Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví.
Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu.
Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až při vlnách ve velmi krátkém rozsahu, kdy dokážou pronikat kůží a ničit buňky.
To začíná v ultrafialovém spektru slunečního záření, pokračuje rentgenovým a vrcholí nejničivějším zářením gama uvolňovaným při jaderných reakcích. U mikrovlnky hrozí docela jiná rizika. Prohřívá jídlo nerovnoměrně, a když nedochází k varu, nelikviduje mikroby.
Pokud pak ohřáté jídlo hned nespotřebujete, patogenní bakterie se v něm rychle pomnoží a mohou vám způsobit nepříjemnou zdravotní epizodu. Dalším a spíše teoretickým rizikem by mohla být spálenina.
Mikrovlny nedokážou pronikat buňkami, na to jsou moc velké, zahřívání by se tedy projevilo jen na povrchu kůže, tedy spáleninou. Tomuto riziku ale brání konstrukce trub.

Mazlíčci
Lidské jídlo kočce nesvědčí
Rozhodně by neměla dostávat zbytky z kuchyně, ty nejsou vhodné pro žádné zvíře především kvůli vysokému množství soli.
Kočky, ale ani další zvířata nejsou na sůl přivyklé jako člověk, takže je pro ně zátěží a může vést k vážným zdravotním potížím, hlavně srdečním či ledvinným, k nimž mají starší kočky i bez soli sklon.
Kočka je výhradní masožravec, takže její přirozená potřeba živin je jiná než ta naše. Proto bychom si měli své jídlo nechat pro sebe a kočce dávat to, co prospívá jí.
Můžeme přilepšovat porcemi pamlsků jako nesolené vařené maso, vařený vaječný bílek, některé kočky rády i kousky ovoce nebo zeleniny.
Psychologie
Roztěkanost je zlozvyk
A podléháme mu čím dál víc. Je to samozřejmě vliv digitálních médií, neboť máme stále po ruce mobil s internetem a počítač, kde se dá překlikávat z jedné zprávy na druhou.
Své udělala i krátká veselá videa, takže na delší úseky se už soustředíme obtížněji, ostatně na streamovacích platformách se dají pomalejší úseky filmů klidné přeskočit, že… Výsledkem je klesající schopnost se soustředit, naše vnímání je povrchní a paměť se zhoršuje.
Je to bludný kruh, z nějž vede jen jediná cesta – cíleně se zabývat jen jednou věcí. Jak na to konkrétně? Vyberte si nějaké téma, které vás opravdu zajímá, a pět minut o něm přemýšlejte. Neseďte u počítače ani u televize, přemýšlejte v tichu a klidu.
Jakmile se myšlenky začnou stáčet jiným směrem, zase se k původnímu tématu vraťte. Na tématu nezáleží, podstatné je naučit mozek, že se chcete soustředěně zabývat opravdu jen jednou záležitostí a tu si do hloubky promyslet.
Zpočátku to vyžaduje disciplínu, protože myšlenky se úplně přirozeně rozbíhají do všech stran a vy máte pocit ztráty času. Ale po nějaké době nácviku zjistíte, jakou psychickou úlevu vám to přináší. A když vytrváte, zjistíte, že se zlepšuje vaše soustředěnost i paměť.

Pokojové rostliny
Zeleň léčí
Často se píše o tom, že pokojové rostliny pohlcují chemické škodliviny v domácím ovzduší. Ale to není jediný jejich pozitivní účinek, neboť působí i na psychiku. Efekt sice není tak silný jako při procházce lesem, zato je soustavný.
Pokojové rostliny mají prokazatelně utišující vliv při psychickém podráždění. Snižují také zvýšený krevní tlak (až o 5 mm Hg, což odpovídá 1 tabletě) a zpomalují zrychlený puls, což řečeno jinými slovy také znamená, že uklidňují.
Prospívá dokonce i pohled na zeleň za oknem. Z výzkumů na toto téma například vyplynulo, že nemocniční pokoj s výhledem do zeleně může urychlit léčení až 10 %. Zeleň také vede k nižší spotřebě léků proti bolesti nebo úzkosti.
Koupel je nejlepší relaxace
Únava a přetížení? Zkuste koupel s esenciálními oleji. Na výběr je řada druhů a pomáhají jak při tělesných, tak psychických bolístkách. Účinky se ale liší:
* Meduňka uklidňuje psychické napětí a stres.
* Pomeranč rozhání depresivní myšlenky a obnovuje pocit lehkosti mysli.
* Levandule pomáhá usnout, mírní nervozitu a deprese. Ulevuje při tenzních bolestech hlavy i bolestech zad a namožených svalů.
* Třezalka zabírá při depresivních náladách, tiší migrény a bolesti hlavy vyvolané citlivostí na změny počasí, zklidňuje dráždivý močový měchýř.
* Růže je užitečná při vnitřním neklidu a nervozitě a tiší i fyzické projevy, které je doprovázejí, jako je bušení srdce nebo bolest žaludku. Pomoci dokáže i při bolestech hlavy a vysokém krevním tlaku. Prospívá kůži, zkrášluje ji a hojí vyrážky.
* Šalvěj umí zklidnit klimakterické potíže s návaly, zhoršenou koncentrací a pamětí. Uleví také při nervozitě a úzkosti.