Ženšenu se říkává všelék, což je samozřejmě nadsázka, ale jen částečně. Jeho unikátní vlastnosti se v aktuálním slovníku označují pojmem adaptogen. A ten potřebujeme stejně silně jako všelék.
Ženžen není jediným adaptogenem, naopak, tato kategorie léčivek je poměrně hojně zastoupená dalšími bylinami, ale i houbami. Co je spojuje, je mimořádná schopnost zvyšovat odolnost těla i psychiky vůči zátěži.
Tu v dnešních dobách představuje především stres se svým ničivým vlivem, kterým podkopává fyzickou i duševní kondici. Proto když zátěžová situace trvá déle, začnou se objevovat následky přetížení. Objeví se tělesné neduhy, nespavost, úzkosti nebo deprese. V tu chvíli dokážou adaptogeny ulevit.
Ideální kombinace: Adaptogeny ideálně vyrovnávají působení stresových hormonů na nervovou soustavu. Snižují podráždění a současně povzbuzují.
To znamená, že oproti uklidňujícím prostředkům neotupují a na rozdíl od kávy nebo například guarany nevedou k duševní čilosti následované novým útlumem.
Dobře vybrat
Kromě schopnosti zvyšovat odolnost vůči zátěži sdílejí adaptogeny také další podstatnou vlastnost – žádný z nich není při doporučeném dávkování škodlivý nebo jedovatý. V dílčích rysech se ale vzájemně liší.
Některé z nich působí silněji na játra, jiné na nervy, další především tlumí záněty a alergie. Proto je důležité si správně vybrat podle kondice těla.
Pozor: Nejedovatost ještě neznamená, že se tyto byliny hodí pro každého. Vyhnout by se jim měly těhotné ženy a nedáváme je ani dětem. Opatrnosti je třeba také při současném užívání léků, v takovém případě se poraďte s lékárníkem.
Jako prevence
Adaptogeny nepomáhají jen k obnovení zdraví za zátěžové situace, ale prospívají také jako prevence proti potížím, zvláště těm, které jsou spojeny se současným stylem života. Proto se jim říká civilizační choroby.
Hodí se jako prevence aterosklerózy, cukrovky nebo vysokého krevního tlaku. Zpomalují také postup stárnutí.
A co dále umí:
Dodávají energii v každém věku.
Zlepšují spánek.
Působí proti únavovému syndromu.
Následuje přehled jednotlivých bylin, dají se klidně přehazovat
Pro regeneraci sil
* Vitánie snodárná
Na internetu na ni spíš narazíte pod jejím indickým názvem ašvaganda. Je totiž tradičním léčebným prostředkem indické áyurvédy.
Co slibuje?
– Výrazně snižuje dopad stresu na psychiku. Užívání ašvagandy efektivně zmírňuje chorobnou úzkost, což potvrzují i odborné studie. Působí totiž přímo proti stresovému hormonu kortizolu, který úzkost a strach způsobuje.
Zlepšuje také spánek, tato schopnost se dostala i do českého názvu rostliny. Doporučuje se též jako doplňkový prostředek při depresi, podle některých studií má mít dokonce účinek srovnatelný s léky proti depresi. Obecně pak povzbuzuje a zlepšuje duševní stav.
– Podstatně tlumí zánětlivost, což rovněž dokládají studie. Proto pomáhá také u široké skupiny onemocnění, které se označují jako autoimunitní, protože jejich podstatou je zánět vyvolaný imunitou. K nejčastějším patří revmatismus, alergie, astma nebo ekzémy.
Pozor: Pokud však už berete léky na některý z autoimunitních neduhů, pak se vitánii vyhněte, mohla by nepříznivě zvýšit jejich účinek a příliš oslabit imunitu.
A kromě toho:
– Má chránit proti nabírání na váze při stresu. Zvýšené ukládání energie je totiž opět efekt stresového hormonu kortizolu. Typicky se pak kila navíc projeví v rostoucím objemu břicha.
– Příznivě působí na dobrý stav štítné žlázy a chrání ji proti poruchám, které jsou v současnosti u nás velmi časté, zejména u žen.
– Výrazně prospívá mozku, zlepšuje duševní výkonnost a paměti, podporuje myšlení. Má také chránit nervové buňky před poškozením kyslíkovými radikály čili před oxidačním stresem.
Pro čilý mozek
* Schisandra
Českým názvem klanopraška čínská. Z Číny také tato liána dorůstající i více než 10 m pochází a je jedním ze základních prostředků tamní tradiční medicíny. U nás je známá spíš jako okrasná zahradní rostlina.
Podle TCM má vedle účinků u řady zdravotních potíží mimořádnou schopnost harmonizovat energii v celém těle a posilovat.
Co slibuje:
– Působí přímo proti zvýšené tvorbě stresových hormonů. Tím uvolňuje psychické napětí a úzkost. Pomáhá i při depresích a zlepšuje spánek podobně jako vitanie.
– Současně se zklidněním emocí lehce povzbuzuje nervový systém, takže je mozek bdělejší a výkonnější, což ocení nejen duševně pracující lidé. Prospívá při stavu vyhoření nebo při únavovém syndromu, který rovněž ztěžuje duševní činnost.
– Zvyšuje fyzickou výkonnost tvorbou energie v těle přímo na buněčné úrovni. Nejen pro sportovce je tak neškodným „dopingem“.
– Podporuje zdraví srdce a cév, snižuje riziko trombózy. Lehce uvolňuje napětí cév, tím zlepšuje prokrvení a snižuje krevní tlak.
A kromě toho:
Zvyšuje ostrost vidění, a to i za tmy. Má zlepšovat krátkozrakost.
Prospívá při osteoporóze, zejména u žen, protože působí na hormony.
Doporučuje se jako podpůrný prostředek při potížích s játry. Pomáhat má také při žaludečních vředech a zánětech.
Proti duševní únavě
Rozchodnice růžová
Rozchodnice patří do tradiční apotéky severských národů Evropy a Ruska. V lidovém léčitelství se používala hlavně jako celkově posilující prostředek.
Její účinky jsou potvrzené fakmakology, takže rozchodnice je v řadě zemí na oficiálních seznamech léčivých rostlin.
Co slibuje?
Zlepšuje duševní výkonnost a současně zklidňuje nervy. Posiluje zhoršující se paměť, prospívá k duševní čilosti a produktivitě. Dopřává mozku klid pro regeneraci, protože podporuje zdravý spánek.
Posiluje tělesnou energii a fyzickou výdrž, ulevuje při vyčerpání, snižuje únavnost a malátnost.
Chrání před degenerativními onemocněními, především před nádorovými změnami v těle, protože jako silný antioxidant pomáhá bránit buňky před poškozením a genetickými změnami. Lze ji tedy využít jako prevenci proti riziku rakovinného onemocnění.
A kromě toho:
– Hodí se jako podpůrný prostředek při léčbě deprese a úzkostných stavů díky své schopnosti příznivě ovlivňovat hladinu látek působících na náladu, jako je serotonin, endorfin a dopamin, a optimalizovat jejich působení.
– Pomáhá při cukrovce, protože přispívá k udržování vyrovnané hladiny cukru v krvi.
Pro zdravá játra
Šišák bajkalský
Tradiční čínská medicína používá šišák bajkalský už zhruba dva tisíce let jako podpůrný posilující prostředek při závažných onemocněních a vyčerpání a také při léčbě cukrovky 2. typu.
Co slibuje?
– Výrazně pomáhá při nervovém vyčerpání, mírní úzkosti a podrážděnost, navozuje pocit klidu a přivolává zdravý spánek.
– Kromě své funkce adaptogenu rostlina prospívá také játrům, zlepšuje především zpracování tuků, které mají játra v kompetenci.
Doporučuje se také při vysokém cholesterolu a trávicích potížích, jako pomocný prostředek při jaterních zánětech (žloutence) a ztukovatění jater.
– Prospívá při zánětech akutních i chronických, má antibakteriální i protivirové účinky, proto je vhodným doplňkem léčby nachlazení a kašle, kdy současně posiluje, dodává energii na boj s nemocí a zrychluje uzdravování.
A kromě toho:
– Slibné je využití šišáku v kosmetice, zejména v přípravcích proti padání vlasů. Obsahuje totiž látky, které hubí bakterie a kvasinky způsobující záněty vlasové pokožky.
– Při zevním použití na kůži se hodí také na zmírnění podráždění a svědění při alergiích.
– Chrání proti nemocem srdce a cév, snižuje vzniku riziko mrtvice, aterosklerózy a vysokého krevního tlaku.
Proti tělesnému vyčerpání
Eleuterokok ostnitý
Říkává se mu sibiřský ženšen, je to ostnatý keř s plody připomínajícími na pohled ostružiny. Nejvíce léčivých látek ovšem obsahuje jeho kořen.
Pozor: Eleutorokok mírně zvyšuje krevní tlak. Tím dodává energii, ale současně není vhodný pro lidi, kteří se léčí s vysokým tlakem nebo se srdečními chorobami.
Co slibuje:
– Významně snižuje únavu, a to i chronickou. Podporuje lepší hospodaření s energií a také odstraňování látek, které v těle při fyzické námaze vznikají. Proto snižuje bolesti kvůli namožení svalů a prodlužuje výkonnost.
– Blahodárně působí na stav mozku a nervových buněk, chrání je před poškozením a zánětlivými změnami a podporuje jejich regeneraci.
– Pomáhá při rekonvalescenci po těžkých onemocněních a operacích, urychluje regeneraci sil. Hodí se také při únavovém syndromu.
A kromě toho:
– Je účinnou prevencí před osteoporózou, protože podporuje ukládání vápníku do kostí a tvorbu nových kostních buněk.
– Posiluje ochranu před sezonními virózami a nachlazením, ale také chřipce a zápalu plic. Nejúčinnější je při užívání hned od prvních příznaků nemoci.
Nevybrali jste si?
Adaptogenů je řada: bakopa drobnolistá * bazalka posvátná * housenice čínská * chebule srdčitá * kustovnice čínská * kozinec blanitý * lékořice lysá * lesklokorka lesklá * maca horská * pupečník asijský * rezavec šikmý * ženšen *
Foto: Shutterstock