Domů     Zahrada jako zelená parfumerie
Zahrada jako zelená parfumerie
od 11.3.2022

Řada kvetoucích rostlin, keřů a stromů je skutečně využívána v parfumérství, takže proč si je nevysadit na zahradu a neužívat si krásu originální vůně. Poradíme, jak pěstovat otočník, mimózu čili akácii, okrasný tabák, okrasný hrachor nebo třeba durman.

Pro líbeznou vůni se pěstuje i řada rostlin, které parfuméři nedokážou využívat, například pro nestabilitu získané esence. Ty si pak můžeme užívat pouze v přírodní podobě, jako třeba tyto plamenky.

Otočník (Heliotropium arborescens), viz úvodní fotografie

Vůně: intenzivně vanilková s mandlovým nádechem

Otočníky se obvykle pěstují jako letničky, oblíbené pro bohatá květenství v tmavém modrofialovém odstínu, vzácněji bílá nebo růžová. Kvetou obvykle od poloviny května až do října a sladkou vůní lákají motýly.

reklama

Pěstovat se dají i v nádobě, v tom případě je můžete nechat přezimovat v domě, na světlém místě s teplotou kolem 10 °C.

Jak ho pěstovat

– Otočník bude dobře prospívat na slunných místech, což naznačuje i jeho latinský název, který znamená „otáčí se za sluncem“. Svědčí mu sousedství keřů, které ho budou chránit před větrem.

– Zemina by měla být lehká a humózní.

– Mladé rostliny se doporučuje zaštipovat, aby se větvily a získaly na košatosti. Později je nutné odstraňovat odkvetlé části, aby otočník nasadil nové květy.

Pozor: Otočník špatně snáší sucho, při nedostatečné zálivce se na listech tvoří hnědé skvrny.

Akácie (Acacia decurrens)

Vůně: pudrově medová

Nejde o akát (Robinia pseudoacacia), ale skutečně o akácii sivozelenou, obsypanou v létě hrozny droboučkých žlutých květů. Rovněž nesprávně se jí říká „mimóza“.

reklama

Pochází z Austrálie, a i když může dosáhnout mohutného růstu až 10 m, u nás se obvykle pěstuje jako přenosná rostlina s přezimováním v domě. Dá se také formovat jako bonsaj do miniaturního vzrůstu.

Jak ji pěstovat

– Prospívá jí slunečné stanoviště, zemina by měla být lehká a propustná, s příměsí písku, aby nezadržovala vlhkost.

– Dobře snáší střih po odkvětu, kterým podpoříte bohatší kvetení následující rok.

– Pro přezimování ji přeneste do světlých prostor s teplotou okolo 10 °C. Akácie vydrží i mírný mráz, přesto rostliny v nádobách v zimě nenechávejte venku.

Okrasný durman (brugmansie)

Vůně: velmi těžká, sladká a opojná

Známý je také pod názvem andělské trumpety, který odkazuje jak na tvar květů, tak na vysokou jedovatost rostliny.

reklama

Někdy se mu nesprávně říká také datura, což je sice blízce příbuzná rostlina, ale na rozdíl od durmanu, který se pěstuje jako přenosný stromek, jsou datury letničky. Květy durmanu jsou těžké a visí směrem dolů, u datury naopak směřují nahoru.

Některé dosahují ohromujících rozměrů, ale k dostání jsou i varianty s drobnějšími květy. Všechny bez rozdílu pak otvírají květy a pronikavě voní v podvečer a v noci.

Jak ho pěstovat

– V letní sezoně potřebuje durman slunné stanoviště.

– Zemina by měla být výživná, humózní, ale propustná. Pravidelně přihnojujeme, podpoříme tím množství květů.

– Pozor na příliš častou zálivku, neboť hrozí zahnívání kořenů. Zeminu je třeba nechat mezi zálivkami proschnout.

– Odkvétající části je třeba odstraňovat, aby rostlina nasadila nové květy.

– Durman potřebuje přezimování v domě při teplotě mezi 5 °C a 10 °C.

Pozor: K péči o durman je vhodné používat rukavice, neboť rostlina je prudce jedovatá.

Zimolez

Vůně: intenzivní medově sladká s ovocným nádechem

Zimolez je dobře známá popínavá rostlina, pěstovaná právě pro krásnou vůni, kterou jeho květy šíří navečer.

K dostání je řada druhů, k nejintenzivněji vonícím patří zimolez německý (Lonicera periclymenum), zimolez Heckrottův (Lonicera heckrottii) nebo zimolez kozí list (Lonicera caprifolium), jinak také známý jakožto růže z Jericha.

Jak ho pěstovat

– Zimolezy dávají přednost slunečným nebo částečně zastíněným místům na zahradě.

– Zemina by měla být dobře propustná a bohatá na humus.

– Slabinou je vytahování rostliny do výšky. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je třeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům. I starší výhony je potřeba mírně zkrátit, zhruba o třetinu. Podpoří se tím nasazování nových výhonů.

Okrasný tabák (nicotiana)

Vůně: intenzivní a opojná, velmi komplexní – je sladce květinová, ale také s nádechem sušeného ovoce, čerstvého sena a semiše

Okrasný tabák je letnička příbuzná s petúniemi. Rostliny bohatě kvetou obvykle od srpna až do prvních mrazíků a navečer do daleka uvolňují podmanivou sladkou vůni.

Jak ho pěstovat

– Tabák vyžaduje hodně slunce, ale potřebuje ochranu před větrem.

– Pro svůj růst a nasazování květů potřebují tabáky dostatečně výživnou půdu a pravidelné přihnojování. Nedoporučují se ovšem dusíkatá hnojiva, protože ta podpoří růst velkých listů na úkor květů.

– Zálivka by měla být vydatná a častá, aby zemina nevyschla.

Hrachor vonný

Vůně: romanticky sladce květinová s pudrovým nádechem

Jak ho pěstovat

– Pro hrachory vyberte na zahradě slunné místo, nejlépe u plotu nebo zahradní pergoly, protože potřebují také oporu pro popínání. Výhony hrachoru se mohou vytáhnout až do výšky 3 m.

– Zemina by měla být dostatečně výživná a humózní, aby podpořila intenzivní růst hrachoru. Prospívá mu hnojivo pro rajčata.

– Dařit se mu bude i v nádobě, důležité ale je, aby měla vhodné odtokové otvory, hrachoru nesvědčí příliš mokrá zemina.

– Uvadající květy je třeba odstraňovat, aby se nezačaly tvořit lusky se semeny. Rostlina by pak už dál nekvetla.

Pozor: Semena hrachoru jsou jedovatá, i z toho důvodu je vhodné zabránit jejich růstu. Ohrožením mohou být hlavně pro děti, ale také pro domácí zvířata. Zvláště choulostiví jsou na otravu hrachorem koně.

Vistárie

Vůně: kořeněně květinová s nádechem šeříku a hřebíčku

Vistárie jsou popínavé dřeviny velkolepého vzhledu díky mohutným, až 30 cm dlouhým hroznům květů modré, fialové, růžové nebo bílé barvy.

Jak ji pěstovat

– Než si pořídíte sazenice, uvažte, zda pro ni budete mít dost místa. Rostou rychle a dosahují délky až 8 nebo 10 m. Současně potřebují velmi pevnou oporu, protože jsou mohutné a těžké.

– Stanoviště by mělo být teplé a slunečné.

– Zemina nesmí být příliš vápnitá, vistárii pak žloutnou listy. Také hnojivo má být určeno pro kyselé půdy.

– Mladé rostliny je v zimě vhodné chránit chvojím.

– V prvních letech je třeba řezem podpořit růst postranních výhonů, na nichž vistárie kvete.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, GETTY IMAGES

reklama
Související články
5.2.2023
A radost udělají zvlášť ty, které si vyrobíte sami. Mohou být například z betonu nebo ze zbytků silnějších větví. Chce to jen trpělivost a návod, jak na to. Někdo si kytičky sází přímo do záhonu, jiný je raději dává do různých nádob a další oboje střídá. Něco do záhonku, něco do květináče. Udělejte si obaly na květináče, které vaši zahradu ozdobí a v nichž bude květinám dobře. Ze starých hadrů…
15.1.2023
Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík. Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky. U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceuti
14.1.2023
Pokojové květiny nám zpříjemňují život a dělají ho hezčím. Jenže někdy náhle zaznamenáme, že jim něco schází. A zjistit příčinu, nemusí být jednoduché. A přitom rostliny s námi mluví. Jen se musíme pokusit jejich způsobu komunikace porozumět. Pak jim také dokážeme pomoci. Pojďme se podívat na pár nejčastějších problémů. 1) Rostlina má hnědé listy. Většinou je to obvyklá součást procesu stárnu
15.11.2022
Je k tomu příhodné období. Takže pokud máte kus vhodného místa, neváhejte. Odmění se vám chutnými plody, ale i stínem v parném létě. Sázet můžete kromě choulostivých druhů broskvoní a meruněk prakticky všechny u nás běžné ovocné stromky. A není to žádná věda. Dostanete koupit spoustu předpěstovaných sazenic, někdy i v kontejneru (u těch nemusíte hledět až tak na datum výsadby). Přesto je podzim s
26.10.2022
Jednoduchý chodníček z dlaždic položených do štěrku zvládnete svépomocí. Postup není náročný, jen je třeba provedení jednotlivých kroků poctivě dodržet. A stejně důležitým předpokladem úspěchu je vedle precizního provedení také dobré naplánování chodníčku. - Trasa musí mít aspoň mírný spád, jako minimum se udává sklon 2 %. To je nezbytné, aby voda nestékala zpět k domu. Trasu promyslete a vyznač
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zamilovaný Benjamin
iluxus.cz
Zamilovaný Benjamin
Benjamin je pro mnohé srdcová záležitost. Jedinečný koncept dělá z této fine dining restaurace český unikát. Řízená degustace u jednoho stolu, s kuchaři prezentujícími jednotlivé chody. Návštěva tohot
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
21stoleti.cz
Jak uspořádat kuchyňskou linku, aby bylo vše po ruce?
Napadlo vás někdy, že i kuchyň je třeba uspořádat tak, aby se vám v ní dobře nejen vařilo, ale i pohybovalo? Cesta potraviny na talíř je dlouhá, když nemáte kuchyň dobře uspořádanou, dost možná vás to
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
epochaplus.cz
První průmyslová revoluce: Těžba mědi zamořila životní prostředí
Průmyslovou revoluci máme vět spojenou s 19. stoletím, kdy rozvíjející se tovární výroba lákala lidi z venkova do měst na výdělek. Od základů se měnil jejich životní styl. Ovšem za skutečně prvním boo
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
enigmaplus.cz
Vstup do pekla na hradě Houska: Věřil v infernální bránu i Mácha?
Dnes patří k nejzachovalejším královským hradům z doby krále Přemysla Otakara II. (1233–1278), který jej nechává vybudovat na Kokořínsku ještě před tím, než začne stavět mocný Bezděz. Jde o typ s obvo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
epochalnisvet.cz
Petra: Jak vzniklo tajemné skalní město?
Leží v kotlině mezi třemi horami a patří bez sebemenších pochyb mezi ta neslavnější místa naší planety. Jordánské skalní město Petra uhrane každého návštěvníka množstvím kamenných staveb vytesaných do
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
skutecnepribehy.cz
Překročily jsme bludný balvan a zamířily mezi duchy
K neznámým ženám, které se zjeví před vámi nenadále a vypadají jako z jiného světa, se chovejte vždy vlídně a uctivě. Opak by se vám vymstil. Byl krásný podvečer, který si říkal o procházku. Se sestrou a kamarádkami jsme vyrazily. To, co jsme zažily, bylo nad rámec chápání. Prožily jsme noc hrůzy a dodnes jsme šťastné, že jsme se z toho dostaly… Neznámá
Slané rohlíčky
tisicereceptu.cz
Slané rohlíčky
Chutnají také samotné, ale můžete si je upéct i jako přílohu. Ingredience 400 g hladké mouky 250 ml vlažné vody 50 ml oleje lžička cukru lžička soli 25 g droždí Postup Vše dáme do mix
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
nasehvezdy.cz
Shání Jennifer Lopez kšefty pro manžela?
O rozruch se postaral herec Ben Affleck (50). Když si nic netušící zákazníci objednávali svou ranní  kávu v jistém řetězci, dostali ji přímo od Bena! Fanoušci se tak domnívali, že herec přišel na
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
nasehvezdy.cz
Lenka Zahradnická svatbu dlouho odmítala
Zdá se, že Lenka Zahradnická (37), která nyní září v seriálu Jedna rodina, není až tak zamilovaná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ačkoli je s Michalem Vavrem (40) už dlouho a má s ním dvě krá