Domů     Báječná relaxace s pohledem na hvězd
Báječná relaxace s pohledem na hvězd
8.9.2023

Romantické posezení můžete mít nejen na zahradě, ale také na terase, dokonce i na tom nejmenším balkóně, kde šetříte každý centimetr. Stačí jen fantazie a pořádný plán.

Nezoufejte, že nemáte zahradu ani žádnou chatu nebo chalupu. Místo toho se dejte do vymýšlení, jak si svůj romantický koutek zařídíte na balkoně nebo lodžii.

Ze všeho nejdříve si naplánujte, jestli budete nábytek, který je pro posezení samozřejmě potřeba, vyrábět sami nebo si ho koupíte již hotový.

Udělej si sám…

Chcete mít posezení, které jste vytvořili vlastníma rukama? Nebo alespoň jeho část?

Můžete si udělat sedací koutek, stůl, nenáročná sedátka, koutek v indiánském nebo trampském stylu… Finančně vám to nejspíš laciněji nevyjde, ale vlastnoručně vyrobené kousky vnesou na váš balkon punc originality, ale také kouzelné atmosféry. Jestli nejste zruční truhláři, nemusíte hned nakupovat prkna a další díly.

* Sežeňte si menší palety, ze kterých snadno vytvoříte jak sezení, tak i stolky.

* Dřevěné bedýnky na ovoce můžete využít na stolky (spojte čtyři bedýnky boky k sobě a vznikne vám stolek i s úložným prostorem).

* Dřevěné cívky od kabelů jednoduše proměníte ve funkční stůl.

Tip Paní domu: Vše si můžete koupit nové, ale když se poohlédnete po použitém zboží, značně ušetřit někdy ho můžete dokonce získat i zadarmo: palety ve velkoskladech, bedýnky v hypermarketech a cívky od kabelů na stavbách.

Trh je bohatý

Jestli raději sáhnete po něčem z obchodu, připravte se na širokou nabídku. Opravdu je z čeho vybírat. Rozhodnete se pro židle, křesílka, pohovky nebo lehátka?

Můžete samozřejmě využít i kombinace, jak vám prostor dovolí… Kromě velikosti nábytku (kterou určí rozměry balkonu či terasy) si rozmyslete i to, z jakého materiálu nábytek chcete.

* Kovový nábytek určený pro venkovní použití bývá vzdušný a romanticky krásný. Časem ale může podlehnout korozi. Proto ho průběžně preventivně ošetřujte. Když se rozhodnete, že ho znovu natřete, použijte barvu, která v sobě má antikorozní přísady.

* Hliník a umělý ratan mají minimální nároky na údržbu. Stačí je omývat vodou s klasickým čistícím prostředkem.

* Proutěné kousky nabízejí pohodlí, ale hůř se ošetřují. Většinou se nábytek dodává bez povrchové úpravy. Stářím proutí tmavne, proto je vhodné ho ještě nový přetřít bezbarvým lakem. Čistěte ho vlhkým hadříkem, namočeným v teplé slané vodě.

Tip Paní domu: Vyberte si nábytek z umělého ratanu. Je odolný nejen vůči UV záření, ale bez větší újmy odolá teplotám od -30 až do +50 °C.

* Plastový nábytek se dnes vyrábí z kvalitního materiálu, který se dobře udržuje. Je lehký a snadno se s ním manipuluje. Navíc můžete sáhnout i po barevných kouscích, které balkon rozveselí. Na zimu patří plastový nábytek vždy dovnitř, v mraze může popraskat.

* Dřevěnou klasiku sice musíte čas od času zrenovovat (osmirkovat a ošetřit lakem, barvou či lazurou), ale vnesete si na balkon kousek přírody. Průběžně nábytek čistěte mýdlovým roztokem se speciálním přípravkem určeným na dřevěné podlahy.

Až vyschne, ošetřete ho olejovým nátěrem určeným na dřevo. Není to jen ochrana a impregnace, ale dodá nábytku i lesk a zvýrazní barvu.

* Textilní lehátka nebo taburety létu sluší. Počítejte však s tím, že nejsou moc odolné a tkanina se může vlivem slunečního záření i deště časem poškodit. Proto, když je nepoužíváte, tak je schovejte dovnitř.

Ostatní textilie ukládejte každý den do speciální skříňky, ale pozor, musí být suché, jinak by mohly zatuchnout a chytit plíseň. Nebo je odneste také domů. Zabere to jen pár minut, ale kvalitu látek prodlouží o léta.

Na malém balkonku využijte stohovací nebo skládací kousky. Jestli to jde, dopřejte si i na balkoně pohodlné houpací křesílko.
Na malém balkonku využijte stohovací nebo skládací kousky. Jestli to jde, dopřejte si i na balkoně pohodlné houpací křesílko.

Co ještě nesmí na balkoně chybět

Nábytek máte vybraný, teď je třeba se zaměřit na další detaily, a těmi jsou podlaha, osvětlení a dekorace (potažmo rostliny, ale o nich si přečtete v tomto čísle o pár stránek dál).

* Podlahové krytiny určené přímo na balkon nabízí mnoho obchodů. Položit je zvládnete určitě sami, je to jednoduché, většinou se jedná o čtverce nebo prkna, která se mezi sebou spojují pomocí zacvakávacích klipů.

Vedle přírodního dřeva si můžete vybrat kvalitní plast v šedých odstínech, v podobě ozdobné dlažby v mnoha dekorech, nebo umělý trávník. Podlahu můžete také vystěrkovat, nebo položit klasickou dlažbu, ale to už je práce určená pro odborníky a šikovné kutily.

A také zabere mnohem více času. Nedoporučuje se dávat na balkon PVC, podlaha pod ním by mohla vlivem povětrnostních vlivů plesnivět.

Doplňte podlahu o malý kobereček, který prostor ještě více zútulní.
Doplňte podlahu o malý kobereček, který prostor ještě více zútulní.

* Osvětlení samozřejmě nesmí chybět. Kombinujte různá LED světýlka v podobě lampionků, svíčky, lucerny… Není nic romantičtějšího než působivě osvětlený balkon v noci.

* Textiliím věnujte pozornost a vybírejte takové, které jsou vhodné pro venkovní použití a jsou již od výrobce impregnované. Perte je bez aviváže, ale s impregnačním přípravkem. Můžete použít i impregnační sprej.

Jako v pokojíčku se můžete cítit, když si balkon vymalujete pastelovými barvami a pověsíte sem obrázky.
Jako v pokojíčku se můžete cítit, když si balkon vymalujete pastelovými barvami a pověsíte sem obrázky.

Romantický a zároveň praktický koutek k posezení si můžete vytvořit, ať už máte velkorysou terasu nebo jen malý balkon, kde šetříte každý centimetr.

Inspirace: Ikea.cz, Sconto.cz, Westwing.cz a Veba.cz

Foto: Shutterstock a archiv firem

reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém