Domů     Mučenky nejsou žádné mučednice
Mučenky nejsou žádné mučednice
18.12.2019

Pokud chcete, aby vaše zahrada nebo byt rozkvetly opravdu atraktivními květinami, poohlédněte se mezi mučenkami. Jejich půvab předčí i orchideje a řada z nich vás potěší i velmi chutnými plody.

Mučenky jsou nenáročné a vděčné rostliny. Pyšní se podivuhodnými květy, které můžete obdivovat ve stovkách variací, a to je jeden z důvodů, proč tyto popínavé rostliny dobývají tzv.

nádobové zahrádky (většinou se pěstují ve větších nádobách na balkóně nebo na zahradě). Dokážou vytvořit krásnou kvetoucí zástěnu nebo zakrýt nevzhlednou zeď. Některé mučenky jsou dokonce částečně mrazuvzdorné, takže mohou být venku do prvních mrazíků.

Řadu druhů lze úspěšně pěstovat ale i na okně, např. mučenku modrou (Passiflora caerulea), která patřívala mezi oblíbené květiny našich babiček.

Jméno a původ

Jsou to liány, které z jejich domoviny v tropických pralesech Jižní Ameriky, kde dosahují délky až 30 metrů, přivezli do Evropy v 17. století misionáři. Právě oni jim dali název mučenky. V jejich květech viděli symbol umučení Krista:

Tři černé blizny znamenají hřeby, kterými byl Ježíš přibit na kříž. Deset okvětních lístků představuje 10 věrných apoštolů, špičaté listy zase kopí.

Pět tyčinek znamená pět ran Kristových, stopkatý semeník je kalich utrpení a věnec barevných vláken značí trnovou korunu. I latinský název passiflora to přiléhavě vystihuje – passio znamená utrpení, flora zase květ.

Bizarní květy 

Květy mučenek mají nejen jedinečný tvar, ale některé i neobyčejnou velikost – dosahují průměru až 15 cm.

Životnost jednoho květu je jeden až tři dny, ale v průběhu léta postupně vykvétá velké množství poupat, takže rostliny jsou obsypané květy po několik týdnů.

Krása i chuť

Řada mučenek vás také potěší velmi chutnými plody. Nejznámější rodí mučenka jedlá (Passiflora edulis), prodávají se jako ovoce pod názvem maracuja. Má vynikají aromatickou dužninu a  používá se také do sirupů, čajů a cukrovinek.

Jedlé oválné plody o velikosti vejce až jablka s lahodnou měkkou dužninou má mučenka purpurová (Passiflora granadila, z Brazílie pocházející mučenka obří zase nabízí podlouhlé plody, které mohou dosáhnout hmotnosti až 2 kg.

Jak je pěstovat?

Nejlépe jim vyhovuje těžká, jílovatá zemina ze zahrádky. V kupovaných substrátech sice dobře rostou, ale o to hůř rozkvétají. Mučenky rychle přirůstají a snaží se pnout po všech oporách, které se jim nabízejí.

Proto příliš dlouhé výhony kraťte – rostlinu dlouhou 2 – 3 metry klidně seřezávejte na jeden metr délky.

Přesazování: Mučenky je třeba každým rokem koncem února seříznout na tři až pět oček, protože kvetou pouze na nových výhonech. Do měsíce je pak přesaďte, pokaždé do květináče o 2–5 cm většího, a nezapomeňte na oporu. Vysazujte je k dřevěným, bambusovým nebo drátěným opěrným konstrukcím.

Světlo: Mají rády slunné a teplé stanoviště, ne však úpal. Při nedostatku světla sice rostou, ale nekvetou. V zimním období je můžete přisvětlovat speciálními lampami.

Zálivka: Od jara do podzimu rostliny vydatně zalévejte, ale dejte pozor, aby voda nestála v kořenech, ale na druhou stranu mučenky nesmějí zůstat zcela vyschlé.

Musíte je rovněž často rosit, protože jsou z tropických pralesů a mají rády vlhký vzduch.

Hnojení: Každých 14 dní mučenky přihnojujte kombinovaným hnojivem na muškáty. Nesmíte ho ale dát moc, to by rostliny sice bujně rostly, ale květů byste se nedočkali.

Množení: Rostliny se množí buď výsevem semen, nebo řízkováním. Pozor – kvetou zpravidla až druhým rokem.

Teplota: Dobře se jim daří na jižní straně, doma u okna, venku poblíž zdi domu.

V létě, můžou být mučenky i s květináčem zapuštěné do země, na podzim, kdy noci začínají být chladné, je přemístěte do zimoviště s teplotou 10 – 16 °C. Nižší teploty mohou způsobit opadání listů, ale rostliny na jaře zase obrazí.

Mučenky v bytě

V bytě stejně jako venku vyžadují mučenky co nejvíce světla, tepla a vláhy. Pěstujte je ve větším květináči a nechte je pnout po opěrné konstrukci, stačí třeba jen upevněný a natažený provázek od stropu.

Můžete je také nechat volně pnout se po bytě, nebo viset dolů ze skříněk. V době vegetace snášejí i teploty kolem 40 stupňů, což je výhoda panelových bytů, kde bývá v létě opravdu horko.

Pak ovšem musíte dostatečně větrat, abyste zajistili proudění vzduchu a samozřejmě dostatek vláhy. V místnosti je mějte na světlém místě poblíž okna.

Na slunné okenní parapety jsou vhodné především malokvěté druhy, jako Passiflora citrina nebo Passiflora gibertii. S nástupem zimy se v bytech bohužel neochladí a v přehřáté místnosti s ústředním topením může mučenka i zahynout.

Pokud jí nemáte možnost zajistit chladné přezimování, můžete ji pěstovat jako jednoletou vždy na jaře ze semen.

Nejznámější mučenky

Mučenka pletní (Passiflora incarnata). Pěstuje se zejména pro svou léčivou sílu. Z rostliny se používají listy. V čerstvém stavu jsou vhodné na kožní nemoci, nejúčinněji působí na kožní plíseň.

Čerstvé listy se rozmačkají a přiloží na postižené místo, kde je necháte pár hodin působit. Výsledek bude patrný po týdnu léčby.

Mučenka jedlá (Passiflora edulis) – pěstuje se zejména pro velmi kvalitní plody jménem maracuja, které poskytují lahodnou šťávu. Slupka plodů je tuhá kožovitá, vnitřek je vyplněný žluto-oranžovou rosolovitou hmotou.

Plody v plné zralosti samy opadávají. Zralé čerstvé plody se mohou konzumovat s cukrem, nebo se zpracovávají na šťávu, která obsahuje vitamín C.

Mučenka obří (Passiflora Alata) – používá se i jako stínící rostlina. Její květy jsou nádherné, pestrobarevné, v průměru až 15 cm velké, příjemně voní. Plody jsou vejčité 0,5 – 2 kg těžké.

Mučenka modrá (Passiflora Caerulea) – má velké množství příjemně vonících modrobílých květů o průměru 8 až 10 cm. Listy jsou tmavozelené, pětidílné, hluboce vykrajované. Na podzim můžete rostlinu hluboce seříznout a omezit zálivku. Na jaře po přesazení obrazí.

Mučenka Violacea (Passiflora Violacea) – patří k nejkrásnějším mučenkám, vykvete množstvím překrásných růžovofialových květů. Lze ji pěstovat i v závěsných květináčích. Dobře snáší slunné místo, v létě například i venku.

Mučenka citrina (Passiflora Citrina) – jediná žlutě kvetoucí mučenka. Je to druh, který roste pomaleji než ostatní, proto je velice vhodné její výhony stáčet do kruhu.

Mučenka Victoria (Passiflora victoria) má atraktivní květy světle růžové barvy s fialovo-modrým středem.

Mučenka Lady Margaret – novější odrůda s červenými květy, ačkoli typická barva mučenek je bílá, fialová či modrá.

Text: Laura Skrčená, Foto: Zahradnictvíkruh.cz, zahradnicentra.eu, rostiny-semena.cz, Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
26.10.2024
Sezóna sekání se chýlí ke konci. Možná i vám sekačka dosluhuje a plánujete koupit novou. Teď můžete natrefit i na posezónní slevy, které bývají výrazné, takže určitě ušetříte. Jenže jakou vybrat, aby vám dělala nejen radost, ale práce s ní byla pohodlná a váš trávník krásně vypadal? Možností je opravdu hodně a tak záleží na tom, jaký typ je vám bližší a samozřejmě i na penězích, které jste ochotn
22.10.2024
Asi to znáte. Chcete mít hezký trávník, záhonky plné květin a najednou, právě uprostřed, hromádka hlíny. A kdyby jen jedna. Je tu krtek. A to vám tak trochu, nebo možná víc, kazí náladu. A nic není platné, že jste už od dětství milovali toho roztomilého tvorečka, který si tak přál kalhotky s kapsami. A když je dostal, jeho radost neznala mezí. Jenže vaší jedinou radostí a přáním by teď bylo, kdyb
14.10.2024
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo z nás. Ale po sezoně se to prostě udělat musí, a když už, tak pořádně. A je celkem
23.9.2024
Podzim se blíží, ale je ještě přece jen až „za rohem“. Takže ještě hodně grilovaček určitě zvládnete. A připravit si můžete třeba pravé řecké speciality. Souvlaki (viz úvodní foto) 600 g vepřového masa, olivový olej, 50 ml bílého vína, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžička majoránky, 1 lžička tymiánu, 1 bobkový list, sůl, pepř 1) Maso nakrájejte na kostky o průměru 4 centimetry a dejte do mísy. 2)
16.9.2024
I v babím létě, které se konečně hlásí o slovo, se nejlépe lenoší na zahradě v houpací síti nebo v závěsném křesle. Že jste si ještě žádné nepořídili? Tak to musíte rychle napravit! Klasické dřevěné lavice v pergole sice bývají hezké, ale pro dlouhé posezení nepříliš pohodlné. Proto je lepší si pro lenošení vybrat závěsná křesílka anebo rovnou závěsné postele. A co houpací sítě, z nichž můžete „
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný