Termín „antioxidanty“ se do obecného povědomí zapsal jako jedno z hesel zdravého způsobu stravování. Víte ale konkrétně, co si pod ním představit?
Na úvod krátké shrnutí: Jako antioxidanty se označuje řada rozmanitých složek v potravinách. Mohou to být vitaminy, stopové prvky nebo třeba rostlinná barviva. Spojuje je schopnost bránit škodám, které v těle způsobuje přemíra agresivních látek (tzv.
kyslíkových radikálů) napadajících zdravé buňky. Proto antioxidanty na jídelníčku snižují riziko mnoha obávaných nemocí včetně rakoviny, revmatismu, Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby a oddalují projevy stárnutí.
Borůvky
Jsou superpotravinou č. 1, což potvrdily i vědecké výzkumy. Proti riziku onemocnění chrání už jen svou typickou barvou, neboť právě barvivo obsahuje velmi účinné antioxidanty. K tomu si přičtěte neméně prospěšné vitaminy C a E a provitamin A.
Tip: Podobné látky obsahuje také červené víno. V tom je navíc také látka, která zlepšuje dlouhodobou paměť. Kvůli obsahu alkoholu, který je vždy zátěží pro játra, je ale vhodnější jíst hrozny nebo pít hroznový mošt.
Rajčata
Blahodárné působení má barvivo lykopen. A pozor, v mnohem větší koncentraci a účinnější je v rajčatech tepelně upravených, a to včetně kečupu. Lykopen má chránit zejména před zhroubným bujením.
Ořechy
Ořechy jsou velmi bohaté na vitamin E, který patří mezi nejsilnější antioxidanty. Dají se používat i ve formě za studena lisovaných olejů, nejprospěšnější je olej z vlašských ořechů.
Káva a kakao
Obsahují látky ze skupiny polyfenolů, které dokážou bránit rozvoji nádorového bujení a působí také protizánětlivě.
Cibule a česnek
Při pravidelné konzumaci mohou snížit riziko rozvoje rakoviny a srdečního infarktu díky složkám, které se označují jako flavonoidy.
Brokolice
Růžičky brokolice jsou nejbohatším zdrojem antioxidantu, který se prodává také jako doplněk stravy – sulforafanu. Jeho popularita vyplývá z toho, že má chránit před zhoubným bujením. V čisté formě ale oproti konzumaci brokolice hrozí nežádoucí účinky.
V o něco menším množství se sulforafan vyskytuje také v dalších košťálových zeleninách.
Kapusta
Za blahodárný účinek kapusty na zdraví odpovídají botatě zastoupené prospěšné látky jako vitamin C a E, betakaroten, vápník, draslík, železo. Kromě toho obsahuje speciální složky s protizánětlivým působením.
Kapusta má pomáhat předcházet nemocem, jako je rakovina, zánět kloubů nebo cukrovka.
Batáty
Batáty, jinak také sladké brambory, jsou díky své barvě velmi bohaté na provitamin A čili betakaroten, který je jedním z významných antioxidantů. Jeho účinky pak posilují vitaminy C a E.
Je dobré vědět
– Uvedený výčet potravin bohatých na antioxidanty zdaleka není úplný, celkový by totiž vydal na obsáhlou knihu. Antioxidanty v různém množství obsahují také další rostlinné potraviny, a to včetně tak běžných, jako jsou brambory, kukuřice nebo luštěniny.
– Účinnost stejných látek v izolované formě, prodávaných jako doplňky, zatím nebyla spolehlivě prokázaná.
Stále tedy platí, že zdraví nejvíce prospívá pestrý a rozmanitý jídelníček, na němž jsou bohatě zastoupeny rostlinné potraviny v podobě syrové i tepelně upravené.
Foto: Pixabay