Domů     Výživové tipy: Potřebujete nový příliv energie?
Výživové tipy: Potřebujete nový příliv energie?
18.1.2022

Kdo by nepotřeboval! Prosinec a leden představují období náročné fyzicky i psychicky, takže na začátku roku zákonitě cítíme, že jsme vydali svou energii do poslední kapky. Kde rychle vzít novou?

Radou číslo jedna je samozřejmě pořádný odpočinek. Jenže na ten má jen málokdo čas, a tak přijdou vhod různé prostředky, které energii rychle doplní a neuškodí. Proto jsme pro vás pár takových tipů na domácí použití připravili.

Ale pozor, zkusit byste je měli pouze v případě, že je příčinou únavy skutečně jen náročnější období.

Pokud tušíte, že se za vaší nižší výkonností, ospalostí a nechutí k jakékoli aktivitě mohou skrývat zdravotní problémy, pak se nejdříve nechte vyšetřit lékařem.

Může jít o následek jen zdánlivě banální chudokrevnosti, opakovaných infekčních onemocnění, chorob jater, srdečních potíží a dalších nemocí, s nimiž není radno si zahrávat.

Oleje jako životabudiče

Některé druhy éterických olejů mají schopnost povzbuzovat duševní bdělost nebo zlepšovat prokrvení, což vnímáme jako příliv energie. Můžete je využít příjemným způsobem do koupelí nebo k masážím. Ale pozor, nikoli navečer, protože byste mohli mít potíže s usnutím.

Mátový olej

Mentol okamžitě povzbuzuje psychiku, ale působí i tonizačně na krevní oběh, takže pomáhá hlavně lidem, kteří mají nízký krevní tlak. Při vysokém tlaku se mátovému oleji naopak vyhněte.

Olej z borovice skotské

Pozitivně působí na biochemii mozku, a tím na náladu, odplavuje smutek a přináší pocity radosti. Pomáhá v případech, kdy upadáte do deprese a ta vám bere energii. Podporuje psychickou stabilitu a činorodost.

Olej ze smrku černého

Uvádí se, že obsahuje látky podobné těm, které vylučují naše nadledviny, když mozek hlásí stav poplachu. Oproti těmto hormonům ale nezpůsobují následné vyčerpání.

Přesto používejte éterický olej ze smrku černého raději v nižší koncentraci a ve směsi s dalšími vhodnými oleji, které tu uvádíme.

Bazalkový olej

Má velmi účinně snižovat únavu, kterou způsobuje stres a nervozita. Obsahuje rovněž látky s určitým protikřečovým účinkem, takže v koupeli výborně uvolňuje ztuhlé svaly a bolesti, které způsobují.

Růžový olej

Je úžasným lékem na smutek, protože vyvolává příliv radostných pocitů a chuť do života. Velmi dobře se hodí právě v situaci, kdy smutek je vlastně jen psychickým následkem fyzické vyčerpanosti.

Jak připravit masážní směs?

Éterický olej se nedá používat čistý, je to koncentrát, který je třeba zředit některým z běžných olejů. Může to být slunečnicový nebo olivový olej, pokud chcete dosáhnout i příznivého účinku na pokožku, pak si pořiďte olej mandlový.

Do tohoto základního oleje přidejte esenciální v množství 1 % až 3 %. To znamená, že do lahvičky s 50 ml základního oleje tedy přidáte nanejvýš 1,5 ml oleje éterického. Dobře protřepejte a použijte k masáži.

Olej do koupele

Ani do koupele nelze přidávat koncentrované éterické oleje. I ty je třeba nejprve rozpustit v základním oleji – doporučuje se přidat 5 až 7 kapek éterického oleje a pořádně protřepat. Pak teprve olej vlijte do vany.

Síla dechu

Nepodceňujte ji. Kyslík je spolu s glukózou čili cukrem základním palivem pro buňky. Ovšem v zimě se zdržujeme většinu dne v místnostech, mnohdy nedostatečně větraných.

To nejmenší, co tedy můžeme pro lepší okysličení svalů a mozku udělat, je otevřít okna a nechat několik minut bytem proudit průvan. Ještě větší užitek z přílivu čerstvého vzduchu budete mít, když větrání využijete k dechovému cvičení.

Alternativou je svižná procházka venku, stačí 10 nebo 15 minut v čistém prostřední mimo rušné silnice.

Jak na dechové cvičení?

Intenzitu dýchání zvýšíte už jen tím, že se na něj začnete soustředit. Stačí se tedy pohodlně posadit a začít sledovat svůj dech. Vnímejte, jak proud vzduchu vchází nosem a pokračuje do plic, tam se obrací a opět vychází nosem ven.

Poté se snažte dýchání prohloubit a představujte si, jak proud vzduchu zaplňuje nejprve spodní část plic, pak střední a nakonec horní část. Stejným způsobem tedy nejprve z dolní části plic pak vzduch také vydechujte. Snažte se, aby dýchání bylo pomalé a intenzivní.

Alternativa: Prstem zakryjte jednu nosní dírku a dýchejte jen druhou. Tento způsob dýchání má podporovat také duševní bdělost a koncentraci.

Speciální byliny

Říkává se jim také adaptageny, což znamená, že pomáhají organismu adaptovat se na obtížnější podmínky. Zvyšují odolnost zejména v případech, že ji podkopává dlouhodobý stres. Nejznámější léčivkou tohoto typu je ženšen, k dostání jsou ale i další. Obvykle se prodávají ve formě tinktury nebo kapslí.

Schisandra

Jinak také klanopraška čínská. Celkově povzbuzuje a tonizuje, zvyšuje duševní i tělesnou odolnost, zlepšuje soustředění. Pomáhá při stavech vyčerpání, nervozity, při špatné funkci imunity.

Udává se, že oproti jiným povzbuzujícím přípravkům nemá klanopraška významné nežádoucí účinky. Opatrní by měli být jen diabetici, klanopraška obsahuje látky, které snižují hladinu cukru v krvi.

Eleuterokok ostnitý

Jde o rostlinu známou tím, že pomáhá omezovat intenzitu stresové reakce. Brzdí stavy úzkosti a paniky, zklidňuje myšlení, tím omezuje také ztráty energie, k nimž vlivem stresu normálně dochází. Předchází tak stavu vyčerpání, který v důsledku stresu nastává.

Zlepšuje také psychickou odolnost při dlouhodobé zvýšené zátěži. Doporučuje se zejména ve vyšším věku, kdy klesá schopnost vzdorovat stresu, a při chronické únavě.

Rozchodnice růžová

Najdete ji také pod názvem rhodiola. Rozchodnice má bránit zvýšenému uvolňování stresových hormonů a tím udržovat psychickou vyrovnanost. Zlepšuje také soustředění a výkon paměti. Účinná je i pro zmírnění fyzické únavy a zvýšení odolnosti vůči infekcím.

Účinný a lehce dostupný: Rozmarýn

Zlepšuje prokrvení a pomáhá hlavně lidem, kteří se ráno obtížně probouzejí. Stejný prospěch z rozmarýnu budete mít při únavě po svátcích. Připravte si čaj spařením 1 lžičky rozmarýnových lístků 0,25 l vody. Louhujte 5 minut, pak sceďte a vypijte.

Jídlo proti vyčerpanosti

Možná si myslíte, že byste po svátečním hodování měli spíš držet dietu. To je pravda jen částečně. Pokud trpíte únavou, pak ji hubnutí ještě prohloubí. Mnohem prospěšnější bude prostě jen změnit výběr potravin, které často jíte.

Při únavě totiž všichni tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy k sladkostem a tučným pochoutkám. To částečně pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíte cukru moc, propad energie se naopak zvýší.

Správný výběr potravin uleví také při únavě, která má důvod v psychickém přetížení. Dokáže totiž doplnit živiny nezbytné pro správné fungování a odolnost nervové soustavy.

Ovesné vločky

Prospívají při únavě způsobené chudokrevností, protože jsou bohaté na železo. Jejich užitek bude ještě větší, když z nich připravíte falešný mozeček, protože vejce dodá další živiny nutné pro tvorbu krve.

Kromě toho je oves bohatý na některé vitaminy skupiny B, proto příznivě působí při podrážděnosti, nervozitě, úzkosti.

Tip: Ještě rychlejší účinek bude mít tinktura z mladého ovsa. Přináší úlevu při chronické vyčerpanosti a problémech se spánkem. Zmírňuje nervozitu a úzkost.

Banány

Jsou rychlým zdrojem energie, což platí o plodech vysloveně zralých. Méně zralé obsahují vyšší podíl škrobu než cukrů. Banány jsou ale zároveň také jedním z hlavní zdrojů draslíku a hořčíku, minerálů důležitých pro správné fungování nervové soustavy.

Nedostatek hořčíku může být jedním z důvodů únavy, nevýkonnosti a psychického podráždění. A ještě jedním trumfem se banány mohou chlubit – jsou bohaté také na látku, z níž naše tělo vytváří serotonin, tzv. hormon dobré nálady.

Vejce

Jsou velmi kvalitním zdrojem bílkovin a ty naše tělo potřebuje jak pro obnovu vlastních buněk, tak zvýšeně při infekcích. Obranné látky, které pak vyrábí, sestavuje právě z bílkovin.

Ořechy

Nemělo by vás děsit, že ořechy mají pověst kalorické bomby. Podíl tuku je v nich sice vysoký, ale současně jde o tuky jinak v naší stravě nedostatečné a blahodárně působící na stav nervové soustavy. Při pravidelné konzumaci snižují nervozitu a zvyšují schopnost soustředění.

Vydatné polévky

Lidová moudrost doporučuje hovězí nebo slepičí vývar na posilněnou při nachlazení a moc se neplete. Lépe je ale připravit hutnou polévku a do vývaru přidat také několik druhů zeleniny. Zelenina je nejlepším zdrojem minerálů, maso zase dodá bílkoviny.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
4.6.2024
Nohám a zvláště chodidlům bychom měli dopřát takovou péči, abychom si po celé jaro a léto mohli užívat lehký krok. Na teplejší období v roce měníme obuv za lehčí, a tak je namístě dopřát chodidlům pečující kúru. Jenže jaký přípravek vybrat, když je jich na trhu tolik? Je téměř jedno, jaké značce dáte přednost, mnohem důležitější je chodidlům dopřát péči komplexní. Začněte od koupele, předtím si p
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –