Domů     Vykuřovadla domov nádherně provoní
Vykuřovadla domov nádherně provoní
11.12.2023

Také každoročně propadnete kouzlu vánočních františků a purpury a litujete, když je po svátcích? Nemusíte, přírodními vůněni z vykuřovadel se dá domov zvelebovat po celý rok.

Asi vás to překvapí, ale k dostání je obrovské množství rozmanitých vonných pryskyřic určených k vykuřování, ať už pro rituály nebo k provonění domova. Rozmanité jsou nejen svým původem, tedy z jaké rostliny se získávají, ale také vůní.

Některé jsou vábivě sladké a připomínají závan z cukrárny, což je ovšem jejich přirozené aroma, jiné voní po sušeném ovoci nebo obsahují rozličné dřevité a specificky zemité esence.

Často se ale v jedné pryskyřici kombinuje vícero různých aromat, díky svému přírodnímu původu jsou oproti bytovým parfémům skutečně komplexní a překvapivě mnohovrstevné.

Pro dobrou náladu i zdraví

Že se vykuřovací pryskyřice a podobné rostlinné materiály posunuly z rituálních účelů k běžnému využití v domácnosti, se dá snadno vysvětlit – jednoduše se s nimi pracuje, jsou velmi příjemné a intenzivně navozují pocit pohody a vnitřního klidu.

Na rozdíl od bytových parfémů také neobsahují škodlivé chemické látky. Ale pozor, to neznamená, že nemohou dráždit, alergii může teoreticky způsobit jakákoli látka, proto při jejich zkoušení postupujte opatrně. Ale zpět k jejich blahodárnému vlivu:

Kromě zlepšování nálady, působení proti úzkosti a neklidu byly u určitých druhů pryskyřic, především u kadidla, prokázany příznivé účinky na zdraví. Obsahuje totiž látky, které dokážou ničit mikroby a roztoče.

Tuto schopnost, prokázanou laboratorně, potvrzují i prastaré tradice v pouštních podmínkách africké Namibie. Vykuřování těla se tam stalo náhradním způsobem udržování hygieny, kdy účinek pryskyřic nahrazuje nedostatek vody.

Jak je používat?

Pro některé pryskyřice vám stačí běžná aromalampa s čajovou svíčkou. Týká se to druhů, které se snadno taví. Pryskyřice se dává do misky na vrchu lampy, kde horkem taje a pak uvolňuje aroma. Zbytek pak můžete slít, nechat ztuhnout a znovu použít.

Jiné pryskyřice, ale také vonné dřeviny vyžadují skutečně pálení. K tomu účelu se používá žhavý uhlík, který se prodává rovněž v prodejnách s vykuřovadly. Uhlík s zapálí a kleštičkami se zastrčí do hromádky jemného čištěného písku v žáruvzdorné misce.

Počkejte, až bude uhlík jen doutnat a nasypejte na něj malé množství pryskyřice nebo jiného rostlinného materiálu, bylin či dřev. Doutnání vydrží několik desítek minut, potom je nutné uhlík uhasit ponořením do vody.

Co vyzkoušet?

* Benzoe

Pokud vás nalákala zmínka o pryskyřicích připomínajících závan z cukrárny, tak to je ona. Prodávají se dva druhy, benzoe siamská a sumaterská, ale jejich vůně jsou si velmi podobné, vanilkově sladké, máslově krémové, s nádechem čokolády.

Mimochodem, z tohoto důvodu si benzoi oblíbili také parfuméři, takže se stala běžnou ingrediencí při výrobě sladce vonících parfémů.

* Elemi

Vůní připomíná tradiční kadidlo, pokud byste do něj vmíchali citrusové aroma. Výsledek je velice příjemný a pocitově osvěžující. Doporučuje se při únavě, protože má dodávat energii.

* Galbanum

Nemusí být každému příjemné, ale když si tuto pryskyřici oblíbíte, budete se k ní vracet. Má specifické bylinně-zemité aroma s nádechem mechu a dřeva. Vyvolává touhu po divoké přírodě.

* Kadidlo

Této pryskyřici se říká také olibanum, a to proto, že se výraz kadidlo současně používá pro směs na vykuřování v kadidelnici. Vlastní kadidlo je pryskyřice zskáváaná z několika druhů stromu boswellia.

Vydává velmi harmonickou a komplexní vůni, v níž se propojují svěží a ovocná aromata s dřevitými, sladce minerálními a kořeněnými.

U některých druhů je právě ovocná, převážně citrusová část velmi výrazná, jinde je tlumenější a více vynikají složky dřevité, balzamické mebo zemité. Silně působí na psychiku, povzbuzuje a rozhání úzkosti.

* Labdanum

Další ze skupiny sladkých pryskyřic, tentokrát s aromaty nektaru květin a sušeného ovoce, jemně obalených pudrovými a mechovými tóny.

* Myrha

Pryskyřice z myrhovníku patří mezi nejstarší používaná vykuřovadala a má typickou harmonicky balzamickou vůni s minerální sladkou štiplavostí. Přesto že jde vždy o pryskyřici ze stejného druhu stromu, její charakter ovlivňuje místo pěstování. Může v ní být výraznější zemitost a hořkost, jindy zase kořeněná sladkost.

* Opopanax

Pokud si budete chtít objednat pryskyřice bez zkoušení, pak s opopanaxem neuděláte chybu. Je to přívětivá a trochu starosvětská vůně vyvovávající představu dřevěné světnice nebo staré knihovny, kde je klid a útulno. Dřevité aroma je nasládlé a jemně kořeněné. Doporučuje se při neklidu a přepracovanosti.

* Styrax

Tato pryskyřice se získává ze stromu s českým názvem ambroň, který je k vidění i v mnoha tuzemských zahradách.

Pryskyřice má úchvatné aroma navozující slavnostní až velebný dojem, charakterem je její vůně směsí sladce dřevitých, balzamických a líbezně květinových tónů.

* Tolu balzám

Sladce balzamická pryskyřice s nádechem vanilky, velmi příjemná a vhodná i pro první seznámení s vykuřovadly. Má uklidňovat a zlepšovat spánek.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
20.2.2024
... pak to chce trochu vynalézavosti. Jako náhrada se nabízejí pulty a barové stoly, stěnou s pultem se dá dokonce šikovně oddělit kuchyň od obývacího pokoje. Jestli se potýkáte s prostorem a chtěli byste místo ušetřit na jídelním stole, nabízí výrobci nepřeberné množství možností. Otázkou pak už jen je, kterou z nich si vyberete, abyste se i u společné večeře cítili noblesně a komfortně. V kur
28.1.2024
I neživá příroda má své unikátní kouzlo, které můžete využít při výzdobě domova. Meditativní zátiší Stačí vám několik plochých oblázků volně navršených na sebe a vedle něj zapálená vonná tyčinka, aby vznikla meditativní atmosféra. Je to tím, že kámen je v dálněvýchodní tradici a zejména v Japonsku typickým zdobným prvkem meditativních koutků. Symbolizují klid a věčnost. Zenová zahrádka Op
23.1.2024
Pro domov provoněný láskou i vůní přírodních přísad přináší značka Frosch několik rad a tipů, jak udělat radost nejen druhým, ale především sama sobě. Ať už dáváte přednost svátku svatého Valentýna, Dni matek nebo žen, každému je příjemně v čistém a uklizeném prostředí. V některých rodinách se tyto svátky slaví méně, jinde více, u někoho je zavedeno obdarovat svého blízkého člověka. Co
21.1.2024
LED svítící pásky jsou hezkou dekorací a poslouží všude tam, kde by jiné zdroje světla neuspěly kvůli své velikosti. Jsou to vlastně světelné diody, které byly vsazené do samolepicího ohebného pásu. Když si je budete vybírat, můžete mít ty pro vnitřní nebo pro venkovní použití. Prodávají se pásky různé svítivosti, v několika barevných provedeních i různých vlastností. Ke každému pásku jsou pak k 
10.1.2024
Říkáme jim bluetooth. Nechtějí nahradit domácí hi-fi aparaturu. Jsou bezdrátové a díky tomu nabízejí možnost přehrávat hudbu i mimo naše domovy. Víte, jak si vybrat pro sebe ten pravý? Přenosné reproduktory jsou určeny pro poslech hudby prakticky všude. A to i na cestách, při procházce s pejskem… Jedno je jisté – ať už máte nároky na ten „svůj“ přenosný reproduktor jakékoliv, dnešní nabídka trhu
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g