Domů     Zdravá a v kondici celé jaro
Zdravá a v kondici celé jaro
28.5.2020

Na jaře chceme být všichni zdraví. Rozkvést a chytit druhou mízu jako příroda. A někdy to nemusí být tak těžké. Pokud za únavou není skrytá nemoc, pak stačí často jen změnit jídelníček a pomoci tělu získat nové zdroje energie.

V následujících osmi stránkách pro vás máme řadu tipů, které se mohou hodit. Začínáme bojem s únavou. Proč vlastně nám tak často chybí energie? Obecně proto, že jí málo dodáváme, dlužíme tělu spánek nebo živiny a současně příliš mnoho energie spotřebováváme.

A co je horší, obvykle to nebývá fyzickou prací a sportem, ale spíš negativními emocemi (vztek dokáže spořádat energii i na půl dne!) a skrytými nemocemi. U těch nemusíte hned myslet na nejhorší, mnohem častěji jde o nedoléčené bakteriální i virové infekce.

Tělo se jejich původců nedokáže zbavit, nemá na to totiž energii, protože jsme infekci nedoléčili, příliš brzy jsme vstali z postele nebo nemoc úplně přechodili.

K čemu je koenzym Q 10?

Většina z nás zná jen název, ale když se podíváte, co se za ním skrývá, užasnete, jak chytrou věcičku pro naše zdraví příroda vymyslela.

Koenzym Q 10 je látka, která působí přímo v buňkách – likviduje tam únavu přímo u zdroje, v části buňky, která je zodpovědná za výrobu energie. Blokuje totiž její poškození tzv. volnými radikály, kterých s věkem stále přibývá.

Koenzym Q 10 je tedy pomocí v případech, když si „už“ připadáte unavení a nevýkonní.

Q 10 má ale i pozitivní vliv na udržení zdravého srdce, pomáhá snižovat potíže po infarktu myokardu a prospívá lidem léčeným statiny. A co víc – koenzym Q 10 dokáže také bránit rozvoji aterosklerózy hned v samém začátku.

Potraviny s vyšším obsahem Q 10: sardinky a makrely, hovězí maso, sojový a olivový olej, burské ořechy.

Tělo si ovšem Q 10 vyrábí také samo, bohužel s rostoucím věkem jeho produkce klesá. K dalšímu úbytku pak vede stres, kouření, fyzická zátěž.

Tip: Hema Bion Q10 s přírodním koenzymem, který má stejný účinek jako přírodní Q10. Dávkování je po 10 mg, dále 30 mg Super nebo 60 mg Super Extra. Měsíční balení obsahuje 30 kapslí.

Pozor na nedostatek vitaminů

Řešíte poslední dobou hodně problémů doma i v práci? Trápí vás trvalá únava? Žijete v prostředí s vysokým znečištěním vzduchu? Všechny tyto situace znamenají pro organismus zvýšenou zátěž.

A při zátěži pak tělo spotřebovává větší množství vitaminů, minerálů a dalších látek, které nám pak mohou chybět. Následkem toho tělo nefunguje tak dobře, jak by mohlo, což vede k dalšímu stresu.

Je vícero způsobů, jak nezbytné živiny doplnit, ideálně jídelníčkem, založeným na čerstvých surovinách, kde by nechyběly ani ryby, rozmanitá semena a celozrnné obiloviny.

Po několika týdnech takového vaření pocítíte změnu k lepšímu, budete mít více energie a lepší náladu.

Tip: Nestíháte tak vařit? Pak je řešením dobře vybraný přípravek s kvalitním složením živin a podpůrných látek. MultiMax Power Energy je komplex 44 složek vitaminů, minerálů, stopových prvků, antioxidantů, včetně koenzymu Q10, flavonoidů, karotenoidů.

Dále obsahuje výtažky z rostlin používaných tradičně na posílení a pro lepší imunitu při zátěžových situacích.

Proti únavě odkyselením

Je to hit posledních let. Vychází z názoru, že vlivem životních podmínek dochází k překyselení organismu. Může za to nevhodná strava, nedostatek pohybu, stres, ale také například přemíra sladkostí, kouření nebo alkohol.

Není divu, že jsme unavení, vyčerpaní, podráždění, trápí nás časté infekce, záněty nebo třeba úporné pálení žáhy, zažívací potíže, průjmy, bolesti hlavy, svalů a kloubů.

Organizmus vystavený takovým podmínkám totiž bývá překyselený. A jelikož podmínkou správného fungování organizmu je tzv.

acidobazická rovnováha, to znamená vyrovnaný podíl kyselých a zásadotvorných látek v těle, asi není těžké pochopit, že dlouhodobé překyselení je stav pro naše tělo nebezpečný.

Tip: Odkyselující nápoj Alkarosen je vyváženou směsí minerálů a dalších účinných látek. Pomáhá tělu nastolit rovnováhu mezi kyselinami a zásadami a stabilizovat látkovou výměnu. Hodí se při odkyselování organizmu i při detoxikačních kúrách.

Díky šetrnému složení je možné tento přípravek užívat i dlouhodobě. Více na www.odkyselujicinapoj.cz.

Odpočinek, ale vědomý

Není to nedostatek času, co nás vyčerpává. Každý z nás má během dne a večera chvilku, kterou může využít jen pro sebe. Problém je, že si ji necháme utéct. Sledujeme bez zájmu televizi, projíždíme internet, dohadujeme se s rodinou.

Ačkoli nic neděláme, neodpočineme si. Změnu tedy musíme založit na odpočinku vědomém. Musíme říct – především sobě, ale i blízkým – teď mám dvacet minut, než budu vařit večeři, tak mě nerušte.

Raději těch dvacet minut prospěte nebo proležte na posteli, i to bude mnohem užitečnější než zůstat u televize. Na výběr máte i účinnější metody.

Jednou z nich je uvolňující meditace (návod na meditaci odstraňující tíhu starostí najdete na straně 14), druhou koupele.

Relaxační koupele

Mimořádně příjemnou a velmi dostupnou relaxaci představuje koupel s esenciálními oleji.

Ty působí svou vůní na psychiku, ale účinnými látkami současně i na tělo, protože se vstřebávají plícemi i kůží, a tak se dostávají do krve a lymfatického systému.

Pro jednu koupel se doporučuje cca 5 – 7 kapek oleje na 100 – 150 l vody.

Pokud nemáte olej vyzkoušený, začněte s menším množstvím a po kapkách přidávejte. Opatrnost je nutná také u oleje skořicového, který je výrazně zahřívající a může způsobit nepříjemnou reakci.

Které oleje se hodí?

Uklidňující: levandule, cananga, bazalka, meduňka

Povzbuzující: rozmarýn, eukalyptus

Hýčkající psychiku: santál, ylang-ylang, růže, geranium

Osvěžující: lemograss, mandarinka, neroli, pomeranč, petitgrain

Lázně prospějí i kůži

Na kůži je vidět nejen to, jak se staráme o ni, ale především to, jak pečujeme o celé své tělo. Kůže prozradí, když moc nespíme, špatně jíme a jsme ve stresu. A vidět je to nejen v obličeji, ale na kůži celého těla. Víc než kosmetika v takovém případě pomůže hloubková relaxace těla i psychiky.

Výborné jsou k tomu lázeňské wellness pobyty zaměřené právě na ženy, jako je wellness program s Rituálem královny Kleopatry, založený na mocné síle ušlechtilých vůní a vzácných olejů.

Celotělový rituál, tedy celotělové ošetření od společnosti Alqvimia, je inspirovaný zkrášlujícími rituály egyptských královen a přináší dokonalé uvolnění tělu i duši.

Je založeno na exotických olejích s myrhou a kadidlem – nejvíce ceněnými látkami starověkého Egypta.

Rituální ošetření v částce 1800 Kč zahrnuje celkovou aromaterapii, celotělový peeling směsí solí a speciálních olejů, detoxifikační tělový zábal s vonnými esencemi, obličejovou masáž liftingovým sérem a celotělovou relaxační aroma masáž.

Výsledkem ošetření je pocit duševní a tělesné harmonie i zvýšené atraktivity, kterou dodá nejen pěstěná kůže, ale i nádherná vůně.

Co umí horké mušle

Už jste slyšeli o rituálu tokoriki? Tahle procedura pochází z tichomořských ostrovů Fidži a v Evropě je zatím novinkou.

Jedná se o luxusní kosmetické ošetření těla horkými mušlemi, které spojuje léčebný účinek cíleného prohřívání a intuitivní energetické masáže.

Během masáže předávají zahřáté mušle tělu příjemné teplo, které svým účinkem odbourává toxiny a podporuje proudění krve a lymfy, čímž dochází k uvolnění svalového napětí.

Teplo při masáži výrazně pomáhá k zapracování účinných látek, z produktů ze souostroví Rádži, hluboko do pokožky.

Cílem procedury je fyzické i psychické uvolnění a hluboká hydratace pleti a obnovení její funkce, což se navenek projeví jako zářivý, zdravý a krásný vzhled.

Účinky tohoto rituálu nepocítíte pouze na svém těle, ale také na duchu, budete se cítit uvolněná a oproštěná od všech starostí a stresu.

Masáž horkými mušlemi je doporučována při chronické svalové bolesti zad a šíje, při detoxikaci organismu a při uvolnění namožených svalů.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, archiv firem

Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes