ohrožuje ledviny. Proto byste se do takové diety neměli pouštět bezhlavě, bez konzultace s lékařem a vyšetření ledvin. A pokud už se rozhodnete to riskovat, pak ji nikdy nedržte dlouhodobě. Daleko lepší cestou ke snižování váhy je prostá úprava jídelníčku.

S léky opatrně – ty, které máte předepsány, užívejte přesně podle doporučení lékaře, ale opatrní byste měli být s léky proti bolesti a hlavně s volně dostupnými doplňky stravy a vitamíny. A na které dát pozor zejména?

Existují dva druhy vitamínů – vitamíny rozpustné v tucích a vitaminy rozpustné ve vodě. Právě vitaminy rozpustné v tucích, tedy A, D, E a K, jsou ukládány ve těle a mohou se tam hromadit.

U vitamínů rozpustných ve vodě jako jsou vitamíny skupiny B a vitamín C to sice nehrozí, ale i tak je vždycky lepší získávat je z vyvážené stravy.

Na co nezapomenout

Dobře se oblečte –většina z nás se bude muset snažit během letošní zimy topit o něco méně. Pokud si na chlad zvyknete postupně, můžete se vůči němu stát odolnější, ale nic se nemá přehánět.

Důležité je ale teple se oblékat, a zejména udržovat v teple partie, které jsou k prochladnutí náchylné. Zvlášť, pokud více sedíte a příliš se nezahřejete pohybem. Může totiž dojít k zánětu močových cest a ledvin a s tím není radno si zahrávat. Vždycky se vyplatí nečekat a vyhledat lékaře.

Pijte dostatečně – Je to trochu paradox, ale právě v zimě dochází k tomu, že máme tendenci méně pít, protože když se nepotíme, necítíme potřebu doplňovat tekutiny. Přitom když jsme v chladném prostředí, ledviny produkují více moči.

Je to jeden z obranných mechanismů, jakým tělo na chlad reaguje. Studené prostředí totiž způsobuje, že tělo musí filtrovat více krve než normálně, protože větší objem krve proudí do životně důležitých orgánů s vyšší frekvencí.

A pokud málo pijete, dochází dehydrataci a s ní k vyššímu riziku onemocnění ledvin. Kolik tedy vypít? To je velmi individuální, ale denní příjem tekutin by měl být kolem 35–40 ml na kilogram hmotnosti.

Do tohoto množství se ovšem započítávají i ty, které získáte z ovoce, zeleniny, polévek, omáček a podobně. Ideální množství pro člověka s průměrnou váhou okolo 70 kg je přibližně 1 až 1,5 litru tekutin denně.

Pokud je zima nebo při větší fyzické námaze pak množství o půl litru navýšit, jelikož se více potíte a také více tekutin vydýcháte.

Bylinky, které pomáhají

Vřes obecný

Má dezinfekční účinky, je močopudný a dokáže rozpouštět ledvinové kaménky. Můžete popíjet čaj, který nemá žádné vedlejší účinky, takže ho lze užívat dlouhodobě.

Čaj

2 lžičky květu nebo sušených větviček krátce povařte ve ¼ l vody. Nechte 15 minut odstát a přeceďte.

Pijte vlažný 1–2x denně.

Kopřiva

Kopřivu můžete využít čerstvou i sušenou. Je močopudná, pomáhá čistit krev a při zánětech močových cest. Čistí ledviny, zabraňuje tvoření kamenů. Jen by se neměla užívat dlouhodobě. Doporučuje se čtrnáctidenní kúra a po ní stejně dlouhá přestávka.

Čaj

2 lžičky čerstvé nebo sušené kopřivy zalijte horkou vodou, nechte 10 minut louhovat. Poté přeceďte a můžete případně dosladit medem.

Užívejte 2x denně.

Přeslička

Podporuje zdraví ledvin, působí močopudně. Pomáhá proti otokům, inkontinenci, je vhodná i při infekci močových cest. Nesmí se však užívat dlouhodobě. Obvykle se čaj pije 5 dní a poté je třeba udělat přestávku.

Jednu čajovou lžičku vložte do ¼ l horké vody, nechte louhovat 10–15 minut a poté přeceďte. Čaj má světlou barvu, je bez vůně i chuti a měl by se připravovat vždycky čerstvý. .

Pijte 2x denně.

Foto: Shutterstock
Související články
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk