Domů     Proč nemůžu zhubnout? 5 opomíjených důvodů
Proč nemůžu zhubnout? 5 opomíjených důvodů
26.4.2021

Nechejme stranou příčiny, o nichž dobře víme, večerní chutí k jídlu počínaje a každodenní nechutí ke sportu konče. I upřímnou snahu zhubnout může totiž tělo z určitých důvodů blokovat.

Poctivý nutriční specialista a ještě spíše lékař obezitolog vám řeknou, že před základní rovnicí mezi příjmem a výdejem energie se prostě uhnout nedá. Dokonce i poruchy, které brání hubnutí, ji neruší, ale jakýmsi způsobem posouvají a deformují. Proto je třeba hledat konkrétní příčinu a té dietu přizpůsobit.

1. Porucha ženských hormonů

V ženském těle se udržuje velmi přesná souhra určitých hormonů: Estrogenu řídícího první fázi cyklu, progesteronu pro druhou fázi a mužského hormonu testosteronu.

Když se jemná souhra mezi nimi poruší – což se typicky stává v období přechodu – projeví se to kromě jiných potíží také náhlým tloustnutím v oblasti břicha a hýždí. Dochází k tomu proto, že i tyto hormony významně ovlivňují hospodaření s energií.

– Testosteron usnadňuje spalování energie a odbourávání tukových zásob. Pokud jeho hladina v krvi klesne, pak je mnohem obtížnější zbavit se nadváhy, a to i v případě, že cvičíte.

– Progesteron také podporuje spalování tukových zásob, kromě toho přispívá k udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi. To znamená, že omezuje záchvaty hladu.

Při poklesu produkce progesteronu se tyto výhody ztrácejí, což je tím výraznější, že úbytek progesteronu často doprovází zvýšená produkce inzulinu. To s sebou přináší zvýšený pocit hladu a chuti k jídlu za stavu, kdy se spalování energie zpomaluje.

– Estrogen se stává problémem, pokud se jeho produkce disproporčně zvýší. Podporuje totiž tvorbu tukových buněk a současně i otoků, takže tloustnutí působí výrazněji.

Nadprodukce estrogenu kromě toho ovlivňuje i činnost štítné žlázy a tím opět zesiluje tloustnutí.

Jak se bránit?

Při podezření na výraznější hormonální rozladění se nechte vyšetřit na gynekologii, případně endokrinologii, pokud se přidaly i potíže se štítnou žlázou.

Ty se projevují především celkovou únavou a nevýkonností, zácpou, zhoršeným spánkem, suchostí kůže, vlasů a nehtů.

2. Nepřítel ve střevech

Ne, nejde o parazity, ale o střevní bakterie. Ty totiž mají na tělesnou váhu překvapivě velký vliv a mohou podporovat tloustnutí a brzdit hubnutí. Dokonce i na jo-jo efektu se podílejí. Jak je to možné?

Vysvětlení vychází z faktu, že různé bakterie mají rozličné požadavky na živiny a chemickými signály nás dokážou ke konzumaci žádoucího typu jídla přimět.

Děje se to tak, že náš mozek reaguje na látky, které tyto bakterie produkují a vnímá je jako touhu po určitých potravinách. U bakterií, které podporují nabývání na váze, je to touha po kaloricky vydatném jídle, tučném nebo sladkém, a to ve velkých porcích.

Jo-jo efekt

Ten má podle nedávného izraelského výzkumu překvapivě mnoho společného se střevní mikroflórou.

Vědci zjistili, že pokud obézní člověk po ukončení diety dostává antibiotika jakožto přípravek, který působí ničivě na bakteriální osídlení střev, k jo-jo efektu nedochází.

Jakmile se ale podávání antibiotik ukončí, střevní mikroflóra se pomalu vrátí k původnímu stavu a pak nastane rychlý nárůst váhy. U lidí s normální váhou k tomu ale nedochází, i po ukončení podávání antibiotik zůstává jejich váha stejná.

Jak se bránit?

– Nepříznivý typ střevního osídlení nelze změnit, částečně je daný geneticky a v podstatných rysech se vytváří výživou v raném dětství. K tomu stavu se střevní osídlení po celý život pak vrací.

Co ale můžete udělat, je, že zvýšíte podíl příznivě působících bakterií konzumací kysaných mléčných výrobků a syrového ovoce a zeleniny.

– Další možností je vsadit na potraviny bohaté na rostlinná barviva, kterým se říká flavonoidy. Tato barviva totiž urychlují spalování energie. Bakterie typické pro střevní mikroflóru obézních lidí ale tyto látky intenzivněji odbourávají.

Zvýšená konzumace flavonoidů může tento nepříznivý vliv z jisté části překonat. Bohatým zdrojem těchto látek je čaj, zejména zelený, vinné hrozny, černý rybíz nebo bezinky.

3. Nedostatek vitaminu D

Kromě letních měsíců trpí nedostatkem vitaminů D většina lidí v ČR, ale málokdo si uvědomuje následky. Není to jen zvýšené riziko zlomeniny, ale také slabší obrana těla proti infekcím, únava a svalová slabost.

A nejen to, nedávné americké výzkumy ukázaly na souvislost mezi nadváhou a vitaminem D. Vyplynulo z nich, že ženy, které při redukční dietě dostávaly i přípravek s vitaminem D, shazovaly kila úspěšněji než ty, které takový doplněk stravy nebraly nebo u nichž laboratorní vyšetření zjistilo sníženou hladinu vitaminu D v těle.

Čím pomáhá?

V tom zatím odborníci úplně jasno nemají. Předpokládá se, že vitamin D jakýmsi způsobem urychluje spalování energie.

Jak se někteří vědci domnívají, může docházet k tomu, že molekuly vitaminu D signalizují tukovým buňkám, zda mají zůstat zásobárnou energie nebo naopak posloužit k jejímu okamžitému uvolnění.

Ale to není vše – na vitamin D reagují také mozkové buňky v centru, které je odpovědné za vytváření pocitu sytosti. Při nedostatku vitaminu pak může spolehlivost jejich funkce ochabovat a pak narůstá pocit bezdůvodného hladu.

Nízká hladina vitaminu D ale může vést k nadváze i nepřímo, podporuje totiž rozvoj depresivních nálad a s nimi je spojená nechuť k jakýmkoli aktivitám, pohybové nevyjímaje.

Jak se bránit?

Zařaďte na svůj jídelníček tučné ryby, avokádo a žloutky. Vitamin D ve formě doplňků stravy je až krajním řešením a raději jeho příjem proberte s lékařem, hrozí totiž riziko předávkování. Vitamin D je totiž olej a jako takový se v těle při přebytku ukládá.

Předávkování se pak může projevit zvracením, nevolností, ale i potížemi s ledvinami a krevním tlakem.

Bezpečnější je podpořit tvorbu vitaminu D pobytem na slunci, pak k předávkování nedochází, tělo si vytvoří jen tolik vitaminu, kolik potřebuje.

4. Potravinová alergie

Nejen alergie, ale i nesnášenlivost určitých potravin může být skrytou příčinou toho, proč vaše snaha zhubnout ztroskotává, ačkoli držíte dietu a cvičíte. V lehčích případech dochází jen krátkodobě k podráždění střevní sliznice.

To dočasně vyvolává záchvaty hladu a nutkání rychle něco sníst. Se zklidněním střeva tyto potíže ustanou. Horší je to u dlouhodobě se opakujících reakcí na potraviny. Chronické podráždění se totiž samovolně dál udržuje.

Je to tím, že se při něm zvyšuje tvorba určité bílkoviny, která opět působí zánětlivě a stav ještě zhoršuje.

Jak se bránit?

Výzkumy ukazují, že přinejmenším za částí alergických reakcí a projevů potravinové nesnášenlivosti se ve skutečnosti skrývají přísady, které používá potravinářský průmysl. Týká se to i běžných potravin, jako je čerstvé pečivo a chléb.

Pokud se potíží chcete zbavit, je vhodné přejít na jednoduchou stravu a jídlo si připravovat z přirozených, nijak neupravovaných surovin.

Je vhodné začít s omezeným množstvím potravin a postupně přidávat další, aby se vám podařilo vystopovat, které z nich vám dělají problémy.

5. Umělá sladidla

Jejich kompletní účinek v těle je stále trochu zakryt tajemstvím. Ačkoli obsahují mnohem méně kalorií než cukr, přesto podle výzkumů podporují výrazněji nárůst tělesného tuku a zvyšují chuť k jídlu.

Podle starší hypotézy se mělo za to, že tělo prostě reaguje na sladkou chuť a inzulínový kolotoč se roztáčí stejně jako u cukru. Tím se vysvětlovalo, proč potraviny s umělými sladidly podporují chuť k jídlu.

Jenže tato hypotéza se nepotvrdila, výzkumy prokázaly, že k žádnému kolísání hladiny cukru v krvi po těchto potravinách nedochází. Přesto je zřejmé, že nemálo lidí při jídelníčku s náhradními sladidly nabírá na váze více než při stejné stravě slazené cukrem.

Vysvětlení pro to zatím chybí, uvažuje se o tom, že umělá sladidla mohou dlouhodobě dráždit metabolismus a tím vyvolávat větší hlad.

Jak se bránit?

Odpověď je jednoduchá, stačí umělá sladidla prostě nepoužívat. A pozor, problematické jsou z hlediska zdraví i hubnutí také přírodní sirupy, ačkoli jsou prodávané v obchodech se zdravou výživou.

Tyto sirupy (rýžový, agávový, datlový, kukuřičný a mnohé další druhy) obsahují vysoký podíl fruktózy čili ovocného cukru.

A jeho vliv na zdraví není příznivý, fruktóza přednostně podporuje ukládání přebytečné energie do tukových buněk a při časté konzumaci vede ke ztukovatění jater.

Pozor také na

– Stres dokáže velmi účinně bránit shazování kil. Stresový hormon kortizol totiž svým vlivem podporuje ukládání energie, a to tam, kde ji chceme vidět nejméně – na břiše.

– Nedostatek vlákniny může hubnutí zpomalit. Vláknina, to je nejen ovoce a zelenina, ale především luštěniny.

Svým účinkem při trávení zvětšuje pocit sytosti, zrychluje pohyb střev, zpomaluje vstřebávání cukru ve střevě a váže a z těla odvádí část zkonzumovaného tuku.

– Glutamát je zrádnou přísadou v řadě potravin. Nejsou to jen čínská jídla, ale i mražené pokrmy a samozřejmě křupavé slané pochoutky. Glutamát si tělo produkuje samo a slouží mimo jiné ke kontrole chuti k jídlu. Větší dávka ovšem tuto funkci ochromí.

Text: Lenka Korandová, foto: PIXABAY

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale