Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost.
Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí?
Práce za to nemůže
Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. To my sami sebe ochromujeme svým jednáním. Příčinou může být například nízká sebedůvěra a sebeúcta, příliš mnoho povinností, úzkost, pocit selhání nebo deprese.

Názor lékařů
Odborníci řadí chronickou prokrastinaci mezi nemoci moderní doby. Úzce podle nich souvisí se zvyšujícími se požadavky společnosti na výkonnost práce. Takže to není lenost. Líný člověk nic dělat nechce a je s tímto stavem spokojený. Prokrastinátor by rád něco dělal, ale nedokáže se k tomu přemluvit.
Jak přestat odkládat povinnosti?
Stanovte si nejdůležitější úkol dne a udělejte jej jako první. Dřív než zkontrolujete poštu. Než začnete číst noviny. Než… Nerozdělujte problémy na malé a velké. Problém je problém a v žádném z nich není rozdíl!
Motivujte se – najděte odpověď na otázku „proč to chci dělat?“ Mějte před očima prospěch, jehož vyřízením dané povinnosti dosáhnete. Nejlepší motivací bývá dárek. Odměňte se i za to, že jste splnili jen část úkolu.
Zlepšete své soustředění – z pracovního stolu odstraňte zbytečné věci. Když se přistihnete, že jste se zatoulali jinam, než jste chtěli, vraťte se k původní práci. Neodsuzujte se, naopak se pochvalte, když to uděláte.

Pracujte s časem – úkol si rozdělte na menší úseky a postupujte po jednotlivých krocích. Po dokončení každého (ale opravdu až po dokončení, ne v průběhu) si dejte menší pauzu. Klidně si uvařte kafe.
Nechtějte být perfektní – pracujete jen tehdy, když jste přesvědčení, že to bude naprosto dokonalé? Přestaňte s tím. Člověk prostě dělá chyby.