Domů     Víno, kolo, zpěv
Víno, kolo, zpěv
14.7.2020

Máte rádi odpočinek se sklenkou vína a zároveň vás trápí svědomí, že se dost nehýbete a neděláte něco pro své tělo? V tom případě spojte dvě příjemné věci, sedněte na kolo a projeďte některou z vinařských cyklostezek.

I v Čechách se pěstuje réva

Za dvěma nejvýznamnějšími vinařskými centry v Čechách, Litoměřickem a Mělnickem, vás dovede labská vinařská cyklostezka. Můžete začít třeba v Litoměřicích a vypravit se krásným údolím Labe, skrz malebné lužní lesy, až do Mělníka.

Údolí Brány Čech neboli Porta Bohemica je nejkrásnější částí cyklostezky. Po cestě se nezapomeňte zastavit ve Velkých Žernosekách na pravém břehu Labe. S Malými Žernoseky na protějším břehu je spojuje přívoz, díky kterému můžete navštívit Oparenské údolí.

Litoměřice – Horní Žernoseky – Mělník

Délka trasy cca 45 km, ale můžete si ji prodloužit.

Okolo Kutné hory

Kutnohorská vinařská stezka, která vás provede historickým centrem města a půvabnou viniční tratí Sukov, měří jen šest kilometrů, a proto si můžete po cestě odskočit ještě na výlet do Malešova.

Jakmile si prohlédnete centrum Kutné Hory, vyrazte z Palackého náměstí po cyklostezce č. 0091. Grunteckou ulicí se dostanete z města a už budete mezi sukovskými vinohrady, kde dozrávají báječná červená a bílá vína, hlavně Svatovavřinecké a červený Tramín.

Před obcí Grunta zahněte doleva po cyklostezce č. 0108, která vás dovede po klidných komunikacích do Přítok. Překonáte několik kopců a pokocháte se výhledy na vinice. Jen po dešti pozor, některé pasáže vedou po polních cestách, které mohou být hůř sjízdné.

Přes Přítoky pokračujte po rovince do Bylan, kde se napojíte na cyklostezku Greenways 1 kolem vodní nádrže Vrchlice přes Novou Lhotu do Roztěže. Tady zahnete doleva na cyklostezku č. 0106 podél řeky do Malešova. Tady je k vidění zrenovovaná tvrz ze 14. století. Nakonec se po stezce 0106 vrátíte zpátky do Kutné Hory.

Kutná Hora – Sukov – Kaňk – Přítoky – Bylany – Nová Lhota – Roztěž – Malešov – Kutná Hora

Délka trasy cca 30 km

Za vínem André

André je vyhlášená odrůda vína tmavě granátového zabarvení, kterou můžete ochutnat na cyklostezce, věnované právě a jen jemu.

A není to náhoda, protože tahle odrůda vína byla vyšlechtěna právě tady, přesněji řečeno ve Velkých Pavlovicích, kterými budete samozřejmě projíždět. Vyrazíte z Hustopečí do Staroviček a cestou se pokocháte výhledem na Pavlovské vrchy a Novomlýnské nádrže.

Ve Velkých Pavlovicích, další zastávce na cestě, bude dost možná zrovna probíhat jedna z mnoha vinařských akcí, které tu probíhají po celý rok a slibují vždy vinařské košty.

Pohled na vinohrady vás bude provázet cestou do Bořetic, kde se můžete věnovat kultuře – prohlédnout si barokní kostel sv. Anny a také typické sklepy. O několik kilometrů dál ve Vrbicích stezka končí.

Šetřete síly, protože tady na vás čeká nejen prohlídka novorománského kostela sv. Jiljí, ale také kopec Stráž s unikátními vinnými sklepy. Jsou vybudovány ze starých úkrytů a spleti chodeb a najdeme tu neuvěřitelných sedm pater nad sebou.

Hustopeče – Starovičky – Velké Pavlovice – Bořetice -Vrbice

Délka: 19 km

Mutěnická stezka

Na mutěnické vinařské cyklostezce vás nepotká téměř žádné náročné stoupání, pojedete mírně zvlněnou krajinou Kyjovské pahorkatiny.

Délku trasy si můžete přizpůsobit podle sebe, v úseku mezi Hovorany a Jarohněvickým rybníkem je totiž zkratka, díky které můžete zvolit jeden ze dvou kratších okruhů, anebo absolvovat trasu celou.

Vyrazit můžeme z Kyjova po cyklostezce č. 412 do Svatobořic. Vystoupáme do táhlého kopce podél vinohradů až na vrchol, odkud je nádherný výhled do kraje. Po sjezdu do Svatobořic budeme pokračovat po silnici na Šardice.

Tady budeme míjet bývalou augustiánskou biskupskou rezidenci a historický Loyderůw sklep. Pokračujeme do Hovoran a odtud do unikátní Čejčské kotliny, která vznikla v místě bývalého jezera.

Cesta nás zavede do Mutěnic, kde určitě zastavíme ve sklepní kolonii Pod búdama. Z Mutěnic se dostaneme dál do Dubňan do sklepního areálu Šidleny a po zasloužené přestávce zpátky do Kyjova.

Kyjov – Svatobořice – Šardice – Hovorany – Mutěnice – Dubňany – Šidleny – Kyjov

Délka trasy je 65 km.

Po Mikulovsku

Příjemný jednodenní výlet pro trochu zdatnější cyklisty je mikulovská vinařská stezka. První část sice vede kopcovitým terénem, ale druhá polovina cesty už příjemně plyne po rovinatých úsecích.

Vyrazíme z Mikulova, který samozřejmě sám o sobě stojí za prohlídku, a vydáme se po hraniční cestě kolem Nového rybníka do obce zvané Sedlec.

Mírné stoupání nás odtud dovede směrem na Úvaly na rozcestí, odkud se můžeme rozhlédnout po okolních vinicích i na rybník Nesyt, největší rybník na Moravě. Dál do Úval už je to z kopce a pak znovu nahoru třešňovou alejí na kopec Rajstna.

Rajstna je nejvyšším bodem stezky, odtud si vychutnáme sjezd po silnici do Valtic. Ve Valticích na nás čeká nejen prohlídka barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie, ale i proslulé sklepy valtického zámku s ochutnávkou 100 nejlepších moravských i českých vín.

Teď nás čeká další stoupání mezi vinicemi do obce Hlohovec, kolem Hlohoveckého rybníka a pak už si to zamíříme po silnici do Lednice. Zámek i park s minaretem stojí za prohlídku a my si tu odpočineme před další cestou.

Ta nás zavede na hráz řeky Dyje a do Bulhar a dále do Milovic a Pavlova. Pokračovat budeme do Dolních Věstonic a do Strachotína, podél vody k soutoku Svitavy a Svratky přes Ivaň do Pasohlávek.

Podél Novomlýnských nádrží nás cesta dovede do Brodu nad Dyjí, do Novosedel. Stezka vás potom nasměruje do Nového Přerova a zpátky do Mikulova.

Mikulov – Úvaly – Valtice –zámek Lednice – Milovice – Pavlov – Pasohlávky – Novosedly – Nový Přerov – Mikulov

Délka trasy je asi 100 km.

Uherskohradišťská vinařská stezka

Putování po uherskohradišťské vinařské stezce začíná v Hrubém háji u Moravského Písku. Pahorkovitou krajinou nás dovede nejdříve do Uherského Ostrohu, města s prastarou tradicí a památkově chráněným centrem.

Budeme pokračovat směrem na Ostrožskou Novou Ves, v blízkosti největší vodní plochy v regionu, „slováckého moře“. Pokračovat budeme přes Ostrožskou Lhotu podél potoka Okluky až do Hluku, východní výspy slováckého Dolňácka.

Odtud nás stezka povede okolo přírodní památky Babí hora a přes brod do Dolního Němčí. Překonáme mírné stoupání a dostaneme se až do známého Vlčnova, spojeného s každoroční Jízdou králů.

Tady si určitě uděláme přestávku a prohlédneme si nádherné ukázky lidové architektury. Přes Vésky a Sady nás vinařská stezka nakonec dovede až do Uherského Hradiště.

Hrubý háj u Moravského Písku – Uherský Ostroh – Ostrožská Nová Ves – Ostrožská Lhota – Hluk – Dolní Němčí – Vlčnov – Vésky – Sady – Uherské Hradiště

Délka trasy je 75 km.

Zdroj: www.vinazmoravy. cz, www.stezky.cz, www.jizni-morava.cz, text: Kateřina Rodná

Štítky:
reklama
Související články
6.9.2023
Charismatický, často zamračený, vyjadřující se stručně a úsporně. Divadelní režisér, který se po padesátce stal hereckou hvězdou. Animovaný Alois Nebel. Jeden z řidičů Karlů v Účastnících zájezdu. A nebo zarputilý fotbalový trenér Pepik Hnátek z Okresního přeboru. Pochází z vesnice Vyšehoří na Šumpersku. „To je krásná vesnička, ale tak trochu prdel světa,“ komentoval jednou lapidárně své rodišt
15.8.2023
U příležitosti světového dne zvířat bez domova chce společnost Mars upozornit na statisíce opuštěných psů a koček žijících v České republice, ale také na důležitost adopce těchto čtyřnohých přátel. Většina útulků v naší zemi je na hraně svých kapacit, ale počet adopcí z těchto zařízení stále klesá. Společnost Mars, jako jeden z předních výrobců cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata se ji
3.8.2023
Bezelstný policejní inspektor Trpělka ve vodnickém seriálu Neviditelní. Koktavý princ Bartoloměj v Sedmeru krkavců. Nadporučík Robin Lupínek z krimiseriálu Rapl… Dnes ale hlavně táta. Jihomoravská Strážnice, město proslavené folklorem. „Dětství jsme strávili hlavně venku a dělali tisíce lotračin.“ Od mala ho provází muzika, vždyť na Slovácku snad každý zpívá, každý na něco hraje, každý tancuje.
2.8.2023
Nový titul autorky nám zajímavým způsobem představuje život na Karvinsku po roce 1948. Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Živ
24.7.2023
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chlupatý oc
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chce ji manžel jen doma?
nasehvezdy.cz
Chce ji manžel jen doma?
Moderátorka televizního zpravodajství Eva Perkausová (29) se po narození syna Kiliana (1) poměrně rychle vrátila do práce. A dokonce kvůli tomu vznikla na Primě pořádná mela a o práci přišla modelka
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
epochaplus.cz
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.    
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
epochanacestach.cz
Podzim plný barev, umění a chutí? Navštivte Bratislavu
Bratislavský podzim se spojuje s kvalitním vínem, jedinečnou domácí gastronomií a tradiční kulturou. Kratší dni, když vám pod nohama šustí listí a venku se příjemně ochladí, patří v Bratislavě mezi ty nejhezčí. Objevte kouzlo města na Dunaji, ochutnejte jeho různorodost a zažijte skvělou atmosféru. Dopřejte si 72 hodinový výlet plný zážitků v městě, kde je
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
enigmaplus.cz
Vyšetřování zločinů s pomocí jasnovidců: Ztráta času, nebo usnadnění práce?
Anglická policie dostane dopis, v němž jim pisatelka sděluje, že zná místo pobytu i povolání obávaného vraha, známého jako Yorskhirský rozparovač. Policisté se k tvrzení staví skepticky, protože pochá
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
iluxus.cz
DS Automobiles uvádí novou kolekci DS 3 Esprit De Voyage
DS 3 ESPRIT DE VOYAGE má světlý interiér, v němž velkou část tvoří kůže Nappa v šedém odstínu Galet na palubní desce, doplněná vyraženým nápisem ESPRIT DE VOYAGE. Tento design symbolizuje ambice značk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Už má zase novou modelku v posteli!
nasehvezdy.cz
Už má zase novou modelku v posteli!
Když se Leonardo DiCaprio (48), kterého proslavil film Titanic, nedávno vrátil ze své několikatýdenní plavby na jachtě, hned se ukázal s italskou modelkou Vittoriou Ceretti (25). Ta se zdá takřka
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
21stoleti.cz
Raflézie: Všehoschopné genetické manipulátorky z pralesa
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulo
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
epochalnisvet.cz
Palmanova: Do ideálního města se lidé zrovna nehrnuli
Na sklonku 16. století má Benátská republika nepřítele doslova za dveřmi. Turci okupují podstatnou část Balkánu a vážně hrozí, že s dosavadním dobytým územím se jen tak nespokojí. Benátčané musejí jed
Láska se vrátila s důchodem
skutecnepribehy.cz
Láska se vrátila s důchodem
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk