Domů     Zahrada jako zelená parfumerie
Zahrada jako zelená parfumerie
11.3.2022

Řada kvetoucích rostlin, keřů a stromů je skutečně využívána v parfumérství, takže proč si je nevysadit na zahradu a neužívat si krásu originální vůně. Poradíme, jak pěstovat otočník, mimózu čili akácii, okrasný tabák, okrasný hrachor nebo třeba durman.

Pro líbeznou vůni se pěstuje i řada rostlin, které parfuméři nedokážou využívat, například pro nestabilitu získané esence. Ty si pak můžeme užívat pouze v přírodní podobě, jako třeba tyto plamenky.

Otočník (Heliotropium arborescens), viz úvodní fotografie

Vůně: intenzivně vanilková s mandlovým nádechem

Otočníky se obvykle pěstují jako letničky, oblíbené pro bohatá květenství v tmavém modrofialovém odstínu, vzácněji bílá nebo růžová. Kvetou obvykle od poloviny května až do října a sladkou vůní lákají motýly.

Pěstovat se dají i v nádobě, v tom případě je můžete nechat přezimovat v domě, na světlém místě s teplotou kolem 10 °C.

Jak ho pěstovat

– Otočník bude dobře prospívat na slunných místech, což naznačuje i jeho latinský název, který znamená „otáčí se za sluncem“. Svědčí mu sousedství keřů, které ho budou chránit před větrem.

– Zemina by měla být lehká a humózní.

– Mladé rostliny se doporučuje zaštipovat, aby se větvily a získaly na košatosti. Později je nutné odstraňovat odkvetlé části, aby otočník nasadil nové květy.

Pozor: Otočník špatně snáší sucho, při nedostatečné zálivce se na listech tvoří hnědé skvrny.

Akácie (Acacia decurrens)

Vůně: pudrově medová

Nejde o akát (Robinia pseudoacacia), ale skutečně o akácii sivozelenou, obsypanou v létě hrozny droboučkých žlutých květů. Rovněž nesprávně se jí říká „mimóza“.

Pochází z Austrálie, a i když může dosáhnout mohutného růstu až 10 m, u nás se obvykle pěstuje jako přenosná rostlina s přezimováním v domě. Dá se také formovat jako bonsaj do miniaturního vzrůstu.

Jak ji pěstovat

– Prospívá jí slunečné stanoviště, zemina by měla být lehká a propustná, s příměsí písku, aby nezadržovala vlhkost.

– Dobře snáší střih po odkvětu, kterým podpoříte bohatší kvetení následující rok.

– Pro přezimování ji přeneste do světlých prostor s teplotou okolo 10 °C. Akácie vydrží i mírný mráz, přesto rostliny v nádobách v zimě nenechávejte venku.

Okrasný durman (brugmansie)

Vůně: velmi těžká, sladká a opojná

Známý je také pod názvem andělské trumpety, který odkazuje jak na tvar květů, tak na vysokou jedovatost rostliny.

Někdy se mu nesprávně říká také datura, což je sice blízce příbuzná rostlina, ale na rozdíl od durmanu, který se pěstuje jako přenosný stromek, jsou datury letničky. Květy durmanu jsou těžké a visí směrem dolů, u datury naopak směřují nahoru.

Některé dosahují ohromujících rozměrů, ale k dostání jsou i varianty s drobnějšími květy. Všechny bez rozdílu pak otvírají květy a pronikavě voní v podvečer a v noci.

Jak ho pěstovat

– V letní sezoně potřebuje durman slunné stanoviště.

– Zemina by měla být výživná, humózní, ale propustná. Pravidelně přihnojujeme, podpoříme tím množství květů.

– Pozor na příliš častou zálivku, neboť hrozí zahnívání kořenů. Zeminu je třeba nechat mezi zálivkami proschnout.

– Odkvétající části je třeba odstraňovat, aby rostlina nasadila nové květy.

– Durman potřebuje přezimování v domě při teplotě mezi 5 °C a 10 °C.

Pozor: K péči o durman je vhodné používat rukavice, neboť rostlina je prudce jedovatá.

Zimolez

Vůně: intenzivní medově sladká s ovocným nádechem

Zimolez je dobře známá popínavá rostlina, pěstovaná právě pro krásnou vůni, kterou jeho květy šíří navečer.

K dostání je řada druhů, k nejintenzivněji vonícím patří zimolez německý (Lonicera periclymenum), zimolez Heckrottův (Lonicera heckrottii) nebo zimolez kozí list (Lonicera caprifolium), jinak také známý jakožto růže z Jericha.

Jak ho pěstovat

– Zimolezy dávají přednost slunečným nebo částečně zastíněným místům na zahradě.

– Zemina by měla být dobře propustná a bohatá na humus.

– Slabinou je vytahování rostliny do výšky. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je třeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům. I starší výhony je potřeba mírně zkrátit, zhruba o třetinu. Podpoří se tím nasazování nových výhonů.

Okrasný tabák (nicotiana)

Vůně: intenzivní a opojná, velmi komplexní – je sladce květinová, ale také s nádechem sušeného ovoce, čerstvého sena a semiše

Okrasný tabák je letnička příbuzná s petúniemi. Rostliny bohatě kvetou obvykle od srpna až do prvních mrazíků a navečer do daleka uvolňují podmanivou sladkou vůni.

Jak ho pěstovat

– Tabák vyžaduje hodně slunce, ale potřebuje ochranu před větrem.

– Pro svůj růst a nasazování květů potřebují tabáky dostatečně výživnou půdu a pravidelné přihnojování. Nedoporučují se ovšem dusíkatá hnojiva, protože ta podpoří růst velkých listů na úkor květů.

– Zálivka by měla být vydatná a častá, aby zemina nevyschla.

Hrachor vonný

Vůně: romanticky sladce květinová s pudrovým nádechem

Jak ho pěstovat

– Pro hrachory vyberte na zahradě slunné místo, nejlépe u plotu nebo zahradní pergoly, protože potřebují také oporu pro popínání. Výhony hrachoru se mohou vytáhnout až do výšky 3 m.

– Zemina by měla být dostatečně výživná a humózní, aby podpořila intenzivní růst hrachoru. Prospívá mu hnojivo pro rajčata.

– Dařit se mu bude i v nádobě, důležité ale je, aby měla vhodné odtokové otvory, hrachoru nesvědčí příliš mokrá zemina.

– Uvadající květy je třeba odstraňovat, aby se nezačaly tvořit lusky se semeny. Rostlina by pak už dál nekvetla.

Pozor: Semena hrachoru jsou jedovatá, i z toho důvodu je vhodné zabránit jejich růstu. Ohrožením mohou být hlavně pro děti, ale také pro domácí zvířata. Zvláště choulostiví jsou na otravu hrachorem koně.

Vistárie

Vůně: kořeněně květinová s nádechem šeříku a hřebíčku

Vistárie jsou popínavé dřeviny velkolepého vzhledu díky mohutným, až 30 cm dlouhým hroznům květů modré, fialové, růžové nebo bílé barvy.

Jak ji pěstovat

– Než si pořídíte sazenice, uvažte, zda pro ni budete mít dost místa. Rostou rychle a dosahují délky až 8 nebo 10 m. Současně potřebují velmi pevnou oporu, protože jsou mohutné a těžké.

– Stanoviště by mělo být teplé a slunečné.

– Zemina nesmí být příliš vápnitá, vistárii pak žloutnou listy. Také hnojivo má být určeno pro kyselé půdy.

– Mladé rostliny je v zimě vhodné chránit chvojím.

– V prvních letech je třeba řezem podpořit růst postranních výhonů, na nichž vistárie kvete.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, GETTY IMAGES

reklama
Související články
17.5.2023
Všude kolem to roste a voní a příroda láká k procházkám. Tak proč nespojit příjemné s užitečným? Nadýcháte se čerstvého vzduchu, trocha pohybu taky neuškodí a k tomu si nasbíráte nějaké bylinky. To, abyste byli připraveni, kdyby vás přece jen přepadly nějaké neduhy. Můžete je samozřejmě usušit na čaj, ale některé můžete jíst čerstvé, třeba v salátech, z jiných zase vyrobíte masti, olejíčky nebo
17.5.2023
Bez černý roste téměř všude. Uvidíte ho na rumištích, na okrajích lesů, podél cest i okolo řek a rybníků. Má rád vlhké a humózní půdy bohaté na dusík. Bez tvoří keře nebo stromy, které mohou být až sedm metrů vysoké. V mládí má větve hladké a lysé, teprve starší dřeviny mají nepravidelně rozbrázděnou kůru. Listy jsou řapíkaté lichozpeřené a květenstvím je plochý vrcholík, který dosahuje průměru a
2.5.2023
Jsou velmi dekorativní, a pokud se o ně budete přiměřeně starat, vydrží vám na okně dlouhé týdny. Některé druhy jsou jedlé, většina okrasných vám zase nadělá spoustu parády. Feferonky, pálivé papričky a chilli jsou skvělým zdrojem látky zvané kapsaicin. Mimo jiné umí navodit dobrou náladu. Minipapričky pocházejí z Mexika, jejich domovem je Střední a Jižní Amerika (do Evropy je přivezli Španělé),
13.4.2023
První jarní květy jsou po šedých zimních dnech báječnou pastvou pro oči. A budou ještě báječnější, když je usadíte do nádob stejné barvy jako květy. Hyacinty lze dokonce ponechat v barevných pěstebních květináčkách, v nichž se prodávají. Neublíží jim to, nepotřebují zeminu. Jen květináčky k podložce připevněte lepicí gumou, aby se nepřevrhly. Po odkvětu se dá lepicí hmota lehce odstranit a podno
2.4.2023
Letos jsme na jaro čekali trochu déle. To ale nic nemění na tom, že už teď nás čeká spousta práce, abychom pomohli naší zahrádnce nastartovat se do další sezony. Co všechno bychom měli stihnout? Konečně tady máme jaro a jako každým rokem i nyní je třeba zahrádce pomoci, aby se probudila plná síly a připravená přinášet hojnost i krásu. Vinná réva Jestli jste to nestihli v únoru, ještě začátkem
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot