Domů     Hoarding: Když se doma vrší věci
Hoarding: Když se doma vrší věci
22.7.2023

Všichni máme své poklady, na nichž lpíme. Dokud jsou uložené ve skříních a šuplíkách, je všechno v pořádku. Problém nastane, když se začnou šířit a zabírat místo na nábytku a na podlaze.

Problém hromadění věcí, v naprosté většině neužitečných a zbytečných, se netýká jen osamělých starých lidí. Obrázky takových bytů z pozůstalosti, kde se dá projít jen po cestičkách mezi navršenými věcmi, se občas objeví jako šokující případ v médiích.

Mnohem častější je ovšem hromadění věcí v méně extrémní podobě. A to se objevuje už v mládí. Záleží na životních okolnostech, zda tento sklon bude sílit. Ohroženější jsou lidé žijící single, na které nepůsobí rodina nebo partner při udržování domova.

Nejde o nepořádnost

Ačkoli to tak vypadá, ve skutečnosti nejde o pouhou nepořádnost. Lidé trpící touto poruchou mají jiný problém – nedokážou se s věcmi rozloučit.

Nemá cenu jim říkat, že nemusí schovávat každou plastovou nákupní tašku, každou použitou obálku s bublinkovou fólií uvnitř, každý kelímek od jogurtu s tím, že se to přece jednou bude hodit. Nemá ani smysl poukazovat na nepatrnou hodnotu vršících se věcí.

Podle psychologů pro tyto lidi hraje roli objem nasbíraných věcí jako celek, nikoli jejich finanční vyčíslení. Proto se nedokážou rozloučit s žádnou drobností, naopak stále hromadí další.

To vede k narůstajícímu nepořádku v bytě, který časem začne bránit normálnímu využití domova až k extrémním případům, kdy se s obtížemi dá udržovat hygiena, vařit, uklízet.

Bývá to v genech

Této poruše se odborným názvem říká hoarding a může postihnout jak lidi jinak duševně zdravé, s normální inteligencí a dobrým vzděláním, tak i trpící psychickým onemocněním, časté to bývá především u demence nebo schizofrenie.

U zdravých lidí se první známky zvýšeného sklonu k hromadění věci mohou objevit už v dětství. Může k tomu vést vrozená genetická mutace, která toto chování vyvolává. Pak se dá vysledovat rodinná linie tohoto postižení.

Častější je ale hoarding jako forma úzkostné poruchy, která nutí postiženého, aby sbíral a shromažďoval věci. Někdy dokonce nejde jen o věci, hoarding se může projevit také sbíráním zvířat ve velkém počtu, často toulavých koček nebo psů z útulku.

Přitom je chov takového množství zvířat zjevně nad možnosti dotyčného, takže jim nedokáže dopřát patřičný prostor a péči. Pro sousedy bývá takový chovatel utrpením, strádají i zvířata, kterých se hromaditel ujal, přestože se na ně citově upnul.

Sběratel, nebo hromaditel?

Rozlišení je poměrně snadné. U sběratelů je zjevné, že se zajímají jen o věci určitého druhu. Mívají také řád v jejich uložení, často si je katalogizují. S postupným nárůstem jejich poklady získávají na sběratelské hodnotě. Nic z toho pro hoarding neplatí.

Vršící se hromady věcí nemají žádnou hodnotu, není v nich systém, majitel sám nemá přehled, co všechno v bytě ukládá. Na rozdíl od sběratele se věcmi dál nezabývá, jakmile jsou jednou odloženy na určité místo, už se k nim nevrací.

Nepřehledné hromady věcí jsou samozřejmě i hygienické riziko, protože se v nich snadno usadí hmyz a plíseň.
Nepřehledné hromady věcí jsou samozřejmě i hygienické riziko, protože se v nich snadno usadí hmyz a plíseň.

Zlepšení samo nepřijde

Základní rada odborníků je jednoznačná: Pokud máte pocit, že je hoarding téma vaše nebo někoho z vašich blízkých, neotálejte s vyhledáním pomoci. Samovolně bez léčby se totiž situace nikdy nezlepší, naopak se bude zhoršovat až k neobyvatelnosti domova.

Hlavní brzdou při hledání pomoci bývá stud – postižení mylně považují svůj problém za nepořádnost a stydí se za něj. Z pohledu odborníků ovšem není za co se stydět, stejně jako se nemůžete stydět za své strachy, úzkosti nebo deprese.

Jiné řešení vyžaduje situace s hoardingem u blízkých ve vyšším věku, kde se objevují známky demence. Tam je třeba se poradit s praktickým lékařem na vhodném postupu a případném nasazení léků.

Nutná je samozřejmě také pomoc s údržbou domácnosti, ačkoli se jí postižený senior často vehementně brání.

JAK NA TO SVÉPOMOCÍ

Lidé trpící hoardingem se svůj problém snaží před okolím zatajit a vyřešit raději sami, místo aby kontaktovali odborníky. I když to nebývají snahy příliš úspěšné, pokusit se o to samozřejmě lze.

Je však třeba se na to předem důkladně připravit, a to vnitřně, kdy se smíříte s úbytkem věcí, i prakticky tím, že si sestavíte detailní plán. Vůbec nebude na škodu vyhotovit si ho písemně. Zde je pár užitečných bodů, kterých je dobré se držet:

* Časový rozvrh

Nevrhejte se do třídění uložených věcí impulzivně, pak u nich strávíte spoustu času a výsledek bude mizivý. Ne pro množství nahromaděných věcí, ale kvůli vnitřnímu odporu k jejich vyklízení. Běžné jsou reakce: Vždyť se to ještě může hodit…

Vždyť se to dá opravit… Tento přístup může vyklízení zablokovat a na stavu bytu se nic nezmění. Právě proto je třeba se na úklid duševně připravit a vnitřně se rozhodnout, že je třeba některé věci vyhodit.

Jakmile budete cítit, že to zvládnete, naplánujte si vyklízení konkrétně, ale jen na malém kousku bytu, například: „sobota odpoledne – úklid kolem lednice“.

* Po malých krůčcích

Plán na vyklízení by měl vzít v úvahu také fyzickou a psychickou náročnost celého procesu. Jinak řečeno, nechtějte toho po sobě v krátké době příliš mnoho, to by mohlo vést ke ztroskotání snah.

Konkrétně to znamená vyhradit si na vyklízení nanejvýš pár hodin a pokračovat až za několik dnů. Jinak se může psychika, dlouhodobě nastavená na hromadění, vzepřít a úklid zablokovat.

Tip: Zvláště náročné na čas je probírání tiskovin, časopisů, letáků. Pokud je nechcete bez prohlížení vynést, pak na důkladné pročtení hromádky publikací o výšce 1 cm ??? jsou třeba asi 4 hodiny. Kartonovou krabici o výšce 50 cm s tiskovinami budete pročítat měsíc.

* Nejdřív uklidit na podlaze

Hoarding se stává problémem, když vrstvící se věci začnou bránit volnému pohybu po bytě. Proto je uvolnění podlahy tak důležité.

Psychologicky to má navíc nesmírný efekt, protože vyčištění podlahy signalizuje ústup chaosu, prostor opět začne patřit člověku a nikoli věcem, které se v bytě nahromadily.

* Zlaté pravidlo pro třídění

Z koutku bytu, který prochází důkladnou inventurou, byste si měli ponechat věci jen dvou kategorií – ty, které se vám opravdu líbí, a ty, které jsou skutečně užitečné.

Všechno ostatní je třeba vyhodit, což je ovšem krok, který lidem s hoardingem dělá obrovské problémy. Šikovnou pomůckou proto bude velká krabice, kam se dají prozatím uložit věci, u nichž se nedokážete rozhodnout.

Ovšem s tím, že se v určený den při další fázi třídění vyhodí nebo uloží na správné místo.

Co určitě vyhodit:

– Nedodělané vlastní výrobky

Proč? Protože jsou nepovedené a už v minulosti jste si nevěděli rady, jak pokračovat a věc zachránit. Od té doby se nic nezměnilo. Je jedno, jestli jde o háčkování, rozešité šaty, pokus o loď v láhvi nebo výměnu zipu.

Něco půjde odnést k profesionálům, kteří práci zachrání a dokončí, zbytek vyhoďte.

– Nezdařené opravy

Platí o nich totéž co o vlastních výrobcích. Nechte zachránit, co půjde v opravnách, s ostatním se rozlučte.

– Oblečení, které nenosíte

Existují různé typy oblečení, které leží ve skříních, aniž by se dostaly na denní světlo.

Věci podivné, které se vám nikdy nelíbily, pak obnošené, v nichž už se sice nedá vyjít na ulici, ale říkáte si, že na doma nebo na zahradu by ještě byly dobré, přitom je ve skutečnosti nikdy nevytahujete. A pak samozřejmě kusy menšího čísla, než nosíte dnes. Slibovat si, že do nich ještě zhubnete, je čirá bláhovost.

* Zdánlivě užitečné věci

Skleničky od marmelád má smysl skladovat jen v případě, že je skutečně použijete k zavařování. Reklamní a značkové tašky sice upotřebíte, ale rozhodně je nepotřebujete ve velkém množství, stačí pár kusů. Totéž plastové obaly.

I ty by měly skončit spíš v kontejneru na tříděný odpad, neboť v bytě jen zbytečně zabírají místo a jen minimum z nich ještě někdy skutečně využijete. Rozmanité reklamní předměty pak nejsou vůbec k ničemu, jen zvětšují chaos v bytě.

Extra tip: Pozvěte si pomocníka

Ve dvou se to lépe táhne, což při vyklízení zaplněného bytu platí dvojnásobně. Pomocník nebude na nashromážděné věci citově vázaný a reálněji uvidí jejich hodnotu.

Problémem ale bude výběr vhodné osoby, neboť lidé trpící hoardingem se za svůj byt natolik stydí, že k sobě nezvou přátele ani příbuzné.

Na rozdíl od zahraničí u nás neexistují organizace na podporu lidí s touto poruchou, kde se dá domluvit výpomoc s vyklízením, takže je třeba hledat jinde, například u placených pomocníků v domácnosti.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan