Domů     Bojíte se mikrovlnky? Pak je to zbytečné
Bojíte se mikrovlnky? Pak je to zbytečné
30.6.2022

Pověstí okolo ní je spousta. Třeba jak někomu bouchla, nebo že ohřáté potraviny jsou mrtvé. Zapomeňte na ně. Když s ní budete správně zacházet, bude dobrým pomocníkem.

Asi hlavní výhodou je to, že s pomocí mikrovlnné trouby zvládnete i zdánlivě složité pokrmy za zlomek času, který musíte věnovat přípravě jídla při klasickém vaření. A je jedno, jestli žijete sami, nebo je vás víc.

Připraví totiž jednu porci úplně stejně jako čtyři. Pravda je, že vaření je trochu jiné. Ale stačí si osvojit několik základních pravidel a můžete se do toho směle pustit.

Jakou koupit?

Je pravda, že máte-li mikrovlnku přes 10 let, už toho s ní asi moc neuděláte, a tak ji asi ani moc nepoužíváte. Chcete-li to změnit, zkuste se poohlédnout po nové. Nejdřív se ale zamyslete, na co ji budete používat.

Například je dobré vědět, že se vyrábějí s otočným talířem i bez. A jaký je v tom rozdíl? V obou uvaříte stejně dobře, ale nespornou výhodou těch bez otočného talíře je jejich mimořádně tichý chod.

Nejsou zde totiž žádné pohyblivé součástky, výkon, jednoduchá údržba a možnost používat i nádobí, které pro mikrovlnku s otočným talířem není vhodné (hranaté talíře, pekáče, větší nádoby atd.) Mikrovlny se šíří ze spodní části, která je namísto otočného talíře opatřena keramickou deskou.

Jídlo se při vaření nebo ohřevu neotáčí. Systém, který je nazýván FLAT, zajistí šíření mikrovln rovnoměrně, což se odrazí na dokonalejším prohřátí nebo uvaření pokrmu.

Další výbava

Aby nebyla jen na ohřátí, hodí se další výbava. Budete-li mít mikrovlnku vybavenou i grilem a horkým vzduchem, připravíte v ní, na co si vzpomenete. Velmi dobře vaří zeleninu, přílohy, těstoviny, upeče a ugriluje maso.

Stejně tak se v ní upraží mandle, rozpustí čokoláda, uvaří puding nebo polévka k obědu. Také uvaří marmeládu či knedlík nebo upeče koláč.

Jak to vlastně funguje?

To, že mikrovlnka vaří rychle a efektivně, je dáno způsobem ohřevu. Elektromagnetické vlnění působí na molekuly vody v jídle. Ty se rozkmitají, vytvoří teplo a páru, a tím se jídlo ohřívá.

Rozdíl je ten, že při klasickém vaření ohříváme jídlo zvenku, zatímco při vaření v mikrovlnce se molekuly vody ohřívají přímo v jídle, a proto je jídlo dřív hotové. Odpařováním vody z jídla však pokrm vysychá, takže nezapomeňte na vhodnou pokličku.

Zelenina a přílohy

Většinu zeleniny nebo příloh, jako jsou brambory, rýži, ale i těstoviny, za normálních okolností vaříme ve vodě. V mikrovlnce je to v podstatě stejné. Do nádoby přidáme trochu vody a přikryjeme poklicí a zelenina, brambory nebo ovoce se krásně uvaří v páře.

Rýži a těstoviny zalijeme vroucí vodou a necháváme vařit. Pro představu, zeleninu máte hotovou do 10 minut při výkonu cca 600 W, rýži při stejném výkonu asi za 20 minut. Například cibulovou polévku se sýrem zvládnete za 3–4 minuty. Není tedy problém připravit třeba jen jednu porci.

Maso

K přípravě masa budete obvykle potřebovat plný výkon, tedy kolem 900 W. Na závěr můžete použít gril, který dodá jídlu krásnou zlatavou barvu.

Musíte myslet jen na to, že 200 °C grilu v mikrovlnce funguje jinak než v troubě – grilování je rychlejší (na kuřecí stehna počítejte asi 15 minut).

V mikrovlnce můžete grilovat nejen celé kuře, ale i šunku, vepřové kotlety, slaninu a je ideální pro přípravu ryb a drůbežího masa, které nevysychají a zůstávají šťavnaté.

Pečení koláčů

Jednoduché koláče, buchty, bábovky ve stylu „vše smíchané v jednom“ připravíte za několik minut. Co se vám však nikdy nepodaří, jsou palačinky nebo třené moučníky. Ty by byly mazlavé.

Jaké nádobí

Obecně je vhodnější kulaté nádobí, ideálně z žáruvzdorného skla, nicméně můžete použít i keramiku, porcelán nebo vhodný plast či papír.

Pokud používáte gril, musí nádobí odolat teplotě 300 °C. Víčka jsou vhodná skleněná nebo s malinkými otvory (jsou tam proto, aby nedocházelo ke zvýšení tlaku při vaření), někdy postačí i potravinová fólie. Použití víčka zkrátí dobu vaření.

To pak probíhá v páře a zamezí vysychání pokrmu. Navíc zachováte přirozené aroma.

Náš tip: Pokud používáte plastové krabičky na jídlo, které si připravujete do práce, zkontrolujte je. Měly by být vyrobené ze speciálně upraveného termoplastu, který vydrží i vysoké teploty. Tady se nevyplatí koukat na cenu.

Levné krabičky z obyčejného plastu mohou po zahřátí do pokrmů uvolňovat nebezpečné toxické a rakovinotvorné látky.

Co do mikrovlnky nepatří?

Vejce

Pokud jste někdy přemýšleli o tom, že byste si je připravili natvrdo, rychle na to zapomeňte. Tekutý obsah vajíčka se působením mikrovln začne vařit, jenže pára nemá kam unikat, protože skořápka jí v tom brání. A následuje exploze.

To se ovšem může stát jak uvnitř trouby, tak když budete vajíčko vyndavat. Obojí je malér.

Zmrazené maso

Pokud nemáte spotřebič se speciálním programem, maso nerozmrazujte. Maso se totiž ohřívá nerovnoměrně. Okraje už budou vařené, zatímco střed stále zmrzlý. Navíc se na takovém mase rychle množí bakterie.

Čerstvé ovoce

Ani čerstvé ovoce do mikrovlnky nepatří. Nejenže se působením mikrovln zničí vitaminy, ale třeba bobulové ovoce, jako třeba víno, vám může vybuchnout přímo do obličeje.

Chleba

Rozpékat tvrdý chléb neumí. Ten totiž naopak zvlhne, získá gumovou konzistenci a bude zatuchle páchnout. Je to proto, že se z něj působením mikrovln rychle začne uvolňovat voda, pára se však srazí a skončí zpět na chlebu.

Snadné čištění

Nakrájíme citron na plátky a vyskládáme ho do misky nebo hlubokého talíře s vodou.

Talíř nebo misku vložíme do mikrovlnné trouby a zapneme na 3 minuty při maximálním výkonu (bez poklopu!)

Poté misku nebo talíř opatrně vyjmeme a prostor mikrovlnné trouby pečlivě vytřeme bavlněnou utěrkou.

Nemáte-li citron, můžete použít ocet. Při silně znečištěné troubě klidně obojí.

reklama
Související články
27.2.2024
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do plechových formiček na košíčky o průměru asi 3 cm. De
22.2.2024
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u jiné zase brání vstřebávání živin při trávení. Na co si dát pozor?
15.2.2024
Vybrat správnou dózu na uskladnění potravin není vůbec jednoduché. Věděli jste, že ta správná prodlouží životnost i čerstvost potravin? A ještě to s ní ve spíži vypadá skvěle. Mouka, cukr, luštěniny… Jak je máte doma uskladněné? Ponecháte je po otevření v původním obalu, nebo je přesypete jinam? A co brambory a čerstvá zelenina? Na trhu je obrovské množství různých krabiček, dóz, přepravek a boxů
13.2.2024
Rajčata kam se podíváš Pokud je milujete a máte zahrádku, asi si je sami pěstujete. Ale někdy nezbývá, než je koupit. A na trhu objevíte tolik odrůd, že rázem nevíte, která vybrat. Tady už nevystačíte s dělením na koktejlová cherry rajčátka, která se jedí i tepelně upravují v celku, a takzvaná salátová. Paradoxem je, že se sice salátová jmenují, ale přitom jsou vhodná i k tepelné úpravě. Nav
11.2.2024
To ví každý, kdo vlastní zahradu a potřebuje uchovat úrodu. Využívají ho i chovatelé domácích zvířat nebo třeba myslivci a rybáři. Mrazák se ale může hodit i nám ostatním. Kolikrát už jste měli možnost koupit výborné levné maso nebo vám sousedé nabízeli přebytky ze zahrady a vy jste odmítli s tím, že to prostě nemáte kam dát, protože i když máte velkou lednici s mrazákem, už se vám tam nic víc ne
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla