Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž.
Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru:
HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2, jenž se vyskytuje v genitáliích. Smůla je, že když už virus jednou ve vašem těle je, nikdy se ho nezbavíte.
Ale můžete leccos udělat pro to, abyste se bolestivému oparu vyhnuli, nebo pokud už se vyskytne, co nejrychleji ho vyléčili. A pozor, onemocnění je opravdu velmi nakažlivé.
Přenese se snadno dotykem, polibkem, ale třeba i ze špatně umyté sklenice či při používání společné láhve. Přenést se může dokonce i vzduchem.
Jak mu předcházet?
S výskytem oparu většinou souvisí snížená imunita, stres jakéhokoliv druhu nebo špatná životospráva.
– Omezte stres. Stresem pro tělo je samozřejmě přílišné slunění, ale i kombinace únavy ze sportu s opalováním.
– Chraňte rty a celý obličej před sluncem tyčinkou s ochranným UV filtrem.
– Neuškodí také zvýšit spotřebu vitaminů, zvláště vitaminů skupiny B a také vitaminu C.
– Zbytečně neponocujte.
– V létě se chceme chlubit štíhlou postavou, ale na drastické diety raději zapomeňte.
– Vyhněte se jídlům, která mají nepříznivý vliv na vaši imunitu. V létě je to asi těžké, ale zkuste to.
Omezte cukr, tedy různé sladké limonády a zmrzliny, ale i ořechy a bílé pečivo.
Pijte méně alkoholu a pozor si dejte i na přemíru konzervovaných jídel a vůbec průmyslově zpracovaných potravin.
Jak to probíhá?
Každý, kdo na opary trpí, vám potvrdí, že o sobě dají vědět dřív, než je vidíte. Například tím, že postižené místo z ničeho nic začne svědit nebo pálit. Teprve poté se začnou tvořit puchýřky, které se naplňují tekutinou.
Ty postupně vysychají, až se vytvoří strup. A téměř po celou dobu jste infekční. Někteří lidé se také necítí dobře.
Mají pocity jako při začínající viróze, může se přidat mírná teplota, nebo bolest v tříslech či uzlinách, která s objevením puchýřků většinou odezní. To vše až do zmizení oparu trvá asi 9 až 14 dní.
Pokud by se vám ho do této doby nedařilo vyléčit, určitě navštivte lékaře. Stejně tak ho vyhledejte při jakýchkoliv komplikacích, nebo když se puchýřky vytvoří v blízkosti oka.
Jak léčit?
V lékárně dostanete léky, které pomáhají urychlit hojení a zmírní bolest. Většinou jde o různé mastičky nebo gely. Ty se dají aplikovat již při prvních příznacích. Existují i antivirotika v tabletkách, které předepíše lékař.
I u nich platí, že čím dřív je nasadíte, tím bude průběh onemocnění lehčí a rychlejší. Mohou se užívat i preventivně, ale o vhodnosti takové léčby se musíte poradit s lékařem.
Použít můžete i různé náplasti, které kromě vlhkého hojení také opar mechanicky izolují. Dají se koupit i průhledné a docela nenápadné.
Antibiotika nepomohou
Jsou lidé a není jich málo, kteří věří, že s oparem si poradí antibiotika. Neporadí. Opar je virové onemocnění a na to nemá antibiotická léčba vliv. Jiná situace by byla, kdyby se do ložiska dostala bakteriální infekce a místo se zanítilo. Pak má smysl použít třeba antibiotickou mast.
Něco babských rad
Když jako obvykle funguje zákon schválnosti a opar se vám vyrazí v nejméně vhodnou chvíli, kdy opravdu žádný lék není po ruce, nezbývá, než se podívat po něčem dostupnějším. Máme pro vás několik rad, které by mohly pomoci.
Droždí: Zřeďte kousek droždí vodou a poté kašičkou potřete opar. Ten vyschne a rychleji se zahojí. Za rychlou léčbu mohou vitaminy skupiny B, které droždí obsahuje. Přidejte droždí i do svého jídelníčku.
Kypřicí prášek do pečiva: Smíchaný s vodou opar vysuší.
Česnek: Při prvních příznacích si vezměte stroužek česneku a přiložte ho na chviličku na bolavé místo. Vyzkoušet můžete i cibuli nebo citron.
Ledový obklad: Pomůže zmírnit svědění, zejména na počátku. Místo ledu se dá použít zmražený sáček už vylouhovaného černého čaje.
Mléko: Od bolesti uleví také tampon namočený do studeného mléka.
Tea tree olej: Smíchaný s olivovým v poměru 1:1 zmírní svědění a pomůže opar vysušit.
Lékořice: Můžete si vyrobit mast nebo olej, hodí se vám i na jakoukoliv letní vyrážku. Mast vyrobíte tak, že lékořicový prášek smícháte s vazelínou. Lékořicový olej vznikne, když v jakémkoliv oleji louhujete 14 dnů kořen lékořice.
Propolis: S hojením pomůže ať už v podobě masti, nebo tinktury, ale pozor si musí dát alergici. Pokud si nejste jisti, vyzkoušejte ho nejdřív třeba na kousku kůže na předloktí.
Tip: Pokud trpíte na opary, vyzkoušejte doplněk stravy STRONGIMUN®. Jeho hlavní součástí jsou přírodní vitaminy B z pohanky, na posílení imunity obsahuje vitaminy C a D a minerály zinek a selen.
Foto Shutterstock