Domů     Zdravá a v kondici celé jaro
Zdravá a v kondici celé jaro
28.5.2020

Na jaře chceme být všichni zdraví. Rozkvést a chytit druhou mízu jako příroda. A někdy to nemusí být tak těžké. Pokud za únavou není skrytá nemoc, pak stačí často jen změnit jídelníček a pomoci tělu získat nové zdroje energie.

V následujících osmi stránkách pro vás máme řadu tipů, které se mohou hodit. Začínáme bojem s únavou. Proč vlastně nám tak často chybí energie? Obecně proto, že jí málo dodáváme, dlužíme tělu spánek nebo živiny a současně příliš mnoho energie spotřebováváme.

A co je horší, obvykle to nebývá fyzickou prací a sportem, ale spíš negativními emocemi (vztek dokáže spořádat energii i na půl dne!) a skrytými nemocemi. U těch nemusíte hned myslet na nejhorší, mnohem častěji jde o nedoléčené bakteriální i virové infekce.

Tělo se jejich původců nedokáže zbavit, nemá na to totiž energii, protože jsme infekci nedoléčili, příliš brzy jsme vstali z postele nebo nemoc úplně přechodili.

K čemu je koenzym Q 10?

Většina z nás zná jen název, ale když se podíváte, co se za ním skrývá, užasnete, jak chytrou věcičku pro naše zdraví příroda vymyslela.

Koenzym Q 10 je látka, která působí přímo v buňkách – likviduje tam únavu přímo u zdroje, v části buňky, která je zodpovědná za výrobu energie. Blokuje totiž její poškození tzv. volnými radikály, kterých s věkem stále přibývá.

Koenzym Q 10 je tedy pomocí v případech, když si „už“ připadáte unavení a nevýkonní.

Q 10 má ale i pozitivní vliv na udržení zdravého srdce, pomáhá snižovat potíže po infarktu myokardu a prospívá lidem léčeným statiny. A co víc – koenzym Q 10 dokáže také bránit rozvoji aterosklerózy hned v samém začátku.

Potraviny s vyšším obsahem Q 10: sardinky a makrely, hovězí maso, sojový a olivový olej, burské ořechy.

Tělo si ovšem Q 10 vyrábí také samo, bohužel s rostoucím věkem jeho produkce klesá. K dalšímu úbytku pak vede stres, kouření, fyzická zátěž.

Tip: Hema Bion Q10 s přírodním koenzymem, který má stejný účinek jako přírodní Q10. Dávkování je po 10 mg, dále 30 mg Super nebo 60 mg Super Extra. Měsíční balení obsahuje 30 kapslí.

Pozor na nedostatek vitaminů

Řešíte poslední dobou hodně problémů doma i v práci? Trápí vás trvalá únava? Žijete v prostředí s vysokým znečištěním vzduchu? Všechny tyto situace znamenají pro organismus zvýšenou zátěž.

A při zátěži pak tělo spotřebovává větší množství vitaminů, minerálů a dalších látek, které nám pak mohou chybět. Následkem toho tělo nefunguje tak dobře, jak by mohlo, což vede k dalšímu stresu.

Je vícero způsobů, jak nezbytné živiny doplnit, ideálně jídelníčkem, založeným na čerstvých surovinách, kde by nechyběly ani ryby, rozmanitá semena a celozrnné obiloviny.

Po několika týdnech takového vaření pocítíte změnu k lepšímu, budete mít více energie a lepší náladu.

Tip: Nestíháte tak vařit? Pak je řešením dobře vybraný přípravek s kvalitním složením živin a podpůrných látek. MultiMax Power Energy je komplex 44 složek vitaminů, minerálů, stopových prvků, antioxidantů, včetně koenzymu Q10, flavonoidů, karotenoidů.

Dále obsahuje výtažky z rostlin používaných tradičně na posílení a pro lepší imunitu při zátěžových situacích.

Proti únavě odkyselením

Je to hit posledních let. Vychází z názoru, že vlivem životních podmínek dochází k překyselení organismu. Může za to nevhodná strava, nedostatek pohybu, stres, ale také například přemíra sladkostí, kouření nebo alkohol.

Není divu, že jsme unavení, vyčerpaní, podráždění, trápí nás časté infekce, záněty nebo třeba úporné pálení žáhy, zažívací potíže, průjmy, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Organizmus vystavený takovým podmínkám totiž bývá překyselený. A jelikož podmínkou správného fungování organizmu je tzv.

acidobazická rovnováha, to znamená vyrovnaný podíl kyselých a zásadotvorných látek v těle, asi není těžké pochopit, že dlouhodobé překyselení je stav pro naše tělo nebezpečný.

Tip: Odkyselující nápoj Alkarosen je vyváženou směsí minerálů a dalších účinných látek. Pomáhá tělu nastolit rovnováhu mezi kyselinami a zásadami a stabilizovat látkovou výměnu. Hodí se při odkyselování organizmu i při detoxikačních kúrách.

Díky šetrnému složení je možné tento přípravek užívat i dlouhodobě. Více na www.odkyselujicinapoj.cz.

Odpočinek, ale vědomý

Není to nedostatek času, co nás vyčerpává. Každý z nás má během dne a večera chvilku, kterou může využít jen pro sebe. Problém je, že si ji necháme utéct. Sledujeme bez zájmu televizi, projíždíme internet, dohadujeme se s rodinou.

Ačkoli nic neděláme, neodpočineme si. Změnu tedy musíme založit na odpočinku vědomém. Musíme říct – především sobě, ale i blízkým – teď mám dvacet minut, než budu vařit večeři, tak mě nerušte.

Raději těch dvacet minut prospěte nebo proležte na posteli, i to bude mnohem užitečnější než zůstat u televize. Na výběr máte i účinnější metody.

Jednou z nich je uvolňující meditace (návod na meditaci odstraňující tíhu starostí najdete na straně 14), druhou koupele.

Relaxační koupele

Mimořádně příjemnou a velmi dostupnou relaxaci představuje koupel s esenciálními oleji.

Ty působí svou vůní na psychiku, ale účinnými látkami současně i na tělo, protože se vstřebávají plícemi i kůží, a tak se dostávají do krve a lymfatického systému.

Pro jednu koupel se doporučuje cca 5 – 7 kapek oleje na 100 – 150 l vody.

Pokud nemáte olej vyzkoušený, začněte s menším množstvím a po kapkách přidávejte. Opatrnost je nutná také u oleje skořicového, který je výrazně zahřívající a může způsobit nepříjemnou reakci.

Které oleje se hodí?

Uklidňující: levandule, cananga, bazalka, meduňka

Povzbuzující: rozmarýn, eukalyptus

Hýčkající psychiku: santál, ylang-ylang, růže, geranium

Osvěžující: lemograss, mandarinka, neroli, pomeranč, petitgrain

Lázně prospějí i kůži

Na kůži je vidět nejen to, jak se staráme o ni, ale především to, jak pečujeme o celé své tělo. Kůže prozradí, když moc nespíme, špatně jíme a jsme ve stresu. A vidět je to nejen v obličeji, ale na kůži celého těla. Víc než kosmetika v takovém případě pomůže hloubková relaxace těla i psychiky.

Výborné jsou k tomu lázeňské wellness pobyty zaměřené právě na ženy, jako je wellness program s Rituálem královny Kleopatry, založený na mocné síle ušlechtilých vůní a vzácných olejů.

Celotělový rituál, tedy celotělové ošetření od společnosti Alqvimia, je inspirovaný zkrášlujícími rituály egyptských královen a přináší dokonalé uvolnění tělu i duši.

Je založeno na exotických olejích s myrhou a kadidlem – nejvíce ceněnými látkami starověkého Egypta.

Rituální ošetření v částce 1800 Kč zahrnuje celkovou aromaterapii, celotělový peeling směsí solí a speciálních olejů, detoxifikační tělový zábal s vonnými esencemi, obličejovou masáž liftingovým sérem a celotělovou relaxační aroma masáž.

Výsledkem ošetření je pocit duševní a tělesné harmonie i zvýšené atraktivity, kterou dodá nejen pěstěná kůže, ale i nádherná vůně.

Co umí horké mušle

Už jste slyšeli o rituálu tokoriki? Tahle procedura pochází z tichomořských ostrovů Fidži a v Evropě je zatím novinkou.

Jedná se o luxusní kosmetické ošetření těla horkými mušlemi, které spojuje léčebný účinek cíleného prohřívání a intuitivní energetické masáže.

Během masáže předávají zahřáté mušle tělu příjemné teplo, které svým účinkem odbourává toxiny a podporuje proudění krve a lymfy, čímž dochází k uvolnění svalového napětí.

Teplo při masáži výrazně pomáhá k zapracování účinných látek, z produktů ze souostroví Rádži, hluboko do pokožky.

Cílem procedury je fyzické i psychické uvolnění a hluboká hydratace pleti a obnovení její funkce, což se navenek projeví jako zářivý, zdravý a krásný vzhled.

Účinky tohoto rituálu nepocítíte pouze na svém těle, ale také na duchu, budete se cítit uvolněná a oproštěná od všech starostí a stresu.

Masáž horkými mušlemi je doporučována při chronické svalové bolesti zad a šíje, při detoxikaci organismu a při uvolnění namožených svalů.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, archiv firem

Další článek
reklama
Související články
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
4.9.2023
Říkáte, že není tak jednoduché prostě vypnout stres? Kupodivu je. Existuje metoda, která zabírá na každého, ať už je flegmatik, nebo cholerik. Stres škodí a ubližuje. Kazí náladu, znemožňuje soustředění, spouští kaskádu úzkosti a paniky, zvyšuje krevní tlak. Když trvá déle, začne podkopávat schopnost těla bránit se nemocem. Snižuje spalování energie a kalorie ukládá pěkně viditelně na břiše...
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě