Domů     Zahrada jako zelená parfumerie
Zahrada jako zelená parfumerie
11.3.2022

Řada kvetoucích rostlin, keřů a stromů je skutečně využívána v parfumérství, takže proč si je nevysadit na zahradu a neužívat si krásu originální vůně. Poradíme, jak pěstovat otočník, mimózu čili akácii, okrasný tabák, okrasný hrachor nebo třeba durman.

Pro líbeznou vůni se pěstuje i řada rostlin, které parfuméři nedokážou využívat, například pro nestabilitu získané esence. Ty si pak můžeme užívat pouze v přírodní podobě, jako třeba tyto plamenky.

Otočník (Heliotropium arborescens), viz úvodní fotografie

Vůně: intenzivně vanilková s mandlovým nádechem

Otočníky se obvykle pěstují jako letničky, oblíbené pro bohatá květenství v tmavém modrofialovém odstínu, vzácněji bílá nebo růžová. Kvetou obvykle od poloviny května až do října a sladkou vůní lákají motýly.

Pěstovat se dají i v nádobě, v tom případě je můžete nechat přezimovat v domě, na světlém místě s teplotou kolem 10 °C.

Jak ho pěstovat

– Otočník bude dobře prospívat na slunných místech, což naznačuje i jeho latinský název, který znamená „otáčí se za sluncem“. Svědčí mu sousedství keřů, které ho budou chránit před větrem.

– Zemina by měla být lehká a humózní.

– Mladé rostliny se doporučuje zaštipovat, aby se větvily a získaly na košatosti. Později je nutné odstraňovat odkvetlé části, aby otočník nasadil nové květy.

Pozor: Otočník špatně snáší sucho, při nedostatečné zálivce se na listech tvoří hnědé skvrny.

Akácie (Acacia decurrens)

Vůně: pudrově medová

Nejde o akát (Robinia pseudoacacia), ale skutečně o akácii sivozelenou, obsypanou v létě hrozny droboučkých žlutých květů. Rovněž nesprávně se jí říká „mimóza“.

Pochází z Austrálie, a i když může dosáhnout mohutného růstu až 10 m, u nás se obvykle pěstuje jako přenosná rostlina s přezimováním v domě. Dá se také formovat jako bonsaj do miniaturního vzrůstu.

Jak ji pěstovat

– Prospívá jí slunečné stanoviště, zemina by měla být lehká a propustná, s příměsí písku, aby nezadržovala vlhkost.

– Dobře snáší střih po odkvětu, kterým podpoříte bohatší kvetení následující rok.

– Pro přezimování ji přeneste do světlých prostor s teplotou okolo 10 °C. Akácie vydrží i mírný mráz, přesto rostliny v nádobách v zimě nenechávejte venku.

Okrasný durman (brugmansie)

Vůně: velmi těžká, sladká a opojná

Známý je také pod názvem andělské trumpety, který odkazuje jak na tvar květů, tak na vysokou jedovatost rostliny.

Někdy se mu nesprávně říká také datura, což je sice blízce příbuzná rostlina, ale na rozdíl od durmanu, který se pěstuje jako přenosný stromek, jsou datury letničky. Květy durmanu jsou těžké a visí směrem dolů, u datury naopak směřují nahoru.

Některé dosahují ohromujících rozměrů, ale k dostání jsou i varianty s drobnějšími květy. Všechny bez rozdílu pak otvírají květy a pronikavě voní v podvečer a v noci.

Jak ho pěstovat

– V letní sezoně potřebuje durman slunné stanoviště.

– Zemina by měla být výživná, humózní, ale propustná. Pravidelně přihnojujeme, podpoříme tím množství květů.

– Pozor na příliš častou zálivku, neboť hrozí zahnívání kořenů. Zeminu je třeba nechat mezi zálivkami proschnout.

– Odkvétající části je třeba odstraňovat, aby rostlina nasadila nové květy.

– Durman potřebuje přezimování v domě při teplotě mezi 5 °C a 10 °C.

Pozor: K péči o durman je vhodné používat rukavice, neboť rostlina je prudce jedovatá.

Zimolez

Vůně: intenzivní medově sladká s ovocným nádechem

Zimolez je dobře známá popínavá rostlina, pěstovaná právě pro krásnou vůni, kterou jeho květy šíří navečer.

K dostání je řada druhů, k nejintenzivněji vonícím patří zimolez německý (Lonicera periclymenum), zimolez Heckrottův (Lonicera heckrottii) nebo zimolez kozí list (Lonicera caprifolium), jinak také známý jakožto růže z Jericha.

Jak ho pěstovat

– Zimolezy dávají přednost slunečným nebo částečně zastíněným místům na zahradě.

– Zemina by měla být dobře propustná a bohatá na humus.

– Slabinou je vytahování rostliny do výšky. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je třeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům. I starší výhony je potřeba mírně zkrátit, zhruba o třetinu. Podpoří se tím nasazování nových výhonů.

Okrasný tabák (nicotiana)

Vůně: intenzivní a opojná, velmi komplexní – je sladce květinová, ale také s nádechem sušeného ovoce, čerstvého sena a semiše

Okrasný tabák je letnička příbuzná s petúniemi. Rostliny bohatě kvetou obvykle od srpna až do prvních mrazíků a navečer do daleka uvolňují podmanivou sladkou vůni.

Jak ho pěstovat

– Tabák vyžaduje hodně slunce, ale potřebuje ochranu před větrem.

– Pro svůj růst a nasazování květů potřebují tabáky dostatečně výživnou půdu a pravidelné přihnojování. Nedoporučují se ovšem dusíkatá hnojiva, protože ta podpoří růst velkých listů na úkor květů.

– Zálivka by měla být vydatná a častá, aby zemina nevyschla.

Hrachor vonný

Vůně: romanticky sladce květinová s pudrovým nádechem

Jak ho pěstovat

– Pro hrachory vyberte na zahradě slunné místo, nejlépe u plotu nebo zahradní pergoly, protože potřebují také oporu pro popínání. Výhony hrachoru se mohou vytáhnout až do výšky 3 m.

– Zemina by měla být dostatečně výživná a humózní, aby podpořila intenzivní růst hrachoru. Prospívá mu hnojivo pro rajčata.

– Dařit se mu bude i v nádobě, důležité ale je, aby měla vhodné odtokové otvory, hrachoru nesvědčí příliš mokrá zemina.

– Uvadající květy je třeba odstraňovat, aby se nezačaly tvořit lusky se semeny. Rostlina by pak už dál nekvetla.

Pozor: Semena hrachoru jsou jedovatá, i z toho důvodu je vhodné zabránit jejich růstu. Ohrožením mohou být hlavně pro děti, ale také pro domácí zvířata. Zvláště choulostiví jsou na otravu hrachorem koně.

Vistárie

Vůně: kořeněně květinová s nádechem šeříku a hřebíčku

Vistárie jsou popínavé dřeviny velkolepého vzhledu díky mohutným, až 30 cm dlouhým hroznům květů modré, fialové, růžové nebo bílé barvy.

Jak ji pěstovat

– Než si pořídíte sazenice, uvažte, zda pro ni budete mít dost místa. Rostou rychle a dosahují délky až 8 nebo 10 m. Současně potřebují velmi pevnou oporu, protože jsou mohutné a těžké.

– Stanoviště by mělo být teplé a slunečné.

– Zemina nesmí být příliš vápnitá, vistárii pak žloutnou listy. Také hnojivo má být určeno pro kyselé půdy.

– Mladé rostliny je v zimě vhodné chránit chvojím.

– V prvních letech je třeba řezem podpořit růst postranních výhonů, na nichž vistárie kvete.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, GETTY IMAGES

Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Budoucnost z čajových lístků
nejsemsama.cz
Budoucnost z čajových lístků
Chcete vědět, co vás čeká v budoucnosti? Uvařte si čaj a naučte se věštit z čajových lístků. Možná se dozvíte spoustu zajímavých věcí. Zjistit, co vás čeká, můžete klidně i v pohodlí domova. Nebojte se, věštění z čaje není vůbec složité. K tomu, abyste poznala svou budoucnost a našla odpovědi na své otázky, vám bude stačit obyčejný sypaný čaj, oblíbený hrneček a vaše šikovné ruce. Čarovné
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
historyplus.cz
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Každý den poprvé
skutecnepribehy.cz
Každý den poprvé
Dnes ráno mi znovu podal ruku a zeptal se, jak se jmenuju. Jeho oči byly přívětivé, ale i nejisté. Můj muž. Opět jsem mu řekla: „Jsem Marie, tvoje žena.“ Přikývl. A pak se na mě usmál tak, jako by mě potkal poprvé. Můj muž. Manžel, se kterým jsme desítky let. Když mu to zjistili, bylo mu 75 let. Já
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Život Šinkorové řídí žárlivost?
nasehvezdy.cz
Život Šinkorové řídí žárlivost?
Oznámila překvapivý konec svého působení jako pedagožka na konzervatoři a v emotivním příspěvku na sociálních sítích herečka Daniela Šinkorová (52) napsala, že odchází se slzami v očích. Jenže prá
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
epochaplus.cz
Gokteik Viaduct: Kilometr, který se táhne věčnost, v srdci Myanmaru
Připravte se na cestu do míst, kde se zdá, že čas plyne jiným tempem. Myanmar, země s bohatou historií a úchvatnou přírodou, skrývá jeden z nejpozoruhodnějších inženýrských počinů světa – Gokteik Viaduct. Tento monumentální železniční most slibuje nejen dechberoucí výhledy, ale i zážitek, který vám jeden kilometr jízdy protáhne na celou věčnost. Ponořte se s
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
21stoleti.cz
Přivedeme zpět k životu mamuty či jiné vyhynulé tvory?
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivé
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
enigmaplus.cz
Tajemství Velikonočního ostrova: Jak se obří Moai vydaly na cestu?
Na jednom z nejodlehlejších míst na Zemi, v nekonečných vodách Tichého oceánu, se nachází Velikonoční ostrov, domov stovek monumentálních kamenných soch, známých jako Moai. Tyto tajemné kolosy, tyčící
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.