Stačí, aby vám nešikovně sjel nůž při krájení mrkve, a začnete ji hledat. Náplast. Ale jaká vlastně bude na prstu držet?
A to je správná otázka a je na ni i odpověď, když se v lékárně zeptáte. Protože náplasti se od svého objevu na začátku průmyslové výroby někdy před sto padesáti lety hodně vyvinuly k lepšímu.
Proto se doporučuje mít v domácí lékárničce nejen klasiku v podobě cívky s náplastí. Nejspíš přijde chvíle, kdy moderní alternativy oceníte.
Cívková klasika
Je přímým následníkem původního typu náplasti, který se začal kolem roku 1870 v době rozmachu gumárenského průmyslu. Lepicí vrstvou je totiž upravený kaučuk. Drží hodně dobře, proto se v některých typech náplastí používá dodnes.
I cívkové náplasti ale dnes častěji vyrábějí v hypoalergenní verzi šetrné ke kůži, kdy lepicí vrstva bývá z polyakrylátu.
Na výběr jsou i různé materiály vlastní náplasti, vedle tradičního textilního nosiče se vyrábějí z bílého hedvábí nebo z porézní fólie pro zvláště citlivou kůži.
Co s ní: Na přímé pokrytí ranky se cívková náplast samozřejmě nehodí, jen na přichycení gázy. Při strhávání by zničila výsledek hojení, což je malý zázrak našeho těla. To ranku pokrývá 1 mm až 2 mm nových buněk denně.
Nové buňky jsou choulostivé, nemají zdaleka pevnost zdravé kůže, proto na ně cívková náplast nepatří.
Polštářkové se specializovaly
Jejich původním účelem bylo ušetřit práci se střiháním materiálu na vlastní pokrytí ranky. Proto se z cívkové formy dál vyvinuly ve stříhané náplasti, které mohou být balené sterilně, a tím ještě užitečnější. Jenže ani to už dnes zdaleka neplatí. Chceme náplasti, které umí daleko víc.
* Elastické
Tu budete potřebovat na ranku na prstě zmíněnou v úvodu článku jako nehodu při krájení v kuchyni. Tradiční náplast by omezovala prst v pohybu, ale moderní pružné materiály tento problém nedělají. Navíc jsou prodyšné, a tím šetrnější ke kůži.
* Voděodolné
I tato náplast bude na prstě mnohem užitečnější než klasický polštářek. Hodí se zejména na ranky na rukou, protože si je mnohokrát během dne umýváme.
Užitečné jsou ale i jinde na těle, pokud se ranka bude hojit déle a vy nechcete měnit náplast po každém sprchování. Problematické mohou být jen na chodidlech, pokud se hodně potí. Pak je přilnavost náplasti slabší.
Pozor: Některé náplasti označují výrobci jako omyvatelné a ty mají obstát pouze při krátkém opláchnutí. Naopak voděodolné by měly vydržet i po koupání ve vaně nebo bazénu. Pro správný výběr je lepší se zeptat přímo v lékárně.
Na hojení za vlhka
Obsahují gelový polštářek, který vsakuje sekret z ranky a vytváří vlhké hojivé prostředí. Okamžitý efekt gelu poznáte v tom, že po přiložení na ranku zmizí bolest, která je značná zejména při odřeninách, puchýřích a spáleninách.
Před nanesením je samozřejmě nutné ránu vyčistit a také osušit, což je důležité pro dobrou přilnavost. Nosný materiál se podle výrobce liší, ovšem vždy slibuje pružnost, náplast se přizpůsobí pohybu. Navíc jsou mimimálně omyvatelné, častěji voděodolné.
Některé typy je po čase třeba vyměnit, jiné odpadnou až po vyhojení ranky. Výměna je ale nutná i při mohutnější tvorbě sekretu z rány, což bývá při odřeninách. Pak se zvětšuje i gelový polštářek a může začít prosakovat po okraji.
Kdy se hodí: na řezné ranky * odřeniny * puchýře * drobné popáleniny
* Ve spreji
Tyto nástřiky se hodí hlavně jako první pomoc, takže by měly být v lékárničkách na chalupě nebo na cesty.
Přestože obsahují dezinfekční složky, je nutné ranku před použitím spreje vyčistit pro snížení rizika, že uzavřené vlhké prostředí podpoří množení choroboplodných bakterií.
Podobně působil také tekutý přípravek nazývaný Novikov, který silně barvil na zeleno. Ovšem po zjištění, že může mít rakovinotorné účinky, se od jeho používání upustilo.
Léčivé náplasti
Obsahují látky, které pomáhají vyřešit konkrétní zdravotní problém:
* Na kuří oka – obsahuje kyselinu salicylovou, která zatvrdlinu v kůži změkčuje a pomáhá odstranit.
* Na opary – má dva účely. Jednak působí na samotnou infekci, zmírňuje bolest a svědění, snižuje otok a pomáhá opar hojit bez jizev. Druhý efekt je estetický, opar kryje a snižuje jeho nápadnost.
Jak je dobře odstranit?
Odlepování nebývá u moderních šetrných náplastí problém. Pokud přece jen zůstanou na kůži zbytky, jdou dočistit pleťovým olejem. Na odolné lepidlo je třeba vzít lékárenský benzin.
I náplast má datum spotřeby
A to je dobré si občas přečíst a staré, byť nepoužité náplasti vyhodit. Až je budete potřebovat, nemusely ty totiž dostatečně lepit. Právě tato složka má omezenou trvanlivost. Proto je lepší je včas vyměnit za nové a kvalitní.