Letos jsme na jaro čekali trochu déle. To ale nic nemění na tom, že už teď nás čeká spousta práce, abychom pomohli naší zahrádnce nastartovat se do další sezony. Co všechno bychom měli stihnout?
Konečně tady máme jaro a jako každým rokem i nyní je třeba zahrádce pomoci, aby se probudila plná síly a připravená přinášet hojnost i krásu.
Vinná réva
Jestli jste to nestihli v únoru, ještě začátkem března můžete ostříhat vinnou révu. Když je řez provedený správně, zajistí vám bohatou úrodu hroznů. Jeho úkolem je probírka starého odplozeného dřeva a likvidace přebytečných výhonů. I když po řezu zbude jen několik větví, kvalita hroznů vás překvapí.
Trvalkové záhony
Záhon, na kterém rostou rostliny, které se v zimě odeberou ke spánku, aby se na jaře opět probudily, bývá chloubou každého zahrádkáře. Aby byl plný krásných a zdravých květin, potřebuje velkou péči.
Zejména na jaře je třeba ho pořádně vyčistit od napadaného listí a od suchých zbytků loňské květeny. Odstraňte zimní kryt u těch rostlin, které ho v zimě potřebovaly. Ostříhejte suché stonky, prokypřete půdu. Koncem března přidejte kompost. Jestli máte na záhoně kůru, doplňte ji, přisypte čerstvou várku.
Starý mech a uschlé listí
Také trávník potřebuje jarní údržbu. Vyhrabejte z něj starý mech, uschlé listí a odumřelé zbytky trávy. Koncem března trávník provzdušněte vertikutátorem. Nesmí být zmrzlý ani podmáčený. Optimální je provádět vertikutaci v době, kdy tráva začíná rašit.
Podle potřeby pak dosejte holá místa travním semenem a nakonec trávník pohnojte vhodným přípravkem nebo kompostem.
Tip Paní domu: Jestli nemáte vertikutátor, vyplatí se vám půjčit si ho. Využívání půjčoven je už hojně rozšířeným zvykem a stále více zahrádkářů je vyhledává, a to i na vypůjčení jiné zahradní techniky.
Růže
Královny květin už na vaši péči netrpělivě čekají. Odstraňte z nich pokrývku a odhrňte kopeček zeminy, kterým jste je na zimu chránili. Nemocné a suché výhonky musí pryč. Odstřihněte i ty, které míří dovnitř keře. Podle typu růží se postarejte také o střih.
Polyantky zkraťte na 40 cm. Velkokvětým ponechte jen čtyři očka u mladých výhonků. Zahradníci také vzkazují, že jaro je jako stvořené i pro výsadbu nových růží.
Stromky a keře
Stejně jako růže a vinná réva potřebují jarní střih i ostatní stromky a keře. Taková hortenzie by se na podzim neměla stříhat vůbec. Teď ji seřízněte na 3 pupence a odstraňte veškeré staré květy. Ze stálezelených keřů odstraňte suché listy i větve.
Nezapomeňte na hnojivo. Vysazování nových druhů nechte na duben. Nejlepší je zasadit je i s kořenovým balem do prostorné jámy prolité vodou. Přidejte kompost. Optimální je vybrat si den, kdy nebude moc sluníčka, ještě lépe před ohlašovaným deštěm.
Zasaďte česnek
Pokud jste to nestihli na podzim, pak právě teď ještě máte čas dát na záhon česnek. Půda musí být provzdušněná, prohrábněte ji rýčem a pak uhlaďte hráběmi. Stroužky česneku namořte. Jestliže nemáte mořidlo, vyzkoušejte hypermangan.
Pár zrníček nasypte do lavoru s vlažnou vodou a stroužky do ní vložte aspoň na pět minut. Po zasazení půdu zbylou vodou zalijte. Sázet můžete také šalotku.
Jahody
Pusťte se do jahod. Potřebují pořádně očistit. Ostříhejte všechny odnože a ponechejte pouze „srdíčko“, to jsou 2–4 nejmladší lístky na rostlince.
Jezírko
Také vodní hladinu je nutné zbavit zahnívajících a odumřelých zbytků. Lekníny a další vodní rostliny zkontrolujte, ty špatné vyhoďte a ty, které se během loňské sezony rozrostly, rozdělte. Je také vhodný čas na sázení rostlinek podél břehu. Poté dopřejte jezírku čistou vodu.
Naši předkové se řídili počasím a přírodou kolem sebe. Když rozkvetou jehnědy na lísce, je to ten pravý čas k vysévání špenátu a ředkve. Rozkvetlé krokusy v trávě ohlašují, že je čas na pórek a pažitku a do sedmi dnů poté přijde na řadu mrkev a petržel.
Foto: Shutterstock