Domů     Plíseň: Odkrojit a sníst?
Plíseň: Odkrojit a sníst?
21.3.2020

Hustý kožíšek ve sklenici džemu dokáže vzít chuť k jídlu, ale jsou i tací, kteří jen vydloubnou povrch lžící, plíseň vyhodí a zbytek normálně zkonzumují. Je to velké riziko pro zdraví?

Ano, obvykle plísně představují zátěž pro organismus. Jejich toxiny se samozřejmě nacházejí i ve zdánlivě nezasažené části džemu a to nejmenší, co mohou vyvolat, jsou zažívací potíže.

K tomu ovšem dochází zřídka, protože to předpokládá sníst velké množství plesnivého jídla najednou. Do toho se asi nepustí nikdo, ale namazat si na chleba marmeládu pod plesnivým škraloupem je stále ještě běžné.

Přitom následky opakované nebo dlouhodobé konzumace potravin, z nichž byla plíseň odstraněna, jsou mnohem závažnější než akutní otrava. Toxiny, které v potravině zůstaly, odolávají trávicím šťávám.

Nezničené pak pronikají do krevního oběhu a dostávají se do jater a ledvin. Zejména játra tyto látky při opakované konzumaci poškozují, zhoršují jejich funkce, a dokonce v nich mohou vyvolat rakovinotvorné bujení.

Mají náskok

Před plísněmi se nedá uniknout, jsou v přírodě všudypřítomné. To, že se vyskytnou na potravinách i při dobrém skladování, není nic zvláštního.

Okem nepostřehnutelné spory, jimiž se plísně množí, přirozeně poletují ve vzduchu všude, s výjimkou speciálních superčistých prostor, například v laboratořích. Lehce ulpí na potravinách a začnou růst na jejich povrchu nebo uvnitř.

Malý chlupatý koláček na povrchu může znamenat, že potravina je uvnitř prorostlá hustou sítí vláken plísně a hlavně plná látek, které při svém metabolismu produkuje.

Není plíseň jako plíseň

Plísní, napadajících potraviny, existuje velké množství druhů. Některé produkují jedovaté zplodiny, jiné jsou pro lidský organismus neškodné. Jenže pouhým pohledem nemáte šanci zjistit, ke kterému typu patří právě objevený kožíšek na tvrdém sýru.

To se dá zjistit jen v příslušné laboratoři. Proto je z opatrnosti lepší vyhýbat se jakékoli konzumaci plesnivých potravin.

Čím víc vody, tím víc toxinů

Toxiny, vytvářené plísněmi, se nešíří ve všech potravinách stejně rychle. Ulehčuje jim to vysoký obsah vody, podle toho se dá usuzovat na intenzitu napadení.

Vysoké zamoření:

kompoty

jogurty a mléčné drinky

maso

ovoce a některá zelenina

Pozor i na chléb

Bohužel podíl vody není jediná vlastnost potravin, kterou plísně využívají ke svému užitku. Dobře se šíří také na suchém, ale pórovitém pečivu.

Jakmile se na povrchu ukážou zelené a šedivé ostrůvky plísně, musíte počítat s tím, že ve skutečnosti je kompletně prorostlý celý kus bochníku. Proto plesnivý chléb patří v každém případě do koše, nestačí odkrojit postiženou část.

Šetrnost není na místě tím spíš, že chléb je napadán plísní Apergillus flavus, která tvoří jedovatý aflatoxin. Pokud je vám název povědomý spíše v souvislosti s buráky, pak máte pravdu. Tato plíseň se s oblibou šíří na ořechách, ale současně také na obilovinách.

Rizikové je ovoce

S různými druhy ovoce často nechtěně zkonzumujeme nejvíce jedovatých látek z plísní. Důvodů je více, především v ovoci se plísně velmi dobře šíří, přitom u drobných plodů si jich nemusíme ani všimnout.

Pokud se zpracovávají do marmelád nebo šťáv, ty pak obsahují toxiny i bez zjevné přítomnosti plísně. Přídavkem cukru jen omezíme růst plísní, více nedosáhneme. Sterilizací ani varem se zničit nedají, stejně tak dobře odolávají nízkým teplotám v mrazáku. Toxiny jsou velmi odolné.

Doporučujeme: Džemy a marmelády, uchovávané otevřené v lednici, vyndávejte na co nejkratší dobu. Pokud se víčko zahřeje a pak v lednici znovu prudce zchladí, může se na vnitřní straně srážet vlhkost.

A ta stačí k tomu, aby se v džemu, jinak chráněném vysokým obsahem cukru, uchytila plíseň. Proto se tak často objevuje na víčkách.

Kdy stačí odkrojit

Použít se dá mrkev, pokud plesnivou část velkoryse odříznete. Obdobně také tvrdé sýry vcelku. Naopak napadené měkké, čerstvé nebo plátkované sýry je nutné bez milosti vyhodit.

Důkladný úklid

Při objevu plesnivé potraviny je žádoucí pečlivě vyčistit celý úložný prostor, pokud nechcete plísni usnadnit další šíření. Týká se to hlavně lednice, kde se plísním dobře daří kvůli vyšší vlhkosti.

Nejen při nalezení plesnivé marmelády nebo sýra, ale také preventivně bychom měli veškeré povrchy vyčistit speciálním přípravkem nebo lihem. Chlebníky a další místa, kam ukládáte pečivo, se doporučuje dokonce každý týden omýt octovou vodou.

A co plísňové delikatesy?

Ty obsahují neškodné plísně, které neprodukují jedovaté zplodiny. Dokonce prospívají, protože zvyšují trvanlivost takto vyráběných potravin. Týká se to nejen sýrů, ale i některých uzenin, vyráběných sušením jako pršut nebo parmská šunka.

Jenže i tyto plísně mají určitý háček. Jakmile se rozšíří na potraviny, do nichž nepatří, urychlí jejich rozklad. Proto je důležité ukládat lahůdky s ušlechtilou plísní dobře zabalené nebo uzavřené v nepropustných dózách.

Jinak se vám plísňové sýry v lednici postarají o rychlejší kažení jiných nezabalených potravin.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž