Růže v cukrové krustě na svatebním dortu nebo kandované fialky: To si pod pojmeme květiny na talíři asi představit většina z nás. Ti zvláště šikovní pak ještě zkusili zamrazovat nebesky modré kvítky do kostek ledu.
Pro znalce je však jedlých mnohem více květů, ať už zahradních, lučních nebo lesních. Od jara do podzimu si najdou něco pěkného na talíř.
Pro nás, kdo znalci rostlin nejsme, teď vyšla zajímavá pomůcka, publikace s výmluvným názvem Květinová kuchařka, jedlé kvítí a býlí na vaření i zdobení.
Autorka Jana Vlková v ní spojila své znalosti ze studia ekologie na Přírodovědecké fakultě UK a zkušenosti vášnivé kuchařky. Při pohledu do knihy asi užasnete: Tohle všechno se dá jíst?
Jako odpověď tam najdete podrobné popisy rostlin, včetně nejvhodnějšího využití v kuchyni. Pro omezené možnosti našeho článku jsme vybrali jen několik ukázek, ale těch nejzajímavějších.
Sulc s kvetoucí hořčicí
Potřebujete:
2 vepřové nožičky + 2 mrkve + 2 petržele + 50 g hrášku + 4 bobkové listy + 10 kuliček černého pepře + sůl + 50 g kvetoucí hořčice + 25 g kvetoucí rukoly + 20 až 30 květů brutnáku
Postup:
– Vepřové nožičky zalijeme 1 l vody, osolíme a vaříme s kořením na mírném plameni asi 2 hodiny, dokud maso nezačne odpadávat od kostí.
– Vývar pak scedíme a povaříme v něm nakrájenou zeleninu, aby změkla, ale zůstala pevná.
– Vývar opět scedíme a necháme v lednici chladnout, aby se dal sebrat tuk. Před ztuhnutím do něj přidáme obrané miniaturní kousky masa, kdo má rád, může i pokrájenou kůži.
– Nádobu na sulc vymažeme lehce olejem a na dno rozložíme modré květy brutnáku, které budou na ozdobu, a kolečka petržele. Překryjeme tenkými plátky ztuhlého sulce. Pak vršíme střídavě vrstvy zeleniny se štiplavými květy hořčice a rukoly a plátky sulce.
Zbylý sulc nakonec rozpustíme, ale jen tak, aby zůstal vlažný a nalijeme do na připravené vrstvy. Ty se tím spojí. Sulc nesmí být moc teplý, květy by pak zvadly.
Lidový název „kysala“ naznačuje, jak asi květy begónie chutnají. Podobně jako citron se proto ideálně spojuje s chutí rybího masa.
Ryba s begónií
asi 600 g rybích plátků + 300 ml ovocného octa + 150 ml vody + 6 kuliček pepře + 4 kuličky nového koření + 1 hřebíček + 1 bobkový list + 1 cibulka + 1 lžíce sekaného kopru + šťáva z půlky citrónu + květenství kopru + květy begónie
Postup:
Do malého pekáčku naskládáme osolené srolované plátky ryb upevněné párátkem. Zalijeme nálevem, který připravíme tak, že krátce svaříme vodu s octem, kořením a cibulí nakrájenou na kolečka.
Vložíme do trouby předehřáté na 200 °C a necháme asi hodinu dusit
Před podáváním posypeme květy kopru a begónií. Vhodnou přílohou je bramborová kaše.
K čemu se na jaře hodí
tulipán: používají se okvětní plátky na zdobení dortů nebo studených mís
šeřík: kvítky jsou sice trochu trpké, ale skvěle se vyjímají na kopci šlehačky nebo čokoládové polevě
zvonky: další báječná ozdoba na dezerty, jejich chuť je jemně nasládlá
mařinka vonná: využijte její aroma, hodí se do obyčejné vody, ale i do mléka, ať už pro sladké koktejly nebo jako suroviny pro dezerty či rýžový nákyp
K čemu se v létě hodí
vlčí mák: dobře se jím dají barvit krémy nebo bylinková másla
hrachor: květy se chutí podobají mladému hrášku, hodí se tedy do salátů, na zdobení rýže, ale i na chléb s máslem, podobně jako květy vikve, fazolu a hrachu
lichořeřišnice: květy chutnají po ředkvičkách a hořčici, vzhledově i pikantností osvěží pomazánky, saláty a přílohy
denivka: pevné, šťavnaté a křupavé květy se dají i tepelně upravovat, především smažit samotné nebo v těstíčku, kromě toho se dají plnit sladkými i slanými krémy nebo natrhat do salátů
K čemu se na podzim hodí
jiřiny: okvětní lístky jsou krásnou dekorací sladkých i slaných jídel, ale pozor, ve stuku s horkými potravinami hnědnou
macešky: jedna z nejkrásnějších květových dekorací, chuťově jsou nevýrazné, takže je lze použít na jakékoli jídlo
měsíček lékařský: sytě žluté květy se dají přidávat do těst, klidně i knedlíkových
aksamitník: dráždivá a nahořklá chuť květů výborně ladí s plísňovými sýry, oživuje rýži nebo omáčky
Tvarohové dezerty pro dámskou sešlost. Důležité je zbavit květy tulipánů stopek, tyčinek a pestíků, přitom zachovat květ vcelku a nepoškozený. Krém dovnitř nastříkejte.
Plátky růží změní běžný dort na luxusní podívanou.
Více se můžete dozvědět na webových stránkách, které Jana Vlková: na blogu kytkykjidlu.blogspot.cz a na www.kytkykjidlu.cz.
Květinovou kuchařku – Jedlé kvítí a býlí na vaření a zdobení, vydal Smart Press, 2015, www.smartpress.cz. Na 288 stranách najdete 99 receptů s rostlinami a obsáhlý herbář.
Text: Lenka Korandová, foto: Nakladatelství Smart Press (David Turecký)