Domů     Hoarding: Když se doma vrší věci
Hoarding: Když se doma vrší věci
22.7.2023

Všichni máme své poklady, na nichž lpíme. Dokud jsou uložené ve skříních a šuplíkách, je všechno v pořádku. Problém nastane, když se začnou šířit a zabírat místo na nábytku a na podlaze.

Problém hromadění věcí, v naprosté většině neužitečných a zbytečných, se netýká jen osamělých starých lidí. Obrázky takových bytů z pozůstalosti, kde se dá projít jen po cestičkách mezi navršenými věcmi, se občas objeví jako šokující případ v médiích.

Mnohem častější je ovšem hromadění věcí v méně extrémní podobě. A to se objevuje už v mládí. Záleží na životních okolnostech, zda tento sklon bude sílit. Ohroženější jsou lidé žijící single, na které nepůsobí rodina nebo partner při udržování domova.

Nejde o nepořádnost

Ačkoli to tak vypadá, ve skutečnosti nejde o pouhou nepořádnost. Lidé trpící touto poruchou mají jiný problém – nedokážou se s věcmi rozloučit.

Nemá cenu jim říkat, že nemusí schovávat každou plastovou nákupní tašku, každou použitou obálku s bublinkovou fólií uvnitř, každý kelímek od jogurtu s tím, že se to přece jednou bude hodit. Nemá ani smysl poukazovat na nepatrnou hodnotu vršících se věcí.

Podle psychologů pro tyto lidi hraje roli objem nasbíraných věcí jako celek, nikoli jejich finanční vyčíslení. Proto se nedokážou rozloučit s žádnou drobností, naopak stále hromadí další.

To vede k narůstajícímu nepořádku v bytě, který časem začne bránit normálnímu využití domova až k extrémním případům, kdy se s obtížemi dá udržovat hygiena, vařit, uklízet.

Bývá to v genech

Této poruše se odborným názvem říká hoarding a může postihnout jak lidi jinak duševně zdravé, s normální inteligencí a dobrým vzděláním, tak i trpící psychickým onemocněním, časté to bývá především u demence nebo schizofrenie.

U zdravých lidí se první známky zvýšeného sklonu k hromadění věci mohou objevit už v dětství. Může k tomu vést vrozená genetická mutace, která toto chování vyvolává. Pak se dá vysledovat rodinná linie tohoto postižení.

Častější je ale hoarding jako forma úzkostné poruchy, která nutí postiženého, aby sbíral a shromažďoval věci. Někdy dokonce nejde jen o věci, hoarding se může projevit také sbíráním zvířat ve velkém počtu, často toulavých koček nebo psů z útulku.

Přitom je chov takového množství zvířat zjevně nad možnosti dotyčného, takže jim nedokáže dopřát patřičný prostor a péči. Pro sousedy bývá takový chovatel utrpením, strádají i zvířata, kterých se hromaditel ujal, přestože se na ně citově upnul.

Sběratel, nebo hromaditel?

Rozlišení je poměrně snadné. U sběratelů je zjevné, že se zajímají jen o věci určitého druhu. Mívají také řád v jejich uložení, často si je katalogizují. S postupným nárůstem jejich poklady získávají na sběratelské hodnotě. Nic z toho pro hoarding neplatí.

Vršící se hromady věcí nemají žádnou hodnotu, není v nich systém, majitel sám nemá přehled, co všechno v bytě ukládá. Na rozdíl od sběratele se věcmi dál nezabývá, jakmile jsou jednou odloženy na určité místo, už se k nim nevrací.

Nepřehledné hromady věcí jsou samozřejmě i hygienické riziko, protože se v nich snadno usadí hmyz a plíseň.
Nepřehledné hromady věcí jsou samozřejmě i hygienické riziko, protože se v nich snadno usadí hmyz a plíseň.

Zlepšení samo nepřijde

Základní rada odborníků je jednoznačná: Pokud máte pocit, že je hoarding téma vaše nebo někoho z vašich blízkých, neotálejte s vyhledáním pomoci. Samovolně bez léčby se totiž situace nikdy nezlepší, naopak se bude zhoršovat až k neobyvatelnosti domova.

Hlavní brzdou při hledání pomoci bývá stud – postižení mylně považují svůj problém za nepořádnost a stydí se za něj. Z pohledu odborníků ovšem není za co se stydět, stejně jako se nemůžete stydět za své strachy, úzkosti nebo deprese.

Jiné řešení vyžaduje situace s hoardingem u blízkých ve vyšším věku, kde se objevují známky demence. Tam je třeba se poradit s praktickým lékařem na vhodném postupu a případném nasazení léků.

Nutná je samozřejmě také pomoc s údržbou domácnosti, ačkoli se jí postižený senior často vehementně brání.

JAK NA TO SVÉPOMOCÍ

Lidé trpící hoardingem se svůj problém snaží před okolím zatajit a vyřešit raději sami, místo aby kontaktovali odborníky. I když to nebývají snahy příliš úspěšné, pokusit se o to samozřejmě lze.

Je však třeba se na to předem důkladně připravit, a to vnitřně, kdy se smíříte s úbytkem věcí, i prakticky tím, že si sestavíte detailní plán. Vůbec nebude na škodu vyhotovit si ho písemně. Zde je pár užitečných bodů, kterých je dobré se držet:

* Časový rozvrh

Nevrhejte se do třídění uložených věcí impulzivně, pak u nich strávíte spoustu času a výsledek bude mizivý. Ne pro množství nahromaděných věcí, ale kvůli vnitřnímu odporu k jejich vyklízení. Běžné jsou reakce: Vždyť se to ještě může hodit…

Vždyť se to dá opravit… Tento přístup může vyklízení zablokovat a na stavu bytu se nic nezmění. Právě proto je třeba se na úklid duševně připravit a vnitřně se rozhodnout, že je třeba některé věci vyhodit.

Jakmile budete cítit, že to zvládnete, naplánujte si vyklízení konkrétně, ale jen na malém kousku bytu, například: „sobota odpoledne – úklid kolem lednice“.

* Po malých krůčcích

Plán na vyklízení by měl vzít v úvahu také fyzickou a psychickou náročnost celého procesu. Jinak řečeno, nechtějte toho po sobě v krátké době příliš mnoho, to by mohlo vést ke ztroskotání snah.

Konkrétně to znamená vyhradit si na vyklízení nanejvýš pár hodin a pokračovat až za několik dnů. Jinak se může psychika, dlouhodobě nastavená na hromadění, vzepřít a úklid zablokovat.

Tip: Zvláště náročné na čas je probírání tiskovin, časopisů, letáků. Pokud je nechcete bez prohlížení vynést, pak na důkladné pročtení hromádky publikací o výšce 1 cm ??? jsou třeba asi 4 hodiny. Kartonovou krabici o výšce 50 cm s tiskovinami budete pročítat měsíc.

* Nejdřív uklidit na podlaze

Hoarding se stává problémem, když vrstvící se věci začnou bránit volnému pohybu po bytě. Proto je uvolnění podlahy tak důležité.

Psychologicky to má navíc nesmírný efekt, protože vyčištění podlahy signalizuje ústup chaosu, prostor opět začne patřit člověku a nikoli věcem, které se v bytě nahromadily.

* Zlaté pravidlo pro třídění

Z koutku bytu, který prochází důkladnou inventurou, byste si měli ponechat věci jen dvou kategorií – ty, které se vám opravdu líbí, a ty, které jsou skutečně užitečné.

Všechno ostatní je třeba vyhodit, což je ovšem krok, který lidem s hoardingem dělá obrovské problémy. Šikovnou pomůckou proto bude velká krabice, kam se dají prozatím uložit věci, u nichž se nedokážete rozhodnout.

Ovšem s tím, že se v určený den při další fázi třídění vyhodí nebo uloží na správné místo.

Co určitě vyhodit:

– Nedodělané vlastní výrobky

Proč? Protože jsou nepovedené a už v minulosti jste si nevěděli rady, jak pokračovat a věc zachránit. Od té doby se nic nezměnilo. Je jedno, jestli jde o háčkování, rozešité šaty, pokus o loď v láhvi nebo výměnu zipu.

Něco půjde odnést k profesionálům, kteří práci zachrání a dokončí, zbytek vyhoďte.

– Nezdařené opravy

Platí o nich totéž co o vlastních výrobcích. Nechte zachránit, co půjde v opravnách, s ostatním se rozlučte.

– Oblečení, které nenosíte

Existují různé typy oblečení, které leží ve skříních, aniž by se dostaly na denní světlo.

Věci podivné, které se vám nikdy nelíbily, pak obnošené, v nichž už se sice nedá vyjít na ulici, ale říkáte si, že na doma nebo na zahradu by ještě byly dobré, přitom je ve skutečnosti nikdy nevytahujete. A pak samozřejmě kusy menšího čísla, než nosíte dnes. Slibovat si, že do nich ještě zhubnete, je čirá bláhovost.

* Zdánlivě užitečné věci

Skleničky od marmelád má smysl skladovat jen v případě, že je skutečně použijete k zavařování. Reklamní a značkové tašky sice upotřebíte, ale rozhodně je nepotřebujete ve velkém množství, stačí pár kusů. Totéž plastové obaly.

I ty by měly skončit spíš v kontejneru na tříděný odpad, neboť v bytě jen zbytečně zabírají místo a jen minimum z nich ještě někdy skutečně využijete. Rozmanité reklamní předměty pak nejsou vůbec k ničemu, jen zvětšují chaos v bytě.

Extra tip: Pozvěte si pomocníka

Ve dvou se to lépe táhne, což při vyklízení zaplněného bytu platí dvojnásobně. Pomocník nebude na nashromážděné věci citově vázaný a reálněji uvidí jejich hodnotu.

Problémem ale bude výběr vhodné osoby, neboť lidé trpící hoardingem se za svůj byt natolik stydí, že k sobě nezvou přátele ani příbuzné.

Na rozdíl od zahraničí u nás neexistují organizace na podporu lidí s touto poruchou, kde se dá domluvit výpomoc s vyklízením, takže je třeba hledat jinde, například u placených pomocníků v domácnosti.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
19.6.2024
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc rychle, ale ani pomalu, to vám řekne každý malíř. A když není žádný v dosahu, možná dospějete k rozh
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
5.6.2024
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší ministryně zahraničí USA Čechoameričanka Madeleine Albrightová. Inspirujte se její
31.5.2024
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je ideální tvar pro všechny typy postav.
29.5.2024
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po zlatavě hnědou, rozhodně by to měly být svět
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –