Domů     Za tloustnutí mohou i hormony
Za tloustnutí mohou i hormony
24.5.2020

Neradujte se, největší podíl na nárůstu váhy máme my sami. Toho si je ale každý sám vědom, když si sáhne do svědomí. Co ale často nevíme, je to, že na rozvoji nadváhy mohou mít podíl poruchy vícerých hormonů v našem těle.

Když se řeknou hormony, automaticky myslíme ty „ženské“. Přitom těchto šikovných hybatelů rozmanitých dějů je v těle obrovské množství, o většině z nich mají představu jen odborníci endokrinologové.

Nám se ale bude hodit přehled několika hormonů, které mají velký vliv na naši tělesnou váhu.

Insulin a glukagon

Ačkoli je obecně známý jen první z nich, příroda je vymyslela jako nerozlučnou dvojici, jen každý dělá opak toho, co ten druhý. Společně tak regulují hladinu cukru v krvi a hospodaření s energií.

Inzulin

Stará se o to, abychom měli v krvi vyrovnanou hladinu cukru jakožto pohotovostní zásobu energie. Proto tělo vylučuje inzulin průběžně, nikoli jen po jídle.

S přísunem nových živin ale pochopitelně jeho produkce stoupne, protože s trávením jídla rychle přibývá i cukru v krvi. Inzulín se postará, aby cukru v krvi nekolovalo moc.

Přednostně ho ukládá jako novou energii do buněk, přebytky jako zásoby putují do jater a svalů. Jenže u toho nemusí zůstat, pokud je cukru opravdu hodně, pak ho inzulín mění na tukové buňky a současně brzdí jejich spalování. A v tom je jeho záludnost, proto při náklonnosti ke sladkostem tloustneme.

Glukagon

Vytahuje zásobní cukr, když má tělo k dispozici málo energie. Považovat ho díky tomu za „zeštíhlující“ hormon by ale nebylo přesné. Glukagon má za úkol zvýšit hladinu cukru v krvi jakýmkoli způsobem. Nejdříve sáhne do zásob cukru a při větší spotřebě i tuků.

Pokud to stále nestačí, pak odbourává i bílkoviny a mění je na glukózu. Z toho důvodu by bylo omyl považovat glukagon za zeštíhlující hormon, při hladovění odbourává svaly, což vede k postupné devastaci těla.

Co můžeme ovlivnit?

Na fungování těchto hormonů naštěstí vliv máme. Kdo si nechce vytvářet zbytečné tukové polštáře, ten by se měl snažit udržovat si vyrovnanou hladinu cukru a inzulinu v krvi.

To znamená:

vyhýbat dlouhému hladovění, tedy nenechávat první jídlo dne až na poledne nebo naopak nekončit s jídlem v pět odpoledne, což ke štíhlosti opravdu nepomáhá, spíš naopak tím podporujeme ukládání tuků

jíst pravidelně, což znamená minimálně tři denní jídla

nepřehánět to se sladkostmi a především je nejíst nalačno, tím jen rychle zvýšíte hladinu cukru v krvi

Hormon žaludku

Ten je relativně novou záležitostí i pro lékaře. V žaludku se tvoří hormon grelin, který se podílí na vyvolávání pocitu chuti k jídlu a hladu.

Právě grelin dělá hubnutí tak nepříjemným, neboť jeho produkce pak stoupá, čímž hlásí tělu, že jídla máme opravdu málo. Naopak při bypassu žaludku množství hormonu výrazně klesá. Laicky řečeno – při menším žaludku je i menší produkce hormonu hladu.

Z toho vyplývá návod, jak tento hormon udržet v mezích, které si přejeme. Měli bychom jíst častěji a v menších porcích, abychom se vyhnuli nárazovému přejídání a návyku na obrovské porce.

Pozor: Zvýšené vylučování grelinu má na svědomí i nedostatek spánku. Tělo totiž chce, abychom doplnili energii aspoň jídlem, když už nespíme.

Hormony štítné žlázy

Štítná žláza je jedno z podstatných center těla regulující množství energie, kterou máme k dispozici. Bohužel její poruchy jsou velice časté, přestože si jich málokdy všimneme.

Uvádí se, že ve věku 40 let jimi trpí každá třetí žena a tento počet s věkem rychle narůstá. To také vede k postupnému zvyšování váhy.

Princip je takový, že při nedostatku hormonů štítné žlázy v krvi tělo šetří při vydávání energií. Pak udržuje nízký krevní tlak, takže je nám stále zima a tloustneme, ačkoli jíme racionálně.

Při nadbytku hormonů je tomu naopak, tělo energií plýtvá, což vede k úbytku na váze, ačkoli se v jídle nekrotíme. Méně radostnou okolností této poruchy je ale zvýšení krevního tlaku.

Poruchy štítné žlázy jsou závažné nemoci, pokud máte podezření, že by to mohl být váš případ, určitě se vydejte na vyšetření na endokrinologii..

Ženské hormony

Zaoblování tvarů způsobuje estrogen, začíná s tím už v pubertě, kdy z dětského těla formuje ženské. Po čtyřicítce často pokračuje a obliny zvýrazňuje. Je to tím, že v této životní etapě mnohdy dochází k nepoměru mezi hormony ovlivňujícími různé fáze cyklu.

Ubývá progesteronu, a tím je estrogen náhle v přebytku. A dělá to, co umí – podporuje ukládání tukových vrstev. Trpí tím nejen ženy, ale dokonce i muži, u nichž se estrogen přirozeně po celý život v malém množství též vytváří.

Ve zralém věku, kdy klesá množství testosteronu, začne estrogen nepříznivě ovlivňovat váhu. Mimochodem rostlinné hormony, obsažené ve chmelu, úplně stejně ovlivňují ukládání tuků a mohou za lidově zvaný pivní pupek.

Pro nás ženy nabízí řešení hormonální substituce, ale zda je skutečně zapotřebí, to by měl vždycky posoudit gynekolog nebo endokrinolog.

Stresový hormon

Ve skutečnosti existuje celá řada hormonů, vylučovaných při stresu. Výrazný vliv na váhu má naštěstí jen jeden z nich – hormon kortizol. Jeho původním úkolem bylo získat okamžitě energii pro obrannou reakci, ber kde ber, hlavně z dostupných rezerv.

Tím se postará o to, aby nám stoupla hladina cukru v krvi pro okamžitou akci. Že to opakovaně a dlouhodobě k ničemu dobrému nevede, se dá očekávat.

Pokud máte stresující zaměstnání, trápení s dětmi nebo v manželství, pak už možná znáte odvrácenou stránku kortizolu. Při dlouhodobě zvýšené tvorbě totiž podporuje také vydatné ukládání rezerv, a to především v oblasti břicha.

Co s tím?

Nejlepší by bylo nenechat se vyvádět z rovnováhy a žít v klidu. Jenže to se snadno řekne a mnohem hůře provede. Takže pro vás máme tipy sice o něco méně účinné, ale reálnější.

Při vysoké hladině kortizolu chrání tělo některé potraviny:

– bohaté na hořčík – to jsou hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.

– bohaté na zdravé tuky – mořské ryby, vlašské ořechy, řepkový a sojový olej

– černý čaj

Hormon tukové tkáně

Říká se mu leptin a je to hormon, který zčásti vzniká skutečně v tukové tkáni. Jeho úkolem je snižovat chuť k jídlu. Pokud si říkáte, že čím více tukových polštářů, tím více leptinu a tím menší chuť k jídlu, pak hádáte špatně.

Tělo si totiž při velkých tukových zásobách vytváří rezistenci na leptin, ztratí schopnost na něj reagovat. Pokud tedy chcete mít užitek z toho, že tělo umí hormonálně tlumit chuť k jídlu a udržovat pocit sytosti, pak je nutné si udržovat normální postavu. Pro štíhlé je díky tomu snazší odolat svodům prostřeného stolu než pro obézní.

Hormony sytosti

Je to skupina hormonů vylučovaných v hlavě hypofýzou. Říká se jim melanokortiny. Mají schopnost tlumit pocit hladu a signalizovat, že už jsme se dost najedli.

A co je ještě zajímavější, řeší tím nejen momentální situace, ale starají se tak o to, aby naše váha byla dlouhodobě konstatní. Pokud taková zůstává, pak systém dál funguje.

Jakmile se ale v těle začnou hromadit tukové zásoby, hormonální kontrola váhy se začne rozpadat, tělo už na ni není citlivé.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes