Domů     Výživové tipy: Potřebujete nový příliv energie?
Výživové tipy: Potřebujete nový příliv energie?
18.1.2022

Kdo by nepotřeboval! Prosinec a leden představují období náročné fyzicky i psychicky, takže na začátku roku zákonitě cítíme, že jsme vydali svou energii do poslední kapky. Kde rychle vzít novou?

Radou číslo jedna je samozřejmě pořádný odpočinek. Jenže na ten má jen málokdo čas, a tak přijdou vhod různé prostředky, které energii rychle doplní a neuškodí. Proto jsme pro vás pár takových tipů na domácí použití připravili.

Ale pozor, zkusit byste je měli pouze v případě, že je příčinou únavy skutečně jen náročnější období.

Pokud tušíte, že se za vaší nižší výkonností, ospalostí a nechutí k jakékoli aktivitě mohou skrývat zdravotní problémy, pak se nejdříve nechte vyšetřit lékařem.

Může jít o následek jen zdánlivě banální chudokrevnosti, opakovaných infekčních onemocnění, chorob jater, srdečních potíží a dalších nemocí, s nimiž není radno si zahrávat.

Oleje jako životabudiče

Některé druhy éterických olejů mají schopnost povzbuzovat duševní bdělost nebo zlepšovat prokrvení, což vnímáme jako příliv energie. Můžete je využít příjemným způsobem do koupelí nebo k masážím. Ale pozor, nikoli navečer, protože byste mohli mít potíže s usnutím.

Mátový olej

Mentol okamžitě povzbuzuje psychiku, ale působí i tonizačně na krevní oběh, takže pomáhá hlavně lidem, kteří mají nízký krevní tlak. Při vysokém tlaku se mátovému oleji naopak vyhněte.

Olej z borovice skotské

Pozitivně působí na biochemii mozku, a tím na náladu, odplavuje smutek a přináší pocity radosti. Pomáhá v případech, kdy upadáte do deprese a ta vám bere energii. Podporuje psychickou stabilitu a činorodost.

Olej ze smrku černého

Uvádí se, že obsahuje látky podobné těm, které vylučují naše nadledviny, když mozek hlásí stav poplachu. Oproti těmto hormonům ale nezpůsobují následné vyčerpání.

Přesto používejte éterický olej ze smrku černého raději v nižší koncentraci a ve směsi s dalšími vhodnými oleji, které tu uvádíme.

Bazalkový olej

Má velmi účinně snižovat únavu, kterou způsobuje stres a nervozita. Obsahuje rovněž látky s určitým protikřečovým účinkem, takže v koupeli výborně uvolňuje ztuhlé svaly a bolesti, které způsobují.

Růžový olej

Je úžasným lékem na smutek, protože vyvolává příliv radostných pocitů a chuť do života. Velmi dobře se hodí právě v situaci, kdy smutek je vlastně jen psychickým následkem fyzické vyčerpanosti.

Jak připravit masážní směs?

Éterický olej se nedá používat čistý, je to koncentrát, který je třeba zředit některým z běžných olejů. Může to být slunečnicový nebo olivový olej, pokud chcete dosáhnout i příznivého účinku na pokožku, pak si pořiďte olej mandlový.

Do tohoto základního oleje přidejte esenciální v množství 1 % až 3 %. To znamená, že do lahvičky s 50 ml základního oleje tedy přidáte nanejvýš 1,5 ml oleje éterického. Dobře protřepejte a použijte k masáži.

Olej do koupele

Ani do koupele nelze přidávat koncentrované éterické oleje. I ty je třeba nejprve rozpustit v základním oleji – doporučuje se přidat 5 až 7 kapek éterického oleje a pořádně protřepat. Pak teprve olej vlijte do vany.

Síla dechu

Nepodceňujte ji. Kyslík je spolu s glukózou čili cukrem základním palivem pro buňky. Ovšem v zimě se zdržujeme většinu dne v místnostech, mnohdy nedostatečně větraných.

To nejmenší, co tedy můžeme pro lepší okysličení svalů a mozku udělat, je otevřít okna a nechat několik minut bytem proudit průvan. Ještě větší užitek z přílivu čerstvého vzduchu budete mít, když větrání využijete k dechovému cvičení.

Alternativou je svižná procházka venku, stačí 10 nebo 15 minut v čistém prostřední mimo rušné silnice.

Jak na dechové cvičení?

Intenzitu dýchání zvýšíte už jen tím, že se na něj začnete soustředit. Stačí se tedy pohodlně posadit a začít sledovat svůj dech. Vnímejte, jak proud vzduchu vchází nosem a pokračuje do plic, tam se obrací a opět vychází nosem ven.

Poté se snažte dýchání prohloubit a představujte si, jak proud vzduchu zaplňuje nejprve spodní část plic, pak střední a nakonec horní část. Stejným způsobem tedy nejprve z dolní části plic pak vzduch také vydechujte. Snažte se, aby dýchání bylo pomalé a intenzivní.

Alternativa: Prstem zakryjte jednu nosní dírku a dýchejte jen druhou. Tento způsob dýchání má podporovat také duševní bdělost a koncentraci.

Speciální byliny

Říkává se jim také adaptageny, což znamená, že pomáhají organismu adaptovat se na obtížnější podmínky. Zvyšují odolnost zejména v případech, že ji podkopává dlouhodobý stres. Nejznámější léčivkou tohoto typu je ženšen, k dostání jsou ale i další. Obvykle se prodávají ve formě tinktury nebo kapslí.

Schisandra

Jinak také klanopraška čínská. Celkově povzbuzuje a tonizuje, zvyšuje duševní i tělesnou odolnost, zlepšuje soustředění. Pomáhá při stavech vyčerpání, nervozity, při špatné funkci imunity.

Udává se, že oproti jiným povzbuzujícím přípravkům nemá klanopraška významné nežádoucí účinky. Opatrní by měli být jen diabetici, klanopraška obsahuje látky, které snižují hladinu cukru v krvi.

Eleuterokok ostnitý

Jde o rostlinu známou tím, že pomáhá omezovat intenzitu stresové reakce. Brzdí stavy úzkosti a paniky, zklidňuje myšlení, tím omezuje také ztráty energie, k nimž vlivem stresu normálně dochází. Předchází tak stavu vyčerpání, který v důsledku stresu nastává.

Zlepšuje také psychickou odolnost při dlouhodobé zvýšené zátěži. Doporučuje se zejména ve vyšším věku, kdy klesá schopnost vzdorovat stresu, a při chronické únavě.

Rozchodnice růžová

Najdete ji také pod názvem rhodiola. Rozchodnice má bránit zvýšenému uvolňování stresových hormonů a tím udržovat psychickou vyrovnanost. Zlepšuje také soustředění a výkon paměti. Účinná je i pro zmírnění fyzické únavy a zvýšení odolnosti vůči infekcím.

Účinný a lehce dostupný: Rozmarýn

Zlepšuje prokrvení a pomáhá hlavně lidem, kteří se ráno obtížně probouzejí. Stejný prospěch z rozmarýnu budete mít při únavě po svátcích. Připravte si čaj spařením 1 lžičky rozmarýnových lístků 0,25 l vody. Louhujte 5 minut, pak sceďte a vypijte.

Jídlo proti vyčerpanosti

Možná si myslíte, že byste po svátečním hodování měli spíš držet dietu. To je pravda jen částečně. Pokud trpíte únavou, pak ji hubnutí ještě prohloubí. Mnohem prospěšnější bude prostě jen změnit výběr potravin, které často jíte.

Při únavě totiž všichni tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy k sladkostem a tučným pochoutkám. To částečně pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíte cukru moc, propad energie se naopak zvýší.

Správný výběr potravin uleví také při únavě, která má důvod v psychickém přetížení. Dokáže totiž doplnit živiny nezbytné pro správné fungování a odolnost nervové soustavy.

Ovesné vločky

Prospívají při únavě způsobené chudokrevností, protože jsou bohaté na železo. Jejich užitek bude ještě větší, když z nich připravíte falešný mozeček, protože vejce dodá další živiny nutné pro tvorbu krve.

Kromě toho je oves bohatý na některé vitaminy skupiny B, proto příznivě působí při podrážděnosti, nervozitě, úzkosti.

Tip: Ještě rychlejší účinek bude mít tinktura z mladého ovsa. Přináší úlevu při chronické vyčerpanosti a problémech se spánkem. Zmírňuje nervozitu a úzkost.

Banány

Jsou rychlým zdrojem energie, což platí o plodech vysloveně zralých. Méně zralé obsahují vyšší podíl škrobu než cukrů. Banány jsou ale zároveň také jedním z hlavní zdrojů draslíku a hořčíku, minerálů důležitých pro správné fungování nervové soustavy.

Nedostatek hořčíku může být jedním z důvodů únavy, nevýkonnosti a psychického podráždění. A ještě jedním trumfem se banány mohou chlubit – jsou bohaté také na látku, z níž naše tělo vytváří serotonin, tzv. hormon dobré nálady.

Vejce

Jsou velmi kvalitním zdrojem bílkovin a ty naše tělo potřebuje jak pro obnovu vlastních buněk, tak zvýšeně při infekcích. Obranné látky, které pak vyrábí, sestavuje právě z bílkovin.

Ořechy

Nemělo by vás děsit, že ořechy mají pověst kalorické bomby. Podíl tuku je v nich sice vysoký, ale současně jde o tuky jinak v naší stravě nedostatečné a blahodárně působící na stav nervové soustavy. Při pravidelné konzumaci snižují nervozitu a zvyšují schopnost soustředění.

Vydatné polévky

Lidová moudrost doporučuje hovězí nebo slepičí vývar na posilněnou při nachlazení a moc se neplete. Lépe je ale připravit hutnou polévku a do vývaru přidat také několik druhů zeleniny. Zelenina je nejlepším zdrojem minerálů, maso zase dodá bílkoviny.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!