Domů     Víno, kolo, zpěv
Víno, kolo, zpěv
14.7.2020

Máte rádi odpočinek se sklenkou vína a zároveň vás trápí svědomí, že se dost nehýbete a neděláte něco pro své tělo? V tom případě spojte dvě příjemné věci, sedněte na kolo a projeďte některou z vinařských cyklostezek.

I v Čechách se pěstuje réva

Za dvěma nejvýznamnějšími vinařskými centry v Čechách, Litoměřickem a Mělnickem, vás dovede labská vinařská cyklostezka. Můžete začít třeba v Litoměřicích a vypravit se krásným údolím Labe, skrz malebné lužní lesy, až do Mělníka.

Údolí Brány Čech neboli Porta Bohemica je nejkrásnější částí cyklostezky. Po cestě se nezapomeňte zastavit ve Velkých Žernosekách na pravém břehu Labe. S Malými Žernoseky na protějším břehu je spojuje přívoz, díky kterému můžete navštívit Oparenské údolí.

Litoměřice – Horní Žernoseky – Mělník

Délka trasy cca 45 km, ale můžete si ji prodloužit.

Okolo Kutné hory

Kutnohorská vinařská stezka, která vás provede historickým centrem města a půvabnou viniční tratí Sukov, měří jen šest kilometrů, a proto si můžete po cestě odskočit ještě na výlet do Malešova.

Jakmile si prohlédnete centrum Kutné Hory, vyrazte z Palackého náměstí po cyklostezce č. 0091. Grunteckou ulicí se dostanete z města a už budete mezi sukovskými vinohrady, kde dozrávají báječná červená a bílá vína, hlavně Svatovavřinecké a červený Tramín.

Před obcí Grunta zahněte doleva po cyklostezce č. 0108, která vás dovede po klidných komunikacích do Přítok. Překonáte několik kopců a pokocháte se výhledy na vinice. Jen po dešti pozor, některé pasáže vedou po polních cestách, které mohou být hůř sjízdné.

Přes Přítoky pokračujte po rovince do Bylan, kde se napojíte na cyklostezku Greenways 1 kolem vodní nádrže Vrchlice přes Novou Lhotu do Roztěže. Tady zahnete doleva na cyklostezku č. 0106 podél řeky do Malešova. Tady je k vidění zrenovovaná tvrz ze 14. století. Nakonec se po stezce 0106 vrátíte zpátky do Kutné Hory.

Kutná Hora – Sukov – Kaňk – Přítoky – Bylany – Nová Lhota – Roztěž – Malešov – Kutná Hora

Délka trasy cca 30 km

Za vínem André

André je vyhlášená odrůda vína tmavě granátového zabarvení, kterou můžete ochutnat na cyklostezce, věnované právě a jen jemu.

A není to náhoda, protože tahle odrůda vína byla vyšlechtěna právě tady, přesněji řečeno ve Velkých Pavlovicích, kterými budete samozřejmě projíždět. Vyrazíte z Hustopečí do Staroviček a cestou se pokocháte výhledem na Pavlovské vrchy a Novomlýnské nádrže.

Ve Velkých Pavlovicích, další zastávce na cestě, bude dost možná zrovna probíhat jedna z mnoha vinařských akcí, které tu probíhají po celý rok a slibují vždy vinařské košty.

Pohled na vinohrady vás bude provázet cestou do Bořetic, kde se můžete věnovat kultuře – prohlédnout si barokní kostel sv. Anny a také typické sklepy. O několik kilometrů dál ve Vrbicích stezka končí.

Šetřete síly, protože tady na vás čeká nejen prohlídka novorománského kostela sv. Jiljí, ale také kopec Stráž s unikátními vinnými sklepy. Jsou vybudovány ze starých úkrytů a spleti chodeb a najdeme tu neuvěřitelných sedm pater nad sebou.

Hustopeče – Starovičky – Velké Pavlovice – Bořetice -Vrbice

Délka: 19 km

Mutěnická stezka

Na mutěnické vinařské cyklostezce vás nepotká téměř žádné náročné stoupání, pojedete mírně zvlněnou krajinou Kyjovské pahorkatiny.

Délku trasy si můžete přizpůsobit podle sebe, v úseku mezi Hovorany a Jarohněvickým rybníkem je totiž zkratka, díky které můžete zvolit jeden ze dvou kratších okruhů, anebo absolvovat trasu celou.

Vyrazit můžeme z Kyjova po cyklostezce č. 412 do Svatobořic. Vystoupáme do táhlého kopce podél vinohradů až na vrchol, odkud je nádherný výhled do kraje. Po sjezdu do Svatobořic budeme pokračovat po silnici na Šardice.

Tady budeme míjet bývalou augustiánskou biskupskou rezidenci a historický Loyderůw sklep. Pokračujeme do Hovoran a odtud do unikátní Čejčské kotliny, která vznikla v místě bývalého jezera.

Cesta nás zavede do Mutěnic, kde určitě zastavíme ve sklepní kolonii Pod búdama. Z Mutěnic se dostaneme dál do Dubňan do sklepního areálu Šidleny a po zasloužené přestávce zpátky do Kyjova.

Kyjov – Svatobořice – Šardice – Hovorany – Mutěnice – Dubňany – Šidleny – Kyjov

Délka trasy je 65 km.

Po Mikulovsku

Příjemný jednodenní výlet pro trochu zdatnější cyklisty je mikulovská vinařská stezka. První část sice vede kopcovitým terénem, ale druhá polovina cesty už příjemně plyne po rovinatých úsecích.

Vyrazíme z Mikulova, který samozřejmě sám o sobě stojí za prohlídku, a vydáme se po hraniční cestě kolem Nového rybníka do obce zvané Sedlec.

Mírné stoupání nás odtud dovede směrem na Úvaly na rozcestí, odkud se můžeme rozhlédnout po okolních vinicích i na rybník Nesyt, největší rybník na Moravě. Dál do Úval už je to z kopce a pak znovu nahoru třešňovou alejí na kopec Rajstna.

Rajstna je nejvyšším bodem stezky, odtud si vychutnáme sjezd po silnici do Valtic. Ve Valticích na nás čeká nejen prohlídka barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie, ale i proslulé sklepy valtického zámku s ochutnávkou 100 nejlepších moravských i českých vín.

Teď nás čeká další stoupání mezi vinicemi do obce Hlohovec, kolem Hlohoveckého rybníka a pak už si to zamíříme po silnici do Lednice. Zámek i park s minaretem stojí za prohlídku a my si tu odpočineme před další cestou.

Ta nás zavede na hráz řeky Dyje a do Bulhar a dále do Milovic a Pavlova. Pokračovat budeme do Dolních Věstonic a do Strachotína, podél vody k soutoku Svitavy a Svratky přes Ivaň do Pasohlávek.

Podél Novomlýnských nádrží nás cesta dovede do Brodu nad Dyjí, do Novosedel. Stezka vás potom nasměruje do Nového Přerova a zpátky do Mikulova.

Mikulov – Úvaly – Valtice –zámek Lednice – Milovice – Pavlov – Pasohlávky – Novosedly – Nový Přerov – Mikulov

Délka trasy je asi 100 km.

Uherskohradišťská vinařská stezka

Putování po uherskohradišťské vinařské stezce začíná v Hrubém háji u Moravského Písku. Pahorkovitou krajinou nás dovede nejdříve do Uherského Ostrohu, města s prastarou tradicí a památkově chráněným centrem.

Budeme pokračovat směrem na Ostrožskou Novou Ves, v blízkosti největší vodní plochy v regionu, „slováckého moře“. Pokračovat budeme přes Ostrožskou Lhotu podél potoka Okluky až do Hluku, východní výspy slováckého Dolňácka.

Odtud nás stezka povede okolo přírodní památky Babí hora a přes brod do Dolního Němčí. Překonáme mírné stoupání a dostaneme se až do známého Vlčnova, spojeného s každoroční Jízdou králů.

Tady si určitě uděláme přestávku a prohlédneme si nádherné ukázky lidové architektury. Přes Vésky a Sady nás vinařská stezka nakonec dovede až do Uherského Hradiště.

Hrubý háj u Moravského Písku – Uherský Ostroh – Ostrožská Nová Ves – Ostrožská Lhota – Hluk – Dolní Němčí – Vlčnov – Vésky – Sady – Uherské Hradiště

Délka trasy je 75 km.

Zdroj: www.vinazmoravy. cz, www.stezky.cz, www.jizni-morava.cz, text: Kateřina Rodná

Štítky:
reklama
Související články
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost