Domů     Zákeřné proleženiny
Zákeřné proleženiny
17.1.2022

Jsou moc bolestivé, špatně a dlouho se hojí a nepřinášejí nic radostného. Proleženinám je proto lépe předcházet. Tak dlouho, jak nejvíc to jde.

Pečujete o člověka, který je nepohyblivý? Vznik proleženin u něj nepodceňujte. Vyhodnoťte si, jestli patří do rizikové skupiny a má k nim větší sklony.

Jaká jsou rizika?

To úplně největší riziko je u ochrnutého člověka. U něj se musí ihned zajistit co nejvíce preventivních opatření. U ostatních mají vliv další kritéria. Více náchylná je osoba, která:

* je podvyživená (nemá podkožní tuk) nebo naopak obézní (má sklon k opruzeninám)

* trpí únikem moči (hrozí zapaření pokožky)

* má cukrovku

* se léčí se zánětem nervů, ať už virovým nebo bakteriálním

Jak vlastně vzniká?

Abychom jim mohli předcházet, měli bychom nejprve porozumět tomu, jak dekubity, jak se proleženinám také říká, vznikají. V určitých místech těla si docela snadno nahmatáme kost, protože je více u povrchu. U ležícího pacienta na tyto výčnělky doléhá jeho váha.

A když se tyto části těla, kde máme kost málo „obalenou“ podkožní vrstvou, delší dobu a nepřetržitě dotýkají podložky, přeruší se v nich průtok krve. Když krev necirkuluje, mají pokožka a svaly nedostatek výživy a kyslíku. Kvůli tomu začne pomalu odumírat tkáň.

Dekubity mohou vzniknou velmi rychle, klidně i přes noc nebo dokonce za pár desítek minut!

Nejvíc ohrožená místa na těle jsou vidět na obrázku. Jsou to: hlava, obratle krční páteře, lopatky, lokty, křížová kost a paty.

Odborníci podle rozsahu rozdělují proleženiny do stupňů:

1. Pálení postiženého místa, které je doprovázeno ohraničeným zarudnutím pokožky. To při stlačení zbledne.

2. Dochází k lehkému zduření.

3. Objeví se puchýře naplněné čirou tekutinou. Jsou bolestivé, zvětšují se a praskají. V kůži je zánět.

4. Poškození zasahuje do podkožních vrstev a může docházet k odumírání tkáně. Tvoří se hluboký vřed, často pokrytý černohnědým strupem z odumřelých buněk. Nemocný má teplotu a trpí nechutenstvím.

5. Svalová tkáň odumírá, poškozena je i kost.

Jak můžeme pomoci?

Možností je naštěstí celá řada. K dostání jsou speciální protidekubitní matrace, polohovací kolečka pod paty nebo pod záda, speciální návleky a další. Sehnat se dají v prodejnách se zdravotními pomůckami nebo na internetu. Díky nim lze proleženinám až v 95 % případů předcházet.

* Nutné je polohování nemocného, a to minimálně každé dvě hodiny. Z lehu na zádech ho otočit na levý bok, pak zase přetočit na pravý bok a pak znovu na záda. Při tom je nesmírně důležité, abyste tělo nemocného tzv. nesmýkli.

Říká se tomu „střihový efekt“ a stane se to při otáčení nemocného pomocí prostěradla. V místě „smýknutí“ okamžitě dochází k přerušení prokrvení.

* Když nemocný leží na boku, dejte pozor také na místa, kde se dotýkají kolena a kotníky. Stačí jednu nohu posunout, aby se té druhé nedotýkala.

Nebo mezi kolena či kotníky vložte měkké suché kolečko (dají se koupit, ale udělat si ho můžete i z vaty nebo měkké pěny).

* Kontrolujte, jestli není shrnuté prostěradlo nebo vlhké lůžko. Obojí způsobuje podráždění pokožky a vznik otlaků. Nemocného omývejte, ale hlavně jej vždy utřete do sucha.

* U ženy pamatujte i na kůži pod prsy. I tam vznikají nepříjemné zapařeniny. Prsa několikrát denně nadzvedněte a místo pod nimi otřete a vysušte.

* Před ošetřením nemocného si vždy pořádně umyjte ruce, abyste do rány nezavedli infekci. Vůbec dbejte na hygienu a sterilitu tak nejvíc, jak jen to jde. Používejte dezinfekční prostředky.

* Otevřené rány VŽDY patří do rukou odborníků.

Chcete mít nemocného doma, ale nevěříte si, že péči zcela zvládnete sami? Pozvěte si domů pečovatelku. Tzv. domácí péči zajišťují školené zdravotní sestry, předepíše vám ji praktický lékař a máte ji zadarmo. Bude-li třeba, přijde k vám sestra i několikrát denně.

Bylinky pomohou i pohladí

V lékárnách je celá řada přípravků k péči o kůži, velký výběr mastí, speciálních mazání, pěn a dalších léčiv. Jestli dáváte přednost bylinkám, pak jsou výborné masti s měsíčkem lékařským, který kůži jemně vysušuje a hojí. Úlevné je mentolové mazání. Připravit si můžete také nálev z řepíku, kterým proleženinu polévejte.

Rada Paní domu: Proleženinu NIKDY nemasírujte. Jen natírejte.

Jídlo je „až“ na prvním místě

Strava hraje u ležícího člověka v boji proti proleženinám obrovskou roli. Správnou výživou jim můžete nejen předcházet, ale ty již vzniklé také hojit. Důležitý je přísun bílkovin.

Jsou to základní stavební kameny pro tvorbu nové tkáně, ale i buněk které zajišťují ochranu poškozeného místa před infekcí. Správná strava udržuje pokožku pružnou a vláčnou. O jídelníčku se poraďte s lékařem.

S jídlem se pojí i správné pití – denně 1,5 l tekutin zajistí čaje, ovocné šťávy a minerálky.

Text: Dana Pešková, Zdroj: www.dekubity.eu Foto: Unsplash

reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!