Domů     Víno, kolo, zpěv
Víno, kolo, zpěv
od 14.7.2020

Máte rádi odpočinek se sklenkou vína a zároveň vás trápí svědomí, že se dost nehýbete a neděláte něco pro své tělo? V tom případě spojte dvě příjemné věci, sedněte na kolo a projeďte některou z vinařských cyklostezek.

I v Čechách se pěstuje réva

Za dvěma nejvýznamnějšími vinařskými centry v Čechách, Litoměřickem a Mělnickem, vás dovede labská vinařská cyklostezka. Můžete začít třeba v Litoměřicích a vypravit se krásným údolím Labe, skrz malebné lužní lesy, až do Mělníka.

reklama

Údolí Brány Čech neboli Porta Bohemica je nejkrásnější částí cyklostezky. Po cestě se nezapomeňte zastavit ve Velkých Žernosekách na pravém břehu Labe. S Malými Žernoseky na protějším břehu je spojuje přívoz, díky kterému můžete navštívit Oparenské údolí.

Litoměřice – Horní Žernoseky – Mělník

Délka trasy cca 45 km, ale můžete si ji prodloužit.

Okolo Kutné hory

Kutnohorská vinařská stezka, která vás provede historickým centrem města a půvabnou viniční tratí Sukov, měří jen šest kilometrů, a proto si můžete po cestě odskočit ještě na výlet do Malešova.

reklama

Jakmile si prohlédnete centrum Kutné Hory, vyrazte z Palackého náměstí po cyklostezce č. 0091. Grunteckou ulicí se dostanete z města a už budete mezi sukovskými vinohrady, kde dozrávají báječná červená a bílá vína, hlavně Svatovavřinecké a červený Tramín.

Před obcí Grunta zahněte doleva po cyklostezce č. 0108, která vás dovede po klidných komunikacích do Přítok. Překonáte několik kopců a pokocháte se výhledy na vinice. Jen po dešti pozor, některé pasáže vedou po polních cestách, které mohou být hůř sjízdné.

Přes Přítoky pokračujte po rovince do Bylan, kde se napojíte na cyklostezku Greenways 1 kolem vodní nádrže Vrchlice přes Novou Lhotu do Roztěže. Tady zahnete doleva na cyklostezku č. 0106 podél řeky do Malešova. Tady je k vidění zrenovovaná tvrz ze 14. století. Nakonec se po stezce 0106 vrátíte zpátky do Kutné Hory.

Kutná Hora – Sukov – Kaňk – Přítoky – Bylany – Nová Lhota – Roztěž – Malešov – Kutná Hora

Délka trasy cca 30 km

Za vínem André

André je vyhlášená odrůda vína tmavě granátového zabarvení, kterou můžete ochutnat na cyklostezce, věnované právě a jen jemu.

reklama

A není to náhoda, protože tahle odrůda vína byla vyšlechtěna právě tady, přesněji řečeno ve Velkých Pavlovicích, kterými budete samozřejmě projíždět. Vyrazíte z Hustopečí do Staroviček a cestou se pokocháte výhledem na Pavlovské vrchy a Novomlýnské nádrže.

Ve Velkých Pavlovicích, další zastávce na cestě, bude dost možná zrovna probíhat jedna z mnoha vinařských akcí, které tu probíhají po celý rok a slibují vždy vinařské košty.

Pohled na vinohrady vás bude provázet cestou do Bořetic, kde se můžete věnovat kultuře – prohlédnout si barokní kostel sv. Anny a také typické sklepy. O několik kilometrů dál ve Vrbicích stezka končí.

Šetřete síly, protože tady na vás čeká nejen prohlídka novorománského kostela sv. Jiljí, ale také kopec Stráž s unikátními vinnými sklepy. Jsou vybudovány ze starých úkrytů a spleti chodeb a najdeme tu neuvěřitelných sedm pater nad sebou.

Hustopeče – Starovičky – Velké Pavlovice – Bořetice -Vrbice

Délka: 19 km

Mutěnická stezka

Na mutěnické vinařské cyklostezce vás nepotká téměř žádné náročné stoupání, pojedete mírně zvlněnou krajinou Kyjovské pahorkatiny.

Délku trasy si můžete přizpůsobit podle sebe, v úseku mezi Hovorany a Jarohněvickým rybníkem je totiž zkratka, díky které můžete zvolit jeden ze dvou kratších okruhů, anebo absolvovat trasu celou.

Vyrazit můžeme z Kyjova po cyklostezce č. 412 do Svatobořic. Vystoupáme do táhlého kopce podél vinohradů až na vrchol, odkud je nádherný výhled do kraje. Po sjezdu do Svatobořic budeme pokračovat po silnici na Šardice.

Tady budeme míjet bývalou augustiánskou biskupskou rezidenci a historický Loyderůw sklep. Pokračujeme do Hovoran a odtud do unikátní Čejčské kotliny, která vznikla v místě bývalého jezera.

Cesta nás zavede do Mutěnic, kde určitě zastavíme ve sklepní kolonii Pod búdama. Z Mutěnic se dostaneme dál do Dubňan do sklepního areálu Šidleny a po zasloužené přestávce zpátky do Kyjova.

Kyjov – Svatobořice – Šardice – Hovorany – Mutěnice – Dubňany – Šidleny – Kyjov

Délka trasy je 65 km.

Po Mikulovsku

Příjemný jednodenní výlet pro trochu zdatnější cyklisty je mikulovská vinařská stezka. První část sice vede kopcovitým terénem, ale druhá polovina cesty už příjemně plyne po rovinatých úsecích.

Vyrazíme z Mikulova, který samozřejmě sám o sobě stojí za prohlídku, a vydáme se po hraniční cestě kolem Nového rybníka do obce zvané Sedlec.

Mírné stoupání nás odtud dovede směrem na Úvaly na rozcestí, odkud se můžeme rozhlédnout po okolních vinicích i na rybník Nesyt, největší rybník na Moravě. Dál do Úval už je to z kopce a pak znovu nahoru třešňovou alejí na kopec Rajstna.

Rajstna je nejvyšším bodem stezky, odtud si vychutnáme sjezd po silnici do Valtic. Ve Valticích na nás čeká nejen prohlídka barokního kostela Nanebevzetí Panny Marie, ale i proslulé sklepy valtického zámku s ochutnávkou 100 nejlepších moravských i českých vín.

Teď nás čeká další stoupání mezi vinicemi do obce Hlohovec, kolem Hlohoveckého rybníka a pak už si to zamíříme po silnici do Lednice. Zámek i park s minaretem stojí za prohlídku a my si tu odpočineme před další cestou.

Ta nás zavede na hráz řeky Dyje a do Bulhar a dále do Milovic a Pavlova. Pokračovat budeme do Dolních Věstonic a do Strachotína, podél vody k soutoku Svitavy a Svratky přes Ivaň do Pasohlávek.

Podél Novomlýnských nádrží nás cesta dovede do Brodu nad Dyjí, do Novosedel. Stezka vás potom nasměruje do Nového Přerova a zpátky do Mikulova.

Mikulov – Úvaly – Valtice –zámek Lednice – Milovice – Pavlov – Pasohlávky – Novosedly – Nový Přerov – Mikulov

Délka trasy je asi 100 km.

Uherskohradišťská vinařská stezka

Putování po uherskohradišťské vinařské stezce začíná v Hrubém háji u Moravského Písku. Pahorkovitou krajinou nás dovede nejdříve do Uherského Ostrohu, města s prastarou tradicí a památkově chráněným centrem.

Budeme pokračovat směrem na Ostrožskou Novou Ves, v blízkosti největší vodní plochy v regionu, „slováckého moře“. Pokračovat budeme přes Ostrožskou Lhotu podél potoka Okluky až do Hluku, východní výspy slováckého Dolňácka.

Odtud nás stezka povede okolo přírodní památky Babí hora a přes brod do Dolního Němčí. Překonáme mírné stoupání a dostaneme se až do známého Vlčnova, spojeného s každoroční Jízdou králů.

Tady si určitě uděláme přestávku a prohlédneme si nádherné ukázky lidové architektury. Přes Vésky a Sady nás vinařská stezka nakonec dovede až do Uherského Hradiště.

Hrubý háj u Moravského Písku – Uherský Ostroh – Ostrožská Nová Ves – Ostrožská Lhota – Hluk – Dolní Němčí – Vlčnov – Vésky – Sady – Uherské Hradiště

Délka trasy je 75 km.

Zdroj: www.vinazmoravy. cz, www.stezky.cz, www.jizni-morava.cz, text: Kateřina Rodná

Štítky:
reklama
Související články
16.3.2023
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějš
16.3.2023
Jarní veletrh krásy a zdraví FOR BEAUTY, který se koná ve dnech 24.–25. března v PVA EXPO PRAHA, se blíží. Na jednom místě najdete mnoho profesionálních značek ze světa kosmetiky, nail designu, pedikúry a vlasové péče. Kromě výhodných nákupů za veletržní ceny se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Tváří veletrhu se pro rok 2023 stala modelka a Česká Miss roku 2015 Nikol Švantne
15.3.2023
Kdysi v seriálu Hop, nebo trop předvedl, že na lyžích to fakt umí. Hrál v něm sportovního nadšence, místy až šílence. Ve skutečnosti to ale u něj se sportem není tak žhavé, tedy až na ty lyže – na těch vyrostl, a celoživotní fandění fotbalovému týmu z Teplic. Holt kluk od Krušných hor. Jako místo narození uvádí Ústí nad Labem, dětství však prožil v nedalekém Chlumci. Krušné hory na dosah, a tak n
3.3.2023
Jeho úkolem je chránit svého nositele a účinkuje pouze tehdy, když ho máte neustále při sobě. Vybírat si ho můžete podle svého znamení, nebo podle účelu, ke kterému je určen. Věříte na „cosi mezi nebem a zemí“? Na nadpřirozeno, které nás obklopuje? Na zlé síly, proti kterým je třeba se bránit? Jestli jste odpověděli, že ano, pak si určitě pořiďte amulet. Bude vás chránit před negativní energií
23.2.2023
Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne. Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60. Jak si vybrat? Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je ně
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel