Jsou to signály často nenápadné, jako pokašlávání bez příčiny nebo sklony k úzkosti rovněž bez důvodu. Ale čím více se takových náznaků sejde, tím je potřeba vyšetření srdce naléhavější.
Noční dušnost
Objevuje se vleže, když si sednete nebo vstanete, tak dušnost ustává. Příčinou je tekutina, která kvůli potížím srdce stagnuje v plicích. Vleže se pak rozlije do šířky, což způsobí potíže s dýcháním, neboť zaplavuje plicní sklípky.
Ve vzpřímené poloze sice v plicích zůstává, ale stéká dolů a zatěžuje menší část plic. I pak ale vyvolává dušnost při zvýšené námaze, což může být i pouhé stoupání do schodů.
Narůstající objem pasu
Působí to jako rychlé tloustnutí, přitom chuť k jídlu současně bývá nevalná. Za obě potíže může zhoršený oběh krve při selhávání srdce. Krev se pak v břišním prostoru hromadí, což začne po nějakém čase vypadat jako nabírání na váze.
Tlak, který tam stagnující krev působí, současně zhoršuje trávení a může působit i bolest.
Zařezávající se okraje ponožek
Slabé a nemocné srdce nezvládá udržovat v oběhu veškerý objem krve v těle. Vlivem gravitace se pak část krve zadržuje v oblasti kotníků a kolem chodidel. Vytvoří tam otok, do kterého se zařezávají okraje ponožek. Někdy se otokem zvětší i chodidlo natolik, že obuv začne tlačit.
Noční návštěvy toalety
Příčinou je horší prokrvení ledvin při denní aktivitě, kdy se nemocné srdce snaží především zajistit krevní oběh jiných důležitých orgánů a ledviny jsou trochu stranou. Na ty se dostává až v době tělesného klidu při spánku.
Lépe prokrvené ledviny proto intenzivně pracují, aby dohnaly denní skluz. Čistí krev a nutí nás několikrát za noc vstát a vydat se na toaletu.
Nevýkonnost a slabost
Krev dodává tkáním energii v podobě živin a kyslíku. Jakmile začne oběh ochabovat, množství energie slábne, což nevyhnutelně vede k únavě, malátnosti, nevýkonnosti. Typické je, že v takovém stavu nepomáhá odpočinek.
Úzkost bez důvodu
Stísněnost, náhlá úzkost bez důvodu až panika nedoprovázejí jen infarkt, ale v méně intenzivní úrovni, zato opakovaně se mohou objevovat i při chronických srdečních potížích jakožto výraz podvědomého strachu o život.
Proto je důležité nesnažit se úzkostné stavy prostě jen vydržet, ale nechat se vyšetřit. Zvlášť naléhavá tato potřeba je, pokud stísněnost doprovázejí i další z uvedených signálů onemocnění srdce.
Sklon k omdlévání
Sklon k omdlévání dokáže vyvolat i nízký krevní tlak – do mozku se nedostane dostatek čerstvé krve a následkem je krátká ztráta vědomí. K témuž mohou vést i nepravidelnosti srdečního rytmu, srdeční selhání nebo onemocnění chlopní.
Že je situace vážná, naznačí potíže, které budou pokračovat po té, kdy přijdete k vědomí, jako rozmazané vidění, nejasná mluva, bolest na hrudi nebo dušnost.
Bledost kůže
Někdy jde o vrozený typ pleti. Zpozornět bychom ale měli, pokud kůže začne ztrácet svůj původní tón a přecházet do bledosti a popelavosti. To může vedle akutní anémie signalizovat potíže s krevním oběhem a rozvíjející se srdeční onemocnění.
Prudké bolesti v nohou
Mají typický průběh. Při chůzi začne v nohou tak pronikavá bodavá bolest, že postiženého přiměje, aby se zastavil. Zastavení přinese úlevu, bolesti ustanou. Tak přesně tento typ potíží je charakteristický pro pokročilou aterosklerózu cév nohou.
To ovšem také znamená, že zvápenatělé pláty jsou usazené i v cévách jinde po těle, což se s vysokou pravděpodobností týká i věnčitých tepen srdečních. Proto jsou tyto bolesti nohou naléhavým varováním, že srdce může mít vážné potíže.
Foto: Shutterstock