Domů     Vykouzlete si v kuchyni léto a moře
Vykouzlete si v kuchyni léto a moře
25.11.2019

Letní měsíce jsou sice už dávno pryč, ale vzpomínky na dovolenou ještě nevybledly. Oživit je můžete také prakticky proměnou kuchyně do středomořského stylu, aby dostala pohodovou prázdninovou atmosféru. Přinášíme vám inspiraci, jak se cítit i doma jako na dovolené.

Vkusně ozdobená kuchyně je skutečnou pastvou pro oči. Vaření vám pak bude přinášet více radosti. Vždyť jak se říká, jíme také očima.

Barvy, barvy, barvy

Na pomoc si vezměte vůně, rostliny, přírodní materiály, dřevo a ratan, ale hlavně barvy. Přímořský styl si nejvíce zakládá na přírodních barvách, které se mohou objevit na dekoracích, závěsech, na nábytku, keramice nebo kuchyňském nádobí.

Charakteristické barvy středomořské přírody jsou především sytě modrá barva moře a jasné oblohy, tóny výrazné cihlově červené, jemné odstíny levandulové a světle zelené a ohnivě žluté barvy.

Vzory a dekorace

Tradiční středomořský styl si také pohrává s různými vzory. Počínaje ornamentálními na textiliích až po výrazný vyřezávaný nábytek. Letní dekorace ve středomořském duchu si však zhotovíte snadno i sami.

Stačí třeba do čiré vázy naaranžovat pár oblých kamínků přivezených z  dovolené od moře nebo vystavit několik mušlí. Příjemným ozvláštněním může být také antická soška či vlastnoručně pořízená velkoformátová fotografie v rámu zavěšená nad pracovní deskou.

Jak na to

Na všechny nádoby a bedničky, které vidíte na obrázku, naneste bílou barvu – nádoby mají okraje, které se k bílé hodí. Vystřižené motivy z ubrousků nalepte ubrouskovou technikou (viz návod). Malou dřevěnou bedničku můžete zavěsit na bílou šňůrku.

Na láhev naneste nejprve bílou akrylovou barvou čtverec, pak domalujte zelený okraj a po uschnutí nalepte motiv oliv z ubrousku.

Co budeme potřebovat

Různé čtvercové nádoby, 2 dřevěné zeleninové bedničky (lísky), jednu láhev, ubrousky s motivy zeleniny, bylinek a jižního ovoce, bílou, zelenou a šedou akrylová barvu, lepidlo na ubrousky, bílou kroucenou šňůrku, sazenice bylinek a zeleniny.

Ubrousková technika

Potřebujete třívrstvé ubrousky s motivy jižního ovoce a bylinek (nebo jaké se vám líbí). Motiv z ubrousku vystřihněte nebo vytrhejte. Ke stříhání použijte malé špičaté nůžky, výborně se hodí např. nůžky na manikúru.

Vytrhané motivy vytvářejí zvláštní barevné přechody a zajímavé efekty. Po vystřižení motivu oddělte z ubrousku horní potištěnou vrstvu, kterou pak lepíte na vybraný předmět.

Můžete si vybrat ze dvou technik lepení ubrousků – zažehlování motivů, kterým ideálně zdobíte velké hladké plochy, naproti tomu malé, nepravidelné nebo velmi zaoblené či na teplo citlivé předměty, zdobte lepením.

Lepení: Na místo, kam chcete motiv nalepit, naneste rovnoměrně speciální lepidlo na ubrousky (můžete použít také lepidlo na tapety) a nechte je trochu zaschnout.

Na něj pak položte vystřižený motiv a štětcem namočeným v lepidle ho od středu ke krajům lehce, ale důkladně vyhlazujte tak, aby pod ním nezůstaly vzduchové bubliny. Vše nechte pořádně zaschnout a předmět pak přelakujte bezbarvým lakem.

Zažehlování: Místo, kam chcete motiv nalepit, nejprve potřete lepidlem na ubrousky. Pokud jste si vybrali velmi jemné motivy, potřete lepidlem celou plochu, na kterou je budete lepit, nebo rovnou celý předmět.

Lepidlo pak nechte zaschnout – urychlit to můžete fénováním. Zvolený motiv z ubrousku vystřihněte nebo vytrhejte, položte ho na potřené místo, přes něj dejte papír na pečení a přežehlete. Lepidlo na ubrousky se teplem z žehličky rozehřeje a spojí

s ubrouskem i podkladem. Počkejte, až papír na pečení vychladne, a teprve pak ho sejměte z motivu. Nalepený motiv poté přetřete bezbarvým lakem. Se zažehlováním začněte ve středu motivu a postupujte směrem k okrajům.

Rada Paní domu

Na kulaté předměty nebo předměty, kterým by teplo z žehličky mohlo uškodit, můžete ubrousky fixovat fénem. Nejprve jím předem nanesenou vrstvu lepidla na ubrousky rozehřejte až je lepkavá, pak na ni motiv přitlačte a rukou ho vyhlaďte od středu k okrajům.

Lepení ubrousků na různé materiály

Na dřevo: Předměty ze dřeva nejprve vyhlaďte smirkovým papírem a pak natřete základní barvou – s hladkým povrchem se lépe pracuje. Pokud se rozhodnete zdobit velké plochy, raději motivy zažehlujte.

Budou pravidelné, bez zbytečných skladů a vzduchových bublin. Malé motivy lepte speciálním lepidlem na ubrousky. Také na nerovný povrch používejte raději lepidlo.

Po nalepení a uschnutí motivu přelakujte předmět bezbarvým lesklým nebo matným lakem, motiv tak na předmětu déle vydrží.

Na látku: Motiv vystřihněte z ubrousku a jeho obrysy překreslete tenkým fixem na látku. Na tuto plochu naneste štětcem tenkou vrstvu speciálního lepidla pro lepení ubrousků na látku a nechejte ji trošku zaschnout.

Motiv pak na potřenou plochu položte a rukou lehce přitlačte. Můžete ho také vyrovnat štětcem namočeným v lepidle, nebo nechat zaschnout a případné sklady tupým štětcem ťukáním uhladit.

Po zaschnutí překryjte motiv papírem na pečení a asi 3 minuty ho zažehlujte. Teplotu na žehličce nastavte na nižší stupeň, než je doporučená teplota pro žehlení látky, a motiv průběžně kontrolujte, zda lepidlo nebo motiv nehnědnou.

Látku můžete také podložit průsvitnou fólií, která zabrání prosáknutí lepidla na podložku. Textilie zdobené ubrouskovými motivy můžete prát v ruce, případně jako šetrné praní v pračce při teplotě maximálně do 40 °C.

Na sklo a keramiku: Při zdobení skla a keramiky použijte speciální lepidlo na sklo, které můžete také vypálit v troubě. Motiv z ubrousku vystřihněte a položte ho na předmět.

Štětcem pak na motiv naneste lepidlo – postupujte od středu motivu k jeho okrajům. Po uschnutí rozetřete na motiv ještě jednu vrstvu lepidla.

Vše nechte dobře zaschnout a sklo nebo keramiku vložte do studené trouby, kterou nastavte na 170 °C. Při této teplotě je tam nechte asi 40 minut a věci stále kontrolujte, lak by neměl zhnědnout.

Troubu vypněte, nechte vychladnout a teprve pak z ní sklo nebo keramiku vytáhněte. Přetažení lepidlem, která jsou viditelná, zkuste opatrně seškrábat modelářským nožem. Sklo či keramiku pak můžete otírat mokrou utěrkou.

Co se týká květináčů – musí být bez glazury, jinak na nich nebude lepidlo držet.

Lepidla (laky) na ubrousky

K dostání jsou speciální matná nebo lesklá lepidla, případně lepidla se třpytkami, která se na zvolené plochy nanášejí štětcem. Můžete jimi lepit jakkoli velké motivy, vždy ale dbejte pokynů výrobců uvedených na jednotlivých lepidlech.

Text: Laura Skrčená, Foto: Pixabay, Shutterstock, Bella Rose

Předchozí článek
Další článek
Související články
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
10.10.2024
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i jako malou svačinku během dne a určitě se vám hodí na výletě, protože v batohu nezabere téměř žádné místo a také
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Nový klenot Four Season v Ósace
epochalnisvet.cz
Nový klenot Four Season v Ósace
Nový hotel prestižní značky se nachází ve 28. patře nově postavené víceúčelové budovy One Dojima od architekta Nikkena Sekkei a nabízí moderní zážitek ve stylu tradičního ryokanu. Celé 36. patro pak bylo vyhrazeno jako wellness zóna a najdete tu také šest originálních restaurací, včetně japonského čajového salonku a kantonské kuchyně.   Klíčové obchodní centrum Japonska
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných