Domů     Báječná relaxace s pohledem na hvězd
Báječná relaxace s pohledem na hvězd
8.9.2023

Romantické posezení můžete mít nejen na zahradě, ale také na terase, dokonce i na tom nejmenším balkóně, kde šetříte každý centimetr. Stačí jen fantazie a pořádný plán.

Nezoufejte, že nemáte zahradu ani žádnou chatu nebo chalupu. Místo toho se dejte do vymýšlení, jak si svůj romantický koutek zařídíte na balkoně nebo lodžii.

Ze všeho nejdříve si naplánujte, jestli budete nábytek, který je pro posezení samozřejmě potřeba, vyrábět sami nebo si ho koupíte již hotový.

Udělej si sám…

Chcete mít posezení, které jste vytvořili vlastníma rukama? Nebo alespoň jeho část?

Můžete si udělat sedací koutek, stůl, nenáročná sedátka, koutek v indiánském nebo trampském stylu… Finančně vám to nejspíš laciněji nevyjde, ale vlastnoručně vyrobené kousky vnesou na váš balkon punc originality, ale také kouzelné atmosféry. Jestli nejste zruční truhláři, nemusíte hned nakupovat prkna a další díly.

* Sežeňte si menší palety, ze kterých snadno vytvoříte jak sezení, tak i stolky.

* Dřevěné bedýnky na ovoce můžete využít na stolky (spojte čtyři bedýnky boky k sobě a vznikne vám stolek i s úložným prostorem).

* Dřevěné cívky od kabelů jednoduše proměníte ve funkční stůl.

Tip Paní domu: Vše si můžete koupit nové, ale když se poohlédnete po použitém zboží, značně ušetřit někdy ho můžete dokonce získat i zadarmo: palety ve velkoskladech, bedýnky v hypermarketech a cívky od kabelů na stavbách.

Trh je bohatý

Jestli raději sáhnete po něčem z obchodu, připravte se na širokou nabídku. Opravdu je z čeho vybírat. Rozhodnete se pro židle, křesílka, pohovky nebo lehátka?

Můžete samozřejmě využít i kombinace, jak vám prostor dovolí… Kromě velikosti nábytku (kterou určí rozměry balkonu či terasy) si rozmyslete i to, z jakého materiálu nábytek chcete.

* Kovový nábytek určený pro venkovní použití bývá vzdušný a romanticky krásný. Časem ale může podlehnout korozi. Proto ho průběžně preventivně ošetřujte. Když se rozhodnete, že ho znovu natřete, použijte barvu, která v sobě má antikorozní přísady.

* Hliník a umělý ratan mají minimální nároky na údržbu. Stačí je omývat vodou s klasickým čistícím prostředkem.

* Proutěné kousky nabízejí pohodlí, ale hůř se ošetřují. Většinou se nábytek dodává bez povrchové úpravy. Stářím proutí tmavne, proto je vhodné ho ještě nový přetřít bezbarvým lakem. Čistěte ho vlhkým hadříkem, namočeným v teplé slané vodě.

Tip Paní domu: Vyberte si nábytek z umělého ratanu. Je odolný nejen vůči UV záření, ale bez větší újmy odolá teplotám od -30 až do +50 °C.

* Plastový nábytek se dnes vyrábí z kvalitního materiálu, který se dobře udržuje. Je lehký a snadno se s ním manipuluje. Navíc můžete sáhnout i po barevných kouscích, které balkon rozveselí. Na zimu patří plastový nábytek vždy dovnitř, v mraze může popraskat.

* Dřevěnou klasiku sice musíte čas od času zrenovovat (osmirkovat a ošetřit lakem, barvou či lazurou), ale vnesete si na balkon kousek přírody. Průběžně nábytek čistěte mýdlovým roztokem se speciálním přípravkem určeným na dřevěné podlahy.

Až vyschne, ošetřete ho olejovým nátěrem určeným na dřevo. Není to jen ochrana a impregnace, ale dodá nábytku i lesk a zvýrazní barvu.

* Textilní lehátka nebo taburety létu sluší. Počítejte však s tím, že nejsou moc odolné a tkanina se může vlivem slunečního záření i deště časem poškodit. Proto, když je nepoužíváte, tak je schovejte dovnitř.

Ostatní textilie ukládejte každý den do speciální skříňky, ale pozor, musí být suché, jinak by mohly zatuchnout a chytit plíseň. Nebo je odneste také domů. Zabere to jen pár minut, ale kvalitu látek prodlouží o léta.

Na malém balkonku využijte stohovací nebo skládací kousky. Jestli to jde, dopřejte si i na balkoně pohodlné houpací křesílko.
Na malém balkonku využijte stohovací nebo skládací kousky. Jestli to jde, dopřejte si i na balkoně pohodlné houpací křesílko.

Co ještě nesmí na balkoně chybět

Nábytek máte vybraný, teď je třeba se zaměřit na další detaily, a těmi jsou podlaha, osvětlení a dekorace (potažmo rostliny, ale o nich si přečtete v tomto čísle o pár stránek dál).

* Podlahové krytiny určené přímo na balkon nabízí mnoho obchodů. Položit je zvládnete určitě sami, je to jednoduché, většinou se jedná o čtverce nebo prkna, která se mezi sebou spojují pomocí zacvakávacích klipů.

Vedle přírodního dřeva si můžete vybrat kvalitní plast v šedých odstínech, v podobě ozdobné dlažby v mnoha dekorech, nebo umělý trávník. Podlahu můžete také vystěrkovat, nebo položit klasickou dlažbu, ale to už je práce určená pro odborníky a šikovné kutily.

A také zabere mnohem více času. Nedoporučuje se dávat na balkon PVC, podlaha pod ním by mohla vlivem povětrnostních vlivů plesnivět.

Doplňte podlahu o malý kobereček, který prostor ještě více zútulní.
Doplňte podlahu o malý kobereček, který prostor ještě více zútulní.

* Osvětlení samozřejmě nesmí chybět. Kombinujte různá LED světýlka v podobě lampionků, svíčky, lucerny… Není nic romantičtějšího než působivě osvětlený balkon v noci.

* Textiliím věnujte pozornost a vybírejte takové, které jsou vhodné pro venkovní použití a jsou již od výrobce impregnované. Perte je bez aviváže, ale s impregnačním přípravkem. Můžete použít i impregnační sprej.

Jako v pokojíčku se můžete cítit, když si balkon vymalujete pastelovými barvami a pověsíte sem obrázky.
Jako v pokojíčku se můžete cítit, když si balkon vymalujete pastelovými barvami a pověsíte sem obrázky.

Romantický a zároveň praktický koutek k posezení si můžete vytvořit, ať už máte velkorysou terasu nebo jen malý balkon, kde šetříte každý centimetr.

Inspirace: Ikea.cz, Sconto.cz, Westwing.cz a Veba.cz

Foto: Shutterstock a archiv firem

reklama
Související články
29.8.2023
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale může to být jakýkoliv odolný polyester)
21.8.2023
Je to šatna, místo, kde relaxujete a také možná čtete nebo se díváte na televizi. V noci zde trávíte osm hodin, tedy celou třetinu života. Nezaslouží si proto ložnice pečlivě a s důmyslem naplánovat? Nejdříve si ale zkuste najít svůj styl... Elegantní Jednoduše elegantního vzhledu dosáhneme pomocí jediné intenzivní barvy, kterou využijeme v širokém rozmezí odstínů, od tmavých po světlé. Tento
14.8.2023
Potřebujeme ho, ale každý má jinou představu, jiné možnosti a jiné nároky na to, jak by měl tento kousek nábytku vypadat a co by měl nabídnout. Ještě, než zamíříte do obchodu, nebo se rozhodnete kliknout na e-shopu, opravdu důkladně si ujasněte, co od svého psacího stolu očekáváte. Budete u něj sedět minimálně osm hodin, protože pracujete převážně u počítače, a právě jste na home office? Nebo c
12.8.2023
Nejlépe oba typy, že? Abychom měli prostírání pro dny všední i sváteční. I pak je vícero možností, z nichž se dá vybírat. V praxi se navíc rozdíl mezi „krásné“ a „praktické“ může stírat. Nejjednodušší polypropylenové prostírání je totiž k dostání v tak obrovské rozmanitosti potisků nejrůznějšího stylu, že stačí vybrat dekor, který bude dobře ladit se stylem místnosti, a punc lacinosti se rázem
26.7.2023
Je elegantní, čisté, prostě krásné. A v bytě se s ním dá kouzlit. Možností je nepočítaně. Dokáže přepažit i spojit jednotlivé místnosti, přivést světlo i do tmavých koutů. Snadno se kombinuje s jakýmkoli materiálem nebo barvou. A je jedno, jestli máte byt zařízený starožitným nábytkem nebo jste příznivci minimalismu. Ze skla mohou být příčky mezi místnostmi, dveře, zábradlí, paravány, obklady s
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu