Přinášíme vám řadu tipů, ale i několik receptů, na osvědčené způsoby, jak připravovat drůbež.
Drůbež solíme ihned při vkládání do hrnce, maso je tak chutnější.
K dušení a k smažení se hodí drůbež mladá a menší kuřátka, porcovaná na čtvrtky.
Nejlépe se smaží vykostěná drůbež. Větší a starší kusy před smažením povaříme. Smažíme zprudka na rozpáleném oleji, aby se maso nevysušilo.
Drůbež se při pečení nepřichytí k pekáči, ustřihneme-li před pečením část křídel, na kterých je v podstatně jenom kůže, a těmi ji podložíme místo mřížky nebo špejlí. Prsíčka ani záda se nepřichytí, křídla se nespálí.
Aby se drůbež dokonale a rychle propekla, probodneme její nejširší části (stehna, případně i prsa) jednou nebo dvěma kovovými jehlicemi a dáme ji s nimi péct – přivedou teplo do středu masa.
Aby mělo kuřátko zlatavou kůrku, stačí je párkrát potřít černým pivem nebo medem smíchaným s trochou balsamico octa.
Chceme-li, aby bylo maso šťavnatější, pokapeme je před vložením do trouby citronovou šťávou.
Maso rychleji změkne, když přidáme do vody, ve které se vaří, trochu vodky.
Že je drůbeží maso hotové poznáme, když při propíchnutí vytéká čirá šťáva. Správně propečené maso by se mělo snadno oddělovat od kosti.
Rychlá kachnička s cibuládou
Už jste někdy dostali chuť na kachnu, ale je vás na celou málo strávníků? Udělejte si prsa. Je to rychlé a neskutečně dobré.
2 kachní prsa, 4 červené cibule, máslo, tymián, portské víno, 2 lžičky cukru, sůl, pepř
1) Kachní prsa očistíme, zbavíme přebytečného tuku, nařízneme na kůži a vložíme na rozpálenou pánev kůží dolů. Po několika minutách otočíme a opět zprudka opečeme. Vložíme do vyhřáté trouby na 160 stupňů na 12 minut.
2) Na másle si podusíme cibulku, přidáme tymián a cukr a 10–15 minut dusíme. Zalijeme portským vínem a necháme odvařit. Nakonec přidáme oříšek másla a dochutíme solí a cukrem.
3) Prsíčko nakrájíme na plátky a přidáme cibuládu a můžeme servírvat.
Slanina smažená nebo studená?
Každý ji rád jinak. Někdo nedá dopustit na slaninu na pánvi, jiný ji rád jí studenou nakrájenou na tenké plátky.
A co je lepší?
Pokud jste pro tepelnou úpravu, kupte si slaninu přímo určenou ke smažení, pečení nebo grilování. Jedná se zpravidla o tepelně neopracované slaniny typu bacon. Slaniny, které už byly tepelně opracované, je vhodnější konzumovat za studena.
Proč tak prská?
Prskání na pánvi během smažení způsobuje uvolněná voda. Slanina, která ztratí během výroby tolik vody, že pak váží méně než maso, z něhož byla vyrobena, téměř neprská.
Kdežto slanina, která obsahuje vodu ze solného láku, tuto vodu pustí až při vyšších teplotách, jako třeba při smažení.
Jak zmrazit chléb
Samozřejmě, že je nejlepší čerstvý. Ale mnozí mají v mrazáku malou zásobičku pro strýčka příhodu. A víte, jak chléb zamrazit správně?
Musíte ho dát zamrazit co nejčerstvější a vložit do uzavřených plastových obalů.
Pokud chleba nakrájíte na krajíce, oddělte je od sebe mikrotenovou fólií.
Rozmrazujte při pokojové teplotě, můžete využít i rozmrazovací funkci mikrovlnné trouby.
Omýváte maso?
Nedělejte to. Mytí masa má smysl jen tehdy, pokud na něm jsou nějaké nečistoty, třeba úlomky kostí a podobně. U červeného masa navíc mytím zkazíte jeho výslednou chuť.
Bakterie spolehlivě zlikvidujete tepelnou úpravou přesahující 71 °C. V každém případě při práci s masem dbejte na čistotu. Používejte zvláštní prkénko a po dokončení práce si důkladně umyjete ruce.
Foto: Shutterstock