O tradičním systému indického lékařství jste už nejspíš slyšeli, a tak víte, že se nedá vnímat pouze jako systém, podle kterého jíme. Ale protože strava a zdraví úzce souvisejí, pojďme nahlédnout pod ajurvédskou pokličku.
V zásadě tohle učení vychází z toho, že pokud jíme s rozmyslem to, co je pro nás vhodné, můžeme být zdravější. Podle ajurvédy naše tělo, stejně jako zbytek světa, tvoří pět prvků – prostor, vzduch, oheň, voda a země.
A z těchto prvků jsou stvořeny takzvané dóši –váta, pitta, kapha. Ty jsou v lidském těle zastoupeny v různém poměru a základem zdraví je jejich rovnováha. Většinou dvě převažují a těm bychom měli přizpůsobit své stravování.
Váta
Hlavními znaky jsou sucho a chlad. Vysušené vlasy a pleť, věčně studené nohy a ruce, ale především vnitřní chlad. Lidé se zvýšenou dóšou váta mívají obtíže se stolicí a s nadýmáním.
Co jíst?
Váta potřebuje zahřívat, takže konzumace jakýchkoliv syrových nebo studených potravin jí nedělá dobře. Žaludek skvěle prohřejí například hutné polévky. Dobře také snáší tučnější pokrmy.
Ovšem nejdůležitější je pravidelnost, protože váty s oblibou na jídlo zapomínají a pak večer vyplení lednici.
Jak vátu vyrovnat?
Základem by měl být pravidelný režim, jídlo 3x denně v podobnou dobu. Váty potřebují hodně odpočívat a uvážlivě pracovat se svou energií. Svědčí jim jóga, dlouhé procházky, pobyt v přírodě. Jsou pro ně vhodná hutnější jídla sladké, slané a kyselé chuti. Zanedbávat by neměly ani péči o pokožku.
Tip: Na vnitřní promaštění pomůže každé ráno lžička lněného oleje.
Recepty pro vátu
Indické lečo (Shakshuka, viz úvodní foto)
(4 porce)
3 lžíce extra panenského oleje, 2 cibule pokrájené na plátky, 2 červené nebo zelené papriky nakrájené na plátky, 2 stroužky česneku jemně nasekaného na plátky, ½ lžičky mletého římského kmínu, ½ lžičky sladké papriky, 4 středně velká rajčata, 560 g strouhaného sýra feta nebo smetanového kozího, 4 vejce, sůl a čerstvě mletý pepř, nasekaný koriandr, nebo petrželka na dozdobení
1) Rozpalte na pánvi olivový olej, snižte teplotu a přidejte cibuli a papriku. Duste tak dlouho, až bude paprika hodně měkká a kašovitá. Přidejte česnek a také minutku až dvě poduste do měkka.
2) Do tohoto základu přimíchejte římský kmín a sladkou papriku, vařte další minutu. Přidejte rajčata, sůl a pepř a duste, dokud směs nezhoustne.
3) Do kašovitého základu přidejte nastrouhaný sýr.
4) Pak na připravenou směs jemně rozklepněte vejce a ještě dosolte a opepřete.
5) Přikryjte dobře těsnící poklicí a duste asi 7–10 minut na mírném ohni. Na talíři ozdobte čerstvým koriandrem nebo petrželkou.
Polévka z červené čočky
(4 porce)
3 lžíce másla nebo ghí, 1,5 cibule nasekané najemno, 1 a 1/2 lžíce rajského protlaku, ¾ lžičky uzené nebo klasické papriky, ¾ šálku červené čočky, 6 lžic bulguru, 6 šálků zeleninového vývaru nebo vody, ¾ lžíce sušené máty, 1 lžíce citronové šťávy, sůl, kayenský pepř
1) Ve velkém hrnci se silným dnem osmažte na másle cibuli doměkka a přimíchejte rajský protlak, papriku, kayenský pepř a vařte asi minutu.
2) Přidejte čočku a bulgur, přilijte vývar či vodu. Vše přiveďte k varu, snižte teplotu a vařte za častého míchání dalších 30 minut.
3) Sundejte hrnec z ohně a přidejte sušenou mátu a citronovou šťávu. Můžete ještě dochutit, přikryjte pokličkou a pak nechte zhruba 10 minut odstát.
4) Až budete polévku servírovat, ozdobte ji lžičkou bílého jogurtu a plátkem citronu.
Pitta
Hlavním problémem lidí s převahou dóši pitta je nadměrný vnitřní oheň. Když je dóša zvýšená, způsobuje ohnivé problémy jako třeba pálení žáhy, vyrážky, ekzémy nebo pocení a vnitřní přehřátí. Může to být i vztek, soutěživost nebo naopak pocit nedocenění.
Co jíst?
Pitta by to neměla přehánět s kořením, ani s česnekem nebo s cibulí. Jídla by měla být spíš ochlazující (nikoliv studená). Vhodný je třeba koriandr, fenykl, bazalka, je dobré omezit konzumaci masa.
Jak pittu vyrovnat?
Pitty rády vyhrávají a jsou velcí perfekcionisté. Je proto nutné více harmonizovat a zklidňovat. Pomůže pravidelný odpočinek, jóga, procházky a pravidelná strava.
Pokud pitta nedokáže vynechat maso, pak je vhodné alespoň snížit jeho spotřebu zejména v poledne a orientovat se jen na sladkovodní ryby a drůbež.
Tip: Pitty trpívají průjmem a nedělá jim dobře příliš mastné jídlo. Trávení a vnitřní oheň mohou uklidňovat 100% přírodním výtažkem z aloe vera.
Recepty pro pittu
Citronové rizoto s fenyklem
(4 porce)
1 cibule, 1 stonek řapíkatého celeru, 2 bulvy fenyklu, 2 drcené stroužky česneku, 2 lžíce oleje, 300 g rýže arborio, 200 ml bílého vína, 750 ml horkého zeleninového vývaru, 200 g bobů, šťáva z jednoho citronu, 158 g ghí
1) Nasekejte cibuli, celer a fenykl. Rozpalte velkou pánev, nalijte na ni olej a nechte ho rozehřát. Přisypejte nasekanou zeleninu i s česnekem a špetkou soli a duste doměkka.
2) Pak přidejte rýži a počkejte asi 2 minuty, než přilijete víno. Nechte prohřát, pak přilévejte naběračkou postupně vývar a celou směs často promíchávejte. Další vývar přilijte vždy, když se ten předchozí vsákne.
3) Ještě přidejte boby a citronovou šťávu. Když je rýže al dente, vmíchejte ghí a dochuťte. Rizoto odstavte a ještě nechte pod poklicí asi pět minut odpočinout.
Placičky jako od babičky
(4 porce)
100 ml zeleninového vývaru, 1 lžíce sójové omáčky, 2 velká vejce, 50 g hladké mouky, 1 červená cibulka (jemně nasekaná), 65 g zelí bez košťálu (pokrájeného na tenké proužky), 1 nastrouhaná velká mrkev, 1 lžíce olivového oleje
1) V míse rozšlehejte sójovou omáčku a vejce a míchejte, dokud se dobře nespojí.
2) Zvlášť do mísy pak dejte mouku, nasypte ji do středu mísy a zalijte připravenou směsí. Vymíchejte těsto dohladka a jemně vmíchejte cibuli, zelí, mrkev.
3) Na malé pánvičce rozehřejte asi půlku oleje, a když je pořádně rozpálený, začněte lžící lít těsto na pánev. Můžete vytvořit menší placičky nebo velké palačinky (neměly by být moc silné). Pomocí nepřilnavé obracečky je otáčejte. Měly by jim stačit tři minuty z každé strany.
Tip: K placičkám doporučujeme malý zeleninový salátek.
Kapha
Problémem lidí s převahou dóši kapha je pomalé trávení, ale také vše, co souvisí s vodou v těle, například otoky, problémy s lymfatickým systémem, nedostatečný krevní oběh.
Kaphy bývají pohodáři, ale pokud je dóša zvýšená, mohou mít sklony k depresím, sentimentu a uplakanosti.
Co jíst?
Pozor by si kapha měla dát na mastná jídla. Z tuků je pro ni vhodné přepuštěné máslo ghí, popřípadě trocha kvalitního oleje. Pokrmy pro kaphu musí být teplé. Trávení nabudí ostrá chuť, vhodná je také trpká a hořká. Naopak výrazně slané a sladké kaphám nepomáhá.
Jak lze kaphu vyrovnat?
Kaphy nepatří mezi ty, kteří poletují z místa na místo. Mají raději klid, rádi spí, nebo se jen tak povalují. Časté vyspávání jim ale neprospívá, potřebují spíš trochu pohybu. Kaphy by se měly držet v teple, vlhko a chlad jim nedělají dobře.
Kvůli pomalému trávení často trpí problémy s váhou, proto je důležité, aby se nepřejídaly a po každém jídle si udělaly malou procházku.
Recepty pro kaphu
Lehký hráškový krém
(4 porce)
5 šálků loupaného čerstvého hrášku, 600 ml zeleninového vývaru, 1 šálek nakrájené cibulky, 1/3 šálku nasekané čerstvé petrželky, ¼ šálku nasekané čerstvé pažitky, 2 lžíce olivového oleje, ½ lžičky soli, ½ lžičky mletého černého pepře
1) Rozehřejte velký hrnec, přidejte olej a cibulku na něm pozvolna orestujte. Přilijte zeleninový vývar, zvyšte teplotu a přiveďte k varu.
2) Pak do vroucího vývaru přisypte hrášek čerstvý nebo mražený. Vařte asi 5 minut, dokud není měkký.
3) Odstavte hrnec z ohně, přidejte čerstvé bylinky, sůl, pepř a dobře promíchejte.
4) Na závěr polévku rozmixujte tyčovým mixérem tak, aby byla hezky krémová.
5) Podávejte s nasekanou pažitkou a posypte dýňovými semínky.
Bruschetta s restovanými žampiony
(4 porce)
bageta nebo ciabatta nakrájená na plátky, 2 lžíce extra panenského olivového oleje, 2 nasekané stroužky česneku, 500 g nakrájených žampionů, hrst čerstvě nasekané petrželky, 2 lžíce čerstvého tymiánu, sůl černý pepř
1) Opečte plátky pečiva v toustovači nebo na suché pánvi.
2) Do velké pánve dejte 2 lžíce olivového oleje a v něm lehce opečte česnek. Přidejte houby, sůl, pepř a poduste za častého míchání 10–12 minut. Poté přihoďte tymián a petrželku a míchejte ještě 5 minut. Pokud by se vám obsah pánvičky zdál suchý, přilijte kapku oleje.
3) Směs naklaďte na pečivo a zakápněte olejem.
Pokud vás naše exkurze do ajurvédy zaujala, další informace najdete v knížkách Ajurvéda evropskou cestou Terezy Lindauerové, zdravivharmonii.cz.
Text Eva Hořánková podle Terezy Lindauerové Ajurvéda evropskou cestou Recepty pro vátu, pittu a kaphu
Foto: zdravivharmonii.cz