Domů     Zákeřné proleženiny
Zákeřné proleženiny
17.1.2022

Jsou moc bolestivé, špatně a dlouho se hojí a nepřinášejí nic radostného. Proleženinám je proto lépe předcházet. Tak dlouho, jak nejvíc to jde.

Pečujete o člověka, který je nepohyblivý? Vznik proleženin u něj nepodceňujte. Vyhodnoťte si, jestli patří do rizikové skupiny a má k nim větší sklony.

Jaká jsou rizika?

To úplně největší riziko je u ochrnutého člověka. U něj se musí ihned zajistit co nejvíce preventivních opatření. U ostatních mají vliv další kritéria. Více náchylná je osoba, která:

* je podvyživená (nemá podkožní tuk) nebo naopak obézní (má sklon k opruzeninám)

* trpí únikem moči (hrozí zapaření pokožky)

* má cukrovku

* se léčí se zánětem nervů, ať už virovým nebo bakteriálním

Jak vlastně vzniká?

Abychom jim mohli předcházet, měli bychom nejprve porozumět tomu, jak dekubity, jak se proleženinám také říká, vznikají. V určitých místech těla si docela snadno nahmatáme kost, protože je více u povrchu. U ležícího pacienta na tyto výčnělky doléhá jeho váha.

A když se tyto části těla, kde máme kost málo „obalenou“ podkožní vrstvou, delší dobu a nepřetržitě dotýkají podložky, přeruší se v nich průtok krve. Když krev necirkuluje, mají pokožka a svaly nedostatek výživy a kyslíku. Kvůli tomu začne pomalu odumírat tkáň.

Dekubity mohou vzniknou velmi rychle, klidně i přes noc nebo dokonce za pár desítek minut!

Nejvíc ohrožená místa na těle jsou vidět na obrázku. Jsou to: hlava, obratle krční páteře, lopatky, lokty, křížová kost a paty.

Odborníci podle rozsahu rozdělují proleženiny do stupňů:

1. Pálení postiženého místa, které je doprovázeno ohraničeným zarudnutím pokožky. To při stlačení zbledne.

2. Dochází k lehkému zduření.

3. Objeví se puchýře naplněné čirou tekutinou. Jsou bolestivé, zvětšují se a praskají. V kůži je zánět.

4. Poškození zasahuje do podkožních vrstev a může docházet k odumírání tkáně. Tvoří se hluboký vřed, často pokrytý černohnědým strupem z odumřelých buněk. Nemocný má teplotu a trpí nechutenstvím.

5. Svalová tkáň odumírá, poškozena je i kost.

Jak můžeme pomoci?

Možností je naštěstí celá řada. K dostání jsou speciální protidekubitní matrace, polohovací kolečka pod paty nebo pod záda, speciální návleky a další. Sehnat se dají v prodejnách se zdravotními pomůckami nebo na internetu. Díky nim lze proleženinám až v 95 % případů předcházet.

* Nutné je polohování nemocného, a to minimálně každé dvě hodiny. Z lehu na zádech ho otočit na levý bok, pak zase přetočit na pravý bok a pak znovu na záda. Při tom je nesmírně důležité, abyste tělo nemocného tzv. nesmýkli.

Říká se tomu „střihový efekt“ a stane se to při otáčení nemocného pomocí prostěradla. V místě „smýknutí“ okamžitě dochází k přerušení prokrvení.

* Když nemocný leží na boku, dejte pozor také na místa, kde se dotýkají kolena a kotníky. Stačí jednu nohu posunout, aby se té druhé nedotýkala.

Nebo mezi kolena či kotníky vložte měkké suché kolečko (dají se koupit, ale udělat si ho můžete i z vaty nebo měkké pěny).

* Kontrolujte, jestli není shrnuté prostěradlo nebo vlhké lůžko. Obojí způsobuje podráždění pokožky a vznik otlaků. Nemocného omývejte, ale hlavně jej vždy utřete do sucha.

* U ženy pamatujte i na kůži pod prsy. I tam vznikají nepříjemné zapařeniny. Prsa několikrát denně nadzvedněte a místo pod nimi otřete a vysušte.

* Před ošetřením nemocného si vždy pořádně umyjte ruce, abyste do rány nezavedli infekci. Vůbec dbejte na hygienu a sterilitu tak nejvíc, jak jen to jde. Používejte dezinfekční prostředky.

* Otevřené rány VŽDY patří do rukou odborníků.

Chcete mít nemocného doma, ale nevěříte si, že péči zcela zvládnete sami? Pozvěte si domů pečovatelku. Tzv. domácí péči zajišťují školené zdravotní sestry, předepíše vám ji praktický lékař a máte ji zadarmo. Bude-li třeba, přijde k vám sestra i několikrát denně.

Bylinky pomohou i pohladí

V lékárnách je celá řada přípravků k péči o kůži, velký výběr mastí, speciálních mazání, pěn a dalších léčiv. Jestli dáváte přednost bylinkám, pak jsou výborné masti s měsíčkem lékařským, který kůži jemně vysušuje a hojí. Úlevné je mentolové mazání. Připravit si můžete také nálev z řepíku, kterým proleženinu polévejte.

Rada Paní domu: Proleženinu NIKDY nemasírujte. Jen natírejte.

Jídlo je „až“ na prvním místě

Strava hraje u ležícího člověka v boji proti proleženinám obrovskou roli. Správnou výživou jim můžete nejen předcházet, ale ty již vzniklé také hojit. Důležitý je přísun bílkovin.

Jsou to základní stavební kameny pro tvorbu nové tkáně, ale i buněk které zajišťují ochranu poškozeného místa před infekcí. Správná strava udržuje pokožku pružnou a vláčnou. O jídelníčku se poraďte s lékařem.

S jídlem se pojí i správné pití – denně 1,5 l tekutin zajistí čaje, ovocné šťávy a minerálky.

Text: Dana Pešková, Zdroj: www.dekubity.eu Foto: Unsplash

reklama
Související články
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
4.6.2024
Nohám a zvláště chodidlům bychom měli dopřát takovou péči, abychom si po celé jaro a léto mohli užívat lehký krok. Na teplejší období v roce měníme obuv za lehčí, a tak je namístě dopřát chodidlům pečující kúru. Jenže jaký přípravek vybrat, když je jich na trhu tolik? Je téměř jedno, jaké značce dáte přednost, mnohem důležitější je chodidlům dopřát péči komplexní. Začněte od koupele, předtím si p
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –