Domů     Zahrada jako zelená parfumerie
Zahrada jako zelená parfumerie
11.3.2022

Řada kvetoucích rostlin, keřů a stromů je skutečně využívána v parfumérství, takže proč si je nevysadit na zahradu a neužívat si krásu originální vůně. Poradíme, jak pěstovat otočník, mimózu čili akácii, okrasný tabák, okrasný hrachor nebo třeba durman.

Pro líbeznou vůni se pěstuje i řada rostlin, které parfuméři nedokážou využívat, například pro nestabilitu získané esence. Ty si pak můžeme užívat pouze v přírodní podobě, jako třeba tyto plamenky.

Otočník (Heliotropium arborescens), viz úvodní fotografie

Vůně: intenzivně vanilková s mandlovým nádechem

Otočníky se obvykle pěstují jako letničky, oblíbené pro bohatá květenství v tmavém modrofialovém odstínu, vzácněji bílá nebo růžová. Kvetou obvykle od poloviny května až do října a sladkou vůní lákají motýly.

Pěstovat se dají i v nádobě, v tom případě je můžete nechat přezimovat v domě, na světlém místě s teplotou kolem 10 °C.

Jak ho pěstovat

– Otočník bude dobře prospívat na slunných místech, což naznačuje i jeho latinský název, který znamená „otáčí se za sluncem“. Svědčí mu sousedství keřů, které ho budou chránit před větrem.

– Zemina by měla být lehká a humózní.

– Mladé rostliny se doporučuje zaštipovat, aby se větvily a získaly na košatosti. Později je nutné odstraňovat odkvetlé části, aby otočník nasadil nové květy.

Pozor: Otočník špatně snáší sucho, při nedostatečné zálivce se na listech tvoří hnědé skvrny.

Akácie (Acacia decurrens)

Vůně: pudrově medová

Nejde o akát (Robinia pseudoacacia), ale skutečně o akácii sivozelenou, obsypanou v létě hrozny droboučkých žlutých květů. Rovněž nesprávně se jí říká „mimóza“.

Pochází z Austrálie, a i když může dosáhnout mohutného růstu až 10 m, u nás se obvykle pěstuje jako přenosná rostlina s přezimováním v domě. Dá se také formovat jako bonsaj do miniaturního vzrůstu.

Jak ji pěstovat

– Prospívá jí slunečné stanoviště, zemina by měla být lehká a propustná, s příměsí písku, aby nezadržovala vlhkost.

– Dobře snáší střih po odkvětu, kterým podpoříte bohatší kvetení následující rok.

– Pro přezimování ji přeneste do světlých prostor s teplotou okolo 10 °C. Akácie vydrží i mírný mráz, přesto rostliny v nádobách v zimě nenechávejte venku.

Okrasný durman (brugmansie)

Vůně: velmi těžká, sladká a opojná

Známý je také pod názvem andělské trumpety, který odkazuje jak na tvar květů, tak na vysokou jedovatost rostliny.

Někdy se mu nesprávně říká také datura, což je sice blízce příbuzná rostlina, ale na rozdíl od durmanu, který se pěstuje jako přenosný stromek, jsou datury letničky. Květy durmanu jsou těžké a visí směrem dolů, u datury naopak směřují nahoru.

Některé dosahují ohromujících rozměrů, ale k dostání jsou i varianty s drobnějšími květy. Všechny bez rozdílu pak otvírají květy a pronikavě voní v podvečer a v noci.

Jak ho pěstovat

– V letní sezoně potřebuje durman slunné stanoviště.

– Zemina by měla být výživná, humózní, ale propustná. Pravidelně přihnojujeme, podpoříme tím množství květů.

– Pozor na příliš častou zálivku, neboť hrozí zahnívání kořenů. Zeminu je třeba nechat mezi zálivkami proschnout.

– Odkvétající části je třeba odstraňovat, aby rostlina nasadila nové květy.

– Durman potřebuje přezimování v domě při teplotě mezi 5 °C a 10 °C.

Pozor: K péči o durman je vhodné používat rukavice, neboť rostlina je prudce jedovatá.

Zimolez

Vůně: intenzivní medově sladká s ovocným nádechem

Zimolez je dobře známá popínavá rostlina, pěstovaná právě pro krásnou vůni, kterou jeho květy šíří navečer.

K dostání je řada druhů, k nejintenzivněji vonícím patří zimolez německý (Lonicera periclymenum), zimolez Heckrottův (Lonicera heckrottii) nebo zimolez kozí list (Lonicera caprifolium), jinak také známý jakožto růže z Jericha.

Jak ho pěstovat

– Zimolezy dávají přednost slunečným nebo částečně zastíněným místům na zahradě.

– Zemina by měla být dobře propustná a bohatá na humus.

– Slabinou je vytahování rostliny do výšky. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je třeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům. I starší výhony je potřeba mírně zkrátit, zhruba o třetinu. Podpoří se tím nasazování nových výhonů.

Okrasný tabák (nicotiana)

Vůně: intenzivní a opojná, velmi komplexní – je sladce květinová, ale také s nádechem sušeného ovoce, čerstvého sena a semiše

Okrasný tabák je letnička příbuzná s petúniemi. Rostliny bohatě kvetou obvykle od srpna až do prvních mrazíků a navečer do daleka uvolňují podmanivou sladkou vůni.

Jak ho pěstovat

– Tabák vyžaduje hodně slunce, ale potřebuje ochranu před větrem.

– Pro svůj růst a nasazování květů potřebují tabáky dostatečně výživnou půdu a pravidelné přihnojování. Nedoporučují se ovšem dusíkatá hnojiva, protože ta podpoří růst velkých listů na úkor květů.

– Zálivka by měla být vydatná a častá, aby zemina nevyschla.

Hrachor vonný

Vůně: romanticky sladce květinová s pudrovým nádechem

Jak ho pěstovat

– Pro hrachory vyberte na zahradě slunné místo, nejlépe u plotu nebo zahradní pergoly, protože potřebují také oporu pro popínání. Výhony hrachoru se mohou vytáhnout až do výšky 3 m.

– Zemina by měla být dostatečně výživná a humózní, aby podpořila intenzivní růst hrachoru. Prospívá mu hnojivo pro rajčata.

– Dařit se mu bude i v nádobě, důležité ale je, aby měla vhodné odtokové otvory, hrachoru nesvědčí příliš mokrá zemina.

– Uvadající květy je třeba odstraňovat, aby se nezačaly tvořit lusky se semeny. Rostlina by pak už dál nekvetla.

Pozor: Semena hrachoru jsou jedovatá, i z toho důvodu je vhodné zabránit jejich růstu. Ohrožením mohou být hlavně pro děti, ale také pro domácí zvířata. Zvláště choulostiví jsou na otravu hrachorem koně.

Vistárie

Vůně: kořeněně květinová s nádechem šeříku a hřebíčku

Vistárie jsou popínavé dřeviny velkolepého vzhledu díky mohutným, až 30 cm dlouhým hroznům květů modré, fialové, růžové nebo bílé barvy.

Jak ji pěstovat

– Než si pořídíte sazenice, uvažte, zda pro ni budete mít dost místa. Rostou rychle a dosahují délky až 8 nebo 10 m. Současně potřebují velmi pevnou oporu, protože jsou mohutné a těžké.

– Stanoviště by mělo být teplé a slunečné.

– Zemina nesmí být příliš vápnitá, vistárii pak žloutnou listy. Také hnojivo má být určeno pro kyselé půdy.

– Mladé rostliny je v zimě vhodné chránit chvojím.

– V prvních letech je třeba řezem podpořit růst postranních výhonů, na nichž vistárie kvete.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, GETTY IMAGES

Související články
26.10.2024
Sezóna sekání se chýlí ke konci. Možná i vám sekačka dosluhuje a plánujete koupit novou. Teď můžete natrefit i na posezónní slevy, které bývají výrazné, takže určitě ušetříte. Jenže jakou vybrat, aby vám dělala nejen radost, ale práce s ní byla pohodlná a váš trávník krásně vypadal? Možností je opravdu hodně a tak záleží na tom, jaký typ je vám bližší a samozřejmě i na penězích, které jste ochotn
22.10.2024
Asi to znáte. Chcete mít hezký trávník, záhonky plné květin a najednou, právě uprostřed, hromádka hlíny. A kdyby jen jedna. Je tu krtek. A to vám tak trochu, nebo možná víc, kazí náladu. A nic není platné, že jste už od dětství milovali toho roztomilého tvorečka, který si tak přál kalhotky s kapsami. A když je dostal, jeho radost neznala mezí. Jenže vaší jedinou radostí a přáním by teď bylo, kdyb
14.10.2024
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo z nás. Ale po sezoně se to prostě udělat musí, a když už, tak pořádně. A je celkem
23.9.2024
Podzim se blíží, ale je ještě přece jen až „za rohem“. Takže ještě hodně grilovaček určitě zvládnete. A připravit si můžete třeba pravé řecké speciality. Souvlaki (viz úvodní foto) 600 g vepřového masa, olivový olej, 50 ml bílého vína, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžička majoránky, 1 lžička tymiánu, 1 bobkový list, sůl, pepř 1) Maso nakrájejte na kostky o průměru 4 centimetry a dejte do mísy. 2)
16.9.2024
I v babím létě, které se konečně hlásí o slovo, se nejlépe lenoší na zahradě v houpací síti nebo v závěsném křesle. Že jste si ještě žádné nepořídili? Tak to musíte rychle napravit! Klasické dřevěné lavice v pergole sice bývají hezké, ale pro dlouhé posezení nepříliš pohodlné. Proto je lepší si pro lenošení vybrat závěsná křesílka anebo rovnou závěsné postele. A co houpací sítě, z nichž můžete „
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč