Domů     Chcete se konečně vyspat do růžova?
Chcete se konečně vyspat do růžova?
25.11.2020

V tom případě byste měli nejdříve zjistit, co vás o zdravý spánek okrádá. Jen cílená pomoc totiž pomáhá.

Možná máte pocit, že vám to mozek prostě dělá schválně. Zkuste se ale nad emoce a pocit bezmoci, když nedokážete v noci zabrat, chvíli povznést a hledat příčinu.

Ty mohou být rozmanité, mohou to být deprese, hormonální změny v přechodu, ale i duševní přetížení – třeba jen dlouhým sledováním televize a internetu.

S lehčími příčinami si poradíte, v těžších případech, kdy může jít například o poruchu biochemických pochodů v mozku, nezbyde, než se obrátit na odborníky.

Nejde jen o únavu

Pokud se pořádně nevyspíte, čeká vás nepříjemný den, kdy je tělo malátné a myšlení roztěkané. Jenže nevyspání má i další následky pro tělo, které se projeví při déletrvajících poruchách spánku.

Spánek je totiž důležitý pro správný rytmus určitých tělesných pochodů, chod metabolismu a produkci mnoha hormonů. Jakmile je tento rytmus narušený, v důsledku se to projeví zhoršenou výkonností imunitního systému, takže budete náchylnější k onemocnění.

K tomu dílem přispívá i chronická únava. Další nepříjemnou okolností chronických poruch spánku může být nárůst tělesné váhy. K té opět přispívá rozladění hormonálních hladin, ale i vlastní únava, která nás nutí doplnit rychle energii, nejlépe něčím sladkým.

S léky opatrně

Léky na spaní řeší problém jen zdánlivě, obnovit přirozený spánek nedokážou. Navíc mají nezanedbatelné nežádoucí účinky a při delším používání hrozí vznik závislosti na těchto přípravcích.

Ovšem za určitých okolností a při krátkodobém podávání mohou být opravdu pomocí. Vítanou úlevu mohou přinést především při akutním stresu a za závažných životních okolností, například při úmrtí v rodině.

Jinou příležitostí pro vhodné nasazení přípravku na spaní jsou noci před velkou zátěží následujícího dne, kdy spánek ruší rozčilení nebo očekávání. Proto se také podávají na noc před operačním výkonem, kdy je třeba, aby nedošlo k oslabení organizmu.

Co nám krade spánek?

– Stres

Spánek prozrazuje hodně o našem duševním rozpoložení. Pokud jsme pod tlakem nepříznivých okolností, ať už momentálních, nebo dlouhodobých, dostáváme se tělesně i psychicky do stavu stálé pohotovosti.

Mozek se za této situace nedokáže dostatečně zklidnit, aby mohl přijít normální spánek, obvykle jen z vyčerpání upadne do kratších spánkových fází.

Co s tím? Nejjednodušším řešením by bylo samozřejmě odstranění příčiny stresu, jenže to je málokdy možné. Je tedy třeba jít na problém oklikou a zaměřit se na zlepšování psychické odolnosti vůči stresu.

Výtečně pomáhají především meditace a pro duchovně zaměřené lidi modlitby. Jakmile předáte kus svých starostí s důvěrou vyšší síle, uleví se vám. Pro skeptiky je vhodnou cestou fytoterapie.

– Mozek na plné obrátky

I bez stresové situace může být mozek přetížený, pokud mu nedopřejeme oddych a stále mu dodáváme podněty. K tomu stačí už jen dlouhé hodiny sledování televize nebo pročítání internetu.

Začneme pak bažit po dalších a dalších lákadlech a překonávat známky duševní únavy, až se to skutečně povede. Rychlý sled informací na obrazovce působí rušivě na spánek především v noci, což je zajímavé ve srovnání se čtením knihy, nad níž lze snadno usnout.

Co s tím? Pomáhá zavést si určitý řád v používání internetu. Můžete si určit maximální dobu, kdy budete surfovat a chatovat, či se rozhodnout pro časovou hranici, například 21. hodinu, kterou nebudete překračovat.

Pro sledování televize je vhodné přejít na plánování, kdy si z programu vyberete jen pořady, které vás budou skutečně zajímat, a jindy nebudete televizor zapínat.

– Úzkost a ustaranost

K přetížení mozku ale může dojít i bez stresu nebo bez sledování televize a internetu u lidí, kteří mají sklon stále vnitřně přemílat své záležitosti. Jejich vnitřní samomluva bývá spojená i s výraznými emocemi a nedovoluje jim duševní zklidnění před spánkem.

Ten pak bývá neklidný a přerývaný, často usínají až po hodinách, kdy se převracejí v posteli a stále přemýšlejí.

Co s tím? Je třeba si uvědomit, že ke stálému přemýšlení si lehce můžeme vytvořit vztah podobný závislosti. Pak je těžké se od stálého omílání těch samých témat odpoutat, i když zakážeme v něm pokračovat. Je to tím, že se za nimi obvykle skrývá úzkost.

Přemýšlení je pak reakcí na vnitřní napětí, jakousi obranou proti všemu špatnému, co se může stát. Úlevu mohou přinést uklidňující byliny, nejlépe ve spojení se ztišením myšlenek v meditaci.

V závažnějších případech, kdy úzkost neustupuje, je nezbytná podpora léků, které uvolňují stav napětí v mysli, neboť budou patrně způsobena biochemickým rozladěním v mozku.

– Deprese

Porucha spánku a deprese mají společné příčiny, proto se tak často objevují společně. Lidé trpící depresí bývají malátní a unavení přes den, ale v noci trpí neklidem a špatným spánkem. Obvykle se probouzejí ve velmi brzkých hodinách a už nedokážou usnout.

Souvislost mezi oběma poruchami je vzájemná, takže i dlouhodobé problémy se spánkem mou vést k depresi a dalším psychickým potížím.

Je to tím, že na tyto stavy mají vliv výkyvy produkce látek, které zajišťují přenos informací mezi nervovými buňkami, především serotoninu.

Co s tím? Rozladění biochemických pochodů v mozku se obvykle neobejde bez lékařské pomoci, v tomto případě domácké prostředky nestačí.

– Menopauza

Hormonální rozladění může vést k probouzení uprostřed noci, kdy se už nedaří znovu usnout. Vyvolává je zvýšená aktivita nadřízeného hormonálního centra v mozku, které se snaží dosáhnout další ovulace, ačkoli už nejsou k dispozici žádná vajíčka. K ovulaci nedojde, zato ženu trápí nespavost a zvýšené pocení.

Co s tím? Poraďte se se svým gynekologem, často bývá účinným řešením nasazení hormonální léčby, ale je nutné zvážit i její nežádoucí účinky.

V mírnějších případech pak pomáhá úprava životosprávy, která by měla směřovat k lehčím jídlům konzumovaným na noc a klidnému večernímu programu. Pomáhají procházky místo sledování televize či vysedávání u počítače.

– Syndrom neklidných nohou

Jakkoli zní název poruchy trochu směšně, pro postižené je syndrom neklidných nohou velmi neveselou životní komplikací. Připravuje je nejen o spánek, ale i o možnost cestovat, někdy i chodit na koncerty nebo do kina.

Příčinou je totiž porucha, která vyvolává nepříjemné pocity v nohou, pokud jsou v klidu bez pohybu. A to od mravenčení u lehkých forem, přes svědění a záškuby až po těžko snesitelné křeče. Úlevu přináší jen pohyb nohama, takže o normálním spánku nemůže být řeč.

Co s tím? V některých případech může pomoci konzumace železa nebo hořčíku jako doplňků stravy. Železo má zlepšit zásobování nohou kyslíkem, hořčík je nezbytný pro hladké fungování nervové soustavy a často na jídelníčku chybí.

Úlevu mohou přinést také večerní masáže a střídavé sprchy nohou. Pokud obtíže neustoupí, pak je vhodné vyhledat odbornou pomoc, touto poruchou se zabývají neurologická oddělení.

Když nic nepomůže

Pak je nezbytné se poradit s praktickým lékařem, který by měl nejprve vyloučit další onemocnění jako příčinu poruchy spánku a pak vás odeslat na odborné pracoviště. Komplikovanější případy řeší centra spánkové medicíny.

Kontakty a další užitečné rady najdete na www.dobry-spanek.cz.

6 praktických tipů

Čaj na usnutí

Odvažte stejné díly natě meduňky, drceného kořene kozlíku a chmelových šištic a smíchejte je. Lžičku směsi zalijte 200 ml vroucí vody a nechte 10 až 15 minut louhovat.

Pijte po jednom šálku odpoledne a večer, při akutních potížích možno zvýšit na čtyři šálky v průběhu dne.

Chmelové mléko

Je to účinné spojení, chmel obsahuje rostlinné hormony s uklidňujícím efektem, v mléku podpoří usínání tryptofan, z nějž se tvoří serotonin. Dvě čajové lžičky chmelových šištic nechte přejít varem ve 250 ml mléka a pak 7 minut louhovat. Pak sceďte, pro zlepšení chuti můžete přidat med.

Růžový olej

Zkuste růžový tělový olej vetřít po večerní koupeli do pokožky. Nebo si vedle postele postavte nádobku s vodou a nakapejte do ní trochu esenciálního oleje z růže. Má výrazný uvolňující vliv na psychiku.

Meditace proti úzkosti

Meditace vlastně představuje tichý hovor s vlastním já a tím má jedinečnou schopnost uklidňovat. Cesta k ní ovšem vede přes utišení moře rozbouřených myšlenek. Jak to udělat?

Především od vlastních myšlenek pomyslně poodstoupit a začít je pozorovat jako jakýsi televizní program. Pomalu snižovat pozornost, kterou jim věnujete, až se stanou jen bzučením na pozadí ticha.

Občasné zesílení, kdy myšlenkám propadnete naplno, nechte zase klidně odeznít, nepřerušujte je náhle. Samozřejmě to nejde hned, tento postoj vyžaduje nácvik. Odměnou vám bude rostoucí pocit klidu.

Pryč s hodinami

Sledovat hodinové ručičky, jak se vám krátí čas ke spánku nebo naopak jak strašně dlouhá doba zbývá do rána, vyvolává narůstající napětí a vztek. To jsou stavy, které ke spánku nepřispějí, ale naopak ho oddálí.

Obdobně neprospívá zjišťovat, kolik je hodin, když se v noci probudíte. Můžete tím vyvolat myšlenky na úkoly a problémy následujícího dne a oddálit nové usnutí.

Brzké vstávání

I když nemusíte, vstaňte nejpozději v 7 hodin a začněte aktivně svůj den. Takový návyk pomáhá u lidí, kteří jsou zvyklí chodit spát až po půlnoci a ještě dlouho nemůžou usnout. Aktivita od brzkých hodin by měla postupně napravit posunutý spánkový režim.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští