Domů     Zákeřné proleženiny
Zákeřné proleženiny
17.1.2022

Jsou moc bolestivé, špatně a dlouho se hojí a nepřinášejí nic radostného. Proleženinám je proto lépe předcházet. Tak dlouho, jak nejvíc to jde.

Pečujete o člověka, který je nepohyblivý? Vznik proleženin u něj nepodceňujte. Vyhodnoťte si, jestli patří do rizikové skupiny a má k nim větší sklony.

Jaká jsou rizika?

To úplně největší riziko je u ochrnutého člověka. U něj se musí ihned zajistit co nejvíce preventivních opatření. U ostatních mají vliv další kritéria. Více náchylná je osoba, která:

* je podvyživená (nemá podkožní tuk) nebo naopak obézní (má sklon k opruzeninám)

* trpí únikem moči (hrozí zapaření pokožky)

* má cukrovku

* se léčí se zánětem nervů, ať už virovým nebo bakteriálním

Jak vlastně vzniká?

Abychom jim mohli předcházet, měli bychom nejprve porozumět tomu, jak dekubity, jak se proleženinám také říká, vznikají. V určitých místech těla si docela snadno nahmatáme kost, protože je více u povrchu. U ležícího pacienta na tyto výčnělky doléhá jeho váha.

A když se tyto části těla, kde máme kost málo „obalenou“ podkožní vrstvou, delší dobu a nepřetržitě dotýkají podložky, přeruší se v nich průtok krve. Když krev necirkuluje, mají pokožka a svaly nedostatek výživy a kyslíku. Kvůli tomu začne pomalu odumírat tkáň.

Dekubity mohou vzniknou velmi rychle, klidně i přes noc nebo dokonce za pár desítek minut!

Nejvíc ohrožená místa na těle jsou vidět na obrázku. Jsou to: hlava, obratle krční páteře, lopatky, lokty, křížová kost a paty.

Odborníci podle rozsahu rozdělují proleženiny do stupňů:

1. Pálení postiženého místa, které je doprovázeno ohraničeným zarudnutím pokožky. To při stlačení zbledne.

2. Dochází k lehkému zduření.

3. Objeví se puchýře naplněné čirou tekutinou. Jsou bolestivé, zvětšují se a praskají. V kůži je zánět.

4. Poškození zasahuje do podkožních vrstev a může docházet k odumírání tkáně. Tvoří se hluboký vřed, často pokrytý černohnědým strupem z odumřelých buněk. Nemocný má teplotu a trpí nechutenstvím.

5. Svalová tkáň odumírá, poškozena je i kost.

Jak můžeme pomoci?

Možností je naštěstí celá řada. K dostání jsou speciální protidekubitní matrace, polohovací kolečka pod paty nebo pod záda, speciální návleky a další. Sehnat se dají v prodejnách se zdravotními pomůckami nebo na internetu. Díky nim lze proleženinám až v 95 % případů předcházet.

* Nutné je polohování nemocného, a to minimálně každé dvě hodiny. Z lehu na zádech ho otočit na levý bok, pak zase přetočit na pravý bok a pak znovu na záda. Při tom je nesmírně důležité, abyste tělo nemocného tzv. nesmýkli.

Říká se tomu „střihový efekt“ a stane se to při otáčení nemocného pomocí prostěradla. V místě „smýknutí“ okamžitě dochází k přerušení prokrvení.

* Když nemocný leží na boku, dejte pozor také na místa, kde se dotýkají kolena a kotníky. Stačí jednu nohu posunout, aby se té druhé nedotýkala.

Nebo mezi kolena či kotníky vložte měkké suché kolečko (dají se koupit, ale udělat si ho můžete i z vaty nebo měkké pěny).

* Kontrolujte, jestli není shrnuté prostěradlo nebo vlhké lůžko. Obojí způsobuje podráždění pokožky a vznik otlaků. Nemocného omývejte, ale hlavně jej vždy utřete do sucha.

* U ženy pamatujte i na kůži pod prsy. I tam vznikají nepříjemné zapařeniny. Prsa několikrát denně nadzvedněte a místo pod nimi otřete a vysušte.

* Před ošetřením nemocného si vždy pořádně umyjte ruce, abyste do rány nezavedli infekci. Vůbec dbejte na hygienu a sterilitu tak nejvíc, jak jen to jde. Používejte dezinfekční prostředky.

* Otevřené rány VŽDY patří do rukou odborníků.

Chcete mít nemocného doma, ale nevěříte si, že péči zcela zvládnete sami? Pozvěte si domů pečovatelku. Tzv. domácí péči zajišťují školené zdravotní sestry, předepíše vám ji praktický lékař a máte ji zadarmo. Bude-li třeba, přijde k vám sestra i několikrát denně.

Bylinky pomohou i pohladí

V lékárnách je celá řada přípravků k péči o kůži, velký výběr mastí, speciálních mazání, pěn a dalších léčiv. Jestli dáváte přednost bylinkám, pak jsou výborné masti s měsíčkem lékařským, který kůži jemně vysušuje a hojí. Úlevné je mentolové mazání. Připravit si můžete také nálev z řepíku, kterým proleženinu polévejte.

Rada Paní domu: Proleženinu NIKDY nemasírujte. Jen natírejte.

Jídlo je „až“ na prvním místě

Strava hraje u ležícího člověka v boji proti proleženinám obrovskou roli. Správnou výživou jim můžete nejen předcházet, ale ty již vzniklé také hojit. Důležitý je přísun bílkovin.

Jsou to základní stavební kameny pro tvorbu nové tkáně, ale i buněk které zajišťují ochranu poškozeného místa před infekcí. Správná strava udržuje pokožku pružnou a vláčnou. O jídelníčku se poraďte s lékařem.

S jídlem se pojí i správné pití – denně 1,5 l tekutin zajistí čaje, ovocné šťávy a minerálky.

Text: Dana Pešková, Zdroj: www.dekubity.eu Foto: Unsplash

reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla