Výživové tipy: Potřebujete nový příliv energie?

Kdo by nepotřeboval! Prosinec a leden představují období náročné fyzicky i psychicky, takže na začátku roku zákonitě cítíme, že jsme vydali svou energii do poslední kapky. Kde rychle vzít novou?

Radou číslo jedna je samozřejmě pořádný odpočinek. Jenže na ten má jen málokdo čas, a tak přijdou vhod různé prostředky, které energii rychle doplní a neuškodí. Proto jsme pro vás pár takových tipů na domácí použití připravili.

Ale pozor, zkusit byste je měli pouze v případě, že je příčinou únavy skutečně jen náročnější období. Pokud tušíte, že se za vaší nižší výkonností, ospalostí a nechutí k jakékoli aktivitě mohou skrývat zdravotní problémy, pak se nejdříve nechte vyšetřit lékařem.

Může jít o následek jen zdánlivě banální chudokrevnosti, opakovaných infekčních onemocnění, chorob jater, srdečních potíží a dalších nemocí, s nimiž není radno si zahrávat.

Oleje jako životabudiče

Některé druhy éterických olejů mají schopnost povzbuzovat duševní bdělost nebo zlepšovat prokrvení, což vnímáme jako příliv energie. Můžete je využít příjemným způsobem do koupelí nebo k masážím. Ale pozor, nikoli navečer, protože byste mohli mít potíže s usnutím.

Mátový olej

Mentol okamžitě povzbuzuje psychiku, ale působí i tonizačně na krevní oběh, takže pomáhá hlavně lidem, kteří mají nízký krevní tlak. Při vysokém tlaku se mátovému oleji naopak vyhněte.

Olej z borovice skotské

Pozitivně působí na biochemii mozku, a tím na náladu, odplavuje smutek a přináší pocity radosti. Pomáhá v případech, kdy upadáte do deprese a ta vám bere energii. Podporuje psychickou stabilitu a činorodost.

Olej ze smrku černého

Uvádí se, že obsahuje látky podobné těm, které vylučují naše nadledviny, když mozek hlásí stav poplachu. Oproti těmto hormonům ale nezpůsobují následné vyčerpání. Přesto používejte éterický olej ze smrku černého raději v nižší koncentraci a ve směsi s dalšími vhodnými oleji, které tu uvádíme.

Bazalkový olej

Má velmi účinně snižovat únavu, kterou způsobuje stres a nervozita. Obsahuje rovněž látky s určitým protikřečovým účinkem, takže v koupeli výborně uvolňuje ztuhlé svaly a bolesti, které způsobují.

Růžový olej

Je úžasným lékem na smutek, protože vyvolává příliv radostných pocitů a chuť do života. Velmi dobře se hodí právě v situaci, kdy smutek je vlastně jen psychickým následkem fyzické vyčerpanosti.

Jak připravit masážní směs?

Éterický olej se nedá používat čistý, je to koncentrát, který je třeba zředit některým z běžných olejů. Může to být slunečnicový nebo olivový olej, pokud chcete dosáhnout i příznivého účinku na pokožku, pak si pořiďte olej mandlový. Do tohoto základního oleje přidejte esenciální v množství 1 % až 3 %.

To znamená, že do lahvičky s 50 ml základního oleje tedy přidáte nanejvýš 1,5 ml oleje éterického.

Dobře protřepejte a použijte k masáži.

Olej do koupele

Ani do koupele nelze přidávat koncentrované éterické oleje. I ty je třeba nejprve rozpustit v základním oleji – doporučuje se přidat 5 až 7 kapek éterického oleje a pořádně protřepat. Pak teprve olej vlijte do vany.

Síla dechu

Nepodceňujte ji. Kyslík je spolu s glukózou čili cukrem základním palivem pro buňky. Ovšem v zimě se zdržujeme většinu dne v místnostech, mnohdy nedostatečně větraných. To nejmenší, co tedy můžeme pro lepší okysličení svalů a mozku udělat, je otevřít okna a nechat několik minut bytem proudit průvan.

Ještě větší užitek z přílivu čerstvého vzduchu budete mít, když větrání využijete k dechovému cvičení.

Alternativou je svižná procházka venku, stačí 10 nebo 15 minut v čistém prostřední mimo rušné silnice.

Jak na dechové cvičení?

Intenzitu dýchání zvýšíte už jen tím, že se na něj začnete soustředit. Stačí se tedy pohodlně posadit a začít sledovat svůj dech. Vnímejte, jak proud vzduchu vchází nosem a pokračuje do plic, tam se obrací a opět vychází nosem ven. Poté se snažte dýchání prohloubit a představujte si, jak proud vzduchu zaplňuje nejprve spodní část plic, pak střední a nakonec horní část.

Stejným způsobem tedy nejprve z dolní části plic pak vzduch také vydechujte.

Snažte se, aby dýchání bylo pomalé a intenzivní.

Alternativa: Prstem zakryjte jednu nosní dírku a dýchejte jen druhou. Tento způsob dýchání má podporovat také duševní bdělost a koncentraci.

Speciální byliny

Říkává se jim také adaptageny, což znamená, že pomáhají organismu adaptovat se na obtížnější podmínky. Zvyšují odolnost zejména v případech, že ji podkopává dlouhodobý stres. Nejznámější léčivkou tohoto typu je ženšen, k dostání jsou ale i další. Obvykle se prodávají ve formě tinktury nebo kapslí.

Schisandra

Jinak také klanopraška čínská. Celkově povzbuzuje a tonizuje, zvyšuje duševní i tělesnou odolnost, zlepšuje soustředění. Pomáhá při stavech vyčerpání, nervozity, při špatné funkci imunity. Udává se, že oproti jiným povzbuzujícím přípravkům nemá klanopraška významné nežádoucí účinky.

Opatrní by měli být jen diabetici, klanopraška obsahuje látky, které snižují hladinu cukru v krvi.

Eleuterokok ostnitý

Jde o rostlinu známou tím, že pomáhá omezovat intenzitu stresové reakce. Brzdí stavy úzkosti a paniky, zklidňuje myšlení, tím omezuje také ztráty energie, k nimž vlivem stresu normálně dochází. Předchází tak stavu vyčerpání, který v důsledku stresu nastává. Zlepšuje také psychickou odolnost při dlouhodobé zvýšené zátěži.

Doporučuje se zejména ve vyšším věku, kdy klesá schopnost vzdorovat stresu, a při chronické únavě.

Rozchodnice růžová

Najdete ji také pod názvem rhodiola. Rozchodnice má bránit zvýšenému uvolňování stresových hormonů a tím udržovat psychickou vyrovnanost. Zlepšuje také soustředění a výkon paměti. Účinná je i pro zmírnění fyzické únavy a zvýšení odolnosti vůči infekcím.

Účinný a lehce dostupný: Rozmarýn

Zlepšuje prokrvení a pomáhá hlavně lidem, kteří se ráno obtížně probouzejí. Stejný prospěch z rozmarýnu budete mít při únavě po svátcích. Připravte si čaj spařením 1 lžičky rozmarýnových lístků 0,25 l vody. Louhujte 5 minut, pak sceďte a vypijte.

Jídlo proti vyčerpanosti

Možná si myslíte, že byste po svátečním hodování měli spíš držet dietu. To je pravda jen částečně. Pokud trpíte únavou, pak ji hubnutí ještě prohloubí. Mnohem prospěšnější bude prostě jen změnit výběr potravin, které často jíte. Při únavě totiž všichni tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy k sladkostem a tučným pochoutkám.

To částečně pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíte cukru moc, propad energie se naopak zvýší.

Správný výběr potravin uleví také při únavě, která má důvod v psychickém přetížení. Dokáže totiž doplnit živiny nezbytné pro správné fungování a odolnost nervové soustavy.

Ovesné vločky

Prospívají při únavě způsobené chudokrevností, protože jsou bohaté na železo. Jejich užitek bude ještě větší, když z nich připravíte falešný mozeček, protože vejce dodá další živiny nutné pro tvorbu krve. Kromě toho je oves bohatý na některé vitaminy skupiny B, proto příznivě působí při podrážděnosti, nervozitě, úzkosti.

Tip: Ještě rychlejší účinek bude mít tinktura z mladého ovsa. Přináší úlevu při chronické vyčerpanosti a problémech se spánkem. Zmírňuje nervozitu a úzkost.

Banány

Jsou rychlým zdrojem energie, což platí o plodech vysloveně zralých. Méně zralé obsahují vyšší podíl škrobu než cukrů. Banány jsou ale zároveň také jedním z hlavní zdrojů draslíku a hořčíku, minerálů důležitých pro správné fungování nervové soustavy. Nedostatek hořčíku může být jedním z důvodů únavy, nevýkonnosti a psychického podráždění.

A ještě jedním trumfem se banány mohou chlubit – jsou bohaté také na látku, z níž naše tělo vytváří serotonin, tzv.

hormon dobré nálady.

Vejce

Jsou velmi kvalitním zdrojem bílkovin a ty naše tělo potřebuje jak pro obnovu vlastních buněk, tak zvýšeně při infekcích. Obranné látky, které pak vyrábí, sestavuje právě z bílkovin.

Ořechy

Nemělo by vás děsit, že ořechy mají pověst kalorické bomby. Podíl tuku je v nich sice vysoký, ale současně jde o tuky jinak v naší stravě nedostatečné a blahodárně působící na stav nervové soustavy. Při pravidelné konzumaci snižují nervozitu a zvyšují schopnost soustředění.

Vydatné polévky

Lidová moudrost doporučuje hovězí nebo slepičí vývar na posilněnou při nachlazení a moc se neplete. Lépe je ale připravit hutnou polévku a do vývaru přidat také několik druhů zeleniny. Zelenina je nejlepším zdrojem minerálů, maso zase dodá bílkoviny.

Foto: Shutterstock

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dárky, které nepřestanou dělat radost
iluxus.cz

Dárky, které nepřestanou...

Kosmetika Capri, výrobce přírodní kosmetiky tradičních...
Tajemství odkrývání hlíny: Schliemann se stal obětí vlastního omylu
epochaplus.cz

Tajemství odkrývání hlíny:...

Už od dětství sní Němec Heinrich Schliemann...
Advent v Národním zemědělském muzeu: Zve na živý zvířecí betlém i připomenutí vánočních zvyků
epochanacestach.cz

Advent v Národním zemědělském muzeu:...

Velbloud, lamy, poník i koza...
Moje dcery se hodně nenávidí
skutecnepribehy.cz

Moje dcery se hodně nenávidí

Jsem z té situace trochu...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Zničí mladá herečka Žilkové rodinu?
nasehvezdy.cz

Zničí mladá herečka Žilkové...

Perné chvilky nejspíš...
Svět podléhá kovové sponě: Patentka je cennější než diamant
epochaplus.cz

Svět podléhá kovové sponě:...

Vyučený zámečník s obchodním talentem a šikovný mechanik...
Záhadná svatyně v Makotřasech: Vybírá si oběti dodnes?
enigmaplus.cz

Záhadná svatyně v Makotřasech:...

Ve vykopaných jámách se mísí kosti pobitých...
Pohled do čelistí hadů: Spolknou i krokodýla!
21stoleti.cz

Pohled do čelistí hadů:...

Pokud jste někdy viděli fotku obrovského hada...
Stropnickému chystá pomstu?!
nasehvezdy.cz

Stropnickému chystá pomstu?!

Temperamentní herečka...
Římané v Arábii vsadili na špatného koně
epochalnisvet.cz

Římané v Arábii vsadili na...

V Římské říši skončilo dlouhé období...
Tvarohové řezy s polevou
tisicereceptu.cz

Tvarohové řezy s polevou

Jemné tvarohovo-jogurtové řezy jsou...
0 shares