Domů     Zahrada jako zelená parfumerie
Zahrada jako zelená parfumerie
11.3.2022

Řada kvetoucích rostlin, keřů a stromů je skutečně využívána v parfumérství, takže proč si je nevysadit na zahradu a neužívat si krásu originální vůně. Poradíme, jak pěstovat otočník, mimózu čili akácii, okrasný tabák, okrasný hrachor nebo třeba durman.

Pro líbeznou vůni se pěstuje i řada rostlin, které parfuméři nedokážou využívat, například pro nestabilitu získané esence. Ty si pak můžeme užívat pouze v přírodní podobě, jako třeba tyto plamenky.

Otočník (Heliotropium arborescens), viz úvodní fotografie

Vůně: intenzivně vanilková s mandlovým nádechem

Otočníky se obvykle pěstují jako letničky, oblíbené pro bohatá květenství v tmavém modrofialovém odstínu, vzácněji bílá nebo růžová. Kvetou obvykle od poloviny května až do října a sladkou vůní lákají motýly.

Pěstovat se dají i v nádobě, v tom případě je můžete nechat přezimovat v domě, na světlém místě s teplotou kolem 10 °C.

Jak ho pěstovat

– Otočník bude dobře prospívat na slunných místech, což naznačuje i jeho latinský název, který znamená „otáčí se za sluncem“. Svědčí mu sousedství keřů, které ho budou chránit před větrem.

– Zemina by měla být lehká a humózní.

– Mladé rostliny se doporučuje zaštipovat, aby se větvily a získaly na košatosti. Později je nutné odstraňovat odkvetlé části, aby otočník nasadil nové květy.

Pozor: Otočník špatně snáší sucho, při nedostatečné zálivce se na listech tvoří hnědé skvrny.

Akácie (Acacia decurrens)

Vůně: pudrově medová

Nejde o akát (Robinia pseudoacacia), ale skutečně o akácii sivozelenou, obsypanou v létě hrozny droboučkých žlutých květů. Rovněž nesprávně se jí říká „mimóza“.

Pochází z Austrálie, a i když může dosáhnout mohutného růstu až 10 m, u nás se obvykle pěstuje jako přenosná rostlina s přezimováním v domě. Dá se také formovat jako bonsaj do miniaturního vzrůstu.

Jak ji pěstovat

– Prospívá jí slunečné stanoviště, zemina by měla být lehká a propustná, s příměsí písku, aby nezadržovala vlhkost.

– Dobře snáší střih po odkvětu, kterým podpoříte bohatší kvetení následující rok.

– Pro přezimování ji přeneste do světlých prostor s teplotou okolo 10 °C. Akácie vydrží i mírný mráz, přesto rostliny v nádobách v zimě nenechávejte venku.

Okrasný durman (brugmansie)

Vůně: velmi těžká, sladká a opojná

Známý je také pod názvem andělské trumpety, který odkazuje jak na tvar květů, tak na vysokou jedovatost rostliny.

Někdy se mu nesprávně říká také datura, což je sice blízce příbuzná rostlina, ale na rozdíl od durmanu, který se pěstuje jako přenosný stromek, jsou datury letničky. Květy durmanu jsou těžké a visí směrem dolů, u datury naopak směřují nahoru.

Některé dosahují ohromujících rozměrů, ale k dostání jsou i varianty s drobnějšími květy. Všechny bez rozdílu pak otvírají květy a pronikavě voní v podvečer a v noci.

Jak ho pěstovat

– V letní sezoně potřebuje durman slunné stanoviště.

– Zemina by měla být výživná, humózní, ale propustná. Pravidelně přihnojujeme, podpoříme tím množství květů.

– Pozor na příliš častou zálivku, neboť hrozí zahnívání kořenů. Zeminu je třeba nechat mezi zálivkami proschnout.

– Odkvétající části je třeba odstraňovat, aby rostlina nasadila nové květy.

– Durman potřebuje přezimování v domě při teplotě mezi 5 °C a 10 °C.

Pozor: K péči o durman je vhodné používat rukavice, neboť rostlina je prudce jedovatá.

Zimolez

Vůně: intenzivní medově sladká s ovocným nádechem

Zimolez je dobře známá popínavá rostlina, pěstovaná právě pro krásnou vůni, kterou jeho květy šíří navečer.

K dostání je řada druhů, k nejintenzivněji vonícím patří zimolez německý (Lonicera periclymenum), zimolez Heckrottův (Lonicera heckrottii) nebo zimolez kozí list (Lonicera caprifolium), jinak také známý jakožto růže z Jericha.

Jak ho pěstovat

– Zimolezy dávají přednost slunečným nebo částečně zastíněným místům na zahradě.

– Zemina by měla být dobře propustná a bohatá na humus.

– Slabinou je vytahování rostliny do výšky. Pokud chcete mít bohatě olistěné rostliny i ve spodní části, je třeba výhony s odkvetlými květy na podzim zastřihnout až k nejbližším pupenům. I starší výhony je potřeba mírně zkrátit, zhruba o třetinu. Podpoří se tím nasazování nových výhonů.

Okrasný tabák (nicotiana)

Vůně: intenzivní a opojná, velmi komplexní – je sladce květinová, ale také s nádechem sušeného ovoce, čerstvého sena a semiše

Okrasný tabák je letnička příbuzná s petúniemi. Rostliny bohatě kvetou obvykle od srpna až do prvních mrazíků a navečer do daleka uvolňují podmanivou sladkou vůni.

Jak ho pěstovat

– Tabák vyžaduje hodně slunce, ale potřebuje ochranu před větrem.

– Pro svůj růst a nasazování květů potřebují tabáky dostatečně výživnou půdu a pravidelné přihnojování. Nedoporučují se ovšem dusíkatá hnojiva, protože ta podpoří růst velkých listů na úkor květů.

– Zálivka by měla být vydatná a častá, aby zemina nevyschla.

Hrachor vonný

Vůně: romanticky sladce květinová s pudrovým nádechem

Jak ho pěstovat

– Pro hrachory vyberte na zahradě slunné místo, nejlépe u plotu nebo zahradní pergoly, protože potřebují také oporu pro popínání. Výhony hrachoru se mohou vytáhnout až do výšky 3 m.

– Zemina by měla být dostatečně výživná a humózní, aby podpořila intenzivní růst hrachoru. Prospívá mu hnojivo pro rajčata.

– Dařit se mu bude i v nádobě, důležité ale je, aby měla vhodné odtokové otvory, hrachoru nesvědčí příliš mokrá zemina.

– Uvadající květy je třeba odstraňovat, aby se nezačaly tvořit lusky se semeny. Rostlina by pak už dál nekvetla.

Pozor: Semena hrachoru jsou jedovatá, i z toho důvodu je vhodné zabránit jejich růstu. Ohrožením mohou být hlavně pro děti, ale také pro domácí zvířata. Zvláště choulostiví jsou na otravu hrachorem koně.

Vistárie

Vůně: kořeněně květinová s nádechem šeříku a hřebíčku

Vistárie jsou popínavé dřeviny velkolepého vzhledu díky mohutným, až 30 cm dlouhým hroznům květů modré, fialové, růžové nebo bílé barvy.

Jak ji pěstovat

– Než si pořídíte sazenice, uvažte, zda pro ni budete mít dost místa. Rostou rychle a dosahují délky až 8 nebo 10 m. Současně potřebují velmi pevnou oporu, protože jsou mohutné a těžké.

– Stanoviště by mělo být teplé a slunečné.

– Zemina nesmí být příliš vápnitá, vistárii pak žloutnou listy. Také hnojivo má být určeno pro kyselé půdy.

– Mladé rostliny je v zimě vhodné chránit chvojím.

– V prvních letech je třeba řezem podpořit růst postranních výhonů, na nichž vistárie kvete.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, GETTY IMAGES

reklama
Související články
21.6.2024
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire. Po něm také rostlina dostala své jméno Saintpaulia, což se v Če
10.6.2024
Petúnie jsou hned po muškátech nejoblíbenějším druhem truhlíkových rostlin. Osázet se jimi dají i mísy na terase, květináče na balkóně a dokonce i záhony. Každoročně se rozsáhlá nabídka petúnií a jejich nejbližších příbuzných surfinií rozrůstá o nové a nové druhy a kultivary. Ty se vzhledem buď prolínají a zdánlivě splývají, nebo se naopak výrazně liší od svých předchůdkyň. Jaké si vybrat? U p
30.5.2024
Milujete houby, ale do lesa už se nedostanete nebo chcete mít na talíři vždycky čerstvé, ať už je houbová sezona jakákoliv? Zkuste si je vypěstovat sami. Samozřejmě to nebudou hřiby, i když pokusy se v tomto směru dělají, jenže s nevalnými výsledky. Hřibovité houby totiž potřebují symbiózu s různými dřevinami a travinami a té v domácích podmínkách nedosáhnete. Vy potřebujete houby, které se živí
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan