Domů     Už žádné zbytky!
Už žádné zbytky!
24.5.2024

Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci.

Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. Nejste v tom sami, děje se to nám všem ve větší či menší míře a také všichni víme, že to není dobře.

A i když nás už od mala učili, že s jídlem se nemá plýtvat, nějak se to nedaří. Všimly si toho i hvězdy gastronomického nebe a začaly ve svých restauracích propagovat co nejudržitelnější přístup.

Dokáží zpracovat téměř všechno a někdy vykouzlí opravdu neotřelé variace. Zkuste to také.

Nejdřív ale na nákup

To, že si máme napsat seznam a nekupovat zbytečnosti, asi víme všichni. Ale často se nám to prostě nedaří. Však také obchodníci vědí, jak na nás, a po cestě nás lákají na nejrůznější nabídky, kterým nelze odolat.

Je to v akci?

Spousta z nás chce ušetřit, a když je něco levné, nakoupí toho hodně. Na tom není vůbec nic špatného. Nakonec mnoho lidí vaří denně a nejen pro sebe, a tak se každá koruna počítá. Než ale koupíte, zamyslete se. Co s danou surovinou budu dělat.

Tedy jak ji zpracuji, jak uchovám přebytek. Jistě, že všichni máme mrazák, ale není malý nebo přeplněný? Spousta surovin se přece před mražením musí nastrouhat, blanšírovat, podusit…

Tím ušetříme nejen prostor, ale můžeme si vyrobit i polotovary, které nám usnadní vaření. Můžete i nakládat a sušit, ale to všechno vyžaduje čas. Máte ho právě teď?

Větší množství se někdy vyplatí

Samozřejmě když si připravujete krabičky do zaměstnání. Další možností je udělat více příloh. Například hotová rýže se dá nejen zmrazit, ale může být základem na další úplně jiné jídlo.

Totéž se týká uvařených brambor, pokrmů z nich je nepočítaně, třeba placky, zapečená jídla s masem i bez, krémová polévka, přidat se dají i do těst. Určitě vykouzlíte další chutná jídla z těstovin. Prostě fantazii a kreativitě se meze nekladou.

Mléko a jogurt

Už dávno nejsou lacinou položkou, a tak je škoda jimi plýtvat. Zbylé čerstvé mléko využijete třeba v krémových polévkách. Kdysi se prostě přebytečné mléko nechávalo zkysnout a zdravá pochoutka byla na světě.

Dnes se vám to nepodaří, ale můžete využít jogurtové kultury ať už na výrobu jogurtu nebo krémového sýru. Zbylé jogurty zase dát do různých těst, do náplní nebo z nich připravit lehkou zmrzlinu či udělat nějaký slaný dip.

Domácí jogurt

1 l plnotučného mléka, 200 g bílého jogurtu s živými kulturami

Mléko nalijte do hrnce a na mírném ohni zahřejte na teplotu 40 °C, ne více. Přidejte jogurt a pořádně zamíchejte.

Naplňte do čistých skleniček, uzavřete víčkem a vložte do jogurtovače. Jogurt bude zrát asi 6 hodin, pak přístroj vypněte a nechte 1 hodinu vychladnout.

Náš tip: Nemáte-li jogurtovač, nevadí, jogurt bude zrát kdekoliv v teple, dřív se nádoba s ním prostě zabalila do deky a dala do postele.

Krém

Hustý jogurt nechte v ubrousku nebo silnější gáze v sítku vykapat 2 hodiny, ale klidně i přes noc. Získáte skvělý jemný a vláčný tvarohový krém. Syrovátku samozřejmě zachycujte, můžete ji přidat do těst nebo vychlazenou vypít.

Máslo

Když je ho víc, než potřebujete, udělejte z něj přepuštěné, o kterém jsme nedávno psali, nebo jako to dělají Francouzi, beurre noisette čili oříškové máslo.

Postup je stejný jako u přepuštěného, jen ho necháte v kastrolu o něco déle, až získá zlatohnědou barvu a začne oříškově vonět. Tohle máslo se už ale nepoužívá na smažení, nýbrž jako jednoduchá omáčka.

Polévat s ním můžete steaky, ale i dušenou zeleninu, použijete-li je třeba do křehkého těsta nebo těsta na cukroví, získáte neopakovatelnou chuť.

Náš tip: Z másla a mouky si můžete udělat takzvané francouzské kuličky. Možná je dobře znáte, jen jste na ně už zapomněli. Smícháte vidličkou změklé máslo s moukou v poměru 1:1 a vytvoříte kuličky.

Moučné máslo uchováte v ledničce, nebo je dáte do mrazáku a použijete k mírnému zahuštění polévek nebo omáček. A pozor, přidává se vždycky studené do horkého pokrmu a nechá se jen rozpustit. Už se nevaří.

Zbytky sýrů

Můžete nastrouhat a použít do polévek a omáček, na těstoviny, do těstíčka na obalování zeleniny nebo přidat do karbanátků, případně nastrouhané zmrazit na pozdější použití.

Zelenina

Patří k těm plodinám, se kterými se plýtvá nejvíce, protože ji buď špatně uskladníme, nebo i když bývá dobře omytá, stejně ji loupeme a slupky a vše, co odkrojíme, skončí v koši.

– Odkrojky nevyhazujte, ale dejte je zmrazit. Připravte si v mrazáku uzavíratelný sáček a do něj je přidávejte. Použít můžete všechno, dokonce i slupky od cibule, košťály od brokolice nebo květákové listy. Až jich budete mít víc, uděláte si zeleninový vývar. Ten pak opět zmrazíte a máte skvělý základ na další vaření.

– Přemýšlejte, jak zeleninu spotřebovat celou. Tedy nejen kořen, ale i nať, kterou jinak často odlomíte už v obchodě nebo doma vyhodíte.

– Kořenovou zeleninu můžete usušit, rozdrtit a používat jako koření.

– Přebytečné bylinky zmrazte. Ale protože některé jsou citlivé na takzvané mrazákové spáleniny, měly by být ponořené ve vodě nebo v troše oleje. Nejlépe se k tomu hodí tvořítka na led.

Maso

Obvykle nám při jeho zpracování zbudou různé odřezky. Nevyhazujte je, zpracovat se dá všechno a nemusí jít jen o jeden druh. Udělejte to jako se zeleninou, to, co zbude, zmrazte a časem použijte na vývar.

Umelte je

I z malého množství masa se dá připravit skvělá pochoutka. Třeba nejrůznější masové placičky nebo kuličky v omáčce. Zdá se vám ho málo?

Vždyť je tolik možností, čím je nastavit, od rýže, brambor, zeleniny, luštěnin, využít můžete i nadrobno nakrájené těstoviny nebo třeba kuskus či bulgur.

Něco pro inspiraci

Řepa

Z bulviček jistě vykouzlíte spoustu skvělých jídel. Ale co listy? I ty zpracujte. Mladé se hodí do salátu, starší na přílohu podobnou špenátu. A když už nevíte, co dalšího, nebo vám zbyde, usušte ji.

Můžete z ní udělat chipsy, které se hodí jako zdravé chroupání.

Nebo ji rozemelete na prášek. S tím budete moci už opravdu kouzlit.

Nejen že se hodí do různých nápojů, třeba limonád nebo řepného latte, ale můžete jím barvit těsto na různé moučníky, třeba tak vytvoříte skvělý dort red velvet, nebo jím zákusky posypat, buď samotným, nebo smíchaným s cukrem, obalovat různé sladké kuličky, … Možností je spousta.

Prášek

Umyjte 3–4 zralé řepy a nakrájejte je na tenké plátky. Ty usušte v sušičce nebo v troubě. Poté plátky rozdrťte na jemný prášek a skladujte v nádobě na chladném a temném místě.

Růžové latte

½ šálku prášku z červené řepy, 150 ml vody, 2 lžíce medu, 600 ml mléka

1) Smíchejte prášek s medem a teplou vodou.

2) Mléko ohřejte a našlehejte pomocí šlehače na mléčnou pěnu.

3) Do našlehané pěny vložte lžíci a po ní opatrně nalijte středem sklenice směs z červené řepy a medu, aby klesla na dno a pěna stoupla nahoru.

Ihned podávejte.

Náš tip: Přidat můžete trochu skořice nebo vanilky, zajímavý je i kardamom. Výsledný nápoj si pak už vyladíte podle své chuti.

Pesto z natí

Napadlo vás někdy, že můžete udělat pesto nejen z bazalky, ale klidně z natě petržele, mrkve či ředkvičky? Zkuste to. Postup je u všech natí téměř stejný.

Petrželové

Svazek hladkolisté petržele, hrst kešu oříšků, 1 lžíce slunečnicových semínek, 1 lžíce parmezánu, 4 lžíce olivového oleje, 3 stroužky česneku, sůl

Kešu a slunečnicová semínka opražte na pánvi a nechte je vystydnout.

Omytou a nasekanou nať dejte do mixovací nádoby, přidejte opražená semínka a kešu, oloupaný česnek, parmezán a zlehka osolte.

Zakápněte olivovým olejem a tyčovým mixérem mixujeme do hladka. Podle potřeby postupně přidávejte olivový olej (samozřejmě můžete těsto připravit i v robotu).

Přendejte je do uzavíratelné nádoby, zalijte olejem. V lednici vydrží týden.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
24.7.2024
Karob je zdravější alternativou kakaa nebo čokolády, obsahuje velké množství bílkovin, minerálů a vitamínů. Také se mu říká čokoláda ze stromu a vy ho určitě znáte jako svatojánský chléb. Jeho kvality si byli vědomi už ve starověkém Řecku a Egyptě, kde tvořil běžnou součást jídelníčku. Později se sladké lusky svatojánského chleba prodávaly po kusech na tržištích jako laskomina, zvláště dětem velm
22.7.2024
Že by zelenina měla mít na jídelníčku podstatnější roli, než tomu obvykle bývá, slýcháme často. A právě léto je obdobím, kdy se čerstvá zelenina dá nejsnáze upravit nebo uložit do zásoby. Máme pro vás pár šikovných tipů. Salát uchováme čerstvý celý týden tak, že listy rozebereme a vložíme do mikrotenového sáčku. Z lednice potom bereme jen to množství, které potřebujeme. Pokud jsme je nestihli
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět