Domů     Zdeňka Žádníková Volencová: Mám slabost pro malovaný nábytek
Zdeňka Žádníková Volencová: Mám slabost pro malovaný nábytek
26.2.2020

Kdo hledá, je očekáván, kdo čeká, je jen nalezen. Tento citát Jaroslava Seiferta provází herečku Zdeňku Žádníkovou Volencovou, matku čtyř dětí, která se současně pokouší prostřednictvím svého nadačního fondu rozzářit život dětem ve zdravotnických zařízeních.

Mezi oblíbené věci jste dala i kameny. Máte ráda všechny?

Mám ráda polodrahokamy a drahé kameny obecně. Prokazatelně mají i léčivé účinky – některé kameny jsou studené, a když je máte na těle, zahřejí se a jsou teplé. Lapis Lazuli mám nejraději, je historicky považován za velmi mystický kámen. Navíc mám ráda jeho barvu – modrou.

Jsou Lapis lazuli a růženín nějak spojeny s vaším znamením ve zvěrokruhu?

Nemám to přes Štíra. Kameny se mi líbí podle toho, jak mě energeticky a barevně zaujmou.

Ráda čtete. Říkáte, že kniha Johannese Maria Simmela Láska je jen slovo vás baví pořád. Máte to tak i s jinými knihami?

Když můžu, tak čtu, a je pravda, že čím dál víc se vracím k autorům, které četla moje maminka. Ty knížky pocházejí z edice Světová literatura.

I když toho před rokem 1989 moc nevycházelo, věci od Simmela nebo Williama Styrona vycházely a okamžitě byly vyprodané. Mít kvalitní knihu byla forma luxusu, dnes už je knížek mnoho, vycházejí denně a trh je nasycený.

Vracíte se k autorům nebo i ke konkrétním knížkám, které jste přečetla už mockrát?

Spíš k autorům. Ale třeba Sto roků samoty od Marqueze, to je držák, to mohu číst opakovaně.

Existují ale i autoři jediné knihy – jednu věc mají výbornou, často hodně autobiografickou, ale když to má být nějaká kontinuální tvorba, už se vyčerpají, omílají to samé dokola. Autorům, které mám ráda, se to nestává, ti zrají.

Sama se věnujete psaní. Píšete fejetony…

To je taková radůstka. Fejetonky píšu, když mám čas a energii. Nyní je budu psát pro společnost Dermacol, která se letos stala generálním sponzorem našeho nadačního fondu.

S majiteli firmy spolupracuji přes deset let, stali jsme se přáteli a mám radost z jejich rozhodnutí vstoupit do našich projektů. Dnes je to obzvlášť chvályhodné, doba charitě tolik nepřeje, na druhou stranu se tříbí, co má a nemá cenu podporovat.

Všimla jsem si, že máte ráda přísloví. Je v nich moudrost?

Určitě, nejraději mám klasická česká přísloví, třeba že jablko nepadá daleko od stromu. S Benjaminem Kurasem jsme pro nadační fond dokonce vytvořili celou sérií fejetonů. On je mistr slova, ten pán mě hrozně baví a baví mě i jeho knížky.

Je roztomile zaměřený na ženy, na lásku, je velmi chytrý, sečtělý a navíc zábavný společník, což u mužů není úplně časté.

Zmínila jste váš nadační fond na podporu projektů zpříjemňování prostředí dětských zdravotnických zařízení. Můžete o něm něco říci?

Vznikl v roce 2007, máme za sebou hromadu projektů, nesoustředíme se jen na Prahu, pracujeme i v regionech, třeba loni jsme dělali dětskou ambulanci ve Strakonicích, dětské oddělení v Žatci a podobně. Nyní před sebou máme sérii psychiatrických klinik.

V této zemi jsou psychiatrické kliniky pro děti v Liberci, v Havířově, v Lounech a v Praze. Po start-upu v Liberci nás všechny ostatní kliniky, nezávisle na sobě, oslovily.

Velmi mě to zajímá, protože tam naše malby mají nejen výtvarný, ale i terapeutický účinek. Fond se prostě posouvá, cizeluje.

O jaké kresby jde?

Pracujeme s originálními nástěnnými malbami, které jsou pokaždé jiné.

Jsme schopni dodat oddělení kompletní výtvarný koncept na klíč, včetně tapet, štítků na dveře, orientačního systému… Máme dvě provedení – jedno je v režii výtvarníka Libora Škrlíka, druhé jsem ve spolupráci s výtvarnicí Magdou Veverkovou vymyslela já.

Inspirovala mě série poezie v metru. To bylo jen pro úzkou skupinu, já si naopak přála oslovit co nejširší věkové spektrum. A tak vznikl projekt Přísloví pro potěšení.

Můžete to přiblížit?

Jsou to velkoformátové plnobarevné obrazy Magdy Veverkové s fejetony, které píše Benjamin Kuras. Abyste si to uměla představit, jsou to třeba obrazy metr na dva metry, které jsou dělané jako komiksy.

Na každý obraz musíte nějakou dobu hledět, abyste vychytala všechny vtipy. Výborně tato tvorba rezonuje na geriatriích, je to výtečný aktivizační prostředek.

Je to vhodné i pro děti?

Vyrobili jsme i sérii pro základní školy, včetně štítků na dveře a orientačního systému. Jen si musíme dávat pozor, protože máme dvě přísloví, která rozhodně nemůžeme mezi děti dávat. Jedno z nich je Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.

Tam jsou totiž vyobrazeny všechny možné nectnosti, pro školáky v první třídě to opravdu není. Čím víc se snažíme, aby se ve školách neobjevilo, tím víc se nám tam při realizacích zatoulává, museli jsme ho už odšroubovávat.

A mají doma vymalovaný pokojíček vaše děti?

Jasně. Tak jsme se s Liborem Škrlíkem seznámili. Viděla jsem jeho vystavený malovaný nábytek, láska na první pohled. Mým dětem maloval pokojíček, tím jsme spolupráci rozjeli.

Do svých oblíbených věcí jste nezařadila žádnou vyloženě praktickou. Třeba něco na zahradu. Zahradničíte ráda?

Zahradničím moc ráda, čímž jste mi připomněla, že když nekoupím granule proti slimákům, během tří dnů přijdu o salát. Je to hrozné, vysázíte rukolu nebo cokoli jiného, a slimáci si to najdou. Moje děti na ně pořádají hony, nakládají je do soli.

Vystudovala jste loutkoherectví. Hrajete ještě s loutkami?

S loutkami jsem naposledy hrála asi před deseti lety – v našem Dejvickém divadle. Pak jsme s představeními pro děti skončili, protože jsme chtěli mít volné víkendy.

A máte doma nějakou loutku?

Na památku mám doma loutku, se kterou jsem hrála Marušku ve Dvanácti měsíčkách. Mám ji schovanou, hrají si s ní děti, a když vykazují likvidační tendence, seberu jim ji.

A jak vlastně všechno zvládáte – děti, domácnost, hraní, nadační fond, psaní…

Je to o organizaci, schopnosti dělat víc věcí najednou, což je někdy zároveň prokletí. Závidím mužům jejich jednostrannou hemisféru. Musíme mít doma řád.

Proto se vždy těším na prázdniny, kdy žijeme v totálním neřádu, děti mohou vstávat, kdy chtějí, a být v pyžamu do odpoledne. Jen nesmějí mít nazdařbůh puštěnou televizi, to hlídám fest.

Mandaly pro děti

„Když se děti nudí nebo jedeme v autě, jsou pro ně trhací mandaly zábavné. Trvá dlouho, než je vykreslí.“

Johannes Mario Simmel: Láska je jen slovo

„Dílo, které mě hodně baví. V devatenácti i ve čtyřiceti.“

Flétna

„Můj celoživotní profesionální koníček.“

Paletka na líčení

„Namalovat se? Rychlovka!“

Jemný nosní olej Nobilis

„Ten nosím pořád. Záchrana.“

Just Guduchi

„Dárek od kamarádky – Když mě něco rozčílí nebo jsem hodně unavená, dám si ho pod nos, je to dobrý bio-nakopávač.“

Lapis Lazuli, růženín

„Mám ráda polodrahokamy a drahé kameny.“

Hity Joni Mitchell

„Spolehlivě potřebuji ji a její písničky.“

Pexeso

„Dárek, který mám vždy v pohotovosti. Pexeso našeho nadačního fondu. Je tam krásně vidět, jak to po našem vymalování vypadá ve Fakultní nemocnici Motol.“

Náušnice

„To jsou berušky pro štěstí.“

V kostce

Zdeňka Žádníková Volencová

Narozena 25. října 1974 v Ústí nad Orlicí.

Česká televizní a divadelní herečka.

V roce 1988 vystudovala loutkové divadelnictví na DAMU.

Od roku 1996 je členkou souboru Dejvického divadla.

Je známa například z televizního seriálu Rodinná pouta (Velmi křehké vztahy).

Napsala knížku pro děti Ve znamení motýla, s kolegy z Dejvického divadla vydala stejnojmenné CD pro děti.

V roce 2007 založila Nadační fond Zdeňky Žádníkové na podporu projektů zpříjemňování prostředí dětských zdravotnických zařízení.

Je vdaná, má čtyři děti.

Text: Andrea Cerqueirová, foto: Dan Zahrádka, Wikimedia Commons

reklama
Související články
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý