Domů     Za tloustnutí mohou i hormony
Za tloustnutí mohou i hormony
24.5.2020

Neradujte se, největší podíl na nárůstu váhy máme my sami. Toho si je ale každý sám vědom, když si sáhne do svědomí. Co ale často nevíme, je to, že na rozvoji nadváhy mohou mít podíl poruchy vícerých hormonů v našem těle.

Když se řeknou hormony, automaticky myslíme ty „ženské“. Přitom těchto šikovných hybatelů rozmanitých dějů je v těle obrovské množství, o většině z nich mají představu jen odborníci endokrinologové.

Nám se ale bude hodit přehled několika hormonů, které mají velký vliv na naši tělesnou váhu.

Insulin a glukagon

Ačkoli je obecně známý jen první z nich, příroda je vymyslela jako nerozlučnou dvojici, jen každý dělá opak toho, co ten druhý. Společně tak regulují hladinu cukru v krvi a hospodaření s energií.

Inzulin

Stará se o to, abychom měli v krvi vyrovnanou hladinu cukru jakožto pohotovostní zásobu energie. Proto tělo vylučuje inzulin průběžně, nikoli jen po jídle.

S přísunem nových živin ale pochopitelně jeho produkce stoupne, protože s trávením jídla rychle přibývá i cukru v krvi. Inzulín se postará, aby cukru v krvi nekolovalo moc.

Přednostně ho ukládá jako novou energii do buněk, přebytky jako zásoby putují do jater a svalů. Jenže u toho nemusí zůstat, pokud je cukru opravdu hodně, pak ho inzulín mění na tukové buňky a současně brzdí jejich spalování. A v tom je jeho záludnost, proto při náklonnosti ke sladkostem tloustneme.

Glukagon

Vytahuje zásobní cukr, když má tělo k dispozici málo energie. Považovat ho díky tomu za „zeštíhlující“ hormon by ale nebylo přesné. Glukagon má za úkol zvýšit hladinu cukru v krvi jakýmkoli způsobem. Nejdříve sáhne do zásob cukru a při větší spotřebě i tuků.

Pokud to stále nestačí, pak odbourává i bílkoviny a mění je na glukózu. Z toho důvodu by bylo omyl považovat glukagon za zeštíhlující hormon, při hladovění odbourává svaly, což vede k postupné devastaci těla.

Co můžeme ovlivnit?

Na fungování těchto hormonů naštěstí vliv máme. Kdo si nechce vytvářet zbytečné tukové polštáře, ten by se měl snažit udržovat si vyrovnanou hladinu cukru a inzulinu v krvi.

To znamená:

vyhýbat dlouhému hladovění, tedy nenechávat první jídlo dne až na poledne nebo naopak nekončit s jídlem v pět odpoledne, což ke štíhlosti opravdu nepomáhá, spíš naopak tím podporujeme ukládání tuků

jíst pravidelně, což znamená minimálně tři denní jídla

nepřehánět to se sladkostmi a především je nejíst nalačno, tím jen rychle zvýšíte hladinu cukru v krvi

Hormon žaludku

Ten je relativně novou záležitostí i pro lékaře. V žaludku se tvoří hormon grelin, který se podílí na vyvolávání pocitu chuti k jídlu a hladu.

Právě grelin dělá hubnutí tak nepříjemným, neboť jeho produkce pak stoupá, čímž hlásí tělu, že jídla máme opravdu málo. Naopak při bypassu žaludku množství hormonu výrazně klesá. Laicky řečeno – při menším žaludku je i menší produkce hormonu hladu.

Z toho vyplývá návod, jak tento hormon udržet v mezích, které si přejeme. Měli bychom jíst častěji a v menších porcích, abychom se vyhnuli nárazovému přejídání a návyku na obrovské porce.

Pozor: Zvýšené vylučování grelinu má na svědomí i nedostatek spánku. Tělo totiž chce, abychom doplnili energii aspoň jídlem, když už nespíme.

Hormony štítné žlázy

Štítná žláza je jedno z podstatných center těla regulující množství energie, kterou máme k dispozici. Bohužel její poruchy jsou velice časté, přestože si jich málokdy všimneme.

Uvádí se, že ve věku 40 let jimi trpí každá třetí žena a tento počet s věkem rychle narůstá. To také vede k postupnému zvyšování váhy.

Princip je takový, že při nedostatku hormonů štítné žlázy v krvi tělo šetří při vydávání energií. Pak udržuje nízký krevní tlak, takže je nám stále zima a tloustneme, ačkoli jíme racionálně.

Při nadbytku hormonů je tomu naopak, tělo energií plýtvá, což vede k úbytku na váze, ačkoli se v jídle nekrotíme. Méně radostnou okolností této poruchy je ale zvýšení krevního tlaku.

Poruchy štítné žlázy jsou závažné nemoci, pokud máte podezření, že by to mohl být váš případ, určitě se vydejte na vyšetření na endokrinologii..

Ženské hormony

Zaoblování tvarů způsobuje estrogen, začíná s tím už v pubertě, kdy z dětského těla formuje ženské. Po čtyřicítce často pokračuje a obliny zvýrazňuje. Je to tím, že v této životní etapě mnohdy dochází k nepoměru mezi hormony ovlivňujícími různé fáze cyklu.

Ubývá progesteronu, a tím je estrogen náhle v přebytku. A dělá to, co umí – podporuje ukládání tukových vrstev. Trpí tím nejen ženy, ale dokonce i muži, u nichž se estrogen přirozeně po celý život v malém množství též vytváří.

Ve zralém věku, kdy klesá množství testosteronu, začne estrogen nepříznivě ovlivňovat váhu. Mimochodem rostlinné hormony, obsažené ve chmelu, úplně stejně ovlivňují ukládání tuků a mohou za lidově zvaný pivní pupek.

Pro nás ženy nabízí řešení hormonální substituce, ale zda je skutečně zapotřebí, to by měl vždycky posoudit gynekolog nebo endokrinolog.

Stresový hormon

Ve skutečnosti existuje celá řada hormonů, vylučovaných při stresu. Výrazný vliv na váhu má naštěstí jen jeden z nich – hormon kortizol. Jeho původním úkolem bylo získat okamžitě energii pro obrannou reakci, ber kde ber, hlavně z dostupných rezerv.

Tím se postará o to, aby nám stoupla hladina cukru v krvi pro okamžitou akci. Že to opakovaně a dlouhodobě k ničemu dobrému nevede, se dá očekávat.

Pokud máte stresující zaměstnání, trápení s dětmi nebo v manželství, pak už možná znáte odvrácenou stránku kortizolu. Při dlouhodobě zvýšené tvorbě totiž podporuje také vydatné ukládání rezerv, a to především v oblasti břicha.

Co s tím?

Nejlepší by bylo nenechat se vyvádět z rovnováhy a žít v klidu. Jenže to se snadno řekne a mnohem hůře provede. Takže pro vás máme tipy sice o něco méně účinné, ale reálnější.

Při vysoké hladině kortizolu chrání tělo některé potraviny:

– bohaté na hořčík – to jsou hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.

– bohaté na zdravé tuky – mořské ryby, vlašské ořechy, řepkový a sojový olej

– černý čaj

Hormon tukové tkáně

Říká se mu leptin a je to hormon, který zčásti vzniká skutečně v tukové tkáni. Jeho úkolem je snižovat chuť k jídlu. Pokud si říkáte, že čím více tukových polštářů, tím více leptinu a tím menší chuť k jídlu, pak hádáte špatně.

Tělo si totiž při velkých tukových zásobách vytváří rezistenci na leptin, ztratí schopnost na něj reagovat. Pokud tedy chcete mít užitek z toho, že tělo umí hormonálně tlumit chuť k jídlu a udržovat pocit sytosti, pak je nutné si udržovat normální postavu. Pro štíhlé je díky tomu snazší odolat svodům prostřeného stolu než pro obézní.

Hormony sytosti

Je to skupina hormonů vylučovaných v hlavě hypofýzou. Říká se jim melanokortiny. Mají schopnost tlumit pocit hladu a signalizovat, že už jsme se dost najedli.

A co je ještě zajímavější, řeší tím nejen momentální situace, ale starají se tak o to, aby naše váha byla dlouhodobě konstatní. Pokud taková zůstává, pak systém dál funguje.

Jakmile se ale v těle začnou hromadit tukové zásoby, hormonální kontrola váhy se začne rozpadat, tělo už na ni není citlivé.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
8.11.2023
Už jste o něm určitě slyšeli. Jen si to vůbec nedovedete představit. Vždyť vaše práce i život vás baví, jste plni elánu, a najednou cítíte, že je něco jinak. Cítíte se neustále unavení, jakoby bez života. Ze začátku to přikládáte přemíře úkolů a starostí. Ale změna nepřichází, ani když si odpočinete. Může jít právě o syndrom vyhoření. A pozor, nemusí se týkat jen lidí nad čtyřicet a převážně že
reklama
reklama
Šikovné tipy
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Květináč z papírových ruliček
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
epochaplus.cz
Den díkůvzdání není jediný: 5 svátků bohaté úrody
Když je úroda pod střechou, je čas slavit a vzdávat díky. Někde se oslavy podobají našim dožínkám, jinde jsou zvyky naprosto odlišné. Víte, kde nechávají překypět hrnec s rýží, proč krocan dostává milost a kdo bydlí v přístřešcích z listí? Milost pro krůtu Název: Den díkůvzdání Země: USA Jedním z nejznámějších svátků je Den díkůvzdání,
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
21stoleti.cz
Dlouhodobou medikací s chatrnému zdraví?
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejsp
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Originální dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Originální dárek na poslední chvíli
Anela, česká značka vysoce kvalitní přírodní kosmetiky, vychází zákazníkům vstříc po celý rok. Před Vánoci nabízí dárkové balíčky určené ke komplexní péčí o pleť, celé tělo nebo o miminko. [caption
Skrývá, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Skrývá, že je těhotná?
Ještě nedávno to vypadalo, že intenzivně probíhají svatební přípravy. Jenže teď nám anonymní zdroj poskytl informace, že je krásná herečka ze seriálu Zlatá labuť Marta Dancingerové (32) v očekávání.
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
skutecnepribehy.cz
Na lavičce v parku jsem si povídala s duchem
S kamarádkou jsme si v našem parku povídaly o vnucích a přípravách Vánoc. Najednou si k nám přisedla cizí žena. Kamarádka ji ale neviděla. Já i můj muž jsme byli vždycky aktivní, hodně jsme cestovali a vedli k takovému životu i naše děti. Když jsme nastoupili do důchodu, snažili jsme se dál alespoň trochu sportovat. Manžel ale před pěti lety zemřel na mrtvičku a já
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
nasehvezdy.cz
Nemilosrdná válka o tučné alimenty!
Slavný hollywoodský herec Al Pacino (83) se stal ve svém věku počtvrté otcem. A přijde ho to draho! Soud totiž rozhodl, kolik musí své bývalé partnerce Noor Alfallah (29) platit. Málo to není. Na p
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
epochalnisvet.cz
Prchal skutečný Baron Prášil před fanoušky?
Nenápadná německá obec Bodenwerder na počátku 18. století nebyla ničím víc než zapadlou vískou. Když tu na jaře roku 1720 v rodině podplukovníka kavalérie přichází na svět další z osmi dětí, nikdo dva
Lilkové závitky se sýrem
tisicereceptu.cz
Lilkové závitky se sýrem
Pro milovníky italské kuchyně přinášíme originální recept na zapékané lilkové rolky. Suroviny na 2 porce 1 větší lilek 200 g ricotty 50 g parmezánu 50 g cottage sýru snítka tymiánu snítka r
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
enigmaplus.cz
Dorothy Eady: Dívka, která si vzpomněla na minulý život?
Malá Dorothy se s rodiči prochází po britském muzeu v jeho egyptské části. Z ničeho nic se zastaví u obrazu chrámu faraona Sethiho I. a začne volat: „Tady je můj domov!“ Diví se také, že na fotografii
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
epochanacestach.cz
Nedostavěný chrám v Panenském Týnci
Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě nechal