Domů     Když je nemoc vepsaná ve tváři
Když je nemoc vepsaná ve tváři
27.12.2019

Experty na čtení náznaků nemoci v obličeji jsou praktici tradiční čínské medicíny. Z barvy kůže, zpoceného čela, kruhů pod očima, ale i třeba i nápadně rudých rtů dokážou odvodit vaše zdravotní potíže, dřív než promluvíte. Jak je to možné?

Tradiční čínská medicína má několik tisíc let trvající nepřetržitou tradici. V dávných dobách si jako s diagnostickou metodou musela vystačit pouze s pozorováním.

Postřehy se po generace předávaly a stále rozšiřovaly, až Číňané vytvořili pozoruhodně propracovanou soustavu příznaků, často nenápadných, kterými se projevují rozličné zdravotní poruchy, ať už propukly nebo zatím zůstávají skryté.

Metoda sama o sobě je velmi spolehlivá, ovšem na její ovládnutí je zapotřebí řada let cviku. Například u diagnózy z jazyka, kterou čínská diagnostika rovněž využívá, se praktik stane mistrem, když prý prohlédne na deset tisíc jazyků svých pacientů.

Z obsáhlého souboru náznaků nemoci v obličeji jsme mohli pro tento článek vybrat jen maličký zlomek. Ten berte jen jako orientační, i tak vám může mnohé naznačit.

Barva pleti

Nažloutlá: Pokud není sytá, ale jen jako jemný nádech, pak nenaznačuje žloutenku, ale potíže žaludku a sleziny. Číňané spojují oba tyto orgány s trávením a tím i celkovou kondicí. Je to jednoduchá úvaha:

Správně pracující trávení dodává živiny a energii. V opačném případě vám energie chybí, i když je jídelníček v pořádku. Z čínského pohledu je slabá slezina příčinou chronické únavy, kdy špatně zvládáme každodenní zátěž.

Co je zajímavé: Moderní západní medicína sice vychází z jiného předpokladu, ale ten vede ke stejnému závěru.

Pro ni je slezina důležitým orgánem imunity a její poruchy skutečně doprovází únava, někdy chronická a bez známek zlepšení i po delším odpočinku.

Červená: Tady se Východ i Západ shodují – kůže zčervená při silnějším prokrvení. Pokud se objeví po cvičení a aktivním pohybu, pak je zarudnutí normální. V klidu už takový signál značí srdeční a oběhové potíže nebo poruchu krve.

Tradiční čínská medicína si také všímá citlivosti srdce na stres, i to může být příčina náhlého červenání. Pro západní medicínu je to spíš výraz hormonální nerovnováhy a nervové lability.

Pozor: Srdeční potíže podle tradiční čínské medicíny v obličeji naznačuje i opak zarudnutí, tedy popelavá bledost kůže.

Fialové tváře: Ty jsou celkem zjevným poukazem na nedostatečné okysličení krve a ukazují na plicní nebo oběhové onemocnění.

Tmavé stíny v obličeji: Obvykle jsou modročerné nebo černé a najdeme je hlavně pod očima. Pro čínského praktika jsou zjevným upozorněním na špatnou kondici ledvin. Totéž znamenají i výrazně opuchlá oční víčka.

Zelený nádech: Souvisí se žlučníkem a játry. Naznačuje jejich zhoršenou funkci, nikoli zánět jater, ten se samozřejmě projevuje zřetelnou žloutenkou.

Bílá: Nikoli popelavá, ale skutečně bílá. Tato barva se v obličeji může projevovat i jako jemný bílý třpyt, ovšem podle Číňanů nevěstí nic moc dobrého. Je totiž upozorněním na potíže plic.

Od přirozeně mléčného odstínu pleti se odlišuje tím, že u slabosti plic bývá kůže současně vlhká a často nadměrně zpocená. Viditelné bývají i otoky v obličeji.

Stav kůže

Podle tradiční čínské představy je kůže mapou, na níž můžete hledat stopy poukazující v první řadě na kondici plic a střeva. Tyto orgány odvádějí většinu odpadních látek z těla, a když tuto práci plně nezvládají, pak v těle zůstává vyšší množství škodlivin.

To se i podle našich evropských představ může projevit nečistou pletí. Čínský praktik si ale bude všímat nejen vyrážek.

Pro něj se na kůži mohou projevovat i poruchy dalších vnitřních orgánů, takže ho bude zajímat i to, jestli je pokožka chladná nebo horká, vlhká či suchá, zda má povrch hedvábně hladký nebo hrubý a pokrytý šupinkami.

Zvláštní znamení

Pro tradiční čínskou medicínu se nic v těle neděje náhodně. Proto si praktik všimne toho, na kterých místech v obličeji máte kůži narušenou chybami na kráse. Teoreticky je pro něj obličej rozdělen na reflexní zóny různých orgánů. Puchýřky, krusty a šupinky na čele bude tedy hodnotit jinak než třeba vyrážku na tvářích. Podobně otoky, poruchy pigmentace nebo rozdílné zbarvení v obličeji. Kožní nálezy přitom vznikají, až když nerovnováha v orgánech nějakou dobu trvá, takže nemá smysl řešit každý náhodný pupínek. Vrásky v obličeji
Pro tradiční čínskou medicínu se nic v těle neděje náhodně. Proto si praktik všimne toho, na kterých místech v obličeji máte kůži narušenou chybami na kráse. Teoreticky je pro něj obličej rozdělen na reflexní zóny různých orgánů. Puchýřky, krusty a šupinky na čele bude tedy hodnotit jinak než třeba vyrážku na tvářích. Podobně otoky, poruchy pigmentace nebo rozdílné zbarvení v obličeji. Kožní nálezy přitom vznikají, až když nerovnováha v orgánech nějakou dobu trvá, takže nemá smysl řešit každý náhodný pupínek. Vrásky v obličeji

Čelo: Z vrásek na čele se dají odečíst nejen starosti, ale i možné metabolické potíže, které mohou souviset se zhoršenou funkcí ledvin. Ve hře je i slabší kondice vaječníků, u mužů varlat.

Kolmé rýhy mezi obočím: Poukazuje na potíže s játry, neboť je to oblast jejich reflexní zóny. Nemusí jít vysloveně o projev nemoci, tyto rýhy vznikají i jako následek velkého množství tučného masa a uzenin na jídelníčku. Doprovodným jevem bývá podrážděnost a vzteklost.

Vodorovná vráska mezi obočím: Může prozrazovat sníženou funkci štítné žlázy. V tom případě můžete pozorovat i ubývání chloupků na vnějším okraji obočí, které se zkracuje a řídne.

Výrazné rýhy mezi nosními křídly a koutky rtů: Ty jsou podle tradiční čínské diagnostiky signálem špatného trávení kvůli slabosti žaludku a jater.

Pokud vystupuje mnohem zřetelněji rýha u levého koutku, pak bude čínský praktik uvažovat o poruše slinivky.

Prodloužené nosní rýhy: Pokud rýhy vedoucí od nosních křídel nekončí u koutků rtů, ale vedou kolem nich dál směrem dolů, pak máte pravděpodobně dlouhodobé potíže se žaludkem. Často se takto na zdraví podepíše dlouhodobé přetížení a stres.

Svislé vrásky uprostřed tváří: Jestliže vedou kolem koutků rtů a pokračují níže, pak čínskému praktikovi naznačují možnost dvanáctníkového vředu. Rýhy pouze ve tváři se vztahují k problémům s plícemi.

Kolem koutků rtů: Krátké vrásky v této partii mohou být odrazem dlouhodobé slabosti střeva a zhoršeného trávení.

Svislá vráska uprostřed brady: Netrpíte dlouhodobými bolestmi zad, zejména v oblasti bederní páteře?

S čím jste se narodili

Uši

Velké uši jsou známkou „dobrého kořínku“, tedy toho, že máte geneticky hodně energie a pravděpodobnost vysokého věku. Naopak malé uši ukazují na vrozenou tělesnou slabost.

Nos

Silný a široký nos prý ukazuje na nervovou odolnost, čím je širší, tím větší psychickou zátěž dotyčný snese a naopak.

Kromě toho má stavba nosu odpovídat stavu páteře. U kořene nosu najdete reflexní zónu krční partie, u nasazení křídel zase ramenou a lopatek. Bolesti ve střední části zad může naznačovat příliš napjatá kůže nosních křídel.

Pokud v této části máte naopak prohlubně, pak by je čínský praktik považoval za náznak ochablosti zádového svalstva.

Rty

Z nich se dá odečíst vrozená kondice žaludku. Výrazný a silný horní ret znamená dobré trávení a celkovou vitalitu. Úzký horní ret mívají lidé se slabým žaludkem, kteří se snadno unaví.

Totéž naznačují vrásky, které se v pozdějším věku mohou kolem horního rtu vytvářet.

Brada

Čím je brada výraznější a čím více vystupuje dopředu, tím halasněji se umí prosadit i její nositel. Takový tvar poukazuje hlavně na psychickou odolnost, sílu vůle a schopnost obstát v konkurenci. Naopak lidé s malou a ustupující bradou jsou citlivější a brzy se vzdávají.

Obočí

To dorůstá do definitivního tvaru až v dospělosti, což souvisí s hormonálními hladinami v těle. A přesně to také obočí prezentuje. Široký a hustý porost chloupků ukazuje na silný hormonální systém.

Řídnutí mezi očima je signálem slabé produkce pohlavních hormonů, ubývání obočí na vnějším okraji u spánků pak prozrazuje klesající produkci hormonů štítné žlázy, a to i v době, kdy ještě nemusí být měřitelná.

Do hormonálního systému jsou zapojena i játra, takže stav obočí ukazuje i na jejich kondici. Při extrémně hustém a srostlém obočí vzniká podezření na sklon k jaterním potížím a také agresivitě.

Při vypadávání obočí bude mít čínský praktik podezření na slábnoucí energii jater.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého