Pověstí okolo ní je spousta. Třeba jak někomu bouchla, nebo že ohřáté potraviny jsou mrtvé. Zapomeňte na ně. Když s ní budete správně zacházet, bude dobrým pomocníkem.
Asi hlavní výhodou je to, že s pomocí mikrovlnné trouby zvládnete i zdánlivě složité pokrmy za zlomek času, který musíte věnovat přípravě jídla při klasickém vaření. A je jedno, jestli žijete sami, nebo je vás víc.
Připraví totiž jednu porci úplně stejně jako čtyři. Pravda je, že vaření je trochu jiné. Ale stačí si osvojit několik základních pravidel a můžete se do toho směle pustit.
Jakou koupit?
Je pravda, že máte-li mikrovlnku přes 10 let, už toho s ní asi moc neuděláte, a tak ji asi ani moc nepoužíváte. Chcete-li to změnit, zkuste se poohlédnout po nové. Nejdřív se ale zamyslete, na co ji budete používat.
Například je dobré vědět, že se vyrábějí s otočným talířem i bez. A jaký je v tom rozdíl? V obou uvaříte stejně dobře, ale nespornou výhodou těch bez otočného talíře je jejich mimořádně tichý chod.
Nejsou zde totiž žádné pohyblivé součástky, výkon, jednoduchá údržba a možnost používat i nádobí, které pro mikrovlnku s otočným talířem není vhodné (hranaté talíře, pekáče, větší nádoby atd.) Mikrovlny se šíří ze spodní části, která je namísto otočného talíře opatřena keramickou deskou.
Jídlo se při vaření nebo ohřevu neotáčí. Systém, který je nazýván FLAT, zajistí šíření mikrovln rovnoměrně, což se odrazí na dokonalejším prohřátí nebo uvaření pokrmu.
Další výbava
Aby nebyla jen na ohřátí, hodí se další výbava. Budete-li mít mikrovlnku vybavenou i grilem a horkým vzduchem, připravíte v ní, na co si vzpomenete. Velmi dobře vaří zeleninu, přílohy, těstoviny, upeče a ugriluje maso.
Stejně tak se v ní upraží mandle, rozpustí čokoláda, uvaří puding nebo polévka k obědu. Také uvaří marmeládu či knedlík nebo upeče koláč.
Jak to vlastně funguje?
To, že mikrovlnka vaří rychle a efektivně, je dáno způsobem ohřevu. Elektromagnetické vlnění působí na molekuly vody v jídle. Ty se rozkmitají, vytvoří teplo a páru, a tím se jídlo ohřívá.
Rozdíl je ten, že při klasickém vaření ohříváme jídlo zvenku, zatímco při vaření v mikrovlnce se molekuly vody ohřívají přímo v jídle, a proto je jídlo dřív hotové. Odpařováním vody z jídla však pokrm vysychá, takže nezapomeňte na vhodnou pokličku.
Zelenina a přílohy
Většinu zeleniny nebo příloh, jako jsou brambory, rýži, ale i těstoviny, za normálních okolností vaříme ve vodě. V mikrovlnce je to v podstatě stejné. Do nádoby přidáme trochu vody a přikryjeme poklicí a zelenina, brambory nebo ovoce se krásně uvaří v páře.
Rýži a těstoviny zalijeme vroucí vodou a necháváme vařit. Pro představu, zeleninu máte hotovou do 10 minut při výkonu cca 600 W, rýži při stejném výkonu asi za 20 minut. Například cibulovou polévku se sýrem zvládnete za 3–4 minuty. Není tedy problém připravit třeba jen jednu porci.
Maso
K přípravě masa budete obvykle potřebovat plný výkon, tedy kolem 900 W. Na závěr můžete použít gril, který dodá jídlu krásnou zlatavou barvu.
Musíte myslet jen na to, že 200 °C grilu v mikrovlnce funguje jinak než v troubě – grilování je rychlejší (na kuřecí stehna počítejte asi 15 minut).
V mikrovlnce můžete grilovat nejen celé kuře, ale i šunku, vepřové kotlety, slaninu a je ideální pro přípravu ryb a drůbežího masa, které nevysychají a zůstávají šťavnaté.
Pečení koláčů
Jednoduché koláče, buchty, bábovky ve stylu „vše smíchané v jednom“ připravíte za několik minut. Co se vám však nikdy nepodaří, jsou palačinky nebo třené moučníky. Ty by byly mazlavé.
Jaké nádobí
Obecně je vhodnější kulaté nádobí, ideálně z žáruvzdorného skla, nicméně můžete použít i keramiku, porcelán nebo vhodný plast či papír.
Pokud používáte gril, musí nádobí odolat teplotě 300 °C. Víčka jsou vhodná skleněná nebo s malinkými otvory (jsou tam proto, aby nedocházelo ke zvýšení tlaku při vaření), někdy postačí i potravinová fólie. Použití víčka zkrátí dobu vaření.
To pak probíhá v páře a zamezí vysychání pokrmu. Navíc zachováte přirozené aroma.
Náš tip: Pokud používáte plastové krabičky na jídlo, které si připravujete do práce, zkontrolujte je. Měly by být vyrobené ze speciálně upraveného termoplastu, který vydrží i vysoké teploty. Tady se nevyplatí koukat na cenu.
Levné krabičky z obyčejného plastu mohou po zahřátí do pokrmů uvolňovat nebezpečné toxické a rakovinotvorné látky.
Co do mikrovlnky nepatří?
Vejce
Pokud jste někdy přemýšleli o tom, že byste si je připravili natvrdo, rychle na to zapomeňte. Tekutý obsah vajíčka se působením mikrovln začne vařit, jenže pára nemá kam unikat, protože skořápka jí v tom brání. A následuje exploze.
To se ovšem může stát jak uvnitř trouby, tak když budete vajíčko vyndavat. Obojí je malér.
Zmrazené maso
Pokud nemáte spotřebič se speciálním programem, maso nerozmrazujte. Maso se totiž ohřívá nerovnoměrně. Okraje už budou vařené, zatímco střed stále zmrzlý. Navíc se na takovém mase rychle množí bakterie.
Čerstvé ovoce
Ani čerstvé ovoce do mikrovlnky nepatří. Nejenže se působením mikrovln zničí vitaminy, ale třeba bobulové ovoce, jako třeba víno, vám může vybuchnout přímo do obličeje.
Chleba
Rozpékat tvrdý chléb neumí. Ten totiž naopak zvlhne, získá gumovou konzistenci a bude zatuchle páchnout. Je to proto, že se z něj působením mikrovln rychle začne uvolňovat voda, pára se však srazí a skončí zpět na chlebu.
Snadné čištění
Nakrájíme citron na plátky a vyskládáme ho do misky nebo hlubokého talíře s vodou.
Talíř nebo misku vložíme do mikrovlnné trouby a zapneme na 3 minuty při maximálním výkonu (bez poklopu!)
Poté misku nebo talíř opatrně vyjmeme a prostor mikrovlnné trouby pečlivě vytřeme bavlněnou utěrkou.
Nemáte-li citron, můžete použít ocet. Při silně znečištěné troubě klidně obojí.