Domů     Vykuřovadla domov nádherně provoní
Vykuřovadla domov nádherně provoní
11.12.2023

Také každoročně propadnete kouzlu vánočních františků a purpury a litujete, když je po svátcích? Nemusíte, přírodními vůněni z vykuřovadel se dá domov zvelebovat po celý rok.

Asi vás to překvapí, ale k dostání je obrovské množství rozmanitých vonných pryskyřic určených k vykuřování, ať už pro rituály nebo k provonění domova. Rozmanité jsou nejen svým původem, tedy z jaké rostliny se získávají, ale také vůní.

Některé jsou vábivě sladké a připomínají závan z cukrárny, což je ovšem jejich přirozené aroma, jiné voní po sušeném ovoci nebo obsahují rozličné dřevité a specificky zemité esence.

Často se ale v jedné pryskyřici kombinuje vícero různých aromat, díky svému přírodnímu původu jsou oproti bytovým parfémům skutečně komplexní a překvapivě mnohovrstevné.

Pro dobrou náladu i zdraví

Že se vykuřovací pryskyřice a podobné rostlinné materiály posunuly z rituálních účelů k běžnému využití v domácnosti, se dá snadno vysvětlit – jednoduše se s nimi pracuje, jsou velmi příjemné a intenzivně navozují pocit pohody a vnitřního klidu.

Na rozdíl od bytových parfémů také neobsahují škodlivé chemické látky. Ale pozor, to neznamená, že nemohou dráždit, alergii může teoreticky způsobit jakákoli látka, proto při jejich zkoušení postupujte opatrně. Ale zpět k jejich blahodárnému vlivu:

Kromě zlepšování nálady, působení proti úzkosti a neklidu byly u určitých druhů pryskyřic, především u kadidla, prokázany příznivé účinky na zdraví. Obsahuje totiž látky, které dokážou ničit mikroby a roztoče.

Tuto schopnost, prokázanou laboratorně, potvrzují i prastaré tradice v pouštních podmínkách africké Namibie. Vykuřování těla se tam stalo náhradním způsobem udržování hygieny, kdy účinek pryskyřic nahrazuje nedostatek vody.

Jak je používat?

Pro některé pryskyřice vám stačí běžná aromalampa s čajovou svíčkou. Týká se to druhů, které se snadno taví. Pryskyřice se dává do misky na vrchu lampy, kde horkem taje a pak uvolňuje aroma. Zbytek pak můžete slít, nechat ztuhnout a znovu použít.

Jiné pryskyřice, ale také vonné dřeviny vyžadují skutečně pálení. K tomu účelu se používá žhavý uhlík, který se prodává rovněž v prodejnách s vykuřovadly. Uhlík s zapálí a kleštičkami se zastrčí do hromádky jemného čištěného písku v žáruvzdorné misce.

Počkejte, až bude uhlík jen doutnat a nasypejte na něj malé množství pryskyřice nebo jiného rostlinného materiálu, bylin či dřev. Doutnání vydrží několik desítek minut, potom je nutné uhlík uhasit ponořením do vody.

Co vyzkoušet?

* Benzoe

Pokud vás nalákala zmínka o pryskyřicích připomínajících závan z cukrárny, tak to je ona. Prodávají se dva druhy, benzoe siamská a sumaterská, ale jejich vůně jsou si velmi podobné, vanilkově sladké, máslově krémové, s nádechem čokolády.

Mimochodem, z tohoto důvodu si benzoi oblíbili také parfuméři, takže se stala běžnou ingrediencí při výrobě sladce vonících parfémů.

* Elemi

Vůní připomíná tradiční kadidlo, pokud byste do něj vmíchali citrusové aroma. Výsledek je velice příjemný a pocitově osvěžující. Doporučuje se při únavě, protože má dodávat energii.

* Galbanum

Nemusí být každému příjemné, ale když si tuto pryskyřici oblíbíte, budete se k ní vracet. Má specifické bylinně-zemité aroma s nádechem mechu a dřeva. Vyvolává touhu po divoké přírodě.

* Kadidlo

Této pryskyřici se říká také olibanum, a to proto, že se výraz kadidlo současně používá pro směs na vykuřování v kadidelnici. Vlastní kadidlo je pryskyřice zskáváaná z několika druhů stromu boswellia.

Vydává velmi harmonickou a komplexní vůni, v níž se propojují svěží a ovocná aromata s dřevitými, sladce minerálními a kořeněnými.

U některých druhů je právě ovocná, převážně citrusová část velmi výrazná, jinde je tlumenější a více vynikají složky dřevité, balzamické mebo zemité. Silně působí na psychiku, povzbuzuje a rozhání úzkosti.

* Labdanum

Další ze skupiny sladkých pryskyřic, tentokrát s aromaty nektaru květin a sušeného ovoce, jemně obalených pudrovými a mechovými tóny.

* Myrha

Pryskyřice z myrhovníku patří mezi nejstarší používaná vykuřovadala a má typickou harmonicky balzamickou vůni s minerální sladkou štiplavostí. Přesto že jde vždy o pryskyřici ze stejného druhu stromu, její charakter ovlivňuje místo pěstování. Může v ní být výraznější zemitost a hořkost, jindy zase kořeněná sladkost.

* Opopanax

Pokud si budete chtít objednat pryskyřice bez zkoušení, pak s opopanaxem neuděláte chybu. Je to přívětivá a trochu starosvětská vůně vyvovávající představu dřevěné světnice nebo staré knihovny, kde je klid a útulno. Dřevité aroma je nasládlé a jemně kořeněné. Doporučuje se při neklidu a přepracovanosti.

* Styrax

Tato pryskyřice se získává ze stromu s českým názvem ambroň, který je k vidění i v mnoha tuzemských zahradách.

Pryskyřice má úchvatné aroma navozující slavnostní až velebný dojem, charakterem je její vůně směsí sladce dřevitých, balzamických a líbezně květinových tónů.

* Tolu balzám

Sladce balzamická pryskyřice s nádechem vanilky, velmi příjemná a vhodná i pro první seznámení s vykuřovadly. Má uklidňovat a zlepšovat spánek.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
9.7.2024
I taková nádoba na nepotřebné věci, obaly a zbytky od jídla může vystihnout váš smysl pro humor, přístup k životu anebo kreativitu. Nejčastěji si pořizujeme odpadkové koše s výklopným víkem, protože zabraňují šíření nepříjemných pachů. Ty klasické se otevírají ručně nebo pomocí pedálu, moderní typy se samy otevřou a po určité době zase zavřou díky senzoru, který registruje pohyb. Některé koše býv
28.6.2024
Jak dobrý oráč musel být ten, který vyoral řádky manšestru, píše Ramón Goméz de la Serna ve své knize Gregérie. A manšestr je opravdu látka, která inspiruje a zároveň hladí. Také rádi přejíždíte prsty po jejích rovných liniích? Provází nás od dětství. A jen málokdo může říci, že neměl někdy nějaký ten manšestrový kousek oděvu. Že nejde o materiál minulosti, dokazuje i to, že se stále znovu vrací
24.6.2024
I koupelnu můžeme proměnit v zelenou oázu, je-li v ní alespoň malé okénko. Představujeme vám nejhezčí rostliny, ze kterých si určitě vyberete. V koupelně se daří i jiné zeleni, než je plíseň na zdi. Světlá koupelna je ideálním místem pro pěstování vlhkomilných rostlin. Většina z nich totiž kromě vlhkého vzduchu ocení i polostín. Šáchor  Šáchory patří mezi obyvatele bažin a vodu potřebují i
22.6.2024
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky. Přizpůsobujte stylu V první řadě si j
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,