Domů     Slunečníky: Aby slunce nebylo příliš
Slunečníky: Aby slunce nebylo příliš
20.7.2023

Aby nám nespálilo kůži, neoslňovalo při čtení, nerušilo při siestě v houpací síti… Zkrátka důvodů, proč si pořídit zahradní slunečník, je vícero.

Až se budete v obchodě rozhodovat, který vzít, zvažte hlavně dva nejdůležitější body výběru: Prakticky vždy se vyplatí koupit ten dražší kousek, neboť právě u slunečníků cena poměrně přesně odráží kvalitu použitých materiálů.

Druhým neméně důležitým hlediskem pro výběr by měla být konkrétní představa o ploše, kterou má slunečník zastínit. Ne vždy je totiž kruhová, takže je rozumné zauvažovat i o dalších nabízených tvarech.

Prostory na míru

Slunečníky z dílků, které se skládají v kruh nebo mnohoúhelník, jsou sice klasikou, ale pro posezení na terase nebo u zahradního bazénu nebývají nejpraktičtějším řešením už jen proto, že tyto prostory mívají obdélníkový půdorys.

A pro ten jsou šikovnější hranaté stříšky slunečníků.

– Obdélníkový slunečník dokáže optimálně zastínit balkony a terasy odpovídajících tvarů. Pro posezení na zahradě se hodí méně, leda byste jím chtěli zastínit podlouhlý zahradní stůl. Kromě toho ho využijete u zahradních bazénů.

– Čtvercové slunečníky díky své symetričnosti dobře ladí s architektonickými liniemi, takže z estetického hlediska budou dobrým doplňkem přímo u domu.

– Kulaté se doporučují hlavně k umístění do zeleně, neboť mezi stromy působí elegantněji než ostré geometrické tvary.

– Dvojité slunečníky jsou propojením dvou stříšek, tvarově a funkčně tak odpovídají obdélníkovým typům. U některých jsou tyto stříšky nezávislé a s každou se dá zvlášť manipulovat a naklánět ji.

Jak velký: Pro zastínění dvou lehátek nebo běžného stolu je třeba slunečník o průměru od 3 m výše.

Zásadní je konstrukce

Materiál a typ nosné části rozhoduje o odolnosti a praktičnosti slunečníku. Konstrukce i její spojovací prvky by měly působit bytelně už při prohlížení v obchodě.

Stejně tak je třeba si vyzkoušet ovládání a zjistit, jak snadno se dá slunečník rozevřít a zase složit. U malých slunečníků to nebývá problém, obtížnější to může být u rozměrných typů, které mají ovládání přes kličku nebo lankový systém s kladkou a závažím.

Konstrukce se vyrábějí z kovu nebo ze dřeva, přičemž mezi těmito dvěma kategoriemi není zásadní rozdíl. O bytelnosti nebo slabší stabilitě slunečníku rozhoduje spíš kvalita použitého materiálu, což obvykle odráží cena.

Výkyvný bývá praktičtější

Vedle materiálu hraje roli i umístění nosné tyče konstrukce a tady rozhodování nebývá snadné. Tradiční slunečníky se středovou tyčí jsou stabilnější a cenově výhodnější.

Boční tyč má zase jiné přednosti – už tím, že je umístěná mimo stínící plochu, šetří místo, neboť takový slunečník lehce postavíte až těsně ke stolu nebo k zahradním lehátkům.

Další výhodou je snadné posouvání stínící plochy podle pohybu slunce, neboť se dá otáčet kolem boční osy, aniž by bylo třeba slunečník přenášet. Ovládací prvky umožňují i naklápění stříšky, ale tuhle schopnost mají i statické slunečníky se středovou tyčí.

Potah raději světlejší

Tmavší barvy totiž snáze podléhají rozpadu pigmentu vlivem slunečního záření, jinak řečeno, rychleji blednou než světlé. Výrobci se tomu snaží úpravou materiálu zabránit, což udávají tzv. stupněm stálobarevnosti.

Vyplatí se vybírat z těch nejvyšších, označených 7 až 8. Tmavé barvy mají také další nepříjemnou vlastnost – přirozeně pohlcují více tepla ze slunečního záření a pak hřejí.

Pro intenzivnější zastínění je proto lepší spoléhat na hutnost tkaniny, což vyjadřuje její gramáž. Čím je vyšší, tím méně slunečních paprsků propouští.

Další vlastnosti jako voděodolnost a ochrana proti pronikání UV paprsků už dnes patří ke standardním úpravám potahů.

Kam ho usadit?

A tím se dostáváme ke stojanu. Ani na něm není záhodno šetřit, protože právě stojan podstatně rozhoduje o stabilitě slunečníků při jeho naklápění a otáčení, ale i při náporech větru.

Stojan musí konstrukci bez potíží udržet, proto se u slunečníku udává, jakou minimální zátěž v kilogramech by měl stojan vytvářet.

Orientačně je třeba pro malý slunečník o průměru 180 cm stojan o váze minimálně 25 kg, pro větší třímetrový aspoň 50 kg, u slunečníku s průměrem 4 m už počítejte s váhou podstavce 90 kg.

Tato váha je navíc skutečně minimum, pro bezpečné užívání se doporučuje spíš 1,5násobek této hodnoty.

Módní je beton

Beton je momentálně vysoce v trendu pro různé užití v interiéru i na zahradě, proto nepřekvapí, že je módním materiálem i pro podstavce slunečníků. Prodávají se v přírodní i barvené variantě.

Pokud chcete stojan nadčasové krásy a nevadí vám vyšší investice, pak zvolte leštěný kámen. Méně líbivý, ale zaručeně stabilní bude stojan litinový. Levnější variantou s omezenější trvanlivostí jsou stojany plastové, které se plní vodou nebo pískem.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
26.3.2024
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, někam dozadu, to v lepším případě. Při namátkové prohlídce některé přece jen vyřadíme… Abycho
reklama
reklama
Šikovné tipy
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!