Každého občas trápí nadýmání, zácpa, plynatost či jiné zažívací potíže. Můžete tomu ale velmi snadno předcházet! Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel a čas od času přivolat na pomoc bylinky ze zahrádky.
Proti zácpě:
Len setý
Favoritem mezi přírodními bojovníky se zácpou je len setý. Lněné semínko obsahuje celou řadu velmi účinných léčivých látek. Jsou jimi především vláknina, omega 3 mastné kyseliny a fotoestrogeny, které navíc pomáhají ženám k potlačení projevů během menopauzy.
Semínko nemá výraznou chuť a vůni, a proto se dá přidávat do řady potravin, aniž by ovlivnilo jejich přirozenou příchuť. Co je ale opravdu důležité při jeho konzumaci, je důkladné rozkousání.
Jen tak bude účinkovat, v opačném případě projdou zažívacím traktem bez většího účinku. Semínka můžete přidávat do jogurtu a pomazánek, do polévky nebo do müsli. Maximální doporučené množství je během zácpy asi 2–3 lžičky denně.
Lusky senny
Cassia senna dokáže hotové divy. Mluví se o ní jako o přírodním projímadle. Pro tyto účely se využívají její sušené lusky a účinek nastupuje zhruba během osmi hodin, tudíž je vhodné dát si extrakt na noc před spaním. Stačí 20–40 kapek.
Senna není určena k dlouhodobé léčbě zácpy, maximálně byste ji měli užívat 1–2 týdny. Při předávkování nebo dlouhodobém užívání se mohou objevit žaludeční křeče, průjem nebo v krajním případě dokonce návyk.
Proti průjmu:
Luční jetel
Jestliže se rozhodnete pro tuto nápadnou rostlinku, buďte na pozoru. Léčivé účinky má totiž jen jetel luční a plazivý, ostatní nikoli. Pomůže vám nejen s průjmem, ale také při břišních kolikách.
Jedná se o velmi mírný prostředek, který nemá žádné vedlejší účinky, a proto není jeho užívání nijak omezené. Zevně se dokonce využívá jako dezinfekce pokožky při ekzémech a akné. Léčivá je celá nadzemní část jetele, nejvíce však květy.
Nebojte se spolu s květy utrhnout i pár lístků, nic tím nezkazíte, naopak. Jetel je nutné sušit ve stínu venku nebo v dobře větrané místnosti. Sušený si musí zachovat svou původní barvu, hnědé hlavičky raději vyhoďte.
Skladujte jej v uzavřené nádobě v tmavé místnosti. Odvar se pije nejen pro jeho účinky, ale i pro lahodnou chuť. Stačí 2 čajové lžičky sušených květů přelité čtvrtlitrem vroucí vody a po 10 minutách louhování můžete popíjet.
Proti nadýmání:
Fenykl a anýz
Jejich semínka se po staletí využívala k povzbuzení chuti k jídlu. Pomáhají ovšem i při problémech s nadýmáním a trávicích potížích. Není náhodou, že byste ho našli jakou součást čajů pro nejmenší a kojící maminky.
Pro anýz je typická jeho aromatická vůně a uklidňující účinek. Jeho účinky jsou velmi podobné fenyklu. Nejenže tedy povzbuzuje trávicí proces, ale působí proti plynatosti a uvolňuje křeče v zažívacím ústrojí. Čaj z anýzu se dokonce užívá i při mírných otravách jídlem.
Hřebíček a skořice
Možná ve vás tahle kombinace probouzí spíš vzpomínku na Vánoce, než nějaký lék, přesto právě hřebíček spolu se skořicí má skvělé antiseptické účinky jako anýz. Nejvhodnější je použít je jako tinkturu dávkovanou po kapkách dle předpisu.
Maliny a ostružiny
Listy maliníku a ostružiníku, které lze nasbírat v lese, mají silný protiprůjmový účinek. Podporují vylučování žluči a celkově ulehčují naše trávení.
Odvar se užívá při střevních a žaludečních katarech a kolikách. Aby byl obsah účinných látek co nejvyšší, trhají se obvykle listy ještě před rozkvětem rostliny, a to hlavně u těch divoce rostoucích.
Foto: Shutterstock