Domů     Budete přesazovat? Zkuste hydroponii
Budete přesazovat? Zkuste hydroponii
20.2.2025

Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy.

Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin.

A aby pěkně vzpřímeně stály, pomáhají jim v tom granule, například z vypalovaného jílu. Říká se jim „pěstební médium“.

Zelená stěna je originálním kouskem přírody, kterou můžete mít v interiéru nebo na terase i vy. Při ozeleňování stěn ale dávejte pozor na trvanlivost použitých rostlin.
Zelená stěna je originálním kouskem přírody, kterou můžete mít v interiéru nebo na terase i vy. Při ozeleňování stěn ale dávejte pozor na trvanlivost použitých rostlin.

Proč hydroponii

Dokáže zvýšit rychlost růstu rostlin až o 50 % porovnání s rostlinami pěstovanými v půdě a nespornou výhodu má také v tom, že se v nich nerozmnožují porosty plísní – ty mohou být docela nenápadné, ale jejich spory poletují po místnosti.

Také se díky nim snižuje riziko zahnívání kořenů a také nemoci a škůdci napadají rostliny méně. Když to vezmeme suma sumárum, tak zeleň pěstovaná v hydroponii je zdravější a odolnější.

Co tak lze pěstovat

Hydroponicky je možné pěstovat jen některé druhy rostlin, například různou listovou zeleninu, jako je hlávkový či listový salát, rukola nebo polníček. Dobře ve vodě vyrostou i rajčata, papriky nebo okurky.

Hydroponii ale můžete používat i na okrasné pokojové rostliny, například orchideje, kaktusy či sezonní cibuloviny. Také palmám velmi prospívá, neboť palmy v zemině leckdy citlivě reagují na špatnou zálivku a pak je napadají nemoci a škůdci.

Hydroponicky se pěstují dokonce i květiny určené k řezu, například gerbery nebo karafiáty.

Víte, že vědci začali experimentovat se zahradničením bez půdy v padesátých letech minulého století, ale tato myšlenka zde byla již od dávných dob?

Například ji využívali pěstitelé při stavění visutých zahrad v Babylonu nebo plovoucích zahrad ve staré Číně. Známé jsou i aztécké plovoucí zahrady v Mexiku.

Správný způsob

Ještě před tím, než si domů přinesete první sazenice, musíte se rozhodnout, jaké médium, techniku a živný roztok zvolíte.

Je to důležité hlavně v případě, že nemáte se stylem pěstování žádné zkušenosti, jinak by se vám mohlo stát, že „zasazení“ kytičky budete měnit i několikrát. Zkušení zahradníci dokonce říkají, že pěstování ve vodě je zkrátka tak trochu o experimentech…

Kokosový substrát se k hydroponickému pěstování díky své dostupnosti a vlastnostem používá asi nejčastěji.
Kokosový substrát se k hydroponickému pěstování díky své dostupnosti a vlastnostem používá asi nejčastěji.

Jak přesazovat

* Než rostlinku do živného roztoku, v němž je primárním médiem samozřejmě voda, přesadíte, musíte z kořenů odstranit veškeré zbytky zeminy.

* Kořeny přitom důkladně prohlédněte a odstřihněte všechny části, které jsou poškozené nebo nezdravé, jinak by vám ve vodě začaly hnít.

* No a pak přichází na řadu hydroponické neboli pěstební médium. Jaké si zvolíte, je na vás, ale některé dobře sají, jiné zase dobře propouštějí vodu.

Používá se vermikulit, kokosové vlákno, čedičová vata, říční štěrk, keramzit, perlit, písek, ale také drcený polystyren.

* Na dno nádoby nasypejte zhruba pěticentimetrovou vrstvu tohoto média a do něj vložte přesazovanou rostlinu.

* Kuličky nasypejte i do volného prostoru mezi kořeny rostliny a stěnou květináče.

* Substrát musí rostlinu dobře upevnit a přitom zabezpečit dobrý přístup kyslíku a vody ke kořenům.

* Do vnější nádoby vlijte vodu, do výšky maximálně 7 cm.

* Rostlině se daří ve chvíli, kdy jí přibývají nové kořeny.

Co je keramzit

Vyrábí se úpravou speciálního druhu jílu, tzv. cyprisu, a někdy se mu říká přírodní kamenivo. Jeho nevýhodou je, že v něm lze pěstovat až větší sazenice, neboť často obsahuje nestejně velké kusy.

Takže pro první krůčky při zakořenění rostlin si raději vyberte hydrokuličky tzv. hydroton (jsou také vyrobeny z keramzitu), který má pevnou a pórovitou strukturu. Zpravidla má také upravené pH, jež je vhodné pro růst rostlin.

Kokosové vlákno

Vzhledově se podobá kokosovému substrátu a stejně se i používá. Jeho minusem je, že nedokáže regulovat své pH a neobsahuje ani žádné živiny. Proto do každé zálivky musíte přidat živný roztok, jinak by vám rostlina nerostla. Velmi často vzdušná struktura vlákna napomáhá rychlejšímu růstu kořenů.

Perlit

Určitě ho znáte z běžných zahradnictví, ovšem své uplatnění našel i v hydroponii. Má totiž dobrou propustnost a jeho použití je podobné jako u keramzitu, je však o něco drobnější.

Samozřejmě existují i další pěstební média, například fytocell, mapito nebo rockwool, což je minerální vlna.

Dobře vybírejte i nádobu

Aby vše klaplo, jak má, musíte si také vybrat vhodnou nádobu, jak vnitřní, tak vnější. Vnitřní musí mít ve dně i na bocích různě uspořádané otvory, kterými prorůstají kořeny do živného roztoku.

Zatímco na designu té vnitřní nijak zvlášť nezáleží, jelikož není vidět, vnější květník může být designový, ale nejlepší službu vám udělá keramika. Jinou možností je nádoba s dvojitým dnem a zásobníkem, kam se lije voda.

Jeho nevýhodou je, že se ke kořenům hůře dostává vzduch a snadněji proto zahnívají. Zajímavou alternativou jsou aquaponické systémy, kdy k rostlinám přitéká voda z nádrží, v nichž jsou chované ryby.

Rostliny jsou tak přirozeně hnojené a k rybám se vrací čistá voda. Ovšem použít můžete i systémy, které byly vyvinuté k pěstování zeleniny v halách. Mají podobu trubek s otvory na děrované plastové nádoby či desek s otvory a spodní vanou pro živný roztok.

Tipy pro pěstování:

* K přechodu na pěstování rostlin v keramzitu volte období jarního přesazování. Vždy vyberte květináč větší alespoň o 8 cm, než byla původní nádoba.

* Teplota živného roztoku musí být stejná jako teplota v místnosti, nejčastěji 16–20 °C, rozhodně by však neměla překročit 25 °C. Důležité je měřit také pH roztoku.

* Pořiďte si speciální meřidlo, tzv. vodoznak. Díky němu budete mít vždy přehled o tom, kolik vody je v nádobě. Nikdy nenalévejte více vody, než je doporučené maximum na měřidle, raději se držte značky optimum.

Měřidlo jednou ročně vyjměte a vyčistěte ve vlažné vodě, aby správně ukazovalo.

Zaměřte se na hnojivo

Aby vám ale rostlinka dobře prospívala, je důležité pro ni vybrat dobrý živný roztok, tedy odpovídající hnojivo. Odborníci doporučují složení na minerální bázi, které stačí smíchat s vodou v doporučeném poměru.

Optimální pH roztoku by mělo být 5-6 (použijte pH testy, které se prodávají v akvaristice či jako doplňky k bazénové chemii). Vodu vždy dolévejte podle ukazatele hladiny vodoznaku a živiny přidávejte každé 2-3 týdny.

Nejlépe se vám bude pracovat s pomalu uvolňujícím hnojivem, které nemusíte doplňovat tak často. Co můžete použít:

* Tekutá hnojiva. Jsou nejkvalitnější. Smícháte je s vodou ve stanoveném poměru a aplikujete zálivku spíše v menším množství, ale častějších intervalech. Živný roztok nikdy nepoužívejte déle než měsíc.

* Hnojiva v tabletách se vyznačují postupným uvolňováním živin. Aplikujte je pod pěstební nádobu, tedy na dno obalové nádoby. Jejich účinnost se pohybuje okolo 6 týdnů.

* Dávkovače živin, které samy ohlídají pH i obsah živného roztoku a doplní ho o potřebné složky. Dávkovače jsou ale spíše určené pro profesionální pěstování.

Doporučujeme: V hydroponii platí, že s hnojením počkejte až do chvíle, kdy se mladé rostlinky dostatečně adaptují. Jak tento okamžik rozpoznáte? Napoví vám bílé špičky nově vytvořených kořenů.

Foto: Shutterstock
Zdroje informací: Připraveno s využitím webů Bestgrow.cz, Higarden.cz, Magazín speciálního zahradnictví.cz
Související články
7.3.2025
Kdoví proč si bydlení v podkroví vysloužilo onu nálepku romantiky. Ve skutečnosti to bývá spíš řešení z nouze a také zařizování naráží na řadu problémů. Společným jmenovatelem jsou šikmé stěny. Bez nadsázky se dá říct, že každý podkrovní byt je originálem, a to jak svými dispozicemi, tak i větší či menší šikovností, s níž jsou prostory využité. Skoro vždycky to jde vymyslet o něco lépe. Při důmys
6.3.2025
Březen, za kamna vlezem! Kvůli nárůstu cen energií zažívají krbová kamna, v nichž se dá topit dřevem, doslova boom. Pokud mají tepelný výměník, pak jimi můžete vytopit i větší prostory nebo je používat na ohřev vody. Vybírat lze z nepřeberného množství typů. Od jednoduchých litinových kousků až po složité kachlové sestavy na míru. Velmi oblíbené jsou i napodobeniny starých venkovských kamen. Krb
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
26.2.2025
Drobné kostičky mají oproti obkládačkám s větší plochou zřetelné výhody. Že se bez potíží přizpůsobí nepravidelným a zvlněným plochám a oživí zeď atraktivním akcenty, je jen základ. Umí toho ještě víc. Praktickou, nebo výjimečnou? To bude asi první otázka, která vás při prohlížení ukázek výrobců napadne. Mozaikovými kameny vytvoříte v kuchyni nebo koupelně úhledný obklad přesně na míru a sladěný
31.1.2025
Nikdy jindy se do tepla pod peřinou tak netěšíme jako v zimě. Ale musí opravdu pěkně hřát a přitom netížit svou váhou. Mít silnou přikrývku neznamená, že vám bude pod ní v noci větší teplo. Někdy vám komfort v posteli zajistí i přikrývka prodyšná a lehká, která navíc dobře odvádí i vlhkost. Jakou si ale vybrat, abychom nešlápli vedle? Z umělého vlákna Bývají vhodné pro celoroční užití. Někter
reklama
Šikovné tipy
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Krásné vlasy přes zimu trpěly
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. […]
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co skrývá jeskyně černého ďábla?
epochalnisvet.cz
Co skrývá jeskyně černého ďábla?
V srdci sibiřské Chakasie, v pohoří Kuzneckij Alatay, se skrývá tajemná jeskyně černého ďábla, která od nepaměti děsí i fascinuje. Místní ji považují za průchod do světa mrtvých, což podporují legendy o krvavých obětech přinášených bohům podsvětí. Staří Chakasové věří, že podzemí skrývá síly, které je nutné usmířit. Speleologové i vědci zde nacházejí stopy starověkých
Lásku jsem vyměnila za syna!
skutecnepribehy.cz
Lásku jsem vyměnila za syna!
Moje sestra byla vždy ta krásnější a oblíbenější. Mohla mít kohokoliv, ale přebrala mi mého přítele. Jejich svatbu jsem nesla velmi těžce! Moje sestra Julie je jen o dva roky mladší. Říkalo se o mně, že jsem skutečně hezká, ale Julie byla vždycky krasavice. Blonďaté vlasy a modré oči, navíc poněkud divočejší povaha, to vše kluky přitahovalo jako magnet.
Hledá Rybová porozumění jinde než u manžela?
nasehvezdy.cz
Hledá Rybová porozumění jinde než u manžela?
Mohlo by se zdát, že je manželství Lindy Rybové (49) ze seriálu Ulice a Davida Prachaře (66) pevné jako skála. Možná je ale všechno docela jinak. Ze zákulisí natáčení Ulice totiž čím dál častěji unik
Oris Aquis x Bracenet: Spojení hodinářské preciznosti a ochrany oceánů
iluxus.cz
Oris Aquis x Bracenet: Spojení hodinářské preciznosti a ochrany oceánů
Švýcarská značka Oris se spojila se společností Bracenet, která se zaměřuje na recyklaci ztracených rybářských sítí, a společně vytvořily speciální edici hodinek Oris Aquis. Tento model se stal dalším
Holistický přístup s funkčním stylem
rezidenceonline.cz
Holistický přístup s funkčním stylem
Jedinečný Senses Pool House, který se nachází v nádherném prostředí u Středozemního moře ve Wardanieh asi čtyřicet kilometrů jižně od libanonského Bejrútu, je dokonalou směsicí relaxace a pohody na pozadí velkolepé přírodní scenérie. Pro architekty z Wael Farran Studio celý projekt představoval pořádnou výzvu. Byl koncipován jako rozšíření stávajícího sídla. „V rámci zadání jsme museli
Užívání konopí je spojeno s epigenetickými změnami, naznačuje nová studie
21stoleti.cz
Užívání konopí je spojeno s epigenetickými změnami, naznačuje nová studie
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání láte
Ricottové lívance s ovocem
tisicereceptu.cz
Ricottové lívance s ovocem
Lívanečky z ricotty jsou úžasně vláčné a křehké a jsou připravené za chvíli. Potřebujete 3 vejce 250 g ricotty 250 ml mléka 120 g hladké mouky 1 lžičku prášku do pečiva máslo nebo ghí javo
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
epochaplus.cz
Císař Leopold II. dal přednost nákupům před učenou diskusí
V 18. století se rodí nový fenomén – průmyslové výstavy. V Čechách se ta první odehrála v roce 1754 ve Veltrusích a nadšená z ní byla Marie Terezie. Z té další v roce 1791 v Praze zase císař Leopold II. Když Marie Terezie projevuje zájem o všechno a během obchůzky se často zastavuje. Teď
Až po mnoha letech jsem zjistila, že mám neteř
nejsemsama.cz
Až po mnoha letech jsem zjistila, že mám neteř
Nečekaná návštěvnice s sebou přinesla radostné odhalení. Před patnácti lety jsem byla zrovna doma sama, když někdo zazvonil u domovní branky. Podívala jsem se z okna a saptřila neznámou mladou ženu, mohlo jí být tak pětadvacet. Dívala se nejistě, jako by se styděla. Myslela jsem si, že přišla nabízet nějaké zboží nebo lákat do nějaké
Kdo byl Bestií z Omahy?
historyplus.cz
Kdo byl Bestií z Omahy?
Střelba na normandské pláži neutichá už několik hodin! Krev teče proudem a ztráty na životech jsou nečekaně vysoké. Jen tisícovku obětí má prý na svědomí jediný muž – přezdívá se mu Bestie z Omahy.   V podkroví si spokojeně spí německý voják, když vtom mu kolem půlnoci do pokoje vtrhne důstojník Frerking: „Už je to tady!“ Mladý
Chřibské vodopády, kterým nestojí nic v cestě!
epochanacestach.cz
Chřibské vodopády, kterým nestojí nic v cestě!
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečka
Posedli maledivské školáky stromoví duchové?
enigmaplus.cz
Posedli maledivské školáky stromoví duchové?
Policie na maledivském ostrově Thakandhoo prohledává dům od domu. Pátrají po předmětech souvisejících s černou magií. Na ostrově se totiž skrývá někdo, kdo podle místních očaroval zdejší děti! Skutečn