Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí.
Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí.
Takže jakou vybrat?
Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívejte po takové, která vám padne tak akorát do ruky. Vybírat samozřejmě můžete i z různých velikostí. To vše si musíte před koupí rozmyslet.
Jak velkou?
To je důležitá otázka a záleží, při jaké příležitosti budete láhev používat a pro kolik lidí. Samozřejmě pokud jedete na výlet autem a nebudete ji nikam nosit, může být klidně velká.
Ale většinou spíš musíte počítat s tím, že ji budete mít v batohu, a tehdy je důležité, aby nebyla moc těžká. Proto je nejlepší, když má každý svou.
Z jakého materiálu?
I tady máte na výběr a záleží na účelu. Jinou láhev potřebujete na cvičení do fitcentra a jinou k rybníku či na kolo.
Kovová
Říká se jí odjakživa termoska a mnozí si myslí, že se hodí hlavně tehdy, když je zima, ale je to omyl. Stejně dobře poslouží, když nechcete, aby vám nápoj zteplal. Některé udrží obsah chladný až 24 hodin. U termosky je důležitý její uzávěr.
Jsou v zásadě dva typy, klikací a šroubovací. Ty první zvýší pohodlí, ale po čase se mohou opotřebovat a budou méně těsnit. Navíc se hůře myjí. Praktičtější a bezpečnější je šroubovací uzávěr. Méně se opotřebí, lépe se dá čistit. A ještě jedna věc. Když už budete termosku kupovat, vezměte takovou, která má i kalíšek na pití.
Výhody a nevýhody
+ Je vyrobena ze zdravotně nezávadného materiálu.
+ Je pevná a nerozbitná.
+ Nebývá příliš těžká.
– Většinou ji musíte mýt ručně.
– Nápoje mohou mít mírně kovovou pachuť.
Skleněná
Láhve jsou většinou vyrobeny z borosilikátového skla, které je velmi odolné a do jisté míry i udrží teplotu. Další skvělou vlastností skla je, že nepřejímá pachy, takže se nemusíte bát dát do láhve ochucené nápoje.
Navíc se dají sehnat opravdu elegantní designové kousky. Některé mají silikonové návleky, aby v ruce neklouzaly, nebo pouzdro, které je ochrání při neopatrném zacházení.
Výhody a nevýhody
+ Hodí se pro studené i teplé nápoje.
+ Snadno se udržuje.
+ Můžete ji mýt v myčce.
– Má vyšší hmotnost, takže se moc nehodí na turistiku.
– Při neopatrném zacházení ji lze rozbít.
Z plastu
V některých lidech plastové láhve nebudí důvěru, protože se domnívají, že se z nich uvolňují škodlivé látky. Ve valné většině výrobků tomu tak není, ale přesto byste si před koupí měli prověřit složení.
Nejdůležitější je, aby láhev neobsahovala ftaláty, což jsou změkčovadla a hlavně bisfenoly, které způsobují hormonální nerovnováhu. Značí se BPA, takže když objevíte BFA free, bude láhev pravděpodobně v pořádku.
Uzávěry plastových láhví mohou být různé, i tady pozor na to, aby dobře těsnily. Například maminky malých dětí, ale i cyklisté určitě uvítají uzávěr s integrovaným brčkem.
Výhody a nevýhody
+ Má nízkou hmotnost.
+ Je nerozbitná.
+ Snadno se čistí, většinou ji můžete dát do myčky.
+ Velký výběr.
– Je to sice lepší řešení než PET lahev, ale ne úplně ekologické.
– Často se nehodí na horké nápoje a neudrží teplotu.
– Limonády a čaje mohou plast obarvit.
– Nevydrží mnoho let, po čase budete muset koupit novou.
Další zajímavosti
Výrobci se předhánějí v nabídce různých vychytávek, a i když není nad klasiku, třeba se vám budou některé hodit.
– Existují třeba láhve s integrovaným sítkem na čaj.
– Pokud dáváte před vodou přednost různým ovocným šťávám, a to je časté zejména u dětí, vyberte láhev s odšťavňovačem.
– Některé láhve mají sítko na ovoce, které vodu ochutí.
– Uhlíkový filtr zase zbaví vodu z kohoutku chlóru, nečistot i případné pachutě a upraví její tvrdost.
Foto: Shutterstock