Domů     Chuť šarmantní Francie
Chuť šarmantní Francie
2.11.2020

Ani Francouzi asi neznají všechny recepty své země, ale na svoji kuchyni jsou, jak se patří, pyšní. A mají proč. Snoubí se v ní tradice a nápaditost, prostě má šarm. Pojďme tedy alespoň na chvilku nahlédnout pod pokličku.

Nids de tartiflette

Sýrovo-bramborová hnízda (úvodní foto)

(5 porcí)

1 cibule, 1 stroužek česneku, 125 g prorostlé uzené slaniny, 600 g brambor (nejlépe varného typu A nebo AB, popřípadě B), 2 lžíce oleje neutrální chuti, 1–2 lžičky tymiánových lístků, 100 ml suchého bílého vína nebo, hovězího vývaru, mořská sůl, pepř, 150 g crème fraîche, 125 g sýra reblochon

Co ještě: 5 jednoporcových zapékacích misek (po 150 ml), máslo do formiček

1) Cibuli a česnek oloupejte a nakrájejte na drobné kostičky. Slaninu také nakrájejte na kostičky. Brambory oloupejte a nakrájejte na 1cm kostičky.

V nepřilnavé pánvi rozehřejte olej a opékejte na něm slaninu a brambory přibližně 5 minut, až je slanina křupavá.

2) Přidejte nakrájenou cibuli a opékejte dalších 5 minut, aby brambory mírně zhnědly. Vmíchejte tymián a česnek a zalijte vínem nebo vývarem. Krátce povařte, pak osolte a opepřete.

3) Pánev odstavte. Do bramborové směsi vmíchejte crème fraîche. Sýr reblochon nakrájejte na kostičky (včetně tenké oranžovožluté smetanové kůrky, protože ta se postará o správné aroma!) a dvě třetiny vmíchejte do směsi v pánvi.

4) Troubu předehřejte na 200 °C. Formičky vymažte máslem, naplňte je bramborovou směsí a navrch rozdělte zbývající sýr. Pečte 20–25 minut v dolní části trouby dokřupava a dozlatova. Podávejte ve formičkách pěkně horké

Tip: K takhle hutnému předkrmu chutná křupavý čerstvý salát z endivie, polníčku nebo frisée s klasickou octovo-olejovou zálivkou.

Doba přípravy 45 minut

Náročnost 1

Energie v jedné porci 1655 kJ

Soupe au pistou

Zeleninová polévka s pistou

(4 porce)

Talíř plný zeleniny korunovaný lžičkou pistou, jak se ve Francii říká pestu, kousek bagety na vytření posledního zbytečku – tak vypadá opravdová letní radost, především když máte zeleninu z vlastní zahrádky.

Na pistou: 1 velký svazek bazalky, 2–4 stroužky česneku, mořská sůl, 80 ml kvalitního olivového oleje

Na polévku:

3 rajčata, 1 velká cibule, 200 g tenkých zelených fazolek, 2 řapíky celeru, 2 velké mrkve, 2 velké brambory, 1 tenký pórek, 1 malá cuketa, 3 lžíce olivového oleje, asi 1,5 litru zeleninového vývaru, 2–3 snítky tymiánu, 2 bobkové listy, mořská sůl, 100 g polévkových těstovin, 1 malá plechovka bílých fazolí (240 g po okapání), pepř

Co ještě: nastrouhaný výrazný (polo)tvrdý sýr (např. comté, gruyère; podle chuti)

1) Na pistou opláchněte bazalku, otřepejte dosucha a otrhejte lístky. Česnek oloupejte a nakrájejte nahrubo.

Bazalku s česnekem, špetkou mořské soli a olivovým olejem dejte do vysoké zavařovací sklenice nebo nádoby z příslušenství tyčového mixéru a tyčovým mixérem zpracujte ne moc dohladka. Pistou odložte.

2) Na polévku nařízněte rajčata do kříže, zalijte horkou vodou, nechte chvíli stát, oloupejte, zbavte semínek a nakrájejte nahrubo. Cibuli oloupejte a nakrájejte na drobné kostičky.

3) Omyjte a očistěte ostatní zeleninu. Rozpulte fazolky. Řapíkatý celer nakrájejte na plátky (lístky nakrájejte nadrobno a odložte). Mrkve a brambory oloupejte a nakrájejte na kostky. Pórek nakrájejte na kolečka silná jako prst, cuketu na kostičky.

4) Ve velkém hrnci rozehřejte olivový olej a opečte na něm cibuli do sklovita. Přidejte veškerou zeleninu kromě rajčat, zalijte zeleninovým vývarem. Opláchněte tymiánové snítky a přidejte je do polévky spolu s bobkovými listy. Přiveďte k varu a 5 minut nepřiklopené vařte.

5) Ve druhém hrnci přiveďte k varu vodu, osolte ji, vložte do ní těstoviny, uvařte je tak, aby byly velmi tuhé na skus, tedy kratší dobu, než je uvedeno v návodu na obalu. Sceďte a v cedníku prolijte studenou vodou.

Bílé fazole propláchněte a nechte okapat v cedníku. Bílé fazole, těstoviny a rajčata přidejte do polévky a vařte ji dalších 5 minut.

6) Polévku dochuťte mořskou solí a pepřem. Vmíchejte do ní polovinu pistou a podávejte se lžičkou zbývajícího navrchu. Podle chuti posypte nastrouhaným sýrem.

Doba přípravy 1 hodina

Náročnost 2

Energie v 1 porci 2388 kJ

Carrée d’agneau aux-herbes

Jehněčí karé v bylinkové krustě

(4 porce)

Na jehněčí karé:

2 šalotky, 2–3 stroužky česneku, 60 g změklého másla, 50 g včerejšího bílého pečiva, 3 snítky hladkolisté petrželky, 4–5 snítek tymiánu, 1 lžička nastrouhané kůry z biocitronu, 1 žloutek, mořská sůl, pepř, 400 g třešňových rajčat, 2 jehněčí hřebínky v celku (po 400 g; kuchyňsky upravené), 2 lžíce olivového oleje

Na pyré:1 kg moučnatých brambor, mořská sůl, 200 ml plnotučného mléka, 6–8 lžic kvalitního olivového oleje, pepř

Co ještě: lis na brambory

1) Na bylinkovou krustu oloupejte šalotky a česnek. Na 1 lžíci másla je opečte dosklovita a odložte. Pečivo zbavte kůrky. Bylinky opláchněte, otřepejte dosucha a otrhejte lístky. Pečivo a bylinky krátce promixujte v chopperu.

Smíchejte s citronovou kůrou, zbývajícím máslem, šalotkovou směsí a žloutkem, osolte mořskou solí a opepřete.

2) Omyjte rajčátka. Na pyré oloupejte brambory, nakrájejte je na kostky a v osolené vodě vařte asi 20 minut doměkka.

3) Mezitím předehřejte troubu na 160 °C. Jehněčí díly omyjte studenou vodou a osušte. V pánvi rozehřejte olej. Maso na něm ze všech stran asi 2 minuty zprudka opékejte, osolte a opepřete. Přeneste na plech.

Bylinkovou směs naneste na tu stranu kusů jehněčího, na níž je tukové krytí, a jemně přitiskněte. Na plech přidejte rajčátka. Pečte 15 minut uprostřed trouby, pak plech vyjměte z trouby, maso zakryjte alobalem a udržujte v teple. Troubu přepněte na gril (nebo na 250 °C).

4) Sceďte brambory, uschovejte přitom trochu vody, v níž se vařily. Brambory prožeňte lisem (dá se použít lis na spätzle) zpátky do hrnce. Současně s tím ohřejte mléko a vmíchejte je do pyré.

Po troškách postupně vmíchávejte olivový olej, až bude pyré pěkně krémové, podle potřeby lze přidat i trochu vody z vaření brambor. Pyré ochuťte mořskou solí a pepřem a zakryté udržujte v teple.

5) Z masa odstraňte alobal a jehněčí zhruba 5 minut zapékejte uprostřed trouby, až krusta mírně zhnědne. Maso mezi žebírky nakrájejte na kotlety a podávejte s rajčaty a bramborovým pyré

Doba přípravy 1 hodina 30 minut

Náročnost 3

Energie v 1 porci 3645 kJ

Bœuf bourguignon

Dušené hovězí maso po burgundsku

(4 porce)

1 kg prorostlého hovězího masa na dušení (např. spodní šál), 2–3 stroužky česneku, 2–3 drobné snítky tymiánu, 1 velká cibule, 2 bobkové listy, 1 láhev dobrého červeného vína (z Burgundska), 1 velká mrkev, 3 lžíce oleje neutrální chuti, 1 vrchovatá lžíce mouky, 500 ml hovězího vývaru, mořská sůl, pepř, 300 g drobné šalotky, 100 g slaniny, 250 g drobných žampionů, 30 g másla, 1 lžíce hnědého cukru

1) V předvečer nakrájejte maso na kostky asi 6 × 6 cm a nasypte je do mísy. Česnek oloupejte a prolisujte k masu. Tymián opláchněte pod tekoucí vodou a otřepejte dosucha.

Cibuli oloupejte, nakrájejte nahrubo a spolu s tymiánem a bobkovým listem přidejte k masu. Zalijte červeným vínem. Mísu zakryjte a maso nechte přes noc marinovat v chladničce.

2) Druhý den vyjměte maso z marinády, nechte okapat a osušte. Mrkev oloupejte a nakrájejte na kostičky.

3) V kastrolu na silném ohni rozehřejte olej a ze všech stran na něm zprudka opékejte maso 4–6 minut. Přidejte mrkev, posypte moukou a podlijte trochou marinády. Přilijte zbývající marinádu včetně cibule, bobkového listu a tymiánu a také hovězí vývar.

Lehce osolte, opepřete a přiveďte k varu. Pak zmírněte oheň, přiklopte kastrol a maso duste na mírném ohni zhruba 2½ hodiny. Pak do kousku masa zapíchněte masovou vidličku. Jde-li vidlička snadno vytáhnout, je maso hotové; když jen s obtížemi, duste maso ještě 30 minut.

4) Mezitím oloupejte šalotky, nakrájejte na nudličky slaninu a očistěte žampiony. V pánvi rozehřejte máslo a šalotky na něm zhruba 8 minut opékejte ze všech stran dozlatova. Posypte cukrem a nechte krátce zkaramelizovat. Přidejte slaninu a houby a opékejte dalších 5 minut.

5) Jakmile bude maso hotové, vyjměte je z omáčky a udržujte zakryté v teple. Do omáčky vmíchejte směs s houbami. Zhruba 5 minut vařte, dochuťte mořskou solí a pepřem. Maso vraťte do omáčky a prohřejte. Podávejte s bramborovým pyré anebo se širokými nudlemi (tagliatelle).

Tip: Na bœuf bourguignon se hodí nejvíce spodní šál, protože má o něco hrubší, delší svalová vlákna a je trochu prorostlejší tukem než o něco libovější hovězí plec.

Doba přípravy 3 hodiny 15 minut + 12 hodin marinování

Náročnost 2

Energie v 1 porci 3792 kJ

Coq au vin

Kohout na víně

(Vzhledem k menší dostupnosti kohouta či mladé slípky je v receptu použito kuře)

(4 porce)

1 velké kuře (asi 1,8 kg, rozporcované na 8 dílů), 2 lžíce oleje, 1 vrchovatá lžíce mouky, 1 láhev dobrého červeného vína (z Burgundska), 500 ml drůbežího vývaru, 1 velká cibule, 100 g celeru, 2 mrkve, 10 snítek tymiánu, 2 bobkové listy, mořská sůl, pepř, 250 g perlových cibulek, 100 g uzené slaniny v plátcích, 250 g drobných žampionů, 30 g másla, 1 lžíce rajčatového protlaku, 1–2 špetky cukru, ½ svazku hladkolisté petrželky.

1) Kuřecí díly omyjte studenou vodou a velmi důkladně osušte. Ve velkém kastrolu rozehřejte olej. Naporcované kuře na něm asi 8 minut opékejte ze všech stran dozlatohněda. Poprašte moukou. Podlijte pořádnou dávkou vína. Víno svařte, pak přilijte zbývající víno a drůbeží vývar a přiveďte k varu.

2) Cibuli oloupejte a nakrájejte nahrubo. Celer a mrkev oloupejte a nakrájejte na kostičky. Tymián opláchněte a otřepejte dosucha. Do kastrolu přidejte nakrájenou cibuli, mrkev a celer spolu s 5 snítkami tymiánu a bobkovými listy.

Osolte a opepřete a na mírném ohni duste přiklopené přibližně 1 hodinu 15 minut.

3) Mezitím zalijte perlové cibulky horkou vodou, nechte chvilku stát, pak je prolijte studenou vodou a oloupejte. Slaninu nakrájejte na tenké nudličky. Očistěte houby. V pánvi rozehřejte máslo a 7 minut na něm opékejte cibulky dozlatova.

Přisypte slaninu, houby a všechno dalších 5 minut zprudka opékejte. Opepřete a přiklopené udržujte teplé.

4) Podušené kuře vyjměte z omáčky a zakryté odložte. Do omáčky přidejte houbovou směs a rajčatový protlak. Všechno přiveďte k varu a omáčku svařte mírně dohusta. Ochuťte mořskou solí, pepřem a cukrem. Kuře vraťte do omáčky a znovu v ní krátce prohřejte.

5) Petrželku opláchněte, otřepejte dosucha, otrhejte lístky a nakrájejte je nahrubo. Ze zbývajících snítek tymiánu odrhněte lístky (jsou-li mladé, můžete je ponechat v celku) a spolu s petrželkou jimi posypte maso. Kuře na víně podávejte horké.

Tip: K dušení nemusíte použít nejlepší a nejdražší víno na světě, ale určitě sáhněte po dobrém víně – chutná omáčka vám to vynahradí!

Doba přípravy 1 hodina 45 minut

Náročnost 2

Energie v 1 porci 4106 kJ

Crémet aux baies rouge

Nočky crème fraîche s bobulemi

(4 porce)

Na nočky:1 vanilkový lusk, 500 g bílého jogurtu z plnotučného mléka, 150 g crème fraîche, 25 g moučkového cukru

Na ovoce a na ozdobení:200 g jahod, 150 g malin, 1½ lžíce moučkového cukru, 1 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy, 300 g směsi čerstvého bobulového ovoce k podávání, 1 lžíce nesolených pistácií, lístky bylinek na ozdobení (verbena citronová, bazalka, máta nebo meduňka)

Co ještě: plátýnko (mušelín, pasírovací šátek)

1) Na nočky podélně rozřízněte vanilkový lusk a vyškrabejte z něj dřeň. Smíchejte ji dohladka s jogurtem, crème fraîche a moučkovým cukrem.

2) Síto vyložte plátýnkem a položte nad misku. Dejte do něj připravenou směs, konce plátýnka přeložte navrch. Nechte v chladničce nejméně 4 hodiny vykapávat.

3) Jahody a maliny přeberte, jahody opláchněte v cedníku, očistěte a nakrájejte nadrobno. Jahody a maliny s 1 lžící moučkového cukru a citronovou šťávou vložte do vysoké zavařovací sklenice nebo nádoby z příslušenství tyčového mixéru. Tyčovým mixérem zpracujte na pyré a to pak přeceďte přes sítko.

4) Čerstvou směs ovoce k podávání přeberte, je-li třeba, omyjte a osušte. Nakrájejte pistácie.

5) Nyní ztuhlý krém vyjměte z chladničky a zbavte plátýnka. Pomocí dvou lžic z něj vytvarujte 4 noky a položte je na talířky

(nebo je lžící rozdělte do mističek). Přidejte směs čerstvého ovoce a ovocnou omáčku, posypte pistáciemi a zbývajícím moučkovým cukrem a podávejte ozdobené lístky bylinek

Tip: Le crémet vypadá pěkně, když vykapanou směs natlačíte do ozdobných jednoporcových silikonových formiček (jako na cupcaky, srdíčka atd.) a pak vyklopíte na talířky

Doba přípravy 40 minut+ chlazení: nejméně 4 hodiny

Náročnost 1

Energie v 1 porci 1425 kJ

Nejen tyhle, ale i další krásné recepty francouzské kuchyně najdete v kuchařce Anne-Katrin Weberové Moje skvělé recepty z francouzského bistra, kterou vydalo nakladatelství Slovart.

Text: Eva Hořánková, recepty Anne-Katrin Weberová Moje skvělé recepty z francouzského bistra, nakl. Slovart.

Foto: repro z knihy Moje skvělé recepty z francouzského bistra Wolfgang Schardt, vydalo nakladatelství Slovart 2016, str 44, 55, 93, 119, 133, 155

Související články
10.10.2024
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i jako malou svačinku během dne a určitě se vám hodí na výletě, protože v batohu nezabere téměř žádné místo a také
3.10.2024
Balkánská je balkánská kuchyně je koncertem vůní a chutí a připomene krásnou dobu letní dovolené. Máme pro vás pár skvělých receptů. Čočková čorba (4 porce) 2 lžíce olivového oleje, 1 středně žlutá cibule nakrájená na kostičky, 1 velká nebo 3 malé mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky, 1 střední brambor oloupaný a nakrájený na kostičky, 2 stroužky česneku nakrájené na plátky, 1 lžíce rajčat
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
23.9.2024
Podzim se blíží, ale je ještě přece jen až „za rohem“. Takže ještě hodně grilovaček určitě zvládnete. A připravit si můžete třeba pravé řecké speciality. Souvlaki (viz úvodní foto) 600 g vepřového masa, olivový olej, 50 ml bílého vína, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžička majoránky, 1 lžička tymiánu, 1 bobkový list, sůl, pepř 1) Maso nakrájejte na kostky o průměru 4 centimetry a dejte do mísy. 2)
reklama
Šikovné tipy
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Domácí kosmetika s vůní medu
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš