Domů     Výživové tipy: Potřebujete nový příliv energie?
Výživové tipy: Potřebujete nový příliv energie?
18.1.2022

Kdo by nepotřeboval! Prosinec a leden představují období náročné fyzicky i psychicky, takže na začátku roku zákonitě cítíme, že jsme vydali svou energii do poslední kapky. Kde rychle vzít novou?

Radou číslo jedna je samozřejmě pořádný odpočinek. Jenže na ten má jen málokdo čas, a tak přijdou vhod různé prostředky, které energii rychle doplní a neuškodí. Proto jsme pro vás pár takových tipů na domácí použití připravili.

Ale pozor, zkusit byste je měli pouze v případě, že je příčinou únavy skutečně jen náročnější období.

Pokud tušíte, že se za vaší nižší výkonností, ospalostí a nechutí k jakékoli aktivitě mohou skrývat zdravotní problémy, pak se nejdříve nechte vyšetřit lékařem.

Může jít o následek jen zdánlivě banální chudokrevnosti, opakovaných infekčních onemocnění, chorob jater, srdečních potíží a dalších nemocí, s nimiž není radno si zahrávat.

Oleje jako životabudiče

Některé druhy éterických olejů mají schopnost povzbuzovat duševní bdělost nebo zlepšovat prokrvení, což vnímáme jako příliv energie. Můžete je využít příjemným způsobem do koupelí nebo k masážím. Ale pozor, nikoli navečer, protože byste mohli mít potíže s usnutím.

Mátový olej

Mentol okamžitě povzbuzuje psychiku, ale působí i tonizačně na krevní oběh, takže pomáhá hlavně lidem, kteří mají nízký krevní tlak. Při vysokém tlaku se mátovému oleji naopak vyhněte.

Olej z borovice skotské

Pozitivně působí na biochemii mozku, a tím na náladu, odplavuje smutek a přináší pocity radosti. Pomáhá v případech, kdy upadáte do deprese a ta vám bere energii. Podporuje psychickou stabilitu a činorodost.

Olej ze smrku černého

Uvádí se, že obsahuje látky podobné těm, které vylučují naše nadledviny, když mozek hlásí stav poplachu. Oproti těmto hormonům ale nezpůsobují následné vyčerpání.

Přesto používejte éterický olej ze smrku černého raději v nižší koncentraci a ve směsi s dalšími vhodnými oleji, které tu uvádíme.

Bazalkový olej

Má velmi účinně snižovat únavu, kterou způsobuje stres a nervozita. Obsahuje rovněž látky s určitým protikřečovým účinkem, takže v koupeli výborně uvolňuje ztuhlé svaly a bolesti, které způsobují.

Růžový olej

Je úžasným lékem na smutek, protože vyvolává příliv radostných pocitů a chuť do života. Velmi dobře se hodí právě v situaci, kdy smutek je vlastně jen psychickým následkem fyzické vyčerpanosti.

Jak připravit masážní směs?

Éterický olej se nedá používat čistý, je to koncentrát, který je třeba zředit některým z běžných olejů. Může to být slunečnicový nebo olivový olej, pokud chcete dosáhnout i příznivého účinku na pokožku, pak si pořiďte olej mandlový.

Do tohoto základního oleje přidejte esenciální v množství 1 % až 3 %. To znamená, že do lahvičky s 50 ml základního oleje tedy přidáte nanejvýš 1,5 ml oleje éterického. Dobře protřepejte a použijte k masáži.

Olej do koupele

Ani do koupele nelze přidávat koncentrované éterické oleje. I ty je třeba nejprve rozpustit v základním oleji – doporučuje se přidat 5 až 7 kapek éterického oleje a pořádně protřepat. Pak teprve olej vlijte do vany.

Síla dechu

Nepodceňujte ji. Kyslík je spolu s glukózou čili cukrem základním palivem pro buňky. Ovšem v zimě se zdržujeme většinu dne v místnostech, mnohdy nedostatečně větraných.

To nejmenší, co tedy můžeme pro lepší okysličení svalů a mozku udělat, je otevřít okna a nechat několik minut bytem proudit průvan. Ještě větší užitek z přílivu čerstvého vzduchu budete mít, když větrání využijete k dechovému cvičení.

Alternativou je svižná procházka venku, stačí 10 nebo 15 minut v čistém prostřední mimo rušné silnice.

Jak na dechové cvičení?

Intenzitu dýchání zvýšíte už jen tím, že se na něj začnete soustředit. Stačí se tedy pohodlně posadit a začít sledovat svůj dech. Vnímejte, jak proud vzduchu vchází nosem a pokračuje do plic, tam se obrací a opět vychází nosem ven.

Poté se snažte dýchání prohloubit a představujte si, jak proud vzduchu zaplňuje nejprve spodní část plic, pak střední a nakonec horní část. Stejným způsobem tedy nejprve z dolní části plic pak vzduch také vydechujte. Snažte se, aby dýchání bylo pomalé a intenzivní.

Alternativa: Prstem zakryjte jednu nosní dírku a dýchejte jen druhou. Tento způsob dýchání má podporovat také duševní bdělost a koncentraci.

Speciální byliny

Říkává se jim také adaptageny, což znamená, že pomáhají organismu adaptovat se na obtížnější podmínky. Zvyšují odolnost zejména v případech, že ji podkopává dlouhodobý stres. Nejznámější léčivkou tohoto typu je ženšen, k dostání jsou ale i další. Obvykle se prodávají ve formě tinktury nebo kapslí.

Schisandra

Jinak také klanopraška čínská. Celkově povzbuzuje a tonizuje, zvyšuje duševní i tělesnou odolnost, zlepšuje soustředění. Pomáhá při stavech vyčerpání, nervozity, při špatné funkci imunity.

Udává se, že oproti jiným povzbuzujícím přípravkům nemá klanopraška významné nežádoucí účinky. Opatrní by měli být jen diabetici, klanopraška obsahuje látky, které snižují hladinu cukru v krvi.

Eleuterokok ostnitý

Jde o rostlinu známou tím, že pomáhá omezovat intenzitu stresové reakce. Brzdí stavy úzkosti a paniky, zklidňuje myšlení, tím omezuje také ztráty energie, k nimž vlivem stresu normálně dochází. Předchází tak stavu vyčerpání, který v důsledku stresu nastává.

Zlepšuje také psychickou odolnost při dlouhodobé zvýšené zátěži. Doporučuje se zejména ve vyšším věku, kdy klesá schopnost vzdorovat stresu, a při chronické únavě.

Rozchodnice růžová

Najdete ji také pod názvem rhodiola. Rozchodnice má bránit zvýšenému uvolňování stresových hormonů a tím udržovat psychickou vyrovnanost. Zlepšuje také soustředění a výkon paměti. Účinná je i pro zmírnění fyzické únavy a zvýšení odolnosti vůči infekcím.

Účinný a lehce dostupný: Rozmarýn

Zlepšuje prokrvení a pomáhá hlavně lidem, kteří se ráno obtížně probouzejí. Stejný prospěch z rozmarýnu budete mít při únavě po svátcích. Připravte si čaj spařením 1 lžičky rozmarýnových lístků 0,25 l vody. Louhujte 5 minut, pak sceďte a vypijte.

Jídlo proti vyčerpanosti

Možná si myslíte, že byste po svátečním hodování měli spíš držet dietu. To je pravda jen částečně. Pokud trpíte únavou, pak ji hubnutí ještě prohloubí. Mnohem prospěšnější bude prostě jen změnit výběr potravin, které často jíte.

Při únavě totiž všichni tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy k sladkostem a tučným pochoutkám. To částečně pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíte cukru moc, propad energie se naopak zvýší.

Správný výběr potravin uleví také při únavě, která má důvod v psychickém přetížení. Dokáže totiž doplnit živiny nezbytné pro správné fungování a odolnost nervové soustavy.

Ovesné vločky

Prospívají při únavě způsobené chudokrevností, protože jsou bohaté na železo. Jejich užitek bude ještě větší, když z nich připravíte falešný mozeček, protože vejce dodá další živiny nutné pro tvorbu krve.

Kromě toho je oves bohatý na některé vitaminy skupiny B, proto příznivě působí při podrážděnosti, nervozitě, úzkosti.

Tip: Ještě rychlejší účinek bude mít tinktura z mladého ovsa. Přináší úlevu při chronické vyčerpanosti a problémech se spánkem. Zmírňuje nervozitu a úzkost.

Banány

Jsou rychlým zdrojem energie, což platí o plodech vysloveně zralých. Méně zralé obsahují vyšší podíl škrobu než cukrů. Banány jsou ale zároveň také jedním z hlavní zdrojů draslíku a hořčíku, minerálů důležitých pro správné fungování nervové soustavy.

Nedostatek hořčíku může být jedním z důvodů únavy, nevýkonnosti a psychického podráždění. A ještě jedním trumfem se banány mohou chlubit – jsou bohaté také na látku, z níž naše tělo vytváří serotonin, tzv. hormon dobré nálady.

Vejce

Jsou velmi kvalitním zdrojem bílkovin a ty naše tělo potřebuje jak pro obnovu vlastních buněk, tak zvýšeně při infekcích. Obranné látky, které pak vyrábí, sestavuje právě z bílkovin.

Ořechy

Nemělo by vás děsit, že ořechy mají pověst kalorické bomby. Podíl tuku je v nich sice vysoký, ale současně jde o tuky jinak v naší stravě nedostatečné a blahodárně působící na stav nervové soustavy. Při pravidelné konzumaci snižují nervozitu a zvyšují schopnost soustředění.

Vydatné polévky

Lidová moudrost doporučuje hovězí nebo slepičí vývar na posilněnou při nachlazení a moc se neplete. Lépe je ale připravit hutnou polévku a do vývaru přidat také několik druhů zeleniny. Zelenina je nejlepším zdrojem minerálů, maso zase dodá bílkoviny.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
nasehvezdy.cz
Tolik zklamání! Zůstane raději sama?
Dramatický osobní život a marné čekání na lásku, to je problém hvězdy seriálu Na vlnách Jadranu Anny Šiškové (63). Blondýnka ze Slovenska to nemá jednoduché. Vdala se za režiséra Juraje Nvotu (69)
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
iluxus.cz
Legenda v novém kabátě: Prim Orlík 2024
Rok 2024 se ponese v duchu hodinářských legend. Po vyprodané exkluzivní zlaté edici SPARTAK RESPEKT LE, přichází novoměstský výrobce hodinek s další novinkou. Ikonický PRIM ORLÍK se každé dva roky pře
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
epochalnisvet.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
enigmaplus.cz
Skandální odhalení: Napsala Bachova slavná díla jeho manželka?
Německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach prý nebyl až takový génius, jak se dodnes věří. Jeho proslulá díla za něj totiž údajně napsala jeho druhá žena Anna Magdalena! Přijdou vám podobná prohl
Ztráta velkého přátelství
skutecnepribehy.cz
Ztráta velkého přátelství
Byly jsme velké kamarádky už od první třídy. Bohužel pak se stalo něco, co nás rozdělilo. Mohu za to já. Chtěla bych to napravit. Ale jak? S Hankou jsme se poznaly na základní škole, když se přistěhovala v polovině roku. Třída měla už své skupinky kamarádů a ona byla osamělá. Bylo mi to líto a nějak víc jsem se
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
epochaplus.cz
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
21stoleti.cz
Kdy se velryby přesunuly do moře a ztratily nohy?
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyp
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
epochanacestach.cz
Kraj Vysočina: Hvězdné území hejkala a Karafiátových broučků
Zvlněné kopce Českomoravské vrchoviny okouzlují v každém ročním období malebnou přírodou, čistými studánkami a množstvím historicky významných míst. Města Třebíč, Telč a Žďár nad Sázavou se dokonce pyšní zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Není divu, že kopcovitá Vysočina už po staletí inspiruje skladatele, malíře i spisovatele k vytvoření jejich nejznámějších děl. Ať už to byla poetická
Kdo se chce na ní přiživit?
nasehvezdy.cz
Kdo se chce na ní přiživit?
Má to těžké, problémy s manželem a teď ještě zprávy, že ji chce nahradit mladší blondýna. Dáda Patrasová (67) však tvrdí, že o ničem neví. Nová Dáda! Tak zněla tisková zpráva, kterou nedávno rozesíla