Domů     Slunečníky: Aby slunce nebylo příliš
Slunečníky: Aby slunce nebylo příliš
20.7.2023

Aby nám nespálilo kůži, neoslňovalo při čtení, nerušilo při siestě v houpací síti… Zkrátka důvodů, proč si pořídit zahradní slunečník, je vícero.

Až se budete v obchodě rozhodovat, který vzít, zvažte hlavně dva nejdůležitější body výběru: Prakticky vždy se vyplatí koupit ten dražší kousek, neboť právě u slunečníků cena poměrně přesně odráží kvalitu použitých materiálů.

Druhým neméně důležitým hlediskem pro výběr by měla být konkrétní představa o ploše, kterou má slunečník zastínit. Ne vždy je totiž kruhová, takže je rozumné zauvažovat i o dalších nabízených tvarech.

Prostory na míru

Slunečníky z dílků, které se skládají v kruh nebo mnohoúhelník, jsou sice klasikou, ale pro posezení na terase nebo u zahradního bazénu nebývají nejpraktičtějším řešením už jen proto, že tyto prostory mívají obdélníkový půdorys.

A pro ten jsou šikovnější hranaté stříšky slunečníků.

– Obdélníkový slunečník dokáže optimálně zastínit balkony a terasy odpovídajících tvarů. Pro posezení na zahradě se hodí méně, leda byste jím chtěli zastínit podlouhlý zahradní stůl. Kromě toho ho využijete u zahradních bazénů.

– Čtvercové slunečníky díky své symetričnosti dobře ladí s architektonickými liniemi, takže z estetického hlediska budou dobrým doplňkem přímo u domu.

– Kulaté se doporučují hlavně k umístění do zeleně, neboť mezi stromy působí elegantněji než ostré geometrické tvary.

– Dvojité slunečníky jsou propojením dvou stříšek, tvarově a funkčně tak odpovídají obdélníkovým typům. U některých jsou tyto stříšky nezávislé a s každou se dá zvlášť manipulovat a naklánět ji.

Jak velký: Pro zastínění dvou lehátek nebo běžného stolu je třeba slunečník o průměru od 3 m výše.

Zásadní je konstrukce

Materiál a typ nosné části rozhoduje o odolnosti a praktičnosti slunečníku. Konstrukce i její spojovací prvky by měly působit bytelně už při prohlížení v obchodě.

Stejně tak je třeba si vyzkoušet ovládání a zjistit, jak snadno se dá slunečník rozevřít a zase složit. U malých slunečníků to nebývá problém, obtížnější to může být u rozměrných typů, které mají ovládání přes kličku nebo lankový systém s kladkou a závažím.

Konstrukce se vyrábějí z kovu nebo ze dřeva, přičemž mezi těmito dvěma kategoriemi není zásadní rozdíl. O bytelnosti nebo slabší stabilitě slunečníku rozhoduje spíš kvalita použitého materiálu, což obvykle odráží cena.

Výkyvný bývá praktičtější

Vedle materiálu hraje roli i umístění nosné tyče konstrukce a tady rozhodování nebývá snadné. Tradiční slunečníky se středovou tyčí jsou stabilnější a cenově výhodnější.

Boční tyč má zase jiné přednosti – už tím, že je umístěná mimo stínící plochu, šetří místo, neboť takový slunečník lehce postavíte až těsně ke stolu nebo k zahradním lehátkům.

Další výhodou je snadné posouvání stínící plochy podle pohybu slunce, neboť se dá otáčet kolem boční osy, aniž by bylo třeba slunečník přenášet. Ovládací prvky umožňují i naklápění stříšky, ale tuhle schopnost mají i statické slunečníky se středovou tyčí.

Potah raději světlejší

Tmavší barvy totiž snáze podléhají rozpadu pigmentu vlivem slunečního záření, jinak řečeno, rychleji blednou než světlé. Výrobci se tomu snaží úpravou materiálu zabránit, což udávají tzv. stupněm stálobarevnosti.

Vyplatí se vybírat z těch nejvyšších, označených 7 až 8. Tmavé barvy mají také další nepříjemnou vlastnost – přirozeně pohlcují více tepla ze slunečního záření a pak hřejí.

Pro intenzivnější zastínění je proto lepší spoléhat na hutnost tkaniny, což vyjadřuje její gramáž. Čím je vyšší, tím méně slunečních paprsků propouští.

Další vlastnosti jako voděodolnost a ochrana proti pronikání UV paprsků už dnes patří ke standardním úpravám potahů.

Kam ho usadit?

A tím se dostáváme ke stojanu. Ani na něm není záhodno šetřit, protože právě stojan podstatně rozhoduje o stabilitě slunečníků při jeho naklápění a otáčení, ale i při náporech větru.

Stojan musí konstrukci bez potíží udržet, proto se u slunečníku udává, jakou minimální zátěž v kilogramech by měl stojan vytvářet.

Orientačně je třeba pro malý slunečník o průměru 180 cm stojan o váze minimálně 25 kg, pro větší třímetrový aspoň 50 kg, u slunečníku s průměrem 4 m už počítejte s váhou podstavce 90 kg.

Tato váha je navíc skutečně minimum, pro bezpečné užívání se doporučuje spíš 1,5násobek této hodnoty.

Módní je beton

Beton je momentálně vysoce v trendu pro různé užití v interiéru i na zahradě, proto nepřekvapí, že je módním materiálem i pro podstavce slunečníků. Prodávají se v přírodní i barvené variantě.

Pokud chcete stojan nadčasové krásy a nevadí vám vyšší investice, pak zvolte leštěný kámen. Méně líbivý, ale zaručeně stabilní bude stojan litinový. Levnější variantou s omezenější trvanlivostí jsou stojany plastové, které se plní vodou nebo pískem.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
30.11.2023
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů. Proto i ženy, které se v mládí trápily s čas
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vážky, které vám neulétnou
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a […]
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte