Bledá pleť byla kdysi považována za synonymum bohatství a moci, dnes ale spíše ukazuje na chudokrevnost.
Její projevy jsou dost typické. Nápadná je nezdravá bledost, pokud se podíváte na oční spojivky, nejsou růžové, jako u zdravého, ale bílé a totéž se týká i dalších tkání. Pozorovat můžete slabost a únavu, často se dostavují pocity na omdlení.
Můžete trpět i častým motáním hlavy bez zjevné příčiny. Při výrazné chudokrevnosti se člověk snadno zadýchá i při minimální námaze a buší mu srdce. Dalším častým příznakem je zimomřivost.
Zpozornět byste měli i v případě, že máte lámavé vlasy a nehty, nebo se vám obtížně polyká, a také při hubnutí bez příčiny, časté zácpě nebo průjmu. Chudokrevní lidé mívají opakované infekce a špatně se jim hojí rány.
Podezření potvrdí lékař
Samozřejmě všechny popsané projevy mohou souviset i s jiným onemocněním, ale právě proto byste měli lékaře vyhledat, aby anémii vyloučil nebo potvrdil. Vyšetření není nijak složité. Lékař odebere krev a v laboratoři zjistí počet červených krvinek.
Dále se zkoumá množství železa. Pokud se diagnóza potvrdí, následuje hledání příčiny. To už tak snadné být nemusí.
Možné příčiny
Je jich mnoho, takže uvedeme alespoň ty nejčastější.
Anémie z nedostatku železa
Železo tělo potřebuje k tvorbě hemoglobinu. Ten se v těle stará o přenos kyslíku z plic do tkání a naopak odstraňování oxidu uhličitého z tkání do plic.
Nedostatek železa se nejčastěji objevuje u žen při menstruaci, ale i u jakékoliv jiné velké ztráty krve ať už při úrazu, nebo nádorovém onemocnění střev, kdy tělo nestačí nahradit červené krvinky, které ztrácí. Nedostatkem železa trpí také ženy před přechodem.
Dalším důvodem je nevyvážená strava například u vegetariánské diety, nebo nedostatečný příjem živin. V takovém případě se chudokrevnost může objevit v jakémkoliv věku, dokonce i u malých dětí.
Nedostatek vitaminu B12 a kyseliny listové
Ty jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Jejich nedostatek může souviset se zánětem žaludku, ale velmi často jím trpí staří lidé, těhotné ženy, lidé s onemocněními střev a také lidé nadměrně požívající alkohol.
V těchto případech se k anémii může přidružit i neuropatie (poškození nervů), která se projevuje brněním, necitlivostí v oblasti rukou a nohou. Dokonce může dojít k různým duševním změnám.
K poruše vstřebávání vitaminu B12 dochází i po odstranění žaludku nebo velké části tenkého střeva.
Příčinou může být i autoimunitní porucha, při které dochází k ochabnutí žaludeční sliznice, zvýšení tvorby žaludeční kyseliny, která snižuje vstřebávání vitaminu B12. Častěji se toto onemocnění projevuje v dospělém věku a u lidí se světlými vlasy a modrýma očima.
Chronická onemocnění
I chronickou chorobu může provázet chudokrevnost. Patří sem zánět kloubů, chronické infekce, onemocnění jater a zánětlivá onemocnění jako například Crohnova choroba, ale také cukrovka. U té riziko plyne zejména z toho, že poškozuje důležité orgány.
Anémie se objevuje také u nádorových onemocnění. V tomto případě má sice tělo železa dostatek, ale zavře je v buňkách, aby nepomáhalo nádoru v růstu. Obvykle provází selhávání ledvin.
S ním většinou souvisí nedostatek hormonu erytropoetinu, který tělo potřebuje k tvorbě červených krvinek.
Dědičnost
Příznaky se většinou objeví již v dětství. Potvrdit nemoc pomůže genetické vyšetření.
Léčba
Podávají se tabletky železa a vitaminu B12. Někteří pacienti mohou zvlášť po požití tabletky železa pociťovat nevolnost. V tom případě lékař obvykle zvolí injekční podávání. Při akutních stavech je nutná krevní transfuze.
Nezapomínejte na bylinky
Z těch dostupných má nejvíce železa kopřiva, petrželka, pažitka, bazalka, medvědí česnek, majoránka.
Jezte také pšeničné klíčky, oves, semena dýní, slunečnic a amarantu, klíčky hrášku, munga, čočky a vojtěšky.
Úprava jídla je důležitá
Železo přijaté v potravinách není využito na 100 %, ale ztráty můžeme ovlivnit jejich úpravou.
Více železa ze zeleniny využijete, pokud ji krátce podusíte, než když ji jíte syrovou.
Ovoce bychom naopak měli jíst syrové.
Ořechy před konzumací upražte.
Semena jsou výhodnější naklíčená.
Při přípravě těsta používejte raději celozrnnou mouku.
Luštěniny se namáčejí jak kvůli lepší stravitelnosti, tak kvůli využití železa.
Dobrá rada
Vstřebávání železa posiluje vitamin C. Pijte vodu s citronem. Naopak byste se měli vyhnout kofeinu, který snižuje vstřebávání železa, zejména po jídle.
Vyhněte se také sladkostem a přílišné konzumaci mléka. Omezte i pití černého čaje, a když jíte čokoládu, vybírejte hořkou.
Domácí léčba
Kromě změn jídelníčku si můžete zkusit připravit i podpůrné nápoje.
Železitý čaj
1 lžíci kopřivy, 1 lžičku kontryhelu, 1 lžíci jahodníkových listů zalijeme 300 ml vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a popíjíme 2× denně po dobu 14 dní.
Ovocný
1 lžičku kopřivy, 1 lžičku šípku, 1 lžičku plodů rakytníku, 1 lžičku plodů arónie přelijeme 300 ml vroucí vody, necháme louhovat 20 minut a popíjíme 2x denně 4 týdny.
Železité víno
Můžeme je koupit v lékárně nebo v drogerii, ale také zkusit vyrobit.
1 šálek jemně nasekaných lístků a kořenů kopřivy zalijeme litrem kvalitního červeného vína a necháme 14 dní na teplém místě louhovat. 2× denně protřepeme. Poté přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a dáme do lednice. Užíváme 2× denně 1 odlivku, cca 50 ml, po dobu 3 týdnů.
Ukázkový jídelníček
Pondělí
Snídaně: ovesné vločky s meruňkami a pistáciemi zalité sójovým mlékem
Oběd: vepřová játra na houbách s rýží
Večeře: losos s pečenou zeleninou
Úterý
Snídaně: jáhlová kaše s lískovými oříšky a jablkem
Oběd: kapustové karbanátky, bramborová kaše
Večeře: kuskus s kuřecím masem
Středa
Snídaně: granola s mandlovým mlékem
Oběd: plněná vepřová panenka s nudlemi
Večeře: pizza z cizrnové mouky obložená zeleninou
Čtvrtek
Snídaně: pohanková kaše s hruškou a kiwi
Oběd: grilovaný hovězí steak se zelenými fazolkami, brambory vařené
Večeře: těstovinový salát s tuňákem ve vlastní šťávě
Pátek
Snídaně: okurkové smoothie
Oběd: kuřecí kousky na houbách, rýže
Večeře: domácí játrová paštika, krajíc chleba, zeleninový salát
Svačiny si jistě vymyslíte sami, měla by vám k tomu pomoci tabulka s hodnotami
železa v potravinách. Dbejte ale na to, aby nebyly příliš kalorické a obsahovaly
hlavně ovoce a zeleninu, případně zakysané mléčné výrobky. Je jedno, zda to budou různé saláty nebo dáte přednost smoothie.