Domů     Oko nikdy nespí
Oko nikdy nespí
8.8.2023

Když se díváte na televizi, nebo máte zapnutý počítač či mobil těsně před spaním, svým očím tím neprospíváte. Naopak si tím zrak poškozujete.

Ani během spánku se naše oči nepřestávají pohybovat. Přesto potřebují odpočinek a kvalita spánku je pro ně velmi důležitá. Pod zavřenými víčky oči neustále vykonávají koordinované pohyby.

Během noci se střídají dva spánkové cykly a oba jsou důležité pro dostatečnou regeneraci očí po celodenní námaze. „V takzvané NREM fázi spánku se jedná jen o pomalé pohyby, v REM fázi spánku jsou typické velmi rychlé pohyby očí.

Čím méně je světla v místnosti, kde spíme, tím je spánek hlubší, a tedy účinnější,“ vysvětlil oční lékař Pavel Stodůlka. Oku obzvlášť škodí pohled do monitorů a displejů digitálních zařízení.

Spánkový hormon a modré záření

Máte zavedený některý z těchto zvyků? Ještě, než usnete, krátce před ulehnutím do postele nebo v posteli:

* vyřizujete e-maily v počítači, notebooku nebo v chytrém mobilu,

* sledujete sociálních sítí v počítači, notebooku nebo v chytrém mobilu,

* díváte se na televizních programy a filmy,

* hrajete počítačové hry?

Jestli jste alespoň na jednu z uvedených otázek odpověděli kladně, pak svému spánku škodíte. Lékaři varují, že se těmito činnostmi odsouvá produkce spánkového hormonu melatoninu.

Modré záření z obrazovky totiž mozku signalizuje, že je den, a mozek pak organismus nepřipraví na spánek, oddálí usnutí a prakticky sníží celkovou kvalitu nočního odpočinku.

Potíží je víc

Když si oči dostatečně v noci neodpočinou, nehrozí vám pouze to, že budete během dne unavení a s nepěknými kruhy pod očima. Nekvalitní nebo nedostatečný spánek může způsobit také

* syndrom suchého oka (pálení a řezání v očích, zhoršené vidění, ale paradoxně i nadměrná tvorba slz),

* bolest očí (pálení a zarudnutí očí, tlak v očích, řezání, problémy s mrkáním)

* rozmazané vidění (nedokážete pořádně zaostřit ani na blízké, ani na vzdálenější objekty)

* otoky víček

* bolesti hlavy

(Ne)mějte oči otevřené

S nekvalitním spánkem mohou souviset i různé spánkové poruchy. Nepříjemným a nebezpečným onemocněním je spánek s otevřenýma očima.

„Pokud je oko ve spánku otevřené, rohovka není dostatečně chráněná a dochází k jejímu vysychání, zánětům, poškození rohovky či následným poruchám vidění. Příčiny mohou být různé,“ popsal Pavel Stodůlka. S návštěvou očního lékaře určitě neotálejte.

Příčin spánku s otevřenýma očima může být víc, proto je konzultace s ním důležitá, aby se našel ten nejlepší způsob léčby.

Změňte svůj večerní rituál

K žádné výše popsané zdravotní komplikaci ale nemusí dojít, když se zaměříte na prevenci. Jestli chcete nejen svým očím, ale celému svému tělu prospět, naučte se pár základních kroků, které vám s tím pomohou:

* Jestli je vaše práce spojená s koukáním do obrazovky monitoru, pak vyzkoušejte oční jógu. Je to soubor nenáročných pohybů očima, které urychlují látkovou výměnu v oku i jeho okolí a pozitivně tím ovlivňují zrak.

* Televizi, počítač a notebook vypínejte minimálně dvě hodiny před usnutím.

* Alespoň hodinu před usnutím odložte svůj mobilní telefon. Optimálně ho úplně vypněte a zapněte jej až ráno.

* Naučte se používat blokátory modrého světla.

* Přes den pobývejte co nejvíce venku, nejlépe v přírodě, kde si oči krásně odpočinou.

Také LED žárovky produkují modré světlo. Přes den tak přispívají ke snížení únavy. Večer je ale raději vyměňte za světlo bílé nebo žluté.
Také LED žárovky produkují modré světlo. Přes den tak přispívají ke snížení únavy. Večer je ale raději vyměňte za světlo bílé nebo žluté.

Co je to modré světlo?

Důležité je vědět, že modré světlo není žádný strašák. Je přirozenou součástí našeho života, a právě díky němu mozek rozlišuje den a noc a tím reguluje spánkový hormon melatonin.

Zjednodušeně řečeno, jedná se o denní světlo, které během dne přirozeně vstřebáváme a které s příchodem večera ubývá. Tak podle své intenzity podporuje nebo naopak tlumí naši bdělost a pozornost.

Když se ale vystavujeme modrému světlu z elektronických zařízení, zejména ve velké míře, může to být pro oči škodlivé a nebezpečné. Pokud ale tato zařízení používáte umírněně a zejména přes den, pak se obávat nemusíte.

Mýty o modrém světle

* Když před spaním snížím jas na obrazovce svého mobilního telefonu, je to ochrana proti modrému světlu. (Není, i přes menší jas je to stále modré světlo, které váš přístroj produkuje.)

* Oči si na toto světlo časem zvyknou. (Nezvyknout. Naše oko neumí modré světlo blokovat a pokud nepoužijete žádnou ochranu, zasáhne vaši sítnici plných sto procent modrého světla)

Pravidlo 20-20-20

Je vaše práce spojená s užíváním počítače? Pak každých 20 minut přerušte svou činnost a udělejte si dvacetisekundovou přestávku. Zahleďte se na nějaký vzdálený předmět.

Optimálně si několikrát vyjděte ven nebo vyhlédněte z okna a dívejte se na oblohu, na stromy, do trávy… Nejen vaše oči, ale i mozek si odpočinou a uvolní se.

Blokátory modrého světla

Jestli si neumíte digitální hračky odepřít, přemýšlejte o ochraně před modrým světlem. Co všechno máte k dispozici?

* Dioptrické brýle s ochranou speciální vrstvou.

* Speciální ochrannou fólii, která se dává na monitor počítače.

* Speciální monitory s technologií, která zamezuje pronikání modrého světla s snižuje tak namáhání očí a únavu (nabízejí je různé počítačové společnosti).

Chraňte oči před sluncem

Přesuňme se od počítačů, mobilů a televizních obrazovek ven. I tady, zejména v létě, je moc důležité chránit si své oči, a to před poškozením od slunečních paprsků. Že je dobré nosit sluneční brýle, je jasné.

Víte, jak se čočky dělí podle propustnosti světla a jaký vliv má na vidění barevnost čočky?

Sluneční filtr…

… označuje se číslicí od 0 do 4, která signalizuje propustnost světla

0 – čirý nebo velmi světlý filtr, propouští 80–100 % světla

1 – světlý filtry, propouští 40–80 % světla

2 – středně tmavý filtr, propouští 18–43 % světla

3 – tmavý filtr, propouští 8–18 % světla

4 – velmi tmavý filtr, propouští jen 3–8 % světla

Barevnost čočky…

… v tomto případě se bavíme o materiálu, protože povrchová úprava skel slouží jen na efekt a žádný vliv na zrak nemá.

* Hnědé nebo kouřové čočky – Hnědá reálné barvy mění velmi málo, a navíc dokáže filtrovat modré světlo, které působí jako šum. Proto jsou brýle s těmito čočkami vhodné pro cestu na dovolenou. Díky nim uvidíte jasněji, což oceníte hlavně při řízení.

Skvělým pomocníkem nejen při řízení je polarizace, díky níž se oči méně unaví. Dovede totiž zachytit světlo odražené od svislých ploch, jako například lesk vlhké vozovky na slunci.

* Čočky růžové a vínové – Nepleťte si je s „růžovými brýlemi“, naopak jsou užitečné, protože pomáhají ostrému vidění detailů na zeleném a modrém pozadí, takže především v přírodě. Opět se ale přesvědčte, že se jedná o barvu čočky, a ne o povrchovou úpravu.

Tip Paní domu: Když si budete sluneční brýle vybírat, zaměřte se také na protiskluzové prvky. Brýle díky nim dobře drží i na pokožce, která je zpocená nebo namazaná opalovacím přípravkem.

Zdroj: MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini; eyerim.cz

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během