Experty na čtení náznaků nemoci v obličeji jsou praktici tradiční čínské medicíny. Z barvy kůže, zpoceného čela, kruhů pod očima, ale i třeba i nápadně rudých rtů dokážou odvodit vaše zdravotní potíže, dřív než promluvíte. Jak je to možné?
Tradiční čínská medicína má několik tisíc let trvající nepřetržitou tradici. V dávných dobách si jako s diagnostickou metodou musela vystačit pouze s pozorováním.
Postřehy se po generace předávaly a stále rozšiřovaly, až Číňané vytvořili pozoruhodně propracovanou soustavu příznaků, často nenápadných, kterými se projevují rozličné zdravotní poruchy, ať už propukly nebo zatím zůstávají skryté.
Metoda sama o sobě je velmi spolehlivá, ovšem na její ovládnutí je zapotřebí řada let cviku. Například u diagnózy z jazyka, kterou čínská diagnostika rovněž využívá, se praktik stane mistrem, když prý prohlédne na deset tisíc jazyků svých pacientů.
Z obsáhlého souboru náznaků nemoci v obličeji jsme mohli pro tento článek vybrat jen maličký zlomek. Ten berte jen jako orientační, i tak vám může mnohé naznačit.
Barva pleti
Nažloutlá: Pokud není sytá, ale jen jako jemný nádech, pak nenaznačuje žloutenku, ale potíže žaludku a sleziny. Číňané spojují oba tyto orgány s trávením a tím i celkovou kondicí. Je to jednoduchá úvaha:
Správně pracující trávení dodává živiny a energii. V opačném případě vám energie chybí, i když je jídelníček v pořádku. Z čínského pohledu je slabá slezina příčinou chronické únavy, kdy špatně zvládáme každodenní zátěž.
Co je zajímavé: Moderní západní medicína sice vychází z jiného předpokladu, ale ten vede ke stejnému závěru.
Pro ni je slezina důležitým orgánem imunity a její poruchy skutečně doprovází únava, někdy chronická a bez známek zlepšení i po delším odpočinku.
Červená: Tady se Východ i Západ shodují – kůže zčervená při silnějším prokrvení. Pokud se objeví po cvičení a aktivním pohybu, pak je zarudnutí normální. V klidu už takový signál značí srdeční a oběhové potíže nebo poruchu krve.
Tradiční čínská medicína si také všímá citlivosti srdce na stres, i to může být příčina náhlého červenání. Pro západní medicínu je to spíš výraz hormonální nerovnováhy a nervové lability.
Pozor: Srdeční potíže podle tradiční čínské medicíny v obličeji naznačuje i opak zarudnutí, tedy popelavá bledost kůže.
Fialové tváře: Ty jsou celkem zjevným poukazem na nedostatečné okysličení krve a ukazují na plicní nebo oběhové onemocnění.
Tmavé stíny v obličeji: Obvykle jsou modročerné nebo černé a najdeme je hlavně pod očima. Pro čínského praktika jsou zjevným upozorněním na špatnou kondici ledvin. Totéž znamenají i výrazně opuchlá oční víčka.
Zelený nádech: Souvisí se žlučníkem a játry. Naznačuje jejich zhoršenou funkci, nikoli zánět jater, ten se samozřejmě projevuje zřetelnou žloutenkou.
Bílá: Nikoli popelavá, ale skutečně bílá. Tato barva se v obličeji může projevovat i jako jemný bílý třpyt, ovšem podle Číňanů nevěstí nic moc dobrého. Je totiž upozorněním na potíže plic.
Od přirozeně mléčného odstínu pleti se odlišuje tím, že u slabosti plic bývá kůže současně vlhká a často nadměrně zpocená. Viditelné bývají i otoky v obličeji.
Stav kůže
Podle tradiční čínské představy je kůže mapou, na níž můžete hledat stopy poukazující v první řadě na kondici plic a střeva. Tyto orgány odvádějí většinu odpadních látek z těla, a když tuto práci plně nezvládají, pak v těle zůstává vyšší množství škodlivin.
To se i podle našich evropských představ může projevit nečistou pletí. Čínský praktik si ale bude všímat nejen vyrážek.
Pro něj se na kůži mohou projevovat i poruchy dalších vnitřních orgánů, takže ho bude zajímat i to, jestli je pokožka chladná nebo horká, vlhká či suchá, zda má povrch hedvábně hladký nebo hrubý a pokrytý šupinkami.
Zvláštní znamení
Čelo: Z vrásek na čele se dají odečíst nejen starosti, ale i možné metabolické potíže, které mohou souviset se zhoršenou funkcí ledvin. Ve hře je i slabší kondice vaječníků, u mužů varlat.
Kolmé rýhy mezi obočím: Poukazuje na potíže s játry, neboť je to oblast jejich reflexní zóny. Nemusí jít vysloveně o projev nemoci, tyto rýhy vznikají i jako následek velkého množství tučného masa a uzenin na jídelníčku. Doprovodným jevem bývá podrážděnost a vzteklost.
Vodorovná vráska mezi obočím: Může prozrazovat sníženou funkci štítné žlázy. V tom případě můžete pozorovat i ubývání chloupků na vnějším okraji obočí, které se zkracuje a řídne.
Výrazné rýhy mezi nosními křídly a koutky rtů: Ty jsou podle tradiční čínské diagnostiky signálem špatného trávení kvůli slabosti žaludku a jater.
Pokud vystupuje mnohem zřetelněji rýha u levého koutku, pak bude čínský praktik uvažovat o poruše slinivky.
Prodloužené nosní rýhy: Pokud rýhy vedoucí od nosních křídel nekončí u koutků rtů, ale vedou kolem nich dál směrem dolů, pak máte pravděpodobně dlouhodobé potíže se žaludkem. Často se takto na zdraví podepíše dlouhodobé přetížení a stres.
Svislé vrásky uprostřed tváří: Jestliže vedou kolem koutků rtů a pokračují níže, pak čínskému praktikovi naznačují možnost dvanáctníkového vředu. Rýhy pouze ve tváři se vztahují k problémům s plícemi.
Kolem koutků rtů: Krátké vrásky v této partii mohou být odrazem dlouhodobé slabosti střeva a zhoršeného trávení.
Svislá vráska uprostřed brady: Netrpíte dlouhodobými bolestmi zad, zejména v oblasti bederní páteře?
S čím jste se narodili
Uši
Velké uši jsou známkou „dobrého kořínku“, tedy toho, že máte geneticky hodně energie a pravděpodobnost vysokého věku. Naopak malé uši ukazují na vrozenou tělesnou slabost.
Nos
Silný a široký nos prý ukazuje na nervovou odolnost, čím je širší, tím větší psychickou zátěž dotyčný snese a naopak.
Kromě toho má stavba nosu odpovídat stavu páteře. U kořene nosu najdete reflexní zónu krční partie, u nasazení křídel zase ramenou a lopatek. Bolesti ve střední části zad může naznačovat příliš napjatá kůže nosních křídel.
Pokud v této části máte naopak prohlubně, pak by je čínský praktik považoval za náznak ochablosti zádového svalstva.
Rty
Z nich se dá odečíst vrozená kondice žaludku. Výrazný a silný horní ret znamená dobré trávení a celkovou vitalitu. Úzký horní ret mívají lidé se slabým žaludkem, kteří se snadno unaví.
Totéž naznačují vrásky, které se v pozdějším věku mohou kolem horního rtu vytvářet.
Brada
Čím je brada výraznější a čím více vystupuje dopředu, tím halasněji se umí prosadit i její nositel. Takový tvar poukazuje hlavně na psychickou odolnost, sílu vůle a schopnost obstát v konkurenci. Naopak lidé s malou a ustupující bradou jsou citlivější a brzy se vzdávají.
Obočí
To dorůstá do definitivního tvaru až v dospělosti, což souvisí s hormonálními hladinami v těle. A přesně to také obočí prezentuje. Široký a hustý porost chloupků ukazuje na silný hormonální systém.
Řídnutí mezi očima je signálem slabé produkce pohlavních hormonů, ubývání obočí na vnějším okraji u spánků pak prozrazuje klesající produkci hormonů štítné žlázy, a to i v době, kdy ještě nemusí být měřitelná.
Do hormonálního systému jsou zapojena i játra, takže stav obočí ukazuje i na jejich kondici. Při extrémně hustém a srostlém obočí vzniká podezření na sklon k jaterním potížím a také agresivitě.
Při vypadávání obočí bude mít čínský praktik podezření na slábnoucí energii jater.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock