Upoutávka ×
Pátek, 4. dubna 2025
Domů     Oko nikdy nespí
Oko nikdy nespí
8.8.2023

Když se díváte na televizi, nebo máte zapnutý počítač či mobil těsně před spaním, svým očím tím neprospíváte. Naopak si tím zrak poškozujete.

Ani během spánku se naše oči nepřestávají pohybovat. Přesto potřebují odpočinek a kvalita spánku je pro ně velmi důležitá. Pod zavřenými víčky oči neustále vykonávají koordinované pohyby.

Během noci se střídají dva spánkové cykly a oba jsou důležité pro dostatečnou regeneraci očí po celodenní námaze. „V takzvané NREM fázi spánku se jedná jen o pomalé pohyby, v REM fázi spánku jsou typické velmi rychlé pohyby očí.

Čím méně je světla v místnosti, kde spíme, tím je spánek hlubší, a tedy účinnější,“ vysvětlil oční lékař Pavel Stodůlka. Oku obzvlášť škodí pohled do monitorů a displejů digitálních zařízení.

Spánkový hormon a modré záření

Máte zavedený některý z těchto zvyků? Ještě, než usnete, krátce před ulehnutím do postele nebo v posteli:

* vyřizujete e-maily v počítači, notebooku nebo v chytrém mobilu,

* sledujete sociálních sítí v počítači, notebooku nebo v chytrém mobilu,

* díváte se na televizních programy a filmy,

* hrajete počítačové hry?

Jestli jste alespoň na jednu z uvedených otázek odpověděli kladně, pak svému spánku škodíte. Lékaři varují, že se těmito činnostmi odsouvá produkce spánkového hormonu melatoninu.

Modré záření z obrazovky totiž mozku signalizuje, že je den, a mozek pak organismus nepřipraví na spánek, oddálí usnutí a prakticky sníží celkovou kvalitu nočního odpočinku.

Potíží je víc

Když si oči dostatečně v noci neodpočinou, nehrozí vám pouze to, že budete během dne unavení a s nepěknými kruhy pod očima. Nekvalitní nebo nedostatečný spánek může způsobit také

* syndrom suchého oka (pálení a řezání v očích, zhoršené vidění, ale paradoxně i nadměrná tvorba slz),

* bolest očí (pálení a zarudnutí očí, tlak v očích, řezání, problémy s mrkáním)

* rozmazané vidění (nedokážete pořádně zaostřit ani na blízké, ani na vzdálenější objekty)

* otoky víček

* bolesti hlavy

(Ne)mějte oči otevřené

S nekvalitním spánkem mohou souviset i různé spánkové poruchy. Nepříjemným a nebezpečným onemocněním je spánek s otevřenýma očima.

„Pokud je oko ve spánku otevřené, rohovka není dostatečně chráněná a dochází k jejímu vysychání, zánětům, poškození rohovky či následným poruchám vidění. Příčiny mohou být různé,“ popsal Pavel Stodůlka. S návštěvou očního lékaře určitě neotálejte.

Příčin spánku s otevřenýma očima může být víc, proto je konzultace s ním důležitá, aby se našel ten nejlepší způsob léčby.

Změňte svůj večerní rituál

K žádné výše popsané zdravotní komplikaci ale nemusí dojít, když se zaměříte na prevenci. Jestli chcete nejen svým očím, ale celému svému tělu prospět, naučte se pár základních kroků, které vám s tím pomohou:

* Jestli je vaše práce spojená s koukáním do obrazovky monitoru, pak vyzkoušejte oční jógu. Je to soubor nenáročných pohybů očima, které urychlují látkovou výměnu v oku i jeho okolí a pozitivně tím ovlivňují zrak.

* Televizi, počítač a notebook vypínejte minimálně dvě hodiny před usnutím.

* Alespoň hodinu před usnutím odložte svůj mobilní telefon. Optimálně ho úplně vypněte a zapněte jej až ráno.

* Naučte se používat blokátory modrého světla.

* Přes den pobývejte co nejvíce venku, nejlépe v přírodě, kde si oči krásně odpočinou.

Také LED žárovky produkují modré světlo. Přes den tak přispívají ke snížení únavy. Večer je ale raději vyměňte za světlo bílé nebo žluté.
Také LED žárovky produkují modré světlo. Přes den tak přispívají ke snížení únavy. Večer je ale raději vyměňte za světlo bílé nebo žluté.

Co je to modré světlo?

Důležité je vědět, že modré světlo není žádný strašák. Je přirozenou součástí našeho života, a právě díky němu mozek rozlišuje den a noc a tím reguluje spánkový hormon melatonin.

Zjednodušeně řečeno, jedná se o denní světlo, které během dne přirozeně vstřebáváme a které s příchodem večera ubývá. Tak podle své intenzity podporuje nebo naopak tlumí naši bdělost a pozornost.

Když se ale vystavujeme modrému světlu z elektronických zařízení, zejména ve velké míře, může to být pro oči škodlivé a nebezpečné. Pokud ale tato zařízení používáte umírněně a zejména přes den, pak se obávat nemusíte.

Mýty o modrém světle

* Když před spaním snížím jas na obrazovce svého mobilního telefonu, je to ochrana proti modrému světlu. (Není, i přes menší jas je to stále modré světlo, které váš přístroj produkuje.)

* Oči si na toto světlo časem zvyknou. (Nezvyknout. Naše oko neumí modré světlo blokovat a pokud nepoužijete žádnou ochranu, zasáhne vaši sítnici plných sto procent modrého světla)

Pravidlo 20-20-20

Je vaše práce spojená s užíváním počítače? Pak každých 20 minut přerušte svou činnost a udělejte si dvacetisekundovou přestávku. Zahleďte se na nějaký vzdálený předmět.

Optimálně si několikrát vyjděte ven nebo vyhlédněte z okna a dívejte se na oblohu, na stromy, do trávy… Nejen vaše oči, ale i mozek si odpočinou a uvolní se.

Blokátory modrého světla

Jestli si neumíte digitální hračky odepřít, přemýšlejte o ochraně před modrým světlem. Co všechno máte k dispozici?

* Dioptrické brýle s ochranou speciální vrstvou.

* Speciální ochrannou fólii, která se dává na monitor počítače.

* Speciální monitory s technologií, která zamezuje pronikání modrého světla s snižuje tak namáhání očí a únavu (nabízejí je různé počítačové společnosti).

Chraňte oči před sluncem

Přesuňme se od počítačů, mobilů a televizních obrazovek ven. I tady, zejména v létě, je moc důležité chránit si své oči, a to před poškozením od slunečních paprsků. Že je dobré nosit sluneční brýle, je jasné.

Víte, jak se čočky dělí podle propustnosti světla a jaký vliv má na vidění barevnost čočky?

Sluneční filtr…

… označuje se číslicí od 0 do 4, která signalizuje propustnost světla

0 – čirý nebo velmi světlý filtr, propouští 80–100 % světla

1 – světlý filtry, propouští 40–80 % světla

2 – středně tmavý filtr, propouští 18–43 % světla

3 – tmavý filtr, propouští 8–18 % světla

4 – velmi tmavý filtr, propouští jen 3–8 % světla

Barevnost čočky…

… v tomto případě se bavíme o materiálu, protože povrchová úprava skel slouží jen na efekt a žádný vliv na zrak nemá.

* Hnědé nebo kouřové čočky – Hnědá reálné barvy mění velmi málo, a navíc dokáže filtrovat modré světlo, které působí jako šum. Proto jsou brýle s těmito čočkami vhodné pro cestu na dovolenou. Díky nim uvidíte jasněji, což oceníte hlavně při řízení.

Skvělým pomocníkem nejen při řízení je polarizace, díky níž se oči méně unaví. Dovede totiž zachytit světlo odražené od svislých ploch, jako například lesk vlhké vozovky na slunci.

* Čočky růžové a vínové – Nepleťte si je s „růžovými brýlemi“, naopak jsou užitečné, protože pomáhají ostrému vidění detailů na zeleném a modrém pozadí, takže především v přírodě. Opět se ale přesvědčte, že se jedná o barvu čočky, a ne o povrchovou úpravu.

Tip Paní domu: Když si budete sluneční brýle vybírat, zaměřte se také na protiskluzové prvky. Brýle díky nim dobře drží i na pokožce, která je zpocená nebo namazaná opalovacím přípravkem.

Zdroj: MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini; eyerim.cz

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale